Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2005.06.23] Pojednanie
Stosunki polsko-ukraiñskie nigdy nie by³y ³atwe. Po obu stronach tkwi³y bolesne zadry i pielêgnowane latami uprzedzenia. Do dzisiaj zreszt± spotkaæ mo¿na Polaków, dla których Ukrainiec jest synonimem mordercy z czarnym podniebieniem. Z drugiej strony s± Ukraiñcy, dla których s³owo „Polak” kojarzy siê z bandyt± i tym, co w historii najgorsze. Trudno jednak s±siedzk± przysz³o¶æ budowaæ na niechêci, a nawet wzajemnej nienawi¶ci. Na ci±g³ym wyliczaniu wzajemnych win i nikczemno¶ci. Ma racjê arcybiskup Michalik, który mówi: „Nie chcemy wo³aæ sêdziów, buchalterów ani reporterów, aby licytowaæ i licytowaæ, kto bardziej jest winny, kto zacz±³ pierwszy, a kto wiêcej wycierpia³. S±d sprawiedliwy nale¿y do Boga”.
Na szczê¶cie od jakiego¶ czasu sytuacja w naszych wzajemnych stosunkach zaczyna siê zmieniaæ. Du¿a w tym zas³uga Jana Paw³a II. Jego decyzja o przekazaniu katolickiej ¶wi±tyni na katedrê dla grekokatolików w Przemy¶lu i jego pó¼niejsza pielgrzymka na Ukrainê przygotowa³y glebê pod pojednanie. Z kolei zdecydowane i spontaniczne poparcie przez Polaków pomarañczowej rewolucji obudzi³o na Ukrainie sympatiê do naszego kraju. Ta za¶ przyczyni³a siê walnie do decyzji radnych Lwowa, którzy w koñcu zgodzili siê na otwarcie tak wa¿nego dla naszej pamiêci Cmentarza Orl±t Lwowskich.
W ten ci±g nowej historii wpisuje siê tak¿e odczytany w ostatni± niedzielê wspólny list biskupów polskich i ukraiñskich wzywaj±cy do wzajemnego przebaczenia i pojednania miêdzy wiernymi Ko¶cio³a greckokatolickiego i rzymskokatolickiego. W apelu tym powtórzone zosta³o sformu³owanie u¿yte po raz pierwszy w li¶cie biskupów polskich do niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. To wa¿ne, bo w przypadku naszych relacji z Ukraiñcami mamy wiele do przebaczenia, ale mamy te¿ wiele powodów ku temu, by o przebaczenie prosiæ.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,003,520 unikalnych wizyt