25 wrze¶nia s³owami Audrey Hepburn rozpoczêto fina³ XXV edycji konkursu "Ogródek przed domem" pod honorowym patronatem przewodnicz±cego Rady i Zarz±du Dzielnicy XVII Andrzeja Dziedzica.
W¶ród licznie zgromadzonych entuzjastów przydomowej zieleni znalaz³ siê p. Zygmunt Kiszka, pomys³odawca konkursu, który nie kry³ wzruszenia, ¿e przez tyle lat, nieprzerwanie, konkurs trwa i cieszy siê powodzeniem w¶ród mieszkañców nowohuckich osiedli. ¯eby tradycji sta³o siê zado¶æ ca³± uroczysto¶æ rozpoczêto programem artystycznym w wykonaniu Klubowej Grupy Poetica. Wystêp Gra¿yny Piotrowicz i Alicji M¶cichowskiej, w ogrodowej scenerii, by³ poetyck± zapowiedzi± muzycznego programu pt.: “Nasze ogrody”, w którym wyst±pi³a Lucyna Rutkowska, ¶piewem porywaj±ca widowniê do tañca. W chórze wyst±pili Magdalena Rutkowska-Oliwa oraz Jakub Wydrzyñski - pracownicy Klubu Dukat. Urozmaiceniem i podsumowaniem konkursu by³a prezentacja multimedialna sk³adaj±ca siê ze zdjêæ autorstwa Jakuba Oliwy, przedstawiaj±ca zg³oszone do konkursu ogrody.
Komisja pod przewodnictwem Ireneusza Kawuli, w której sk³ad wchodzili równie¿ Magdalena Rutkowska-Oliwa oraz Jakub Oliwa odwiedzili 42 majowe ogrody z Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Komisja ponownie zebra³a siê dnia 29 sierpnia 2022 r. i po przeanalizowaniu wszystkich materia³ów podjê³a nastêpuj±cy werdykt:
I miejsce przyznano p. Annie Bêben-W±sik ex aequo dla p. Jana ¯arnika. Piêæ II miejsc zdobyli: pañstwo Bogumi³a i Tadeusz Dudkowie, p. Barbara Cara, pañstwo Krystyna i Stanis³aw Nowakowie, p. Grzegorz Bro¶ oraz pañstwo Danuta i Konrad Tomsia. Przyznano równie¿ cztery III miejsca: pañstwu Ewie i Marianowi Nogom, p. Katarzynie Matuszczyk, p. Zofii Kowalskiej oraz p. Marii Rajczyk. Komisja wyró¿ni³a równie¿ ogrody: p. Zofii Chmiel, pañstwa Bo¿eny i Tomasza Chmielów, p. Lidii Kubarek, pañstwa Renaty i Krzysztofa Wysockich, p. Zbigniewa Rajczyka, p. Tadeusza Adamskiego, p. Ma³gorzaty Zbroi, p. Piotra Fecko oraz p. Magdaleny Wicher. Pozostali uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami oraz wrzosowymi kompozycjami. Podziêkowania wrêczono równie¿ kole¿ankom z Klubów O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta: Klubu Aneks, Klubu Krzes³awice, Klubu Jedno¶æ, Klubu Karino i Klubu Herkules za wieloletnie uczestnictwo w konkursie.
Po czê¶ci artystycznej i wrêczeniu nagród przyszed³ czas na towarzyskie rozmowy, którym towarzyszy³ s³odki i owocowy poczêstunek, wzmacniaj±cy nasz± odporno¶æ jesienn± por±.
By³ to równie¿ czas, kiedy mo¿na by³o, pod okiem pañ z Centrum Aktywno¶ci Seniorów “Uskrzydlone Wzgórza”, wykonaæ przepiêkne kwiaty z krepiny.
(f)
W czwartek rano, 29 wrze¶nia br., w wieku 78 lat zmar³ legendarny przywódca nowohuckiej i ma³opolskiej „Solidarno¶ci” Mieczys³aw Gil.
Mieczys³aw Gil, urodzi³ siê 9 stycznia 1944 w Gacach S³upieckich k. Staszowa. Ukoñczy³ Technikum Hutniczo-Mechaniczne w Krakowie (1963). W latach 1963-1982 by³ pracownikiem Huty im. Lenina na Stalowni Konwertorowej. Od 1978 by³ redaktorem „G³osu Nowej Huty”. W marcu 1968 zosta³ zawieszony na stanowisku mistrza za odmowê udzia³u w bojówkach maj±cych pacyfikowaæ manifestacje studenckie. Przed 1980 rokiem by³ kolporterem niezale¿nego pisma „Robotnik” i ulotek SKS.
