Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielę 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2009.06.06] On tutaj był…
W nawale uroczystości i imprez związanych z 60-leciem Nowej Huty nie można zapomnieć o szczególnym wydarzeniu, które miało miejsce 30 lat temu. To właśnie 9 czerwca 1979 roku na boisku Hutnika wylądował helikopter z Janem Pawłem II na pokładzie. Później w na terenach wokół bazyliki Ojców Cystersów w Mogile odbyło się pamiętne spotkanie z Ojcem Świętym, które zgromadziło tysiące pielgrzymów, ale przede wszystkim mieszkańców Nowej Huty. Do miasta, które u swoich początków, planowane było jako miasto bez kościołów i bez Boga, przybył papież Polak. Wygłosił wówczas niezapomnianą homilię. O godności ludzkiej pracy, której nie można oddzielić od Krzyża. I o znaczeniu dwóch krzyży dla dziejów Nowej Huty – tego starego, mogilskiego, przy którym modlono się od wieków, i tego nowego, postawionego u początków budowy nowego miasta. To wówczas Jan Paweł II wypowiedział słynne już słowa: - Nową Hutę budowałem razem z wami, budowałem ją na fundamencie Chrystusowego Krzyża.
Ówczesne władze robiły wszystko, by zminimalizować znaczenie papieskiej wizyty w Nowej Hucie. Na stadionie Hutnika papieża nie powitał nikt z gospodarzy dzielnicy ani z kierownictwa nowohuckiego kombinatu, a w lokalnym „Głosie Nowej Huty” – w co trudno dzisiaj uwierzyć – nie ukazało się ani jedno zdanie na temat obecności Jana Pawła II w Mogile.
Z perspektywy minionych trzydziestu lat coraz lepiej widać, jakie znaczenie dla kształtowania się nowohuckiego społeczeństwa miała pasterska troska – najpierw kardynała Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,011,074 unikalnych wizyt