Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.09.05] Wychowujmy ignorantów
W³a¶nie rozpocz±³ siê nowy rok szkolny, a do wiadomo¶ci nauczycieli i wszystkich zainteresowanych wychowaniem m³odego pokolenia Polaków dotar³o nowe rozporz±dzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Otó¿ z kanonu lektur usuniêto niemal wszystkie ksi±zki, które mog³y uczyæ m³odzie¿ patriotyzmu i dumy z polsko¶ci.
Na poziomie gimnazjum z listy lektur wykre¶lono „Pana Tadeusza” (nawet we fragmentach). Co prawda, utwór Mickiewicza, na którym wychowywa³y siê pokolenia naszych rodaków pozosta³ w kanonie licealnym, ale przecie¿ nie ka¿dy gimnazjalista kontynuuje naukê w liceum. W kanonie lektur obowi±zkowych nie ma te¿ „Konrada Wallenroda”, a z kanonu licealnego zniknê³a „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. Bo po co uczyæ m³odych Polaków o czasach dumnych i wielkich? Wspó³czesny gimnazjalista musi obowi±zkowo w ci±gu roku przeczytaæ w ca³o¶ci piêæ lektur oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objêto¶ci. W nowej podstawie programowej pojawili siê za to tacy autorzy jak Ma³gorzata Musierowicz czy Andrzej Sapkowski.
Poziom kszta³cenia pikuje w dó³. Efekty widaæ choæby w wypowiedziach studentów. Zdaj±cy egzamin student politologii nie potrafi³ wymieniæ ani jednego nazwiska polskiego noblisty. Gdy profesor próbowa³ mu pomóc i podpowiedzia³ imiê: Czes³aw, m³ody cz³owiek po d³ugim namy¶le wypali³: Czes³aw, Czes³aw… Niemen.
I tak dobrze, ¿e nie oznajmi³: Czes³aw Kiszczak. Bo za parê lat, gdy nic siê w edukacji nie zmieni i tak± odpowied¼ bêdziemy mogli us³yszeæ.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,019,329 unikalnych wizyt