W sierpniu 1980 uczestniczy³ w strajku, a nastêpnie zosta³ rzecznikiem strajkuj±cych na Wydziale Stalowni Martenowskiej HiL. Od wrze¶nia 1980 by³ cz³onkiem zarz±du Komisji Robotniczej Hutników, doradc± KRH podczas rozmów i podpisania porozumienia z dyrekcj±, wiceprzewodnicz±cym MKZ Kraków (od grudnia 1980 MKZ Ma³opolska) odpowiedzialnym za sekcjê prasy. Od pa¼dziernika 1980 by³ cz³onkiem redakcji pisma MKZ „Wiadomo¶ci Krakowskie”; od stycznia do lipca 1981 pe³ni³ obowi±zki przewodnicz±cego MKZ.
17 marca 1981 zosta³ przewodnicz±cy KRH. 17 maja 1981 wspó³organizowa³ bia³y marsz po zamachu na Jana Paw³a II. W maju 1981 przewodniczy³ delegacji „Solidarno¶ci” na Kongresie Miêdzynarodowej Federacji Metalowców w Waszyngtonie. Od maja 1981 przewodniczy³ grupie negocjacyjnej „Solidarno¶ci” w Sejmie PRL ds. ustawy o przedsiêbiorstwie pañstwowym i samorz±dzie za³ogi. W lipcu 1981 by³ delegatem na I Zjazd Delegatów Regionu Ma³opolska, by³ tak¿e delegatem na I Krajowy Zzjazd Delegatów i cz³onkiem Komisji Krakowej „Solidarno¶ci”.
13 grudnia 1981 r., po wprowadzeniu stanu wojennego, M. Gil unikn±³ internowania. - Gdy przyniesiono mi decyzjê o internowaniu, uda³o mi siê na chwilê wymkn±æ na balkon i spuszczaj±c siê po kolejnych balkonach umkn±³em milicjantom - wspomina³ po latach. Uda³o mu siê przedostaæ na wydzia³ Zgniatacza w kombinacie nowohuckim i stan±æ na czele strajku hutników, w którym uczestniczy³ do 16 grudnia. Po pacyfikacji strajku ukrywa³ siê. 13 stycznia 1982 zosta³ zatrzymany. Przez dwa dni by³ internowany, a nastêpnie zosta³ aresztowany. 25 lutego 1982 wyrokiem S±du Warszawskiego Okrêgu Wojskowego zosta³ skazany na 4 lata wiêzienia i 2 lata pozbawienia praw publicznych. Jako wiêzieñ przebywa³ w Zak³adach Karnych w Krakowie, Raciborzu, Strzelcach Opolskich, K³odzku i Strzelinie. W marcu tego samego roku zosta³ zwolniony z pracy. ZUS odmówi³ przyznania mu III grupy inwalidzkiej mimo udokumentowanej choroby. W sierpniu i pa¼dzierniku by³ uczestnikiem g³odówek o przyznanie statusu wiê¼nia politycznego. Wydawa³ nielegalne gazetki wiêzienne „Ekstrema” i „Krata”, prowadzi³ nas³uch radiowy na przemyconym odbiorniku. 25 listopada 1983 zosta³ zwolniony z wiêzienia na mocy amnestii.
Mieczys³aw Gil od 1983 by³ wspó³organizatorem i uczestnikiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Mszy za Ojczyznê, m.in. w Krakowie-Mistrzejowicach, Warszawie, Piekarach ¦l±skich, Tarnowie i w Dêbicy. W latach 1983-1989 utrzymywa³ siê z rolnictwa. W tym czasie kilkadziesi±t razy by³ zatrzymywany i przes³uchiwany. W 1984 by³ wspó³inicjatorem powstania Chrze¶cijañskiego Uniwersytetu Robotniczego im. kard. Stefana Wyszyñskiego przy parafii ¶w. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach. Od 3 listopada 1984 dzia³a³ w Ma³opolskim Komitecie Walki o Praworz±dno¶æ, 7 listopada tego samego roku by³ wspó³za³o¿ycielem Inicjatywy Obywatelskiej w Obronie Praw Cz³owieka Przeciw Przemocy. Od 23 pa¼dziernika 1986 prowadzi³ jawn± dzia³alno¶æ na czele reaktywowanej KRH „S” (m.in. z Edwardem Edmundem Nowakiem, Janem Ciesielskim i Stanis³awem Handzlikiem). By³ uczestnikiem strajku w Hucie im. Lenina w okresie od 26 kwietnia do 5 maja 1988. Po jego pacyfikacji zosta³ pobity, 5 maja 1988 znów aresztowany, po 14 dniach zwolniony na skutek interwencji przedstawicieli Kurii Biskupiej. Od 19 maja1988 by³ cz³onkiem Komitetu Organizacyjnego „S” HiL. Od 30 wrze¶nia 1988 cz³onkiem jawnego RKS Ma³opolska.
