Przez ostatnie tygodnie byli¶my ¶wiadkami histerycznych ataków wiêkszo¶ci europejskich polskich mediów na premiera Wêgier Victora Orbana. W prasie i telewizji prezentowany by³ niemal jak faszysta, który nad Dunajem wprowadzi³ dyktaturê. Teraz te g³osy trochê przycich³y – nawet w parlamencie europejskim. Okaza³o siê, ¿e Wêgry, to jednak nadal demokratyczny kraj, a Unia Europejska, w zasadzie, nie ma zastrze¿eñ do nowej wêgierskiej konstytucji.
Jednym z zarzutów Unii Europejskiej wobec wêgierskiego rz±du by³a jego polityka wobec banku centralnego. Twierdzono, ¿e Orban podporz±dkowa³ sobie tê instytucjê, która – zgodnie z unijnym prawem – musi byæ instytucj± od rz±du niezale¿n±. Ale okaza³o siê, ¿e jednym z g³ównym zarzutów by³ przepis nak³adaj±cy na kierownictwo banku centralnego obowi±zek… z³o¿enia przysiêgi na wierno¶æ wêgierskiej konstytucji. Normalny cz³owiek zapyta: i co w tym dziwnego, ¿e prezes narodowego banku Wêgier musi z³o¿yæ przysiêgê na konstytucjê w³asnego kraju? Okazuje siê, ¿e dla wielu polityków unijnych, takie rozwi±zanie jest nie do przyjêcia.
Victor Orban uzna³ te¿, ¿e kosztami kryzysu powinni zostaæ obci±¿eni wszyscy – zarówno indywidualni Wêgrzy, bud¿et pañstwa jak i wielkie (czêsto zagraniczne) korporacje. I to wywo³a³o prawdziw± furiê tych ostatnich. Na wêgierski rz±d posypa³y siê skargi do ró¿nych unijnych instytucji, a w ¶lad za nimi, do boju ruszyli us³u¿ni dziennikarze, którzy rozpêtali prawdziw± antywêgiersk± histeriê.
Na szczê¶cie nie wszystkich ogarn±³ amok. W¶ród obroñców Wêgier znalaz³ siê równie¿ – tutaj trzeba oddaæ mu sprawiedliwo¶æ – premier Donald Tusk.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia January 26 2012
1263 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".