W ubieg³± niedzielê, 14 kwietnia, uczestniczy³em w uroczysto¶ci ods³oniêcia i po¶wiêcenia tablicy dedykowanej pamiêci ofiar katastrofy smoleñskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Tablica wmurowana zosta³a w jedn± z bocznych ¶cian ko¶cio³a p.w. ¶w. Józefa na os. Kalinowym w Nowej Hucie. Miejsce nie jest przypadkowe. To do tamtejszej parafii przez wiele lat nale¿a³ ¶p. Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamiêci Narodowej, który równie¿ zgin±³ w katastrofie.
S³uchaj±c odczytywanej listy 96 ofiar zastanawia³em siê, co moje pañstwo zrobi³o, by wyja¶niæ mo¿liwie wszystkie okoliczno¶ci tego dramatycznego wydarzenia? Ze smutkiem muszê stwierdziæ, ¿e zrobi³o niewiele, a prawdê mówi±c prawie nic. Zamiast badaæ wszystkie okoliczno¶ci, wyszydza tych, którzy uparcie d±¿± do prawdy, nazywaj±c ich „sekt± smoleñsk±”. A ze strony Rosji, pañstwa, które (wydawaæ by siê mog³o) powinno byæ najbardziej zainteresowane wyja¶nieniem katastrofy (wszak do tragedii dosz³o na jego terenie), spotykaj± nas kolejne upokorzenia. Wrak tupolewa nadal znajduje siê w Smoleñsku. Czarne skrzynki nadal przechowywane s± w Moskwie. Dwa lata temu prezydent Komorowski publicznie mówi³, ¿e w miejscu katastrofy, w wyniku jego porozumienia z Miedwiediewem, stanie pomnik pamiêci. Dzisiaj nie zanosi siê na to, by w najbli¿szym czasie mia³ tam stan±æ – bo rosyjskie w³adze maj± wa¿niejsze sprawy na g³owie, jak zauwa¿y³ gubernator Smoleñska. Minister Sikorski musia³ prze³kn±æ kolejn± gorzk± pigu³kê.
Có¿, jaka w³adza, takie pañstwo. A jakie pañstwo, takie jego traktowanie na miêdzynarodowej arenie.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia April 18 2013
1749 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".