Od 18 grudnia 1988 zasiada³ w Komitecie Obywatelskim przy przewodnicz±cym „Solidarno¶ci” Lechu Wa³êsie. W styczniu 1989 uczestniczy³ w spotkaniu przygotowawczym do Okr±g³ego Sto³u w Magdalence k. Warszawy. W 1989 by³ uczestnikiem obrad plenarnych Okr±g³ego Sto³u oraz w zespole ds. gospodarki i polityki spo³ecznej. Od lutego do kwietnia by³ cz³onkiem zespo³u redakcyjnego „Czasu Solidarno¶ci”. Od 10 kwietnia uczesniczy³ w pracach Ma³opolskiego Komitetu Obywatelskiego. W latach 1989-2004 ponownie zosta³ zatrudniony w HiL (od 1990 w Hucie im. Tadeusza Sendzimira). Od 28 kwietnia 1989 do stycznia 1992 by³ przewodnicz±cym KRH w HiL. W latach 1989-1991 pe³ni³ obowi±zki pos³a RP z listy Komitetu Obywatelskiego „S”. W latach 1990-1992 by³ delegatem delegat na WZD Regionu Ma³opolska i KZD „S”. W 1990 wspó³zak³ada³ Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Od marca 1990 pracowa³ w redakcji dziennika „Czas Krakowski”, którego by³ wspó³za³o¿ycielem. W latach 1991-1993 by³ pos³em RP z listy Krakowska Koalicja Solidarni z Prezydentem. W 1993 zosta³ redaktorem naczêlnym dziennika „Nowa Gazeta”. W latach 1996-1999 aktywnie dzia³a³ w Partii Chrze¶cijañski Demokratów. W latach 1998-2002 pe³ni³ funkcjê radnego Sejmiku Województwa Ma³opolskiego z listy AWS. Od 2005 by³ doradc± prezesa w Agencji Rozwoju Przemys³u w Warszawie i prezesem Stowarzyszenia PChD. Od czerwca 2007 by³ cz³onkiem rady Kirche in Not (Pomoc Ko¶cio³owi w Potrzebie). W wyborach parlamentarnych w 2011 by³ kandydatem Prawa i Sprawiedliwo¶ci do Senatu, zosta³ wybrany na VIII kadencjê tej izby.
Mieczys³aw Gil odznaczony by³ Krzy¿em Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz Krzy¿em Wolno¶ci i Solidarno¶ci (2017). W roku 2011 od Kapitu³y „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego” otrzyma³ tytu³ Nowohucianina Roku. A w roku 2016 zosta³ obdarzony tytu³em Ma³opolanina Roku.
Zawsze by³ cz³owiekiem skromnym, który raczej ³±czy ni¿ dzieli. I takim pozostanie w naszej pamiêci.
* * *
Mieczys³aw Gil zosta³ pochowany w Alei Zaslu¿onych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie - na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Prandoty.
(f)
Zapraszamy na premierowy pokaz filmu w re¿yserii Iwony Meus i Marka Gajczaka poprzedzony miniwyk³adem o zwi±zkach poety z Krakowem i Now± Hut± oraz ich odzwierciedleniu w wierszach. Produkcja powsta³a w 2022 z inicjatywy Instytutu Literatury. Wydarzenie odbêdzie siê w ramach 12. edycji Nocy Poezji w Krakowie, has³o edycji: „Wolno¶ci oddaæ nie umiem!”.
Czas: 9 pa¼dziernika (niedziela), godz. 12:00. Miejsce: Kino Studyjne Sfinks O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida. Wyk³ad: dr hab. Józef Maria Ruszar. Bezp³atne wej¶ciówki do odbioru w Punkcie InfoKraków, ul. Zgody 7.
