To bêdzie najwiêksza tego typu inwestycja najbli¿szych lat w Ma³opolsce i najwa¿niejsza dla wschodniej czê¶ci Krakowa. Jeden z unikatowych projektów rewitalizacji terenów poprzemys³owych w Europie wchodzi w fazê realizacji. Zarz±d Województwa Ma³opolskiego podj±³ w³a¶nie uchwa³ê o dofinansowaniu kluczowego zadania projektu „Kraków - Nowa Huta Przysz³o¶ci” w wysoko¶ci niemal¿e 59 mln z³. W Nowej Hucie powstanie Strefa Aktywno¶ci Gospodarczej – 40 hektarów kompleksowo przygotowanych terenów inwestycyjnych. Eksperci szacuj±, ¿e mo¿na tam umie¶ciæ nawet 50 nowych przedsiêwziêæ gospodarczych.
Jeszcze kilkana¶cie lat temu tereny te by³y wykorzystywane do dzia³alno¶ci przemys³owej. Fragment projektowanej Strefy Aktywno¶ci Gospodarczej zlokalizowany jest np. na terenie dawnego zak³adu przeróbki ¿u¿la kawa³kowego krakowskiej huty stali oraz w obrêbie dawnej strefy ochronnej Kombinatu Metalurgicznego Huta im. Lenina. Nastêpnie, przez wiele lat, by³ nieu¿ytkowany i ulega³ degradacji. Obecnie boryka siê z problemami takimi jak: zanieczyszczenie gruntu, chaos urbanistyczny w zakresie infrastruktury technicznej, czy niekontrolowana sukcesja biologiczna. Pomimo tych negatywnych zjawisk, dziêki realizacji projektu zmierzaj±cego do utworzenia Strefy Aktywno¶ci Gospodarczej, mo¿liwe jest wykreowanie na tym terenie atrakcyjnej przestrzeni dla nowych inwestycji.
Zanim tereny te zostan± udostêpnione przedsiêbiorcom niezbêdne bêd± specjalistyczne prace – pocz±wszy od robót rozbiórkowych i ziemnych oraz przebudowy koliduj±cych linii energetycznych
do budowy wewnêtrznej infrastruktury komunikacyjnej i technicznej. Ca³kowity koszt inwestycji pod nazw± Strefa Aktywno¶ci Gospodarczej – Nowa Huta Przysz³o¶ci to 85 mln z³, z czego niemal 59 milionów bêdzie pochodzi³o z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ma³opolskiego na lata 2014-2020.
Niekwestionowan± zalet± tworzonej Strefy Aktywno¶ci Gospodarczej – Nowa Huta Przysz³o¶ci jest jej dogodne usytuowanie pod wzglêdem dostêpno¶ci komunikacyjnej: po³o¿enie w bezpo¶rednim s±siedztwie drogi krajowej nr 79, ok. 13 km od wjazdu na autostradê A4; bezpo¶rednie s±siedztwo czynnej linii kolejowej; bliskie s±siedztwo lotniska o ograniczonej certyfikacji w Pobiedniku Wielkim oraz niewielkie oddalenie - ok. 30 min. samochodem - od Miêdzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Paw³a II Kraków-Balice.
Osi± Strefy Aktywno¶ci Gospodarczej – Nowa Huta Przysz³o¶ci jest (przebudowywana obecnie) ulica Igo³omska. Jej teren, bêd±cy czê¶ci± Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”, podzielony zosta³ na 3 podobszary. Najwiêkszy z nich - „Igo³omska Pó³noc” ma powierzchniê ponad 17 hektarów. „Igo³omska Po³udnie” to niemal 16 hektarów, za¶ „Igo³omska Zachód” to 6,5 hektara. Razem tworz± najwiêkszy obecnie teren inwestycyjny w Krakowie.
- Nie zamykamy siê na nikogo, prowadzimy rozmowy z najmniejszymi i najwiêkszymi przedsiêbiorcami, kompleksowo przygotujemy i udostêpnimy te 40 hektarów na inwestycje z zakresu m.in.: chemii, life science, energii zrównowa¿onej, technologii ICT, produkcji metali i wyrobów metalowych oraz wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, elektrotechniki a tak¿e przemys³u kreatywnego i czasu wolnego – mówi dr Artur Paszko, Prezes Zarz±du Kraków Nowa Huta Przysz³o¶ci S.A.
Utworzenie „Strefy Aktywno¶ci Gospodarczej – Nowa Huta Przysz³o¶ci” i zrealizowanie wszystkich komponentów projektu „Kraków - Nowa Huta Przysz³o¶ci” czyli Centrum Logistyczno-Przemys³owego „Ruszcza”, Parku Naukowo Technologicznego „Branice”, Centrum Wielkoskalowych Wydarzeñ Kulturalnych „B³onia 2.0”, a tak¿e Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” stanie siê pocz±tkiem reaktywacji niewykorzystywanych do tej pory terenów.
- To jest punkt wyj¶cia do szerszego spojrzenia na ca³y Kraków i Ma³opolskê. Projekt ma bowiem wykreowaæ nowy impuls rozwojowy poprzez przekszta³cenie zdegradowanych terenów poprzemys³owych w przestrzeñ do rozwoju biznesu, ale tak¿e nauki, kultury oraz rekreacji. A mówimy tu o naprawdê du¿ej skali. Warto pamiêtaæ, ¿e dzia³ania inwestycje w jego ramach s± realizowane na terenie obejmuj±cym niemal¿e 600 hektarów, a obszar bezpo¶redniego oddzia³ywania „Krakowa – Nowej Huty Przysz³o¶ci” to blisko 5,5 tys. hektarów – mówi dr Artur Paszko, Prezes Zarz±du Kraków Nowa Huta Przysz³o¶ci S.A. Kiedy liczyli¶my potencja³ tergo terenu je¿eli chodzi o ilo¶æ miejsc pracy, to specjali¶ci okre¶lili, ¿e bêdzie mo¿na utworzyæ ich tutaj nawet 40 tysiêcy, w przemys³ach wysokiej i ¶redniowysokiej techniki oraz w us³ugach, wiêc wyzwanie jest potê¿ne. – dodaje.
