Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Za czym kolejka ta stoi ?

Takiego zjawiska nie notowano od lat. W Alei Ró¿, która jest ju¿ uznanym miejscem rekreacji mieszkañców obserwujemy tê kolejkê. Klienci czekaj± cierpliwie by kupiæ… lody.
- Jem lody tylko st±d, s± pyszne, porcje bardzo du¿e, niedrogo i na naturalnych produktach – mówi jedna z pañ, czekaj±ca cierpliwie na swoj± kolej.
I choæ nie o reklamê punktu z lodami chodzi, bo i tak cieszy siê on ogromnym powodzeniem w¶ród nowohucian, to zjawisko rzadko dzi¶ spotykanej kolejki, utrzymuj±cej siê przez ca³y dzieñ wytrwale oczekuj±cej, odnotowaæ trzeba. A sezon lodowy dopiero przed nami. (l)
Nasz zielony pomnik
„W parku pod platanem, pani si±dzie z panem” – starsze pokolenie pamiêta doskonale s³owa tej piosenki. W Nowej Hucie, w os. Zielonym sytuacja, któr± wymarzy³ sobie autor piosenki, jest do zrealizowania. Bo mamy tu platana. Pomnikowego na dodatek!
Nie tak dawno przy okazji remontu chodnika, który pod platanem przebiega odby³a siê ca³a batalia o jego ochronê. Bo takie drzewo chroniæ warto. Platan jest, jak podaje Wikipedia, mieszañcem miêdzygatunkowym - pomiêdzy platanem wschodnim pochodz±cym z Europy po³udniowo-wschodniej i platanem zachodnim, który korzenie mia³ ca³kiem dos³ownie w Ameryce Pó³nocnej. Uprawiany jest w ca³ej Europie z wyj±tkiem Skandynawii.
Nasz platan to nowohucki pomnik przyrody numer 42. Wpisany na tê zaszczytn± listê w 2013 roku. Równocze¶nie z pomnikiem nr 41 – okaza³ym dêbem szypu³kowym, rosn±cym ca³kiem niedaleko.
Poza tym, co widaæ go³ym okiem, a widaæ potê¿ne drzewo, wiele o jego pochodzeniu powiedzieæ nie mo¿na. Ro¶nie, blisko chodnika (teraz ma specjalne obej¶cie), i jest imponuj±cy: 313 cm w obwodzie, 27 metrów wysoko¶ci oraz ³adn±, zwart± koronê. W s±siedztwie jest nawet ³aweczka, a li¶cie, gdy wreszcie siê po wiosennych ch³odach rozwin±, latem na pewno uchroni± od s³oñca. Drzewo to s³ynie z oryginalnego pnia, który z wiekiem staje siê bardzo masywny. Ciekawie wygl±da oryginalna kora. £uszczy siê p³atami, w sposób charakterystyczny tylko dla platanu. To po³udniowe drzewo, znakomicie odnalaz³o siê w naszym klimacie.
Czy te okaza³e nowohuckie drzewa, w s±siedztwie Alei Ró¿ by³y zasadzone w tym miejscu rêk± cz³owieka, czy s± pozosta³o¶ci± po wiêkszych skupiskach drzew – trudno dzi¶ powiedzieæ na pewno. Wiek obu szacowany jest na 150 do 200 lat! Dodajmy, ¿e Krakowie najbardziej okaza³ym i d³ugowiecznym jest platan rosn±cy na Plantach, naprzeciwko Filharmonii.
D±b szypu³kowy i platan z os. Zielonego by³y tu przed nami i bêd± tu po nas. Rosn±æ mog± w tym miejscu jeszcze kilkaset lat, bowiem i dêby i platany to drzewa d³ugowieczne. Polskie, rogaliñskie dêby maj± po 1000 lat! Je¶li chodzi o dêby to w Nowej Hucie mamy ich wiele. Najliczniejsze ich skupisko znajduje siê, w Lesie Mogilskim, w którym króluj± wi±zy, ale ro¶nie te¿ wiele dêbów. Lasek Mogilski jest pozosta³o¶ci± dawnego nadwi¶lañskiego lasu ³êgowego. Przy ul. Stycznej znajduje siê osiem lip – pomników ochrony przyrody na prywatnej dzia³ce. D±b, wi±z i jesiony – to kolejnych 6 „pomników przyrody” w Lasku Mogilskim. Uznanie drzewa za swego rodzaju zabytek, chroni go przede wszystkim przed wycink±. Musi mieæ zapewnion± specjaln± pielêgnacjê. Takiego drzewa nie mo¿na usun±æ bez uchwa³y Rady Miasta i z b³ahego powodu.