(f)
Komisja Robotnicza Hutników zaparsza na 26. Bieg Memoria³owy im. Bogdana W³osika
15 pa¼dziernika odbêdzie siê 26. Bieg Memoria³owy im. Bogdana W³osika organizowany przez Komisjê Robotnicz± Hutników NSZZ „Solidarno¶æ” AMP S.A. - Kraków.
Bogdan W³osik, 20-letni uczeñ technikum, pracuj±cy w Hucie im. Lenina, zgin±³ 13 pa¼dziernika 1982 od strza³u oddanego przez funkcjonariusza SB w trakcie demonstracji pod ko¶cio³em Arka Pana w Krakowie - Bieñczycach. W tym roku przypada 40 rocznica tego tragicznego wydarzenia.
Od 1995 roku, dla uczczenia Jego pamiêci i innych ofiar stanu wojennego co roku w pa¼dzierniku odbywa bieg uliczny na trasie od g³ównej bramy kombinatu metalurgicznego (dzi¶ oddzia³u krakowskiego ArcelorMittal Poland S.A.) do okolic ko¶cio³a Arki Pana. Jedynie w 2014 i w 2020 roku, z przyczyn niezale¿nych od organizatorów, Bieg siê nie odby³.
W ci±gu minionego æwieræwiecza Bieg Memoria³owy im. B. W³osika na sta³e wpisa³ siê w kalendarz imprez sportowych dzielnicy Nowa Huta, gromadz±c ka¿dorazowo na starcie po kilkuset uczestników: m³odzie¿ szkoln± od 12 roku ¿ycia wzwy¿, doros³ych biegaczy amatorów, a tak¿e najlepszych zawodników z kraju i zagranicy.
W ubieg³ym roku zwyciêzc± 25. edycji by³ zawodnik AZS AWF Kraków – Patryk Mamon, który przeby³ licz±c± 4,2 km trasê z czasem 12:23.13.
Organizatorom zale¿y na popularyzacji sportu, kszta³towaniu postaw patriotycznych i solidarno¶ci spo³ecznej, g³ównie w¶ród m³odego pokolenia. Dlatego te¿ od paru lat Komisja Robotnicza Hutników NSZZ Solidarno¶æ przy wspó³pracy Zespo³u Szkó³ Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira organizuje tak¿e konkurs historyczny dotycz±cy Bogdana W³osika i Komisji Robotniczej Hutników na tle dziejów Nowej Huty. Konkurs jest adresowany do uczniów nowohuckich szkó³ i stanowi integraln± cze¶æ Biegu. Ostatni etap konkursu rozgrywany jest na mecie, przed uroczysto¶ci± rozdania nagród.
Tradycyjnie na zakoñczenie Biegu delegacje organizatorów, sponsorów i zawodników udaj± siê z wi±zankami kwiatów pod pomnik Bogdana W³osika, aby z³o¿yæ ho³d ofiarom stanu wojennego.
Od pierwszej edycji patronat nad Biegiem obejmowali rodzice Bogdana W³osika (po ¶mierci mê¿a obecnie jedynie p. Irena W³osik). Patronat honorowy nad Biegiem sprawuje: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodnicz±cy Rady Miasta Rafa³ Komarewicz.
Patronat medialny tradycyjnie przejmuj±: Dziennik Polski, G³os Tygodnik Nowohucki, Tygodnik Solidarno¶æ oraz Radio Kraków.
Aktualny regulamin XXVI Biegu Memoria³owego im. Bogdana W³osika znajduje siê na stronie internetowej krhhts.pl
Uczestnicy ruszaj± do biegu z linii startu po sygnale podanym przez Organizatora. Zawodnicy biegn± wy³±cznie wyznaczon± przez Organizatora tras± (tylko po jezdni wyznaczonych ulic). Wszyscy uczestnicy bezwzglêdnie podporz±dkowuj± siê decyzjom S³u¿b Porz±dkowych Organizatora i Policji Pañstwowej. Na czas trwania Biegu i krótko przed nim na wyznaczonej trasie (od Bramy G³ównej ArcelorMittal Poland S.A., przez al. Solidarno¶ci, Plac Centralny, ul. gen. W³. Andersa, ul. Lud¼mierska, ul. Obroñców Krzy¿a do mety w bramie Technikum Gastronomicznego przy ul. Obroñców Krzy¿a) wprowadzone zostaj±, dla zapewnienia bezpieczeñstwa kierowcom i pieszym, pewne zmiany w ruchu drogowym.
Z ksiêgarskiej pó³ki - Stañ oko w oko z Maszyn± losu
Andrzej Mathiasz, autor sensacyjnej „Drugiej rzeczywisto¶ci” i krymina³u „Szlam”, powraca z trzymaj±cym w napiêciu, mrocznym krymina³em. Tym razem prokurator Adam Szmyt zmierzy siê z dramatycznymi wydarzeniami sprzed dwudziestu lat, by stoczyæ walkê o ¿ycie swoje i swojej córki.
Gdy prokurator Adam Szmyt odbiera dziwny telefon z pytaniem o pomarañcze, nie podejrzewa, ¿e to zapowied¼ jego najkoszmarniejszych dni. Oto po latach odsiadki wyszed³ z wiêzienia Czes³aw Grinwald – sadystyczny zabójca – ¿±dny zemsty na tych, którzy go posadzili. Ka¿dy dzieñ przynosi now± ofiarê. Oprócz cia³ sprawca zostawia na miejscu zbrodni tajemniczy ba³agan, jak po uderzeniu tajfunu. To jego maszyna losu, w której ka¿dy przedmiot, puszczony w ruch, nabiera nowego znaczenia i niesie z³owieszcze przes³anie. Szmyt próbuje powstrzymaæ mordercz± seriê, lecz Grinwald pozostaje nieuchwytny niczym cieñ. I w³a¶nie zacz±³ budowaæ kolejn± maszynê losu. Ostatni±. Na Szmyta.
„Wbija³ wzrok w pust± pêtlê wisz±c± nad przewróconym krzes³em, a jego cia³em targa³y spazmy podobne do tych, które jeszcze przed chwil± szarpa³y w jego wyobra¼ni powieszon± dwunastolatk±. Musia³a min±æ d³u¿sza chwila, nim doszed³ do siebie. Próba wypad³a znakomicie. W my¶lach nazwa³ swoj± konstrukcjê maszyn± losu, choæ wcale nie zamierza³ oddaæ losowi tej inicjatywy. W koñcu nigdy nie wiadomo, co ten przyniesie, wiêc moc sprawcza musia³a nale¿eæ do niego. St±d ta próba i w³a¶nie dlatego musia³ teraz wszystko u³o¿yæ od nowa – dok³adnie, starannie i bez skuchy, co zajê³o mu ponad godzinê. Gdy na koñcu podniós³ krzes³o i ustawi³ je precyzyjnie pod pêtl±, odetchn±³”.
Daj siê porwaæ mro¿±cej krew w ¿y³ach historii… Jedno jest pewne – emocje siêgn± zenitu!
O autorze: Andrzej Mathiasz – z wykszta³cenia prawnik, który po pó³rocznej odsiadce w stanie wojennym nie mia³ wiêcej styczno¶ci z tym zawodem. Do pisarstwa dochodzi³ krêt± drog±. W przesz³o¶ci by³ aktorem, scenarzyst± oraz re¿yserem teatralnym i filmowym. W tzw. drugim obiegu ilustrowa³ kilka publikacji. Jest tak¿e autorem i producentem telewizyjnych filmów dokumentalnych oraz reporta¿y. Na stronie mathiasz.pl publikuje swoj± prozê. Jego powie¶ci dla dzieci otrzyma³y wyró¿nienia w konkursie „Ksi±¿ka przyjazna dziecku” w kategorii tekstów niewydanych tradycyjnie. W 2017 roku ukaza³a siê drukiem „Druga rzeczywisto¶æ”, thriller z elementami science-fiction. Trzy lata pó¼niej opublikowa³ „Szlam”, krymina³ rozpoczynaj±cy seriê z prokuratorem Adamem Szmytem.
Ksi±¿ka est dostêpna w sprzeda¿y na stronie: https://bit.ly/maszyna_losu.
(f)
Andrzej Mathiasz, Maszyna losu, Wydawnictwo Novae Res 2022, stron 549.
Metropolita warszawski, ks. kard. Kazimierz Nycz przewodniczy³ w sanktuarium Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile g³ównym uroczysto¶ciom odpustu Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego, które w tym roku przebiegaj± pod znakiem jubileuszu 800-lecia istnienia opactwa cystersów w tym miejscu. Odpustowa suma odprawiona zosta³a przy o³tarzu polowym w ogrodzie klasztornym.
