Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.01.31] PARADOKSY I HIPOKRYZJA
Ludzie siêgaj± po u¿ywki, chyba od zarania swojego istnienia. ¦wiadcz± o tym przekazy, a tak¿e do¶wiadczenia ¿yj±cych jeszcze prymitywnie ludów. Nasi poprzednicy zawsze znali je¶li nie ro¶liny (¿ucie li¶ci koki), to sposoby produkcji napojów, które wprowadza³y ich w stan upojenia. Wtedy jeszcze nikt ich nie ¶ciga³ i ludzie robili to co chcieli, kieruj±c siê jedynie poszukiwaniem w³asnej drogi do szczê¶cia.
Z czasem jednak produkcja u¿ywek sta³a siê biznesem, a ponadto w sprawy ich u¿ywania zaczê³y siê w³±czaæ ró¿ne autorytety. W krêgu europejskim pierwszym przyk³adem podjêtej walki z u¿ywk±, by³a tabaka. Przez kilka wieków u¿ywano jej nawet na dworach królewskich i zalecana by³a nawet jako lek na wszystko… Do czasu, gdy papie¿ Urban VIII ekskomunikowa³ jej u¿ytkowników, albowiem kojarzy³a mu siê z „aktem nieczystym” jakim by³ seks. W ¶lad za tym poszli rz±dz±cy w niektórych krajach, gdzie zakazano produkcji i u¿ywania tabaki. Car Miko³aj I nawet skraca³ o nos „tabaczników”. Do dzisiaj tabaka nie powróci³a do popularno¶ci sprzed wieków, chocia¿ u nas jest legalna i mo¿na j± kupiæ.
Tytoñ to w miarê nowa u¿ywka w naszym krêgu kulturowym. Co prawda przywieziono go z Ameryki w czasach Kolumba, ale nie zyska³ on masowego wziêcia. Dopiero gdy uznano dym papierosa za lek na cholerê, tytoñ zyska³ na popularno¶ci i z czasem jego palenie sta³o siê na³ogiem powszechnym. Z którym owszem podejmuje siê walkê, nakazuj±c zamieszczanie na paczkach z papierosami napisów o szkodliwo¶ci palenia, ale nikt na razie nie my¶li o ca³kowitym zakazie palenia tytoniu, bo jest to interes, który przynosi olbrzymie dochody. Jedynie w Europie próbuje siê ograniczyæ produkcjê papierosów mentolowych, co uderzy rykoszetem w nasz rodzimy przemys³ tytoniowy specjalizuj±cy siê w tej produkcji. Jest to zatem tylko walka o to kto zarobi wiêksze pieni±dze na dymku z papierosa.
Kokainê jeszcze w XIX wieku naukowcy uznawali za najlepszy lek przeciwko narkomanii?! Sta³a siê ona, obok orzeszków, bazowym sk³adnikiem kultowej coca coli. Natomiast obecnie w USA za posiadanie 5 gram kokainy grozi 5 lat wiêzienia. Zreszt± jest to kraj paradoksów, bo z jednej strony oficjalnie istnieje tam zakaz handlu marihuan± i nawet grozi za to kara 55 lat wiêzienia, je¿eli diler ma dodatkowo przy sobie broñ (w kraju, gdzie ka¿dy mo¿e siê ni± obwieszaæ do woli i strzelaæ do ludzi jak do kaczek). Tymczasem dwa miesi±ce temu w dniu wyborów prezydenckich mieszkañcy stanów Waszyngton i Kolorado przeg³osowali w referendach, ¿e ka¿dy kto ukoñczy³ 21 lat bêdzie móg³ posiadaæ przy sobie 28 gramów marihuany do palenia w „celach rekreacyjnych”. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Handel narkotykami jest potê¿nym biznesem, który przynosi astronomiczne dochody, póki co kartelom narkotykowym. Na razie s± tylko próby przejêcia tych dochodów przez pañstwo np. w Holandii. U nas b. prezydent Aleksander Kwa¶niewski wraz z grup± zwolenników z Ruchu Palikota proponuj± czê¶ciow± legalizacjê narkotyków i przejêcie przez pañstwo kontroli nad ich dystrybucj±, co obni¿y³oby dochody dilerów.
Wreszcie na koniec zosta³a nam najbardziej popularna u¿ywka - alkohol. S³ynna z nim walka w USA, zwi±zana z prohibicj±, okaza³a siê klêsk± pañstwa. Nie tylko nie zmniejszono spo¿ycia alkoholu, a wrêcz wzros³a jego popularno¶æ. Co bardzo ucieszy³o ¶wiat przestêpczy, który potê¿nie wzbogaci³ siê na produkcji i dystrybucji alkoholu. W Polsce przerabiali¶my to czê¶ciowo w PRL, gdzie zakazywano sprzeda¿y do godziny 13.00 i wprowadzano kartki na wódkê. ¯ycie pró¿ni nie lubi i by³ to czas rozwoju „domowej” produkcji alkoholu, a meliny mia³y siê znakomicie.
Hipokryzj± jest ca³a walka ze spo¿ywaniem alkoholu, bo póki co jest to wielki biznes, który op³aca siê tak¿e pañstwu, czerpi±cemu dochody z jego produkcji w postaci akcyzy, VAT i innych podatków. Paradoksem jest finansowanie leczenia alkoholików i ca³ych programów rozwi±zywania problemów alkoholowych, z pieniêdzy pozyskiwanych na sprzeda¿y alkoholu tzw. „korkowego”. Im wiêcej wydamy koncesji i sprzedamy alkoholu tym wiêcej bêdzie pieniêdzy na walkê z jego negatywnymi skutkami.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,012,209 unikalnych wizyt