O tym jak wa¿ny dla miasta jest projekt „Kraków – Nowa Huta Przysz³o¶ci” ¶wiadczy fakt, ¿e zosta³ wpisany do kluczowego dokumentu „Strategia Rozwoju Krakowa. Tu chcê ¿yæ. Kraków 2030” w obszarze „ Nowoczesna gospodarka i potencja³ naukowy”.
Wed³ug za³o¿eñ projekt „Kraków - Nowa Huta Przysz³o¶ci” bêdzie miejscem synergii po³±czonych funkcji: biznesu, nauki, kultury i rekreacji. Bêdzie to nowoczesny, dobrze skomunikowany fragment Krakowa, zapewniaj±cy doskona³e warunki rozwoju innowacyjnej przedsiêbiorczo¶ci. Wspó³czesne miasto w mie¶cie – nowoczesne a jednocze¶nie czerpi±ce z bogactwa kulturalnego i historycznego.
(a³)
Austriacy tworz±c pod koniec XIX wieku pier¶cieñ fortów obronnych wokó³ Krakowa, najpierw budowali je w wybranych ze wzglêdu na walory topograficzne miejscach. Usiano nimi wzgórza wokó³ miasta: ¶rednia odleg³o¶æ fortecznych budowli od centrum Krakowa wynosi³a 8 kilometrów.
Tym starym, du¿ym fortom, tak jak fortowi w Krzes³awicach, wybudowanym w 1878 roku, przebudowanym w 1881-86, nadawano pe³ne numery. Krzes³awicki fort ma numer 49. „48” numer nosi³ fort w Batowicach, wzniesiony w latach 1883-85. „50”.- umiejscowiono dopiero po drugiej stronie Wis³y – w Prokocimiu. Okaza³o siê zbyt daleko. By lepiej broniæ doliny Wis³y i Krakowa ze wschodniej strony dogêszczano liniê forteczn±, uzupe³niaj±c j± o nowe, mniejsze obiekty. Tak powsta³ fort u stóp Kopca Wandy. By nie zmieniaæ numeracji w ca³ym pier¶cieniu fortecznym otrzyma³ on numer 49 ½.
By domkn±æ pier¶cieñ forteczny od pó³nocy - miêdzy fortem w Krzes³awicach, a fortem pod Kopcem Wandy, wybudowano na po³udnie od wsi Grêba³ów kolejny fort. Otrzyma³ on numer æwiartkowy – 49 ¼. Natomiast gdy wzniesiono kolejn± w tym rejonie budowlê obronn±, wspomagaj±c± dla fortu wokó³ Kopca Wandy - fort miêdzypola, otrzyma³ on jedynie dodatkowa literê „a” – to by³ Fort 49 ½ a - Mogi³a .
Lokalizacjê fortów nowohuckich ustalano oko³o 1878 roku i s± najbardziej oddalone od centrum Krakowa. Fort pancerny „Grêbalów” le¿y w naro¿niku twierdzy. Ogieñ z tredytora pancernego fortu móg³ kontrolowaæ odcinek pó³nocny i wschodni obrony miasta (tu - teren w stronê kopca Wandy, gdzie dzi¶ znajduje siê kombinat metalurgiczny).
Fort w Grêba³owie zaprojektowa³ w 1896 roku Moritz Ritter von Brunner, jeden z najs³awniejszych in¿ynierów austriackiej szko³y fortyfikacyjnej. Jego wizerunek znajdziecie na tematycznej wystawie w tradytorze przygotowanej przez Bogdana Holewiñskiego. W obrêbie ziemnego wa³u fortu, otoczonego fos± umieszczono dwa betonowo-ceglane budynki forteczne – koszary i tradytor. Tradytor to schron bojowy z którego prowadzono ostrza³ przedpola. Uzbrojenie fortu w Grêba³owie sk³ada³o siê z 4 armat kalibru 8 cm w wie¿ach pancernych oraz 4 armat w lawetach kazamatów pancernych tredytora. Za³ogê stanowi³o 5 oficerów i 184 ¿o³nierzy.
W latach sze¶ædziesi±tych fort popad³ w ruinê. Pod koniec lat osiemdziesi±tych na szczê¶cie fort znalaz³ nowego opiekuna. W forcie grêba³owskim dzia³a od lat Ognisko TKKF „Przyjaciel Konika”. Fort jest restaurowany i pe³ni funkcjê o¶rodka jazdy konnej dla dzieci i m³odzie¿y.
- Restauracja takich potê¿nych obiektów jest nie³atwa. Bo to przede wszystkim jest kosztowne. Fort w Grêba³owie jest wpisany na listê zabytkowych obiektów obronnych wiêc musimy sprostaæ zaleceniom konserwatora zabytków, a z drugiej strony dostosowaæ je do wymogów wspó³czesno¶ci. My w swoim dzia³aniu skupiamy siê na tym by adaptuj±c, zachowaæ jak najwiêcej z oryginalnej budowli – podkre¶la Bogumi³ Peschak „komendant” grêba³owskiego fortu.
O czasach monarchii austrowêgierskiej, kiedy powstawa³y budowle forteczne dowiedzieæ siê mo¿na odwiedzaj±c fort i wystawê. Przed budowl± znajduje siê obelisk ustawiony w 2014 upamiêtniaj±cy tych, którzy zginêli na frontach II wojny ¶wiatowej.
„Po³ówkowy” fort wokó³ Kopca Wandy zosta³ rozebrany na pocz±tku lat piêædziesi±tych. Fort „æwiartkowy” z literk± „a” w Mogile jest restaurowany przez Zarz±d Budynków Komunalnych. W przysz³o¶ci pos³u¿y archeologom krakowskim jako sk³adnica znalezisk archeologicznych. Przyk³adem adaptacji do wspó³czesnych warunków jest fort 49 w Krzes³awicach gdzie dzia³a dzi¶ M³odzie¿owy Dom Kultury. (l)
Fort w Grêbalowie: pomalowany na pierwotny kolor tradytor czyli schron bojowy dla dzia³, prowadz±cych ostrza³.