Do uczestników jubileuszowych uroczysto¶ci specjalne s³owa skierowa³ papie¿ Franciszek. „Wraz z wami dziêkujê Bogu za tak wiele dobra, jakie na przestrzeni wieków zaistnia³o dziêki temu prze¶wietnemu opactwu. Pragnê wyraziæ moje podziêkowanie i s³owa uznania za wa¿n± rolê, jak± w historii Ko¶cio³a w Polsce odegrali cystersi, a w historii Krakowa szczególnie mnisi mogilscy przez swoj± wielowiekow± obecno¶æ, pos³ugê pastoraln±, g³oszenie Ewangelii, modlitwy i ¶wiadectwo ¿ycia monastycznego, tak¿e za wielki wk³ad, jaki wnie¶li swoj± prac± w szerzenie w spo³eczeñstwie szeroko rozumianej kultury. (…) Niech Chrystus ukrzy¿owany i zwyciêski w tajemnicy zmartwychwstania, czczony nieprzerwanie od wieków w cudownym wizerunku Krzy¿a w sanktuarium mogilskim, obdarza parafian i przybywaj±cych doñ pielgrzymów swoj± moc± i mi³osierdziem. Niech rok jubileuszowy 800-lecia opactwa budzi w wiernych, którzy gromadz± siê w bazylice Krzy¿a ¦wiêtego, pragnienie trwania w blisko¶ci z Chrystusem i odwagê ¶wiadczenia o wyznawanej wierze” - napisa³ papie¿ Franciszek.
W wyg³oszonej przez siebie okoliczno¶ciowej homilii kard. Kazimierz Nycz odwo³a³ siê do przemówienia wyg³oszonego przez Jana Paw³a II w opactwie mogilskim podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1979 roku. Papie¿ mówi³ wówczas o pierwszej ewangelizacji, któr± cystersi realizowali przed wiekami, gdy przybyli do Mogi³y. Drug± ewangelizacj± nazwa³ to, co dzia³o siê po II wojnie ¶wiatowej, gdy komuni¶ci postanowili w Nowej Hucie stworzyæ miasto bez Boga.
- Cystersi uczyli nas wtedy, ¿e ³atwiej jest zbudowaæ ko¶ció³ na planie krzy¿a, ni¿ zbudowaæ na planie Krzy¿a ludzkie ¿ycie i ¿ycie spo³eczne, tak aby ludzie czerpali z tego, co on niesie: przykazanie mi³o¶ci, przebaczenie, mi³osierdzie – mówi³ kard. Kazimierz Nycz, dodaj±c, ¿e jest to wezwanie wci±¿ aktualne.
Nawi±zuj±c do konsultacji synodalnych, podczas których pada³o pytanie, co zrobiæ, ¿eby utrzymaæ m³odych w Ko¶ciele, kard. Nycz powiedzia³: - Trzeba je odwróciæ i zapytaæ, co zrobiæ, by m³odych wprowadziæ do Ko¶cio³a, by pojawili siê na Mszy ¶w. i katechezie, a tak¿e w innych miejscach, gdzie ¿yje Ko¶ció³ prac± charytatywn± i mi³o¶ci± mi³osiern± - doda³. Zdaniem kardyna³a wielk± warto¶ci± jest fakt, ¿e m³odzi ludzie tak ochoczo w³±czali siê w pomoc uchod¼com z Ukrainy, bo „to jest te¿ chrze¶cijañstwo” - doda³ warszawski metropolita, który przez lata by³ biskupem pomocniczym w archidiecezji krakowskiej.
(f)
W najbli¿sz± niedzielê, 18 wrze¶nia - X Festiwal Zaklête w Dyni
W najbli¿sz± niedzielê, 18 wrze¶nia br, w godz. 15.00 do 18.00 O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na Parku Ratuszowego na X Festiwal Zaklête w Dyni.
Dynia to wszechstronne warzywo - mo¿na z niej zrobiæ zupê, sa³atkê, placki a tak¿e ciasto. Ale czy wiedzieli¶cie, ¿e jest tak¿e jednym z najpopularniejszych warzyw wystêpuj±cych w bajkach? W Dyni Kopciuszek jecha³a na bal, w Nowej Hucie Pan Dynia prze¿ywa swoje przygody, a w bajce Krasickiego Dynia dostaje nauczkê od Dêbu. My ju¿ wiemy, a Wy siê przekonacie, ¿e zbli¿aj±ca siê, jubileuszowa ods³ona Festiwalu Zaklête w Dyni bêdzie wyj±tkowa!