Platan z osiedla Zielonego nie jest ju¿ jedyny. Niedawno platany nasadzono pomiêdzy liniami tramwajowymi wzd³u¿ Alei Jana Paw³a II. Sadzenie platanów w pasie drogowym wynika z ich stosunkowo du¿ej odporno¶ci na zanieczyszczenia miejskie. Platan klonolistny, chêtnie sadzony w miastach na ca³ym ¶wiecie, ¶wietnie oczyszcza powietrze miêdzy innymi poprzez swoj± zdolno¶æ do zrzucania kory. Jednak obecna ustawa o ochronie przyrody nie daje podstaw do okre¶lania w wydawanej decyzji o nasadzeniach, konkretnych gatunków drzew. Posiadacze terenu maj± prawo decydowania o kszta³towaniu najbli¿szego otoczenia wed³ug swoich oczekiwañ. W decyzjach Prezydenta Miasta Krakowa, zaleca siê tylko, aby drzewa przeznaczone do nasadzeñ zastêpczych, mia³y zakryty systemem korzeniowy, o minimalnym obwodzie 14 cm, co zwiêkszy szanse na jego lepsze ukorzenienie siê w nowym miejscu oraz pozwoli uzyskaæ szybciej efekt – dorodniejsze drzewo, które sprawia ¿e w mie¶cie z zieleni± czujemy siê lepiej. A jak z badañ naukowców wynika, zieleñ jest szczególnie wa¿na dla starszych mieszkañców. Tam gdzie wiêcej zieleni odnotowuje siê mniej depresji!
(kl)

Jak d³ugo mo¿na byæ „w organizacji”? – Schy³ek Muzeum PRL-u
Muzeum PRL-u (nadal w organizacji), mieszcz±ce siê w dawnym budynku kina ¦wiatowid zaprasza na wystawê "Schy³ek Peerelu. Lata 80. w zdjêciach z agencji FORUM" przygotowan± w warszawskim Domu Spotkañ z Histori±. Czy bêdzie to wystawa ostatnia? Co dalej z Muzeum PRL w Nowej Hucie?
Muzeum PRL-u ci±gle jest muzeum „w organizacji”. Jego dzia³alno¶æ opiera siê dzi¶ na organizacji wystaw czasowych lub ekspozycji przygotowanych w innych placówkach. Zarz±dc± muzeum, z ramienia miasta Krakowa jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Placówka ta d³ugo ju¿ walczy o ostateczny kszta³t. Pomys³ stworzenia Muzeum PRL-u poddali Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Wraz z Teres± Boguck± oraz Ann± i Jackiem Fedorowiczami za³o¿yli oni Fundacjê SocLand, której celem by³o otwarcie takiej placówki. Zastanawiano siê czy takie muzeum ma powstaæ w Krakowie czy Warszawie? W Krakowie - muzeum jednak nie powsta³o.
Gdy w 2006 r. gmina Kraków odkupi³a od spó³ki Apollo Film budynek po dawnym kinie ¦wiatowid nadzieje na powstanie muzeum w Nowej Hucie powróci³y. Spierano siê jednak, o jego kszta³t. Ostatecznie w 2008 r. w ¦wiatowidzie rozpoczê³o dzia³alno¶æ Muzeum PRL-u, bêd±ce wówczas oddzia³em Muzeum Historii Polski, a finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I tym razem wypracowanie wizji przysz³ej wystawy sta³ej okaza³o siê niemo¿liwe, choæ kierowa³a w tym czasie placówk± dzisiejsza podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Jadwiga Emilewicz. Oddzia³ Muzeum Historii Polski zakoñczy³ pracê w pierwszym kwartale 2013 roku.
Potem, w wyniku porozumienia Ministra Kultury i Gminy Kraków powo³ano samodzielne, miejskie Muzeum PRL-u, wspó³prowadzone przez oba podmioty. Miasto zobowi±za³o siê o przekazywania na rzecz muzeum pewnej kwoty, a minister - do przekazania dotacji.