Od wêz³a Igo³omska do wêz³a Widoma w gminie Iwanowice – Wybrano wykonawcê kolejnego odcinka drogi S7
Jak poinformowa³a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, we wtorek 6 marca br. wybrany zosta³ wykonawca, który ma zaprojektowaæ i wybudowaæ drogê ekspresow± S7 na odcinku od wêz³a Igo³omska w Krakowie do wêz³a Widoma w gminie Iwanowice. To odcinek od d³ugo¶ci 18,3 km. Drogê zaprojektuje i wybuduje firma Salini Impregilo z W³och za 1,072 mld z³. Inwestycja ma zostaæ zrealizowana w ci±gu 34 miesiêcy i ma byæ objêta dziesiêcioletni± gwarancj±.
Zakres planowanej inwestycji obejmuje m.in: realizacjê drogi ekspresowej S-7 jako drogi dwujezdniowej z pasem dziel±cym ziemnym oraz pasami awaryjnymi; budowê wêz³ów drogowych ³±cz±cych S-7 z istniej±cym uk³adem komunikacyjnym; budowê obiektów in¿ynierskich w ci±gu planowanej drogi ekspresowej i w ci±gu dróg krzy¿uj±cych siê z ni± (wraz z wykonaniem, w niezbêdnym zakresie, korekty przebiegu tych dróg na odcinkach dojazdów do obiektów); budowê elementów odwodnienia drogi i obiektów towarzysz±cych oraz budowê dróg dojazdowych.
Oddanie do u¿ytku tego odcinka drogi ekspresowej domknie pó³nocno-wschodnie obej¶cie Krakowa dla samochodów i ograniczy ruch tranzytowy przez Now± Hutê.
(f)
W zwi±zku z trudnym okresem dla osób bezdomnych, jakim s± zimowe miesi±ce, Miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej w Krakowie apeluje, aby nie pozostawaæ obojêtnym na los bezdomnych, informowaæ o miejscach ich pobytu Dzia³ Pomocy Bezdomnym Miejskiego O¶rodka Pomocy Spo³ecznej lub Stra¿ Miejsk±. Na terenie Nowej Huty funkcjonuj± 4 placówki udzielaj±ce schronienia osobom pozbawionym schronienia, które zapewniaj± ³±cznie 262 miejsca.
Pod bezp³atnym numerem telefonu alarmowego – 986 dy¿urni czekaj± na informacje o miejscach, w których bezdomni znajduj± schronienie. Stra¿nicy miejscy wraz z pracownikami MOPS systematycznie kontroluj± miejsca, gdzie gromadz± siê osoby bezdomne, informuj± o formach pomocy oraz zachêcaj± do skorzystania ze schronienia w placówkach. W sytuacji nie cierpi±cej zw³oki zapewnia siê takim osobom miejsca noclegowe, a w uzasadnionych sytuacjach wzywa pogotowie ratunkowe. Mieszkañcy Krakowa równie¿ mog± informowaæ o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczno¶ci udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym osiedle Teatralne 24. Mieszkañcy Krakowa mog± równie¿ informowaæ o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczno¶ci udzielenia im pomocy do Zespo³u Streetwork Dzia³u Pomocy Bezdomnym przy ul. Rakowickiej 21/4. Kontakt telefoniczny ze Streetworkerami pod nr telefonów 607 806 813, 607 522 912 lub 603 035 732 – wystarczy wys³aæ SMS lub sygna³, a Streetworkerzy oddzwoni±.
Warto pamiêtaæ, ¿e na terenie Krakowa oprócz noclegowni funkcjonuj± równie¿ ogrzewalnie. Czym ró¿ni± siê od noclegowni – wyja¶nia Agnieszka Pers rzecznik prasowy MOPS-u. -Ogrzewalnia ¶wiadczy us³ugi w okresie od 1 pa¼dziernika do 30 kwietnia, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 18:00 do 8:00 lub przez ca³± dobê – je¿eli na terenie gminy nie funkcjonuje noclegownia. Natomiast noclegownia czynna jest ca³y rok, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach: od 1 pa¼dziernika do 31 marca: od 18:00 do 8:00, od 1 kwietnia do 30 wrze¶nia: od 20:00 do 8:00. W dniu 12 maja 2017r. wesz³o w ¿ycie Rozporz±dzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 28 kwietnia 2017r. w sprawie standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni (Dz. U. z dn. 16 maja 2017r. poz. 953), które przesy³amy w za³±czeniu. Rozporz±dzenie szczegó³owo okre¶la standardy jakie musz± spe³niaæ poszczególne rodzaje placówek w zakresie ¶wiadczonych us³ug, kwalifikacji osób ¶wiadcz±cych te us³ugi oraz standardu obiektu. Najbli¿sza ogrzewalnia dla mê¿czyzn znajduje siê przy ul. Wielickiej 44b w Nowej Hucie nie ma tego typu placówki.
Niestety osoby bezdomne bywaj± nietrze¼we, czy osoby „pod wp³ywem” równie¿ mog± skorzystaæ z pomocy w okresie mrozów? Z informacji uzyskanych w MOPSie wynika, ¿e osoby nietrze¼we, które nie zagra¿aj± zdrowiu i ¿yciu innych osób mog± byæ przyjête w ogrzewalniach przy ul. Rozrywki 1 oraz przy ul. Wielickiej 44b. Ponadto w Noclegowni przy ul. Makuszyñskiego 19a funkcjonuje 8 miejsc interwencyjnych, w ramach których mo¿liwe jest przyjêcie osób bezdomnych pod wp³ywem alkoholu. Osoby bezdomne w stanie znacznego upojenia alkoholowego, których zachowanie zagra¿a zdrowiu i ¿yciu innych osób przewo¿one s± przez policjê i stra¿ miejsk± do Dzia³u Opieki Nad Osobami Nietrze¼wymi Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzale¿nieñ przy ul. Rozrywka 1.
