Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
¯yczenia Wielkanocne
Radosnych ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia wszystkim Czytelnikom ¿yczy Redakcja

53. Nowa Huta? Dlaczego nie!
Koncert Kolêd 2017
Szopka krakowska w Alei Ró¿
To prawdziwie krakowski zwyczaj – konkursy na najpiêkniejsz± nowohucka szopkê zainicjowany zosta³ w 1937 roku przez wieloletniego dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jerzego Dobrzyckiego.
Dzi¶ szopki, które wziê³y udzia³ w 75 jubileuszowym Konkursie Szopek Krakowskich zorganizowanym w pierwszy czwartek grudnia na krakowskim Rynku ogl±daæ mo¿na w jednym z oddzia³ów MHK – Celestacie przy ul. Lubicz.
Krakowskie tradycje szopkarskie siêgaj± korzeniami XIX wieku. W tamtym czasie wykonywaniem szopek trudnili siê rzemie¶lnicy z ówczesnych przedmie¶æ Krakowa. Wiêksze szopki pe³ni³y funkcjê przeno¶nego teatrzyku, który w okresie ¶wi±tecznym przy wtórze odgrywanej na ¿ywo muzyki go¶ci³ w domach zamo¿nych krakowskich rodzin. Mniejsze rêkodzie³o chêtnie nabywali mieszczanie, którzy ozdabiali nim swoje domy i obdarowywali najbli¿szych. Szopki najczê¶ciej wykonane s± z drewna, dykty i tektury. Do ich ozdabiania wykorzystuje siê kolorowy papier, bibu³ê i staniol – wielokolorow±, b³yszcz±c±, metaliczn± foliê. Architektura szopek nawi±zuje do zabytkowej architektury Krakowa. To taki Kraków w „pigu³ce” .
Tak± krakowsk± szopkê z ub. roku, autorstwa Rafa³a Bulandy mo¿na ogl±daæ w Alei Ró¿. Autor wykorzysta³ motyw kaplic i wie¿ katedry wawelskiej oraz wiêzy hejnalicy Ko¶cio³a Mariackiego. Z tylu szopki odnajdziemy motywy nawi±zuj±ce do Bramy Floriañskiej i murów obronnych miasta. (k)


Szopka Rafa³a Bulandy w Alei Ró¿.
Do 29 grudnia br. trwa³ bêdzie – Kiermasz Centralny w Nowej Hucie
¯yczenia dla dzielnicy, s±siadów i bezdomnych, targi rêkodzielnicze, pokazy, warsztaty, potañcówki i koncerty bêd± atrakcjami Kiermaