Coraz wiêcej emerytów zastanawia siê jak podo³aæ rosn±cym wydatkom. Skromne emerytury nie rosn± tak szybko, jak ceny leków, op³at za mieszkanie, czy po prostu podstawowych artyku³ów niezbêdnych do ¿ycia. Ostatnio na ekranach telewizorów pojawi³y siê reklamy o mo¿liwo¶ci uzyskania dodatkowych pieniêdzy, co miesi±c za oddanie nieruchomo¶ci, najczê¶ciej swojego mieszkania.
Us³uga odwróconej hipoteki jest znana w wielu rozwiniêtych krajach. Z tym, ¿e funkcjonuje ona w dwóch modelach. Pierwszy to sprzeda¿owy oparty na wyp³acaniu renty do¿ywotniej. W tym modelu zainteresowana osoba ju¿ na pocz±tku zawarcia umowy przekazuje w³asno¶æ nieruchomo¶ci instytucji z któr± zawiera umowê. Drugi model nazywa siê kredytowym. W tym przypadku mieszkanie zostaje nadal w³asno¶ci± chêtnego do otrzymywania dodatkowych wyp³at co miesi±c. Natomiast instytucja zaci±ga kredyt z wpisaniem do ksiêgi wieczystej danej nieruchomo¶ci obci±¿enia hipotecznego, które daje gwarancje wyp³aty zainteresowanemu umówionej kwoty. Nie muszê chyba przekonywaæ, ¿e drugi system jest bardziej bezpieczny dla seniora oczekuj±cego wsparcia finansowego. Niestety obecne firmy oferuj±ce us³ugê odwróconej hipoteki proponuj± pierwsze rozwi±zanie.
Jakie tu jest niebezpieczeñstwo? Podstawowe obawy budzi mo¿liwo¶æ bankructwa firmy, która zawar³a z seniorem umowê. W takiej sytuacji nagle urywa siê p³acenie dodatkowej renty, ale to nie jest najwiêksza strata. O wiele bardziej gro¼ne jest wyeksmitowanie lokatora z mieszkania, które przesta³o byæ jego w³asno¶ci±. Takie nieruchomo¶ci wchodz± w sk³ad masy upad³o¶ciowej i bêd± s³u¿yæ zaspokojeniu d³ugów upad³ej firmy. Obawiam siê powtórzenia afery Amber Gold, tylko w innym wydaniu. Bêdzie ona bardziej bolesna dla ludzi, którzy znale¼li siê w trudnej sytuacji ¿yciowej i ze wzglêdu na swój wiek, nie bêd± w stanie samemu sobie poradziæ.
Czy jest jakie¶ lekarstwo na zapobie¿eniu takiej sytuacji? Tak, od dawna rz±d obiecuje ustawê o odwróconej hipotece, która uregulowa³aby te sprawy tak, aby zabezpieczyæ interesy ludzi, korzystaj±cych z tego rozwi±zania prawnego. Resort finansów zapowiada³ powstanie takiej ustawy na wiosnê w tym roku. Jednak podczas dyskusji w Krajowej Radzie Gospodarczej, przedstawiciel innego resortu rz±dowego, a mianowicie gospodarki przyzna³ szczerze, ¿e nowego prawa szybko nie bêdzie!? Czego¶ tu nie rozumiem. Rz±d, który powinien staæ na stra¿y praw i interesów obywateli, wcale tego nie czyni. Pozostawia instytucjê prawn± odwróconej hipoteki gospodarce wolnorynkowej, która jest pe³na niebezpieczeñstw. O tym ¶wiadczy afera Amber Gold, gdzie instytucja parabankowa, co prawda legalna, wy³udzi³a od obywateli miliony z³otych, których nigdy nie odzyskaj±. I co z tego, ¿e jeden pan pójdzie do wiêzienia, gdy obywatele ponie¶li straty. Nie podejrzewam instytucji, które zawieraj± umowy odwróconej hipoteki o pój¶cie ¶ladem pseudobiznesmena z Amber Gold, ale chcia³bym, aby pañstwo polskie zabezpiecza³o interesy osób korzystaj±cych z tej nowej oferty w sposób precyzyjny i gwarantuj±cy ich prawo do spokojnego prze¿ycia ostatnich lat ¿ycia. Niestety przedstawiciele rz±dz±cych wyra¼nie siê odwracaj± od obywateli ukazuj±c… swoje prawdziwe oblicze.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia March 14 2013
848 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".