Na terenie Nowej Huty funkcjonuj± 4 placówki udzielaj±ce schronienia osobom pozbawionym schronienia, które zapewniaj± ³±cznie 262 miejsca. S± to:
Schronisko dla Bezdomnych Kobiet w Krakowie, ul. So³tysowska 13 c – 55 miejsc,
Noclegownia i Schronisko dla Bezdomnych Mê¿czyzn w Krakowie ul. Makuszyñskiego 19a: noclegownia – 100 miejsc, schronisko – 30 miejsc + 50 miejsc z us³ugami opiekuñczymi (ze wzglêdu na stan zdrowia osób, w szczególno¶ci ze wzglêdu na zagro¿enie zdrowia i ¿ycia przyjmowane s± osoby bezdomne ponad limit 180 miejsc i uruchomianych jest dodatkowo oko³o 20 miejsc w schronisku oraz ok. 60 miejsc w okresie zimowym w noclegowni),
Miejsca interwencyjnego schronienia dla kobiet w Krakowie, os. Krakowiaków 46 – 10 miejsc, placówka funkcjonuj±ca corocznie od 1 listopada do 31 marca,
Wspólnota Emaus w Krakowie, ul. Czeczeñska 25 – 17 miejsc, placówka niefinansowana ze ¶rodków Gminy Miejskiej Kraków.
Oprócz tego na terenie Krakowa osoby bezdomne mog± tak¿e skorzystaæ z pomocy w formie schronienia w nastêpuj±cych miejscach:
Ogrzewalnia dla bezdomnych mê¿czyzn przy ulicy Wielickiej 44 B
Ogrzewalnia przy Miejskim Centrum Profilaktyki Uzale¿nieñ dla kobiet i mê¿czyzn, ul. Rozrywka 1.
Przytulisko dla Bezdomnych Mê¿czyzn w Krakowie, w tym osób niepe³nosprawnych oraz osób w okresie rekonwalescencji, ul. Skawiñska 4 i 6.
Chrze¶cijañski O¶rodek Pomocy Bezdomnym „Dom £azarza” dla kobiet i mê¿czyzn w Krakowie, ul. Nowogródzka 8.
Przytulisko ¦w. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet w Krakowie, ul. Malborska 64b.
Wszystkie placówki zapewniaj±ce schronienie bezdomnym mê¿czyznom przy obecnie panuj±cych niskich temperaturach powietrza s± pe³ne.
Noclegowania przy ulicy Makuszyñskiego poza okresami niskich temperatura zapewnia schronienie 180 osobom, a Ogrzewalnia przy ul. Wielickiej 44 b 60 osobom.
W sytuacjach niesprzyjaj±cych warunków atmosferycznych placówki uruchamiaj± dodatkowe miejsca w zale¿no¶ci od potrzeb.
(a³)
Konkurs historyczny dla uczniów gimnazjów i szkó³ ponadgimnazjalnych – Na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a w Nowej Hucie
Regulamin konkursu
1. Organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje Nowej Huty (zwane dalej Organizatorem).
2. Patronat nad konkursem sprawuje Rada Miasta Krakowa, „G³os. Tygodnik Nowohucki”, parafia Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.
3. W konkursie bior± udzia³ uczniowie szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Krakowa.
4. W konkursie bior± udzia³ dwuosobowe dru¿yny, reprezentuj±ce dan± szko³ê. Ka¿da szko³a mo¿e wystawiæ maksymalnie dwie dru¿yny. Sposób wy³onienia reprezentacji Organizator pozostawia decyzji opiekunów merytorycznych. W tym roku przypada 25. rocznica ¶mierci jednego z najbardziej znanych nowohuckich kap³anów czasów stanu wojennego, ks. Kazimierza Jancarza. Z tego powodu biografia tej postaci bêdzie motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu.
Ksi±dz Kazimierz w latach 1978-1988 pracowa³ w parafii w Mistrzejowicach, gdzie zas³yn±³ nie tylko niez³omn± postaw±, lecz tak¿e licznymi dzie³ami mi³osierdzia. Organizowa³ zarówno pomoc dla uwiêzionych, jak i rozdzia³ darmowych leków z darów, czy kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. Stworzy³ te¿ przy parafii robotniczy uniwersytet, radiowêze³ a nawet podziemn± telewizjê.
Tak¿e po przeniesieniu na parafiê w Luborzycy po¶wiêci³ siê stworzeniu gimnazjum, biura podró¿y dla niezamo¿nych oraz wybudowa³ Dom Spotkañ Dzie³a b³. Adolfa Kolpinga – kompleks zawieraj±cy sale szkoleniow±, miejsca noclegowe oraz hotel.
Te jego dzie³a s± mniej znane ni¿ dzia³alno¶æ opozycyjna z lat 80. XX w., dlatego poprzez konkurs postaramy siê bardziej je wyeksponowaæ i przypomnieæ.
5. Pytania konkursowe zostan± opracowane w oparciu o piêæ pozycji ksi±¿kowych:
a) Budujemy Ko¶ ció³. Wspó³czesna architektura sakralna w Nowej Hucie (katalog wystawy), Kraków 2010, ca³o¶æ.
b) Nowa Huta dla Wolnej i Niepodleg³ej, Kraków 2014, s. 43 – 68 (rozdzia³ „Fenomen ko¶cio³a w Mistrzejowicach”).
c) Ksi±dz Kazimierz, Kraków 2014, s. 42-49, 73-91, 96-99, 130-136.
d) ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Ksiê¿a wobec bezpieki na przyk³adzie archidiecezji krakowskiej, Kraków 2007, rozdzia³ II: Kryptonim „Kurier”. Inwigilacja ksiêdza Kazimierza Jancarza, s. 57–73.
e) Jerzy Sadecki, Nowa Huta: ziarna gniewu, ziarna nadziei, s. 66-77.
f) Ko¶ció³ a ludzie pracy w ¶wiadectwach. Kraków – Nowa Huta 13.12.1981 – 9.05.1988 : w 30 rocznicê stanu wojennego w Polsce / zebr. W³adys³aw Palmowski, Kraków 2011, s. 116-129.