Teraz jednak Ministerstwo Kultury wycofa³o siê z finansowania prac maj±cych doprowadziæ do otwarcia w Krakowie Muzeum-PRL-u wraz z wystaw± sta³±. Jako przyczynê zaniechania finansowania inwestycji, minister podaje opó¼nienie w jej prowadzeniu, w pierwszym rzêdzie niezgodno¶æ bie¿±cego harmonogramu inwestycji z zapisami umowy z 2013 r. o prowadzenie Muzeum PRL-u z Gmin± Miejsk± Kraków jako wspólnej instytucji kultury.
- Jednocze¶nie w pi¶mie ministra Jaros³awa Sellina z 3 kwietnia br. pojawia siê zarzut nie podjêcia g³ównych prac budowlano – monta¿owych, które rzekomo mia³y byæ zrealizowane do koñca trwania umowy. Tymczasem ani w umowie, ani w przekazywanych przez Muzeum programach inwestycyjnych nie funkcjonuje pojêcie „g³ównych prac budowlano – monta¿owych”, a tak¿e warunek ich realizacji do pa¼dziernika 2018, czyli terminu obowi±zywania umowy Gminy Kraków z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Jan Machowski z Biura Prasowego miasta Krakowa.
W my¶l tej umowy minister zobowi±za³ siê przekazaæ Muzeum dodatkowe ¶rodki w formie dotacji celowej w celu sfinansowania przygotowania i opracowania scenariusza i projektu ekspozycji sta³ej, opracowania projektu architektoniczno-budowlanego wraz z adaptacj± architektoniczn± budynku dawnego kina „¦wiatowid” oraz aran¿acj± wnêtrz, wykonania prac budowlanych zwi±zanych z adaptacj± architektoniczn± budynku dawnego kina „¦wiatowid” w oparciu o zatwierdzona dokumentacjê i wykonania i wyposa¿enia ekspozycji sta³ej.
- W umowie nie znajduje siê ¿aden zapis, z którego mog³oby wynikaæ, ¿e prace budowlano-monta¿owe mia³y byæ wykonane w latach 2016 – 2018. Do umowy nie zosta³ te¿ za³±czony ¿aden harmonogram. Ponadto ju¿ w programie inwestycyjnym na rok 2015, w harmonogramie realizacji inwestycji, zapisano, ¿e uzyskanie wszelkich pozwoleñ i otwarcie wystawy sta³ej nast±pi w dniu 1 lutego 2019 r., czyli po okresie obowi±zywania umowy o wspó³prowadzeniu – dodaje J. Machowski.
Docelowo - koszt realizacji ca³ej inwestycji - winna zamkn±æ siê w kwocie 50 mln z³.
W roku 2017 Muzeum oczekuje od Ministerstwa kwoty 1,4 mln z³ . Wniosek do MKIDN zosta³ z³o¿ony w pa¼dzierniku 2016 roku w terminie sk³adania wniosków bud¿etowych na inwestycje w MKIDN.
W pa¼dzierniku ub. roku rozstrzygniêto konkurs na architektoniczny kszta³t Muzeum PRL-u. Firma MAE Multimedia Art & Education w swoim projekcie zaproponowa³a innowacyjne rozwi±zania zwi±zane z lokalizacj± g³ównej sali ekspozycyjnej, wzbogacenie budynku nowymi formami przestrzennymi oraz rozbudowê obiektu od strony po³udniowej bez ingerencji w jego elewacjê. W projekcie za³o¿ono równie¿ dostosowanie budynku pod potrzeby osób niepe³nosprawnych.
W latach 2014-2016 zrealizowano w „¦wiatowidzie” 12 wystaw czasowych, którym towarzyszy³y katalogi. W schronie Kina ¦wiatowid uruchomiona zosta³a podziemna wystawa sta³a pod tytu³em „Atomowa Groza”. Obiekt jest brany pod uwagê w projekcie Gminy Miejskiej Kraków bêd±cy uzupe³nieniem oferty turystycznej w Nowej Hucie pod nazw± „Podziemna Nowa Huta”. W zesz³ym muzeum odwiedzi³o 15 tys. zwiedzaj±cych. Placówka zgromadzi³a 6644 muzealiów oraz za³o¿y³o bibliotekê, której zasoby to 706 pozycji wydawnictw zwartych i ci±g³ych stanowi±cych ponad 1000 woluminów.
