W ostatnich dniach g³o¶no zrobi³o siê o gospodarce odpadami w Krakowie. Wielu mieszkañców, nie do koñca zorientowanych w planowanych zmianach, pisa³o lub wysy³a³o drog± elektroniczn± maile do rajców krakowskich, którzy maj± podj±æ w najbli¿szych dniach decyzje o systemie rozliczania odpadów w Krakowie. Niestety chaos informacyjny pog³êbi³y media, które epatowa³y mieszkañców znacznymi podwy¿kami. Jestem jeszcze w stanie zrozumieæ dziennikarzy, którzy przewa¿nie szukaj± sensacji i nie bêd±c fachowcami ulegaj± wp³ywowi swoich rozmówców. Jednak mam w±tpliwo¶ci, czy niektórzy zarz±dcy, w tym kieruj±cy spó³dzielniami mieszkaniowymi, zachowali siê rzetelnie. To w³a¶nie kierownictwa spó³dzielni, kieruj±c nie w pe³ni prawdziwe listy do mieszkañców, spowodowa³y lawinê protestów. Sam jako radny odebra³em ich ponad 500.
Siêgn±³em zatem do listów kierowanych przez prezesów do mieszkañców i có¿ siê okaza³o, ¿e maj± one nie wiele wspólnego z rzeczywisto¶ci±, a wrêcz s± k³amliwe. Od zarz±dców mo¿na wymagaæ i oczekiwaæ wiedzy i kompetencji, a przede wszystkim chocia¿ minimalnej staranno¶ci. Niestety autorzy listów nie wykazali siê odrobin± rzetelno¶ci, czyli przeczytaniem ustawy o gospodarce odpadami, która jest podstawowym ¼ród³em zmian w tym zakresie. Jak mo¿na pisaæ, ¿e urzêdnicy prezydenta wprowadzaj± dodatkow± op³atê za pojemniki, gdy ten obowi±zek wynika z ustawy? Tak¿e wyliczenia podwy¿ek za odpady by³y z ksiê¿yca, gdy¿ proponowane zmiany dotycz±ce zarz±dców mieszkaniowych oparte s± na systemie pojemnikowym, a nie metrowym. No có¿, lepiej postraszyæ mieszkañców i przy okazji okazaæ siê obroñc± ludu ni¿ samemu zaanga¿owaæ siê w zachodz±ce przemiany. Wiem co piszê, bo prezesi spó³dzielni mieli i maj± mo¿liwo¶æ wp³ywu na decyzje podejmowane w mie¶cie, ale wygodniej jest pisaæ listy…
Radni s± blisko spraw mieszkañców Krakowa i od pocz±tku anga¿uj± siê w szukanie optymalnych rozwi±zañ dla mieszkañców w sprawie gospodarkami odpadami. Po spotkaniach z przedstawicielami Miejskiego Przedsiêbiorstwa Oczyszczania, które bêdzie operatorem systemu, staraj± siê znale¼æ rozwi±zania jak najbardziej sprawiedliwe, a zarazem zgodne z ustaw± ¶mieciow±. Na pewno nie bêdzie ¿adnego naliczenia op³at do metrów powierzchni u¿ytkowej, bo by³oby to niesprawiedliwe. Podstaw± bêdzie system pojemnikowy, bo ju¿ jest sprawdzony i tylko nale¿y go kontynuowaæ. Najprawdopodobniej uzupe³nieniem systemu bêdzie naliczanie op³at w domach jednorodzinnych i ma³ych wspólnotach od gospodarstwa domowego opartego na liczbie mieszkañców. W efekcie op³aty za odpady bêd± uzale¿nione od ilo¶ci wytwarzanych ¶mieci, co jest rozwi±zaniem najlepszym i sprawiedliwym. Natomiast op³aty nie wzrosn± kilkakrotnie jak pisali niektórzy prezesi spó³dzielni, ale zostan± skorygowane o rosn±ce koszty wprowadzanego systemu. Nad tym obecnie pracuj± radni, aby te op³aty wzros³y jak najmniej i jedynie pokrywa³y koszty. System ma byæ non profit, czyli nie przynosiæ zysku gminie, ale tak¿e nie powinien byæ dofinansowywany z bud¿etu miasta. To dzia³anie nie jest ³atwe w sytuacji, gdy jest wprowadzony zupe³nie nowy system gospodarkami odpadami wynikaj±cy z ustawy, który nak³ada nowe obowi±zki na gminy ob³o¿one dodatkowo ¶cis³ymi i szybkimi terminami. A wszystko to dzieje siê przy niedoskona³ej ustawie, która jest nowelizowana w trakcie jej wprowadzania…
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia March 07 2013
850 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".