6. Zg³oszenia dru¿yn szkolnych do konkursu przyjmowane bêd± do 20 kwietnia 2018 r. na adres Organizatora: nowahuta@mhk.pl (w temacie wiadomo¶ci proszê wpisaæ: „Konkurs Na fundamencie Krzy¿a”). W zg³oszeniu powinna znale¼æ siê nazwa i adres szko³y, imiê i nazwisko opiekuna merytorycznego, imiona i nazwiska cz³onków dru¿yn oraz numer telefonu kontaktowego.
7. Konkurs przeprowadzony bêdzie 27 kwietnia 2018 r. (pocz±tek o godzinie 10.00) w siedzibie Organizatora (os. S³oneczne 16) i sk³adaæ siê bêdzie z dwóch etapów:
a) Etap I, w którym bior± udzia³ wszystkie zg³oszone dru¿yny, sk³ada siê z 3 pytañ dla ka¿dej dru¿yny. Za ka¿de pytanie dru¿yna mo¿e uzyskaæ 2 punkty. Do drugiego etapu przechodz± 3 dru¿yny z najwiêksz± ilo¶ci± punktów. Je¶li konieczna bêdzie dogrywka, ka¿da dru¿yna uczestnicz±ca w dogrywce otrzyma dodatkowe pytania, za które uzyskaæ mo¿na po jednym punkcie. Pytania zadawane bêd± a¿ do wy³onienia zwyciêzcy dogrywki. Do drugiego etapu zwyciêskie dru¿yny przechodz± z premi± punktow± za uzyskane miejsce, odpowiednio: za I
miejsce – 3 pkt., za II miejsce – 2 pkt., za III miejsce – 1 pkt.
b) Etap II (fina³owy) sk³ada siê z piêciu rund, w której ka¿da z dru¿yn otrzymuje po jednym pytaniu, za które mo¿e uzyskaæ maksymalnie 2 punkty. Zwyciêzc± zostaje dru¿yna z najwiêksz± ilo¶ci± punktów. W przypadku uzyskania przez dru¿yny tej samej ilo¶ci punktów, przeprowadzona zostanie dogrywka na takich samych zasadach jak w etapie pierwszym, a¿ do wy³onienia laureatów I, II i III miejsca.
8. W sk³ad jury konkursu wchodz±: Jan L. Franczyk (redaktor naczelny „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego”), ks. Stanis³aw Puzyniak (proboszcz parafii Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa w Nowej Hucie), Krzysztof Ridan (filmowiec, re¿yser s³uchowisk radiowych), Maria W±cha³a-Skindzier (historyk, kierownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), Piotr Kapusta (historyk, pracownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), Maciej Miezian (historyk sztuki, pracownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).
9. Nagrody, ufundowane przez Radê Miasta Krakowa oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, przyznane zostan± laureatom II etapu konkursu. Warto¶ciowo¶æ nagród zale¿eæ bêdzie od zajêtego miejsca.
10. Szczegó³owe informacje mo¿na uzyskaæ w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje Nowej Huty pod numerem tel.: 12-425-97-75 w godzinach od 9.00 do 17.00 lub mailowo: nowahuta@mhk.pl
(f)
Pierwszy zbiór, kilkana¶cie woluminów przynie¶li ze sob± mnisi, osiedlaj±cy siê w Mogile z macierzystego klasztoru w Lubi±¿u. Jako klasztorne uposa¿enie móg³ byæ z³o¿ony, zgodnie z nakazem konstytucji cysterskich, z ksi±g liturgicznych, Regu³y i kalendarza oraz dzie³ Ojców Ko¶cio³a i Biblii.
Zapewne ksiêgi przechowywano w „armarium” obok zakrystii wraz z cenniejszym sprzêtem s³u¿±cym kultowi religijnemu. Taki by³ pocz±tek zbiorów bibliotecznych.
Regu³a zakonu cystersów nakazywa³a ci±g³e dokszta³canie siê mnichów i kultywowanie nauki, jako jednego z wa¿niejszych obowi±zków zakonnych. Ze szczególnym naciskiem na³o¿y³ go na cystersów w 1335 roku papie¿ Benedykt XII. Jeszcze wcze¶niej, bo w 1245 roku papie¿ Innocenty IV zatwierdzi³ utworzenie w Pary¿u Kolegium ¶w. Bernarda, jako centralnego o¶rodka kszta³cenia cystersów. W Krakowie, na podstawie bulli papieskiej z 1401 roku, na pro¶bê króla polskiego W³adys³awa Jagie³³y, dosz³o do utworzenia Seminarium Cysterskiego przy Akademii Krakowskiej. Wtedy te¿ pierwsi cystersi podjêli studia teologiczne w Akademii Krakowskiej - pisze Hanna Batorowska w artykule „Z dziejów biblioteki klasztoru OO. Cystersów w Mogile od jej zarania do pocz±tku XVIII wieku”, opublikowanym w „Pracach Bibliotekoznawczych".