Po pierwsze zmienili¶my miejsce i formê wydarzenia – w tym roku spotykamy siê na pikniku rodzinnym w Parku ratuszowym. Po drugie, oprócz strefy zabaw i animacji zapraszamy do udzia³u w interaktywnej grze miejskiej na smartfony. Po trzecie zachêcamy do degustacji potraw z dyni i po czwarte: bawcie siê bajkowo (bo o dyniach w bajkach równie¿ mamy zamiar Wam nieco opowiedzieæ)!
Do zobaczenia w Parku Ratuszowym!
(f)
68. koncert z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego nie?!” przeszed³ do historii. W pierwsz± niedzielê wrze¶nia wraz z Orkiestr± Straussowsk± Obligato pod batut± maestro Jerzego Sobeñko, oraz solistami Monik± Biederman-Pers i Piotrem Karze³kiem, przenie¶li¶my siê znad Zalewu Nowohuckiego nad piêkny i modry Dunaj.
Licznie zgromadzona publiczno¶æ mog³a us³yszeæ niezwyk³e interpretacje najpiêkniejszych arii i duetów operetkowych oraz wiedeñskich walców, polek i wêgierskich czardaszy. Podczas koncertu nie zabrak³o tak¿e muzycznych niespodzianek, jak i znanych i lubianych utworów m.in. „Nad Piêknym Modrym Dunajem”, „Estudiantina”, „Odg³osy Wiosny”, „Na Polowaniu”, „Czardasz” Montiego, „Ach jed¼ do Wara¿din” oraz „Dziewczêta z Barcelony”. Koncerty i imprezy z cyklu Nowa Huta. Dlaczego nie?! odbywaj± siê zgodnie z rytmem pór roku i nawi±zuj± do charakteru ró¿norodnych przestrzeni koncertowych. Obecno¶æ nad Zalewem w otoczeniu nenufarów, równie¿ zobowi±zuje, dlatego te¿ mogli¶my us³yszeæ motyw muzyczny z filmu „Noce i dnie”, które wykona³a sama Lidia Jazgar – dyrektor artystyczna cyklu.
Program dope³ni³y zabawne i ciekawe opowie¶ci z ¿ycia gwiazd opery oraz du¿o dobrego humoru, a to wszystko zas³uga prowadz±cej koncert - Jolanty Suder. W¶ród publiczno¶ci nie mog³o zabrakn±æ pomys³odawcy i koordynatora cyklu pos³a na Sejm RP Ireneusza Rasia, dyrektor O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta – Ma³gorzaty Jezutek, przewodnicz±cego Rady i Zarz±du Dzielnicy XVI Bieñczyce – Zygmunta Biñczyckiego oraz przedstawicieli, wieloletniego sponsora cyklu, firmy Fares Sp. z o.o. PPU.
Warto jednak podkre¶liæ, ¿e koncerty „Nowa Huta. Dlaczego nie?!” maj± równie¿ cel dobroczynny, spotkaniu towarzyszy³a kwestia na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza, któr± przeprowadzali wolontariusze Hospicjum.
Organizatorami koncertu s± O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVI Bieñczyce. Partnerami cyklu s± Wodoci±gi Miasta Krakowa S.A. Pomys³odawc± i koordynatorem jest pose³ na Sejm RP Ireneusz Ra¶, a dyrektorem artystycznym Lidia Jazgar.
(f)
4 wrze¶nia na scenie przy Zalewie Nowohuckim odbêdzie siê plenerowy koncert pt. Nad piêknym, modrym… Zalewem. Bêdzie to tym samym 68. wydarzenie z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! W tej edycji us³yszymy galicyjsk± Orkiestrê Straussowsk± Obligato pod dyrekcj± Jerzego Sobeñko oraz solistów: Monikê Biederman-Pers i Piotra Karze³ka.
Wydarzenia z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! s± wa¿nym dla Nowej Huty projektem kulturalno-spo³ecznym, gromadz±cym za ka¿dym razem kilkutysiêczn± widowniê. Prezentowane imprezy odbywaj± siê zgodnie z rytmem pór roku i nawi±zuj± do charakteru ró¿norodnych przestrzeni koncertowych. W atrakcyjnych obiektach i plenerach na terenie Nowej Huty uczestnicy imprez maj± mo¿liwo¶æ spotkania z artystami polskiej estrady, bêd±cymi wykonawcami ró¿nych gatunków muzycznych (od piosenki poetyckiej przez muzykê folkow±, klasyczn±, szantow± po muzykê rozrywkow±).
