Jak donosz± eksperci Krajowej Izby Gospodarczej, w 2015 roku koszty obni¿enia emisji dwutlenku wêgla siêgn± 5 miliardów z³. Koszt ten, z roku na rok, bêdzie wzrasta³. Szacuje siê, ¿e w roku 2030 osi±gnie pu³ap 13 miliardów z³. Konsekwencj± bêdzie wzrost cen energii elektrycznej (nawet o kilkadziesi±t procent). Z analiz opublikowanych przez firmê Energsys wynika, ¿e „koszty spo³eczne i gospodarcze wdro¿enia pakietu klimatycznego w Polsce przekrocz± znacznie granicê spo³ecznej akceptowalno¶ci oraz spowoduj± utratê konkurencyjno¶ci przez polsk± gospodarkê".
Dodatkowych, rujnuj±cych gospodarkê kosztów nie bêd± ponosiæ Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja, Indie czy Chiny. Nie bêd± ponosiæ, poniewa¿ nie podpisa³y klimatycznego pakietu. W interesie Polski, z uwagi na dominacjê w naszej gospodarce elektrowni wêglowych, by³o uczynienie wszystkiego, by - co najmniej - wynegocjowaæ specjalne potraktowanie naszego kraju (ze wzglêdu na specyfikê polskiej energetyki i jej uwarunkowania historyczne).
Dzia³añ polskiego rz±du w sprawie pakietu klimatycznego nie t³umaczy to, ¿e siê nie uda³o wynegocjowaæ korzystnych dla nas warunków. Rz±dy Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii potrafi± skutecznie walczyæ o interesy swoich krajów. Tylko nasz rz±d jako¶ nie potrafi. A gdy polski przemys³ przestanie byæ konkurencyjny skorzystaj± na tym z jednej strony Niemcy i Francja, które maj± nowoczesne systemy energetyczne (w tym elektrownie atomowe), a z drugiej Stany Zjednoczone czy Chiny, które pakiet klimatyczny maj± po prostu w nosie.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia February 16 2012
1288 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".