Relacja z uroczysto¶ci 100 urodzin p³k. Mieczys³awa Heroda – RÓWIE¦NIK NIEPODLEG£EJ – NOWOHUCIANIN ROKU
20 lutego br. p³k. Mieczys³aw Herod zamieszka³y przy ul. Narciarskiej w Czy¿ynach ukoñczy³ 100 lat jest od 1950 roku zwi±zany z Now± Hut±. Urodzi³ siê w 1918 roku, jeszcze pod zaborami, ale w tym roku Polska w³a¶nie odzyska³a niepodleg³o¶æ i co podkre¶la³ sam Jubilat przyniós³ swojej Ojczy¼nie niepodleg³o¶æ. Na pewno przyczyni³ siê do jej obrony i walki o suwerenno¶æ Polski. Bra³ udzia³ w kampanii wrze¶niowej jako dowódca dzia³onu strzelaj±cy do czo³gów gen von Lista pod Pszczyn±. Pó¼niej przedosta³ siê na Bliski Wschód i bra³ udzia³ w bitwie pod Tobrukiem, a nastêpnie pod Monte Cassino. Sylwetkê p³k. Mieczys³awa Heroda przybli¿ono wcze¶niej na ³amach „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego”. Dzisiaj zamieszczamy relacjê z uroczysto¶ci obchodów 100 rocznicy Jego urodzin podczas której odebra³ Tytu³ Nowohucianina Roku z r±k Jana L. Franczyka red. Naczelnego „G³osu Tygodnika Nowohuckiego” i red. S³awomira Pietrzyka prezesa Stowarzyszenia Moja Nowa Huta.
W minion± sobotê w domu Jubilata odby³a siê uroczysto¶æ obchodów 100–lecia urodzin. Jubilat usiad³ na honorowym miejscu, a obok niego prof. Wojciech Narêbski, jego towarzysz broni spod Monte Cassino. Na wstêpie Wojewoda Ma³opolski Piotr Æwik odczyta³ list od senator Anny Anders sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która jako córka dowódcy pod rozkazami którego walczy³ Mieczys³aw Herod przekaza³a mu najlepsze ¿yczenia zdrowia. Jan Sroka radca szefa Urzêdu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przekaza³ Jubilatowi piêkny Ryngraf z adresem od Jana J. Kasprzyka Szefa Urzêdu. ¯yczenia przekaza³ te¿ Rafa³ Dyrcz naczelnik Archiwum IPN w Krakowie. Na uroczysto¶æ przyby³o trzech genera³ów: Edward Gruszka gen. broni b. dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego, gen. dyw. Cezary Podlasiñski b. dowódca Komponentu L±dowego i gen. bryg. S³awomir Kowalski obecny dowódca Centrum Operacji L±dowych, którzy z szacunkiem przekazali pozdrowienia od ¿o³nierzy. Do tych ¿yczeñ do³±czy³ siê p³k. Mieczys³aw ¯al szef Sztabu Wojewódzkiego w Krakowie. Ksi±dz p³k. Piotr Sroka proboszcz parafii Wojskowej pw. ¦w. Agnieszki pob³ogos³awi³ Jubilatowi i zebranym.
Istotnym akcentem uroczysto¶ci by³o wyst±pienie wiceprzewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa S³awomira Pietrzyka, który ¿yczy³ 200 lat ¿ycia Jubilatowi i razem z radnym Janem L. Franczykiem z³o¿y³ ¿yczenia w imieniu Rajców Sto³ecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Ich ¿yczenia by³y podwójne, bo przekazali Jubilatowi Tytu³ Nowohucianina Roku w imieniu Kapitu³y reprezentuj±cej redakcjê „G³osu Tygodnika Nowohuckiego” i Stowarzyszenia „Moja Nowa Huta”. Jubilatowi wrêczyli Medal Nowohucianina Roku wraz ze specjalnym Certyfikatem.
Kolejnym akcentem nowohuckim by³o wrêczenie adresu od kombatantów zrzeszonych w Ma³opolskiej Fundacji Dom Kombatanta RP Muzeum Czynu Zbrojnego i Kole ¦wiatowego Zwi±zku ¯o³nierzy Armii Krajowej przez kpt. Franciszka Bary³ê i Kustosza wspomnianego muzeum Zdzis³awa Furga³a.
Mocn± reprezentacjê na Jubileuszu wystawi³a Skawina. ¯yczenia Jubilatowi przekazali burmistrz Pawe³ Kolasa, za-ca burmistrza Norbert Rzepisko i przewodnicz±cy Rady Miejskiej Witold Grabiec. Hm. Kazimierz Dymanus reprezentuj±cy NZH Czerwone Maki im. Bohaterów pod Monte Cassino ze Skawiny wraz ze swoimi harcerzami uhonorowali Jubilata okoliczno¶ciowym odznaczeniem i przekazali ¿yczenia.
¯yczenia z³o¿yli tak¿e: Gniewomir Rokosz z Instytutu Tradycji RP i Samorz±du Terytorialnego, Jan Manterys dyr. SP im. Obroñców Tobruku z Bukowskiej Woli, Andrzej Furman i Przemys³aw Kopij z redakcji „U³ana Karpackiego”, Robert Gancarczyk z Grupy Rekonstrukcyjnej Karpaty, Miros³aw Kucharski ze Stowarzyszenia U³anów Karpackich.
Na uroczysto¶ci Jubileuszowe 100-lecia urodzin Mieczys³awa Heroda, przyby³a tak¿e licznie Jego rodzina. M³odszy syn Krzysztof Herod poprowadzi imprezê, a drugi syn Bogus³aw przy wspó³pracy z krakowskimi filatelistami wyda³ z okazji Jubileuszu znaczek i kartê pocztow± ze zdjêciem m³odego Mieczys³awa Heroda na koniu i napisem „Urodzi³em siê w niewoli, a ¿yjê w wolnej Polsce!!!”. Kartê rozdawano w¶ród go¶ci z autografem Jubilata. Brat Mieczys³awa, Edward Herod m³odszy od niego o 20 lat przekaza³ mu piêkn± szablê. Kuzyn Zbyszek Heród (takie nazwisko nosi czê¶æ rodziny z rejonu Ska³y) wraz z ¿on± Mari± ufundowali olbrzymi kosz 100 bia³o-czerwonych ró¿. Marcin Pietrzyk
Wraz z nadej¶ciem nowego roku przyszed³ czas na otwarcie kolejnego rozdzia³u w dzia³alno¶ci Stowarzyszenia SIEMACHA. Tym razem kieruje ono swój wzrok na sprawy krakowskich seniorów, którzy bêd± mogli korzystaæ z bogatej oferty zajêæ w ramach dzia³ania Centrum Aktywno¶ci Seniora.