Podczas wrze¶niowego spotkania us³yszymy powsta³± w Krakowie w 1992 roku Orkiestrê Straussowsk± Obligato. Za³o¿ycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry jest Jerzy Sobeñko, a tworzy j± grupa wybitnych muzyków, zafascynowanych fenomenem muzyki wiedeñskiej dziewiêtnastego wieku oraz jej wp³ywem na muzykê europejsk±. Z tej fascynacji, atmosfer± cesarskiego Wiednia, powsta³ repertuar, w którym pierwszoplanow± rolê odgrywaj± walce i polki, skomponowane przez cz³onków rodziny Strauss. Na repertuar Orkiestry sk³adaj± siê tak¿e: walce, polki, miniatury, serenady, fokstroty, tanga, muzyka wêgierska, ba³kañska, polska, utwory z krêgu muzyki hiszpañskiej, w³oskiej, utwory w amerykañskich rytmach - rumby i tanga. Wa¿n± czê¶ci± repertuaru jest muzyka operetkowa, a tak¿e m³odsza siostra operetki – musical. "Obligato" jest wykonawc± ciesz±cych siê popularno¶ci± koncertów z cyklu „Popo³udnie ze Straussem”, organizowanych przez Muzeum ¯up Krakowskich w Wieliczce, które zosta³y uhonorowane medalem Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1995 roku. Orkiestra koncertuje w ca³ej Polsce, wspó³pracuje z wieloma znakomitymi artystami, m.in. Krystyn± Tyburowsk±, Wand± Polañsk±, Wies³awem Ochmanem, Janem Zakrzewskim i Janem Wilg±, Vadimem Brodskim.
Organizatorami wrze¶niowego koncertu s± O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie. Koncertowi bêdzie towarzyszyæ kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza, któr± przeprowadzaæ bêd± wolontariusze Hospicjum. Pomys³odawc± i koordynatorem projektu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! jest pose³ Ireneusz Ra¶, a dyrektorem artystycznym Lidia Jazgar.
Koncert “Nad piêknym, modrym… Zalewem” odbêdzie siê 4 wrze¶nia (niedziela) 2022 r. w godzinach 16.00 – 19.00. Na wydarzenie obowi±zuj± bezp³atne wej¶ciówki do odebrania w Dziale Imprez i Promocji O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum 6A, tel. 573 792 966).
W rocznicê podpisania Porozumieñ Sierpniowych i powstania Solidarno¶ci
Jak co roku od wielu lat, 31 sierpnia o godz. 12.00 NSZZ "Solidarno¶æ" z³o¿y kwiaty pod pomnikiem "Solidarno¶ci" przy Placu Centralnym w Nowej Hucie. Tego samego dnia metropolita krakowski abp Marek Jêdraszewski w Katedrze Wawelskiej o godz. 17.30 odprawi mszê ¶w. w intencji cz³onków „Solidarno¶ci” i Ojczyzny. Wcze¶niej, o godz. 17.00 przed Katedr± Wawelsk± przewidziano zbiórkê pocztów sztandarowych „Solidarno¶ci”. Po mszy ¶w. odbêdzie siê przemarsz pod Krzy¿ Katyñski i z³o¿enie kwiatów.
Z kolei Stowarzyszenie Sieæ Solidarno¶ci zaprasza wcze¶niej, bo ju¿ w sobotê 27 sierpnia na obchody 42. rocznicy podpisania Porozumieñ Sierpniowych oraz powstania „Solidarno¶ci”. Tego dnia o godz. 16.30 zostan± z³o¿one kwiaty pod pomnikiem „Solidarno¶ci” przy Placu Centralnym, a nastêpnie o godz. 17.00 na scenie letniej Nowohuckiego Centrum Kultury rozpocznie siê g³ówna uroczysto¶æ obchodów 42 . rocznicy podpisania Porozumieñ Sierpniowych oraz powstania „Solidarno¶ci”. Podczas tej uroczysto¶ci wrêczone zostan± kolejne Medale „Dziêkujemy za wolno¶æ” (XXV edycji), w szczególno¶ci ludziom ówczesnej opozycji m³odzie¿owej. Natomiast 31 sierpnia o godz. 14.00 cz³onkowie Stowarzyszenia Sieæ Solidarno¶ci z³o¿± kwiaty pod tablic± „Nasza Droga do Wolno¶ci” znajduj±cej siê na Bramie G³ównej Huty im. T. Sendzimira.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".