To ju¿ trzydzie¶ci jeden lat up³ynê³o od tamtej pamiêtnej soboty, gdy przed pó³noc± do mieszkañ tysiêcy Polaków za³omotali esbecy i milicjanci z nakazami internowania. A rano, w niedzielê 13 grudnia, zamiast zwyk³ego programu w telewizji ca³a reszta, która nie zosta³a internowana i pozosta³a w domach, zobaczy³a i us³ysza³a genera³a Jaruzelskiego informuj±cego, ¿e na terenie ca³ego kraju wprowadzony zosta³ stan wojenny.
Stan wojenny przyniós³ olbrzymie straty dla Polski - w ró¿nych wymiarach, a wielu ludziom z³ama³ ¿ycie. Nie zapobieg³ pogarszaj±cej siê z miesi±ca na miesi±c sytuacji gospodarczej, ale uczyni³ j± jeszcze gorsz±. Z kraju wyemigrowa³y tysi±ce Polaków, najczê¶ciej tych najbardziej aktywnych i w pe³ni si³ twórczych. Ale komunistyczna w³adza z ca³± bezwzglêdno¶ci± pokaza³a, ¿e socjalizmu (jak wówczas sama nazywa³a panuj±cy wtedy system) bêdzie broniæ jak niepodleg³o¶ci.
Jednak ten trudny czas pokaza³ równie¿ piêkn± stronê polskiej duszy. To by³y kolejne tysi±ce Polaków zaanga¿owanych w walkê o godno¶æ, wolno¶æ i miêdzyludzk± solidarno¶æ – zaanga¿owanych w walkê bez u¿ycia przemocy. W walkê, która w efekcie przynios³a upadek komunizmu w ca³ej Europie.
Musimy o tym pamiêtaæ. I mamy prawo byæ z tego dumni. W³a¶nie jako Polacy.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia December 14 2012
1979 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".