Uczestnictwo w zajêciach to nie tylko szansa na poszerzenie umiejêtno¶ci miêkkich i nabycie bardziej specjalistycznej wiedzy, ale przede wszystkim na rozwijanie sieci kontaktów i integracjê spo³eczn± w ramach idei wolontariatu. Do podjêcia tego wyzwania zapraszamy do jednej z trzech placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie SIEMACHA tj. do CAS Spot Nestor na ul. Ptaszyckiego 6, ul. D³ug± 42 i do Centrum Handlowego Bonarka. Nowy wachlarz mo¿liwo¶ci
¦wiêtuj±ca w tym roku swoje 25-lecie organizacja, której patronem jest ks. Siemaszko kojarzona do tej pory jednoznacznie z wychowywaniem dzieci i m³odzie¿y poszerza zakres swojej dzia³alno¶ci. Tym razem koncentruje swoj± uwagê na wspieraniu rozwoju osób po 60 roku ¿ycia, które pragn± znale¼æ dla siebie przestrzeñ do budowania nowych relacji w atmosferze sprzyjaj±cej zarówno nabywaniu nowych umiejêtno¶ci, jak i dzieleniu siê posiadanymi ju¿ pasjami.
Æwiczenia fizyczne na powietrzu, zajêcia artystyczne, kursy komputerowe, wycieczki kulturalne, zajêcia wokalne, mediacje – to tylko niektóre z propozycji, które stoj± przez uczestnikami CAS SIEMACHA Spot Ptaszyckiego 6. Dla seniorów zainteresowanych zajêciami w centrum Starego Miasta proponujemy dwie inne lokalizacje Razem mo¿emy wiêcej
Bycie cz³onkiem CAS to okazja do rozwoju osobistego, ale tak¿e budowania bardziej przyjaznej przestrzeni publicznej. Niew±tpliwym atutem miejsca jest mo¿liwo¶æ miêdzypokoleniowej wymiany do¶wiadczeñ miêdzy seniorami i wychowankami SIEMACHY. Wspólna przestrzeñ to szansa na tworzenie niezwyk³ych projektów wolontaryjnych oraz podzielenie siê umiejêtno¶ciami z ró¿nych dziedzin. Walor wychowawczy tego do¶wiadczenia mo¿e mieæ nieoceniony wp³yw na budowanie to¿samo¶ci m³odego pokolenia. Jak do nas trafiæ?
Szczegó³y dotycz±ce mo¿liwo¶ci udzia³u w zajêciach, a tak¿e aktywnego tworzenia CAS Spot Nestor najlepiej omówiæ na miejscu z instruktorami prowadz±cymi zajêcia. SIEMACHA SPOT Nestor znajduje siê w trzech lokalizacjach: ul. Ptaszyckiego 6,budynek Com-Com Zone; ul. D³uga 42 oraz ul. Kamieñskiego 11, Bonarka City Center. Wystarczy pojawiæ siê w jednej z powy¿szych siedzib Stowarzyszenia SIEMACHA od poniedzia³ku do pi±tku w godzinach 9:00 – 14:00 i wype³niæ deklaracjê. Warto te¿ umówiæ siê telefonicznie pod nr 882053561 lub kontaktowaæ siê przy u¿yciu poczty elektronicznej, kieruj±c pytania na senior@siemacha.org.pl. Wizyty w Stowarzyszeniu owocuj± natychmiastow± mo¿liwo¶ci± delektowania siê kaw± i herbat± w mi³ym towarzystwie...
Projekt jest wspó³finansowany ze ¶rodków Miasta Krakowa.
(f)
Ca³kowity koszt wykonanego remontu to prawie 90 000 z³otych. Dziêki tej kwocie najm³odsi czytelnicy mog± korzystaæ z biblioteki w zupe³nie nowej aran¿acji. Uroczyste otwarcie Oddzia³u dla Dzieci mia³o miejsce w ubieg³y pi±tek. W¶ród obecnych go¶ci nie zabrak³o przedstawicieli w³adz miasta oraz dzielnicy.
Piêkne i wygodne mebelki, ciekawe rysunki na ¶cianach i przede wszystkim pó³ki pe³ne ksi±¿ek – takie wnêtrze wyra¼nie zachêca aby usi±¶æ, wzi±æ do rêki ksi±¿kê i… zapomnieæ o otaczaj±cym ¶wiecie. Nowa Oddzia³ dla dzieci przy Filii nr 53 Biblioteki Kraków na os. Stalowym jest nie tylko ³adny, ale równie¿ funkcjonalny. Nowoczesne rega³y na których znajduj± siê zbiory s± mobilne, co pozwala szybko i sprawnie przearan¿owaæ przestrzeñ na potrzeby bie¿±cych wydarzeñ. Pomieszczenia, w których obecnie mie¶ci siê biblioteka dla dzieci przed remontem zajmowa³ „dzia³ gromadzenia i opracowania” i gabinet dyrekcji. Po w³±czeniu Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Struktury Biblioteki Kraków pojawi³a siê mo¿liwo¶æ nowego wykorzystania tej przestrzeni. Warto wspomnieæ, ¿e przed laty tez w tym miejscu by³a wypo¿yczalnia dla dzieci. Mo¿na zatem powiedzieæ, ¿e w pi±tek 9 lutego historia zatoczy³a zatem ko³o. Na uroczysto¶ci otwarcia obecni byli Andrzej Kulig - zastêpca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Spo³ecznej, Kultury i Promocji Miasta, Katarzyna Olesiak – dyrektor Wydzia³u Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stanis³aw Moryc – przewodnicz±cy Rady dzielnicy XVIII oraz Stanis³aw Dziedzic – dyrektor Biblioteki Kraków. Wszystkim, bez wyj±tku, bardzo podoba³a siê nowa przestrzeñ. Warto przy tej okazji wspomnieæ, ¿e biblioteka na os. Stalowym powsta³a w 1954 roku a ju¿ trzy lata pó¼niej zosta³a bibliotek± g³ówna w Nowej Hucie. W swoich zasobach ten oddzia³ ma ponad 55 tysiêcy ksi±¿ek. W bibliotece odbywa siê szereg warsztatów i wydarzeñ. Panuje tu ci±g³y ruch. Równie¿ podczas uroczysto¶ci otwarcia w bibliotece byli czytelnicy. W¶ród nich 90 letnia nowohucianka, która jak siê okaza³o pamiêta³a jeszcze czasy kiedy czytelnia dla dzieci by³a w tym miejscu. Swoimi wspomnieniami podzieli³a siê z obecnymi. By³ to mi³y, choæ niezaplanowany, akcent wydarzenia.