- Je¶li minister faktycznie wycofa siê z finansowania muzeum w³adze miasta do³o¿± wszelkich starañ, aby realizacja tego przedsiêwziêcia dla Mieszkañców Krakowa, a szczególnie mieszkañców Nowej Huty, nie zosta³a zaprzepaszczona. 26 kwietnia br. Rada Miasta Krakowa podjê³a Rezolucjê Nr 60/LXX/17 w sprawie w sprawie zaprzestania finansowania Muzeum PRL (w organizacji) w Krakowie skierowan± do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obecnie czekamy na oficjalne stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie odpowiedzi na pismo prezydenta Jacka Majchrowskiego skierowanego do Ministra 14 kwietnia br. w sprawie Finansowania inwestycji w Muzeum PRL - informuje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydzia³u Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzêdu Miasta Krakowa.
(krys)



Wy³oniony w konkursie kszta³t przysz³ego muzeum
Mistrz i Uczeñ
Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów w os. Szkolnym go¶ci wystawê „Mistrz i Uczeñ”, czyli prac Bogumi³a Serczyka i jego wnuczki Wiktorii Serczyk. Przyby³ych na wernisa¿ wystawy seniorów powitali: Stanis³awa Bo¿ena Dziedzic – prezes Ma³opolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz Irena Wieloch – kierowniczka Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Spo³ecznej. W tematykê prac plastycznych wprowadzi³a zebranych Boles³awa Habdank Wojewódzka – kurator wystawy, za¶ dossier artystów przedstawi³a Maria Ma¶lankowska. Podczas wernisa¿u swoje wiersze, po¶wiêcone m.in. Krakowowi – miastu kultury prezentowa³y: Ma³gorzata Pfisterer, Longina Bujas, Eufemia F±fara, Maria Halina G±siorowska i A³³a Marchwickaja. Oprawê muzyczn± zapewni³ Jan Miga³a – tenor Opery Krakowskiej. Na spotkanie przybyli tak¿e licznie uczniowie Bogumi³a Serczyka – absolwenci III Liceum Ogólnokszta³c±cego z os. Wysokiego.
Mistrz: Bogumi³ Serczyk – absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wi¶niczu. Ukoñczy³ studia artystyczno-pedagogiczne w filii Uniwersytetu ¦l±skiego w Cieszynie. D³ugoletni nauczyciel przedmiotów artystycznych w krakowskich liceach. Zajmuje siê: malarstwem, grafik± i projektowaniem. Wykorzystuje techniki: akwaforty, linorytu, drzeworytu, suchej ig³y, oleju i akrylu. Tematem jego prac jest: architektura, pejza¿ i martwa natura. Odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej i odznak± Zas³u¿ony dla Kultury Polskiej.
Uczennica: Wiktoria Serczyk – uczennica IV klasy szko³y podstawowej. Od wczesnego dzieciñstwa rysuje i maluje postaci ludzkie, scenki rodzajowe, zwierzêta: kredkami, flamastrami, temper± i akrylem. Pocz±tkowo swoboda twórcza odzwierciedla³a siê w malowaniu na ¶cianach w³asnego pokoju.
(mp)


fot. autor
20 i 21 maja oraz 27 i 28 maja – Ma³opolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego: Od kuchni
Podczas dwóch majowych weekendów wyruszymy w smakowit± kuchenno-kulinarn± podró¿ po 11 wyselekcjonowanych zabytkach Ma³opolski. Poszukamy miêdzy innymi salinarnych ¶ladów i w±tków w Bochni, sprawdzimy, jak smakuj± potrawy z XVII-wiecznego kulinarnego bestselleru Stanis³awa Czernieckiego, zajrzymy do frydmañskich piwnic winnych, a tak¿e odwiedzimy najdonio¶lejsz± sto³ówkê kombinatu w Nowej Hucie, w której jadali zarówno pro¶ci robotnicy, jak i przywódcy krajów socjalistycznych. Wejdziemy te¿ kuchennym wej¶ciem do ukrytych przed widzami pomieszczeñ Teatru S³owackiego i Gmachu G³ównego Muzeum Narodowego, w tym by³ego hotelu Cracovia.
