13 grudnia 1981 roku. Pamiêtam tamten dzieñ. By³a mro¼na niedziela, gdy milicyjn± bud± wywo¿ono nas, internowanych, do Zak³adu Karnego w Wi¶niczu Nowym, a w nowohuckim kombinacie zaczyna³ siê strajk. To wtedy, zamiast porannego programu dla dzieci, Polacy w telewizorach zobaczyli genera³a Jaruzelskiego informuj±cego o wprowadzeniu na terenie ca³ego kraju stanu wojennego. Tak zacz±³ siê najbardziej dramatyczny czas w powojennej historii Polski. W tym numerze „G³osu” publikujemy, tajne do niedawna, dokumenty twórców i wykonawców stanu wojennego dotycz±ce Huty im. Lenina, przygotowane do druku przez ¶wiadka tamtych wydarzeñ Mieczys³awa Gila. To ciekawa i pouczaj±ca lektura.
O tamtych dniach nie mo¿na zapomnieæ. Nie dlatego, by pielêgnowaæ w sobie nienawi¶æ, ale dlatego, by do tak dramatycznych wydarzeñ w naszym kraju ju¿ nigdy nie dochodzi³o. Trzeba pamiêtaæ tak, jak pamiêtamy o zbrodniach niemieckich i sowieckich - te¿ nie po to, by pielêgnowaæ nienawi¶æ do naszych s±siadów, ale po to by czciæ pamiêæ ofiar i czyniæ wszystko, by wojna ju¿ nigdy siê nie powtórzy³a.
Taki jest najg³êbszy sens naszej narodowej pamiêci. Pamiêci o bohaterach i ofiarach, ale tak¿e pamiêci o katach, okupantach i zdrajcach …
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia December 10 2010
998 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".