W roku 2011 w ramach zwolnieñ grupowych straci³o pracê 35 tysiêcy osób. W roku 2012 liczba zwolnionych siêgnê³a 41 tysiêcy. A w ci±gu trzech miesiêcy tego roku masowe zwolnienia objê³y ju¿ 12,3 tysi±ca pracowników. Czy w tym roku padnie niechlubny rekord? Wszystko na to wskazuje. Najnowsze dane G³ównego Urzêdu Statystycznego s± wrêcz alarmuj±ce: a¿ 435 przedsiêbiorstw w najbli¿szym czasie zamierza zwolniæ 34 tysi±ce osób. Do zwolnieñ przygotowuj± siê nie tylko firmy ma³e, ale krajowe giganty, takie jak LOT, Poczta Polska, TP SA, Tauron czy Philips.
W kontek¶cie rosn±cego bezrobocia, czê¶æ polityków i przedsiêbiorców krytykuje projekt ustawy przewiduj±cej zakaz pracy w niedziele. Uwa¿aj± oni, ¿e ewentualne wprowadzenie takiego zakazu jeszcze bardziej zwiêkszy stopê bezrobocia. Problem w tym, ¿e wcale nie jest to takie oczywiste. Ludzie dysponuj± okre¶lon± sum± pieniêdzy (nikt te¿ nie dostaje pieniêdzy dodatkowych, takich ekstra, które mog³yby byæ przeznaczone wy³±cznie na zakupy niedzielne). I niezale¿nie od tego, czy wszystkie pieni±dze zostan± wydane przez nich w poniedzia³ek, w ¶rodê czy w jakimkolwiek innym dniu, to i tak ³±czny przychód handlowców bêdzie w skali tygodnia taki sam. A je¶li w tygodniu bêdzie wiêkszy ruch, to trzeba bêdzie zatrudniæ wiêcej obs³ugi. Wtedy przewidywane zwolnienia te¿ nie bêd± takie oczywiste. Je¶li za¶ sklepy bêd± upadaæ, to nie z powodu zakazu niedzielnego handlu, ale dlatego, ¿e ludziom zabraknie pieniêdzy na zakupy.
Jedno wydaje siê pewne - rozsypuj±cego siê pañstwa nie uratuj± hipermarkety otwarte w niedziele i ¶wiêta.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia June 06 2013
1453 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".