Gwarantujemy niesamowite doznania kulturalne i kulinarne podczas autorskich oprowadzañ, tematycznych spacerów, warsztatów i pokazów kulinarnych. Nie zabraknie tak¿e atrakcji dla najm³odszych i okazji do spróbowania lokalnych przysmaków podczas kiermaszów. Ma³opolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedyne w swoim rodzaju coroczne ¶wiêto zabytków, prezentuj±ce bogactwo kulturowe regionu. W czasie dwóch weekendów bezp³atnie udostêpniamy kilkana¶cie tematycznie dobranych zabytków, w tym miejsca nieznane lub na co dzieñ niedostêpne, o których opowiadaj± ich gospodarze i pe³ni pasji przewodnicy.
Szczególnej uwadze polecamy:
20-21 maja: Centrum Administracyjne kombinatu w Nowej Hucie – w programie m.in.: oprowadzanie po budynkach „Z” i „S” oraz schronach, spacer „Nowohucki high life, ¶ladami ¿ycia nocnego”, rozgrywki w grê planszow± Korowód Nowohucki, warsztaty architektoniczne dla dzieci.
Tegoroczne zabytki:
20–21 maja: Samotnia artystów – dawna pracownia ceramiczna Heleny i Romana Husarskich w Krakowie; Centrum Administracyjne kombinatu w Nowej Hucie; Dwór Feillów w Woli Zrêczyckiej; Zamek w Wi¶niczu; Zabudowa Bochni.
27-28 maja: Teatr im. Juliusza S³owackiego w Krakowie; Ko¶ció³ i klasztor Braci Kapucynów w Krakowie; Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach G³ówny; Wie¶ Frydman na Spiszu; Architektura uzdrowiskowa Szczawnicy; Muzeum Pieniñskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej.
Podczas Dni Dziedzictwa organizatorzy bêd± rozdawaæ specjalnie przygotowan± publikacjê autorstwa Wojciecha Nowickiego – pisarza, dziennikarza i krytyka kulinarnego. Nie zabraknie te¿ s³odkich niespodzianek dla najm³odszych. Udzia³ we wszystkie wydarzeniach jest bezp³atny; w niektórych przypadkach wymagana jest rezerwacja miejsc. Wiêcej informacji na stronie: dnidziedzictwa.pl.
(f)


Centrum Administracyjne dawnej Huty im. Lenina.
60 kilometrów na 60 lat
Korzystaj±c z piêknej, wiosennej pogody nowohuccy harcerze postanowili uczciæ jubileusz 60-lecia istnienia ruchu harcerskiego w Nowej Hucie. Zrobili to jednak w sposób nietypowy – z okazji rocznicy postanowili wspólnie przebiec 60 kilometrów!
W sobotê 6 maja o godzinie 10.00 ponad 140 zuchów, harcerzy i instruktorów ZHP zebra³o siê nad Zalewem Nowohuckim z okazji Sztafety 60-lecia. Akcja stanowi³a cze¶æ obchodów sze¶ædziesi±tej rocznicy istnienia harcerstwa w Nowej Hucie.
- Po obchodach w zimie, które by³y w du¿ej mierze skierowane do instruktorów, by³ych cz³onków naszej organizacji i partnerów, sztafeta jest wydarzeniem adresowanym do wszystkich naszych zuchów i harcerzy. Jest to wydarzenie sportowe, podczas którego wspólnie, jako hufiec, przebiegniemy 60 kilometrów – mówi³ podharcmistrz Marek Balon, komendant nowohuckiego hufca ZHP. Przez cztery godziny uczestnicy wspólnie, kawa³ek po kawa³ku pokonywali wyznaczony dystans. Biegn±c pojedynczo lub parami, wszyscy przyczyniali siê do osi±gniêcia ostatecznego celu mierz±c siê z fragmentem trasy dostosowanym d³ugo¶ci± do ich wieku.
