Czy mo¿na ¶wiadomie i z w³asnej woli zrezygnowaæ z urzêdu, która daje presti¿ i znaczenie w oczach niemal ca³ego ¶wiata? Okazuje siê, ¿e mo¿na, je¶li ma siê wiarê i takie przymioty ducha jakie posiada Benedykt XVI.
W poniedzia³ek 11 lutego, jak grom z jasnego nieba uderzy³a w nas wiadomo¶æ, i¿ Benedykt XVI zapowiedzia³ z³o¿enie urzêdu papie¿a z dniem 28 lutego. „(…) Aby kierowaæ ³odzi± ¶w. Piotra i g³osiæ Ewangeliê w dzisiejszym ¶wiecie, podlegaj±cym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla ¿ycia wiary, niezbêdna jest si³a zarówno cia³a, jak i ducha, która w ostatnich miesi±cach os³ab³a we mnie na tyle, ¿e muszê uznaæ moj± niezdolno¶æ do dobrego wykonywania powierzonej mi pos³ugi” – stwierdzi³ papie¿.
Sk³adanie urzêdu przez papie¿y zdarza³o siê ju¿ w historii Ko¶cio³a. Taki przypadek mia³ na przyk³ad miejsce pod koniec XIII wieku. Wówczas to, 5 lipca 1294 roku, na nastêpcê ¶w. Piotra zosta³ wybrany benedyktyñski mnich i pustelnik Piotr da Murrone, który jako papie¿ przyj±³ imiê Celestyna V. Szybko jednak zda³ sobie sprawê, ¿e w ¶wiecie pe³nym intryg personalnych i politycznych nie potrafi siê odnale¼æ. Uwiera³ go tak¿e przepych papieskiego dworu, do którego jako zakonnik nie by³ przyzwyczajony. Swój urz±d z³o¿y³ po kilku miesi±cach (13 grudnia 1294 r.) i powróci³ do prostego ¿ycia eremity. W 1313 roku zosta³ kanonizowany.
Co ciekawe, 28 kwietnia 2009 roku papie¿ Benedykt XVI przyby³ z wizyt± do Aquili i na sarkofagu ¶w. Celestyna V, w symboliczny ge¶cie po³o¿y³ paliusz, który mia³ na sobie, gdy zosta³ wybrany nastêpc± ¶w. Piotra. Czy ju¿ wtedy rozwa¿a³ mo¿liwo¶æ powtórzenia decyzji swojego ¶wiêtego poprzednika?
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia February 15 2013
1897 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".