Z pocz±tkiem roku mia³y miejsce wa¿ne wydarzenia dotycz±ce naszej s³u¿by zdrowia. Na czo³o wysuwa siê zakoñczenie, po kliku latach, procesu przeciwko znanemu kardiologowi. Sêdzia zachowa³ siê tak, jakby chcia³, aby wilk by³ syty i owca zosta³a ca³a. Niby skaza³ lekarza za branie ³apówek na 1 rok wiêzienia w zawieszeniu i grzywnê w wysoko¶ci 72 tysiêcy z³ (zostanie czê¶ciowo umorzona na poczet odbytego trzymiesiêcznego aresztu), ale jego ustne uzasadnienie by³o chwilami wrêcz obron± lekarza. Przy okazji dosta³o siê tym organom ¶cigania, które w pocz±tkowym okresie prowadzi³y czynno¶ci wobec lekarza, innych oskar¿onych oraz ¶wiadków. S±d chyba siê nawet zagalopowa³, porównuj±c dzia³anie ówczesnych organów ¶cigania z czasami stalinowskimi. No, ale pan sêdzia jako m³ody cz³owiek zna te czasy jedynie z opowie¶ci i móg³ siê nieco pomyliæ. Natomiast ju¿ ca³kiem powa¿nie wygl±daj± zapowiedzi pana sêdziego, ¿e bêdzie chcia³, w oparciu o dostarczone materia³y dowodowe, zg³osiæ ¶ciganie przestêpstw pope³nionych przez ludzi z organów ¶cigania. Zatem na pewno bêdzie dalszy ci±g tej sprawy w tym aspekcie.
Natomiast ciekawa by³a wypowied¼ obroñcy g³ównego oskar¿onego, który ca³y czas twierdzi³, ¿e jest niewinny, ale jego adwokat bêdzie siê zastanawia³ nad kontynuowaniem procesu w formie odwo³ania od wyroku. Czy¿by wyrok satysfakcjonowa³ obronê? Nie dziwiê siê oskar¿onemu lekarzowi, ¿e przyj±³ okre¶lon± liniê obrony, opieraj±c± siê na odrzucaniu oskar¿eñ. Czêsto oskar¿eni id± w zaparte i przy braku klarownych dowodów przynosi im to pozytywne efekty.
Sêdzia na 42 zarzuty przedstawione przez prokuraturê, ponad po³owê i to w tym te najpowa¿niejsze, odrzuci³. Nie tylko nie uzna³ pope³nienia mobbingu, ale wrêcz stwierdzi³, ¿e dzia³ania pana doktora zakazuj±ce palenia tytoniu, wyniesienia telewizora z dy¿urki lekarzy, czy nakazuj±ce przestrzeganie zasad higieny przez personel szpitala s± pozytywne. Jednak s±d musia³ trzymaæ siê litery prawa i uzna³, ¿e pan doktor dopu¶ci³ siê ³apówkarstwa. Ka¿da kwota pieniê¿na wrêczona lekarzowi, bez wzglêdu na to, czy by³o to przed zabiegiem, czy po jego wykonaniu, jest ³apówk±. Lekarze w publicznych placówkach pe³ni± funkcjê publiczn± i przyjmuj±c korzy¶ci maj±tkowe postêpuj± „niegodziwie”. Sêdzia poszed³ nawet dalej ni¿ prokuratura i wyrazi³ zdziwienie, dlaczego umorzy³a ona postêpowanie w przypadku wrêczania oskar¿onemu lekarzowi drogich prezentów jak alkohole, albumy, czy fili¿anka Rosenthala, bo to te¿ s± ³apówki. Owszem skromne kwiaty, po udanej operacji, mo¿na przekazaæ lekarzowi, ale ju¿ drogi bukiet zdaniem s±du jest „wzi±tk±”. W tym momencie ju¿ widzê strach w oczach wielu moich Czytelników, którym pewnie zdarzy³o siê w ¿yciu „odwdziêczaæ” nie tylko lekarzom obfitymi bukietami.
Obawiam siê, ¿e jednak proces dr. G staje siê bardziej polityczny i na pierwszy plan wysuwa siê negatywna ocena postêpowania ówczesnych organów ¶cigania, w³±cznie z lud¼mi stoj±cymi na ich czele, a nie jednak naganne postêpowanie pana doktora. Wyrok w tym procesie nie bêdzie raczej przestrog± dla innych bior±cych ³apówki i nie spowoduje prze³omu w relacjach lekarz – pacjent. Moim zdaniem przede wszystkim zmiany systemowe, prywatyzacja s³u¿by zdrowia z wprowadzeniem, konkurencyjnych wobec NFZ, ubezpieczeñ dodatkowych, mo¿e spowodowaæ diametralne zmiany. Wówczas pieni±dze bêd± p³yn±æ na leczenie o wysokiej jako¶ci, a nie do kieszeni ¶wiadcz±cych us³ugi lekarskie, na publicznym sprzêcie. Jestem przekonany, ¿e wówczas znikn± sztuczne kolejki, a nasza s³u¿ba zdrowia zasilona potê¿nym zastrzykiem pieniêdzy, bêdzie na pewno bardziej efektywna.
Drugim wydarzeniem w s³u¿bie zdrowia jest wprowadzenie systemu eWU¦, czyli elektronicznej weryfikacji uprawnieñ ¶wiadczeniobiorców. I mimo pocz±tkowych niedoci±gniêæ, w niektórych placówkach s³u¿by zdrowia jest to dobry kierunek. Teraz tylko nasuwa siê pytanie, kiedy pójdziemy dalej i wprowadzona zostanie elektroniczna karta z czipem, gdzie nie tylko bêd± zapisane uprawnienia do korzystania ze s³u¿by zdrowia, ale wszystkie informacje o naszym stanie zdrowia oraz korzystanych lekach i us³ugach medycznych.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia January 11 2013
930 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".