Jednak nazwa imprezy mo¿e byæ nieco myl±ca. Wspólnie pokonanie wyznaczonego dystansu stanowi³o jedynie motyw przewodni akcji nad Zalewem. Oprócz biegu na uczestników czeka³y te¿ punkty programowe - rowery, ¶cianka wspinaczkowa i kajaki, ale te¿ zajêcia fitness czy wielkoformatowe gry logiczne. Po co to wszystko? Naszym g³ównym celem jest promowanie zdrowego trybu ¿ycia w atrakcyjnych formach w¶ród m³odzie¿y . Mam wra¿enie, ¿e wspó³cze¶nie z tym siê nie pracuje. A my¶lê, ¿e warto. - wyja¶nia³ podharcmistrz Karol Ku¼niarowski, koordynator akcji.
Za pocz±tek harcerstwa w Nowej Hucie przyjmuje siê 22 lutego 1957 roku. Wtedy to podharcmistrz Zygmunt Faber, komendant Hufca Nowa Huta, powo³a³ do ¿ycia pierwszych 20 dru¿yn. Historiê nowohuckiego harcestwa mo¿na zobaczyæ na wystawie „60 lat harcerstwa w Nowej Hucie” otwartej w Muzeum PRLu, na os. Centrum E. Hufiec Kraków - Nowa Huta jest czê¶ci± Zwi±zku Harcerstwa Polskiego, Chor±gwi Krakowskiej. Skupia 47 jednostek (dru¿yn harcerskich i gromad zuchowych) i liczy 778 zuchów i harcerzy, co czyni go jednym z najwiêkszych ¶rodowisk harcerskich w Polsce. Instruktorzy hufca organizuj± cotygodniowe zajêcia dla dzieci i m³odzie¿y w wieku 6 – 21 lat, a tak¿e weekendowe wyjazdy i inne akcje programowe. Hufiec jest jednym z najwiêkszych organizatorów wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i m³odzie¿y w Nowej Hucie.
(a³)


Fot. Magdalena Marzec
PROTEST W OBRONIE OGRODU
1 maja mieszkañcy os. Dywizjonu 303 zebrali siê na terenie ogrodu „Zielono mi”, miêdzy ko¶cio³em ¶w. Brata Alberta i Zespo³em Szkó³ Ogólnokszta³c±cych nr 14, aby go broniæ i wyraziæ sprzeciw wobec propozycji dewelopera, który chce przez dzia³ki ogrodowe poprowadziæ drogê. Maj± tak¿e ¿al do w³adz Krakowa o zbyt liberalny plan zagospodarowania przestrzennego, który dopu¶ci³ zabudowê ca³ych Czy¿yn blokami mieszkaniowymi. Mieszkañcy samodzielnie dbaj± o zieleñ w ogrodzie i inwestuj± w ni±, by jak mówi±, przetrwa³a dla ich dzieci i wnuków. Sprawê nag³o¶ni³a TVP Kraków.
(mp)


fot. autor
Prace potrwaj± do 2019 roku – Rozpoczyna siê przebudowa ul. Igo³omskiej
Wiele siê dzieje na rogatkach Mogi³y. Trwaj± intensywne prace przy S-7. W ostatnim czasie jad±cy w stronê Warszawy – pod Kopcem Wandy mog± ju¿ wjechaæ w przebudowany fragment ulicy Ujastek Mogilski. Tak¿e wracaj±cy w stronê Niepo³omic tak¿e nie musz± ju¿ robiæ nawrotki na ul. Ptaszyckiego. Na razie ruch w obu kierunkach odbywa siê po jednej jezdni. Wje¿d¿aj±cy i zje¿d¿aj±cy pod Kopcem Wandy w Igo³omsk± maj± pierwszeñstwo. W tym miejscu jednak roboty drogowe trwaj± i sytuacja jest dynamiczna wiec nale¿y zwracaæ uwagê na oznaczenia.
Na dodatek ju¿ na dniach rozpocznie siê inna d³ugo oczekiwana inwestycja. Zarz±d Infrastruktury Komunalnej i Transportu przekazuje plac budowy najwiêkszej inwestycji drogowej w Krakowie, realizowanej w tym roku – przebudowy ul. Igolomskiej.
Chodzi o drugi etap przebudowy ul. Igo³omskiej, który obejmie a¿ 7,5 kilometrowy odcinek tej uczêszczanej arterii: od skrzy¿owania z ul. Giedroycia do skrzy¿owania ul. Brzeskiej.