Remont, który trwa³ od wrze¶nia do listopada 2017 roku kosztowa³ 865 tys, i obj±³ równie¿ ³azienkê dla personelu i pomieszczenie socjalne. W miejscu dawnego dzia³u dla dzieci powsta³ k±cik czytelniczy dla doros³ych. Inwestycjê, wykonan± z bud¿etu Rady Miasta Krakowa, w znaczny stopniu wspar³a finansowo Rada Dzielnicy XVIII – Nowa Huta.
(a³)
Nowohuccy harcerze doczekali siê swojego miejsca w Nowej Hucie! Po kilku latach starañ w ¶rodê, 7 lutego 2018 Hufiec ZHP Kraków - Nowa Huta oficjalnie otworzy³ now± siedzibê przy ul. Kaczeñcowej 7.
Na oficjaln± inauguracjê przybyli przedstawiciele w³adz miejskich, dzielnicowych- w¶ród nich przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVI Andrzej Buczkowski oraz harcerskich. Wydarzenie rozpoczê³o siê od uroczystego przeciêcia wstêgi, którego wspólnie dokonali wiceprezydent Miasta Krakowa - Tadeusz Trzmiel, oraz komendant nowohuckiego Hufca, podharcmistrz Marek Balon.
Podczas uroczysto¶ci harcerze dziêkowali wszystkim przyjacio³om i partnerom za nieocenione wsparcie przy budowie. Na rêce wiceprezydenta z³o¿yli symboliczny drewniany klucz do lokalu. Nie mog³o zabrakn±æ zwiedzania nowej siedziby Hufca. Oprowadzani przez gospodarzy lokalu go¶cie mogli obejrzeæ ca³y budynek, przy okazji dowiaduj±c siê co nieco o dzia³alno¶ci nowohuckiego harcerstwa. Po zakoñczonym obchodzie wszystkich czeka³a niespodzianka - krótkie harcerskie ¶piewanki z gitar±.
- Wybudowali¶my nowy obiekt przeznaczony do dzia³alno¶ci statutowej i programowej harcerzy nowohuckich. Chcê podkre¶liæ, ¿e ta inicjatywa zrodzi³a siê w³a¶nie w¶ród tych m³odych ludzi, bo to jest inicjatywa harcerzy - zaznacza³ Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa obecny na otwarciu. Realizowali¶my to razem z nimi i zabezpieczali¶my ¶rodki. Tak powsta³ ten piêkny budynek, który jest pierwszym tego typu obiektem w historii Chor±gwi Krakowskiej - mówi³ wiceprezydent.
Do tej pory siedziba nowohuckich harcerzy mie¶ci³a siê na os. Jagielloñskim 9, w budynku Szko³y Podstawowej nr 101. W budowie nowego lokalu decyduj±c± rolê odegra³o wsparcie w³adz miasta oraz Zarz±du Inwestycji Miejskich. To dziêki ich pomocy w styczniu 2017 roku zosta³ rozpisany przetarg na budowê. Prace budowlane na ul. Kaczeñcowej (ulicy znajduj±cej siê w pobli¿u ko¶cio³a Arka Pana) rozpoczê³y siê w maju tego samego roku. Wcze¶niej w miejscu, w którym aktualnie urzêduj± harcerze sta³ stary, opuszczony budynek. Jego stan by³ tak fatalny, ¿e remont okaza³ siê ca³kowicie nieop³acalny. Podjêto decyzjê o wyburzeniu i postawieniu na miejscu od podstaw nowej budowli. Ca³a inwestycja warta by³a ponad milion z³otych.
- Ze starego budynku zosta³a tylko harcówka w podziemiach, która ma wygl±d taki jak mia³a kiedy¶ piwnica - mówi³ komendant Chor±gwi Krakowskiej ZHP, harcmistrz Mariusz Siudek. - Teraz to w pe³ni profesjonalnie przygotowany obiekt do tego, ¿eby harcerze z hufca Kraków - Nowa Huta mogli siê tutaj spotykaæ, pracowaæ i rozwijaæ swoj± organizacjê - zaznaczy³.
Budynek sk³ada siê z trzech poziomów. W podziemiach znajduje siê harcówka - pomieszczenie przeznaczone do przeprowadzania zbiórek oraz innych akcji programowych. Parter to przede wszystkim nowoczesna sala konferencyjna, ale te¿ siedziba biura w którym pracowaæ bêdzie komenda hufca - zarz±d nowohuckiego harcerstwa. Na piêtrze budynku mie¶ci siê z kolei ma³y hostel przeznaczony dla harcerzy, ale równie¿ grup pozaharcerskich. Hufiec ZHP Kraków - Nowa Huta to terenowa jednostka Zwi±zku Harcerstwa Polskiego. Skupia on harcerzy i instruktorów dzia³aj±cych na terenie piêciu wschodnich dzielnic Krakowa i liczy oko³o 800 cz³onków.
Piotr Górniak
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".