1 sierpnia obchodziæ bêdziemy 65. rocznicê rozpoczêcia Powstania Warszawskiego. Chyba najwiêkszej bitwy stoczonej przez wojsko polskie w czasie II wojny ¶wiatowej. W jej wyniku zginê³o ok. 10 tys. powstañców a 7 tys. zaginê³o. Znaczne straty ponie¶li te¿ sami Niemcy - zginê³o ich równie¿ ok. 10 tys., a zaginê³o ok. 6 tys. Wojska niemieckie straci³y 300 czo³gów, dzia³ i samochodów pancernych. I chocia¿ powstanie nie osi±gnê³o celów ani wojskowych, ani politycznych, to dla kolejnych pokoleñ Polaków sta³o siê symbolem mêstwa i determinacji w walce o niepodleg³o¶æ.
Opieraj±c siê na do¶wiadczenia ze wschodu i obawiaj±c siê, i¿ walki w Warszawie bêd± oznaczaæ zniszczenie miasta i straty ludno¶ci cywilnej, d³ugo wahano siê czy obj±æ j± akcj± "Burza". Przewa¿y³o jednak przekonanie, i¿ bitwa o Warszawê ma znaczenie nie tylko wojskowe, ale tak¿e polityczne. Brano równie¿ pod uwagê oczekiwania mieszkañców stolicy i gor±c± chêæ walki wyra¿an± przez ¿o³nierzy Armii Krajowej. Ostatecznie rozkaz o rozpoczêciu powstania w Warszawie wydany zosta³ 31 lipca, w dniu gdy pierwsze jednostki Armii Czerwonej dociera³y do po³o¿onej na wschodnim brzegu Wis³y Pragi.
Przewidywano, ¿e walki bêd± trwa³y tylko kilka dni, do czasu do nadej¶cia Armii Czerwonej. Niestety, a¿ do 8 sierpnia Stalin - mimo apelu premiera rz±du RP, który od 31 lipca przebywa³ z wizyt± w Moskwie – utrzymywa³ rozkaz o wstrzymaniu dzia³añ zaczepnych w rejonie Warszawy. Nie zgodzi³ siê nawet na l±dowanie alianckich samolotów transportowych na sowieckich lotniskach, co praktycznie uniemo¿liwi³o dostarczanie pomocy z powietrza. W tej sytuacji powstanie by³o skazane na klêskê, ale byæ mo¿e uchroni³o nasz kraj przed uczynieniem z Polski kolejnej sowieckiej republiki.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia July 29 2009
1007 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".