Przewidziano rozbudowê jezdni do dwóch pasów w ka¿dym z kierunków, budowê chodników, ¶cie¿ki rowerowej i k³adek ponad jezdni±. Bêd± zatoki i przystanki autobusowe i przebudowane bêd± odcinki torów tramwajowych.
- W pierwszym tygodniu maja wykonawca przebudowy, firma ZUE powinna rozpocz±æ prace. Na razie wykonawcy ustalaj± dok³adny harmonogram robót i kszta³t zmian w organizacji ruchu na placu budowy. Wiele wskazuje na to, ¿e prace uda siê tak zorganizowaæ, by utrzymaæ ruch samochodowy w ci±gu ulicy. Zapewne w niektórych miejscach ruch bêdzie odbywa³ siê wahad³owo, ale na razie nie mo¿emy przekazaæ informacji o organizacji ruchu, bo jeszcze jej nie otrzymali¶my od wykonawcy – mówi Micha³ Pyclik z ZIKiT
Koszt przebudowy ulicy Igo³omskiej wyniesie 145 mln z³. Prace budowlane potrwaj± 2,5 roku. (l)


Kierowcy jad±cy od Niepo³omic mog± ju¿ skrêciæ z Igo³omskiej w Ujastek Mogilski.
Uczêszczana Igo³omska w deszczu – skrzy¿owanie z ulica Giedrojcia.
Z³oty jubileusz cyklu – Nowa Huta. Dlaczego Nie?!
Od 2004 r. odbywaj± siê w Nowej Hucie wydarzenia z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!. W sobotê 23 kwietnia br. organizatorzy zaprosili mieszkañców Krakowa do Hali EXPO Kraków na 50. spotkanie w ramach tego nowohuckiego cyklu spo³eczno-kulturalnego. Spotkanie niezwyk³e, poniewa¿ go¶æmi tego wydarzenia by³y dwie gwiazdy - legendy polskiej sceny – Marcin Daniec i Maryla Rodowicz z zespo³em.
Jubileuszowe wydarzenie otworzy³ wystêp kabaretowy w wykonaniu Marcina Dañca. Z nutk± humorystycznej ironii nawi±za³ on do ró¿nych wydarzeñ z historii cyklu. Nie zabrak³o tematów muzycznych, politycznych i spo³ecznych. Gromkim ¶miechem i brawami, widownia raz po raz nagradza³a artystê.
Tego wieczoru nie mog³o zabrakn±æ osoby, nieod³±cznie kojarz±cej siê z wydarzeniami cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!. Krakowska artystka, wokalistka zespo³u Galicja – Lidia Jazgar, poprowadzi³a ca³o¶æ koncertu i przywita³a go¶ci honorowych. Po czê¶ci oficjalnej na scenie pojawi³a siê Maryla Rodowicz, której towarzyszy³y wokalistki wspieraj±ce i instrumentali¶ci. Wykonanym na pocz±tek utworem Kasa i sex porwa³a widowniê do wspólnego ¶piewu. Artystka zapyta³a, jakie utwory widzowie chcieliby us³yszeæ i zobowi±za³a siê, ¿e wszystkie z nich wykona. W blisko pó³toragodzinnym koncercie pe³nym zarówno energetycznych szlagierów, jak i nastrojowych ballad mo¿na by³o us³yszeæ wiele utworów, których teksty by³y znane wiêkszo¶ci publiki – i to tej starszej i m³odszej jej czê¶ci. Ze sceny pop³ynê³y takie utwory jak Sing sing, Gaj, Wsi±¶æ do poci±gu byle jakiego, Wielka woda, Ma³go¶ka, Kolorowe jarmarki, Niech ¿yje bal, £atwopalni, Pe³nia, Szparka sekretarka czy Ale to ju¿ by³o, w którym publiczno¶æ razem z artystk± wy¶piewa³a wszystkim dobrze znany refren. Feria barw na scenie mia³a miejsce nie tylko ze wzglêdu na bogaty repertuar, który zaprezentowa³a Maryla Rodowicz, ale równie¿ ze wzglêdu na jej barwne stroje i dodatki, które artystka zmienia³a w trakcie koncertu.
