Który z wêdkarzy nie marzy³ o z³owieniu potê¿nego suma. Takiego na ponad metr d³ugo¶ci i wadze przekraczaj±cej dwadzie¶cia kilogramów (choæ nadal nie by³by to okaz rekordowy)? Tym bardziej, ¿e suma spotkaæ mo¿na zarówno w Wi¶le jak i w… nowohuckim zalewie przy ul. Bulwarowej. W zasadzie jedynym ograniczeniem tych marzeñ jest okres ochronny tej ryby, który w wodach Odry od uj¶cia Warty do granicy z wodami morskimi obowi±zuje od 1 marca do 31 maja, natomiast w wodach pozosta³ych od 1 listopada do 30 czerwca.
Sum nale¿y do najwiêkszych ryb s³odkowodnych Europy. Spotkaæ go mo¿na tak¿e w Azji. Licznie wystêpuje w po³udniowych dop³ywach Morza Czarnego, Morza Kaspijskiego oraz w pó³nocnych dop³ywach Jeziora Aralskiego. Wystêpuje równie¿ w wodach Azji Mniejszej.
Po 10-15 latach ¿ycia nierzadko osi±ga d³ugo¶æ cia³a 150 centymetrów i wagê od 15 do 30 kilogramów, choæ sporadycznie trafiaj± siê nawet osobniki, które przekraczaj± wagê 50 kilogramów. Rekordowy sum z³owiony w Polsce mierzy³ a¿ 225 centymetrów i wa¿y³ 67,5 kilograma! £atwo sobie wyobraziæ, ¿e walka z takim potworem musi dostarczaæ nie lada emocji. Co prawda Tadeusz Barowicz i Wojciech Tatarczuch w swojej „Szkole wêdkowania” podaj± informacjê, ¿e sum mo¿e dorastaæ do 300 centymetrów i masy 100 kilogramów, ale ta informacja wydaje mi siê lekko przesadzona.
Sumy to typowe drapie¿niki. Jego wyj±tkowo du¿y otwór gêbowy i mo¿liwo¶æ jego szerokiego rozwarcia sprawiaj±, ¿e mo¿e konsumowaæ organizmy, które o 20% s± d³u¿sze od jego w³asnego cia³a. ¯eruje zwykle o zmroku lub w okresie nocy, podkradaj±c siê do stada swych przysz³ych ofiar. W swojej diecie nie gardzi rybami. W jego ¿o³±dku znajdowano kie³bie, jelce, liny, jazgarze, klenie, miêtusy, p³ocie, ¶winki, niewielkie sumiki, ukleje i certy. Nie gardzi ¿abami i innymi wodnymi zwierzêtami, najwyra¼niej smakuje mu tak¿e… padlina. O sumach kr±¿± legendy na temat atakowania przez tê rybê wodnego ptactwa, borsuków, a nawet niewielkich psów, które nieopatrznie postanowi³y pobaraszkowaæ wieczorem w wodzie.
Sum prowadzi denny tryb ¿ycia, bytuje w g³êbokich partiach wód rzecznych i jeziorowych. W rzekach wystêpuje liczniej ni¿ w jeziorach i wybiera w nich miejsca o powolnym nurcie wody i mulistym dnie. Kryjówek szuka w zag³êbieniach lub przy przeszkodach le¿±cych na dnie zbiornika.
Suma ³owi siê metod± gruntow± lub na spinning, tyle, ¿e jak przysta³o na gabaryty tej ryby, sprzêt musi byæ do¶æ solidny. Jak przynêtê najczê¶ciej stosuje siê pêczki rosówek, ¿ywce oraz ¿aby. £owi±c na spinning najlepiej sprawdzaj± siê wiêksze wahad³ówki o ¿ywej akcji.
Miêso suma – zw³aszcza osobników m³odych – jest ciemne, t³uste i smaczne. Walory konsumpcyjne podnosi fakt, ¿e w szkielecie tej ryby brak jest o¶ci. Natomiast miêso starszych osobników bywa twarde i bardzo t³uste, a na dodatek przenikniête jest zapachem mu³u.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia February 17 2011
1352 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".