Na zakoñczenie Maryla Rodowicz zaskoczy³a publikê wykonaniem piosenki Przez Twe oczy zielone z repertuaru zespo³u Akcent. Utwór ten po raz pierwszy artystka wykona³a z liderem zespo³u podczas sylwestrowej imprezy w Zakopanem. Nie mog³o zabrakn±æ bisu, na który publika wywo³a³a artystkê g³o¶nymi owacjami. I tu gwiazda jubileuszowego koncertu znów zaskoczy³a, ¶piewaj±c popularn± piosenkê ludow± – Hej, soko³y. Po zakoñczeniu koncertu Maryla Rodowicz przez blisko godzinê dostêpna by³a dla fanów – mo¿na by³o otrzymaæ autograf, nabyæ ksi±¿ki i p³yty.
Licznie przyby³a publiczno¶æ, nie zapomnia³a o idei, która przy¶wieca wszystkim wydarzeniom z cyklu, a któr± jest kwesta na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ¦w. £azarza, które jest, co roku wspó³organizatorem wiosennych koncertów, realizowanych w ramach hospicyjnej akcji Pola Nadziei. Wolontariusze Hospicjum, których mo¿na by³o dostrzec w t³umie, poniewa¿ wyró¿nia³y ich ¿ó³te koszulki, wyra¿ali ogromn± wdziêczno¶æ za hojne datki do puszek.
Serdeczne podziêkowania dla wszystkich, którzy wspieraj± cykl jak i dla wspania³ej, wiernej publiczno¶ci z³o¿yli organizatorzy: koordynator cyklu – pose³ na Sejm RP Ireneusz Ra¶, dyrektor O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta Ma³gorzata Jezutek oraz prezes Hospicjum im. ¦w. £azarza Jolanta Stok³osa.
Organizatorzy cyklu, którymi s±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich (Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzes³awickie, XVIII Nowa Huta), O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty zapowiadaj±, ¿e nie zwalniaj± tempa. Po piêædziesiêciu wydarzeniach, które cieszy³y siê du¿ym zainteresowaniem publiczno¶ci, ju¿ dzi¶ zapraszaj± na kolejne muzyczne podró¿e. Organizacja Koncertu Jubileuszowego, jak i wszystkich wcze¶niejszych wydarzeñ z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, nie by³aby mo¿liwa gdyby nie wsparcie Gminy Miejskiej Kraków. Za okazan± pomoc na rzecz realizacji jubileuszowego 50. Koncertu organizatorzy sk³adaj± serdeczne podziêkowania dla Partnera przedsiêwziêcia - Województwa Ma³opolskiego z marsza³kiem Jackiem Krup± - który obj±³ wydarzenie patronatem honorowym.
Poniewa¿ na wszystkie wydarzenia cyklu wstêp dla widzów zawsze jest bezp³atny, dlatego organizatorzy wyra¿aj± podziêkowania dla sponsorów, partnerów, patronów medialnych, którymi s±: Sponsorzy cyklu: EDF Polska, Ma³opolskie Przedsiêbiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o.; Partnerzy cyklu: Miejskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Komunikacyjne S.A w Krakowie, PPU "Fares" Sp. z o.o., ArcelorMittal Poland S.A., Hilton Garden Inn Hotel Kraków, Agencja Art Blue, Szko³a Aspirantów PSP w Krakowie, Concept Music Art.; Partner koncertu jubileuszowego :Miêdzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków; Patroni medialni: TVP Kraków, Radio Plus, Dziennik Polski oraz G³os. Tygodnik Nowohucki.
(f)


Fot. AG Studio
Kwietna ³±ka na Placu Centralnym

Wystarczy³o trochê s³oñca i deszczu by na Wielkanoc trawniki zazieleni³y siê i zakwit³y. Tak± najwiêksz± w Nowej Hucie kwietn± ³±k± sta³ siê Plac Centralny. Zakwit³y na nim tulipany i ¿onkile.
(l)
Jubileusz Nowohuckiej Kroniki Filmowej
Przed nami premiera piêæsetnego odcinka Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Z tej okazji jej twórcy zapraszaj± wszystkich na Galê Jubileuszow±, która odbêdzie siê 21 kwietnia o godzinie 19.15 w Kinie Studyjnym Sfinks O.K. im C.K. Norwida na os. Górali 5. Wstêp na to wydarzenie jest bezp³atny!
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 28,324,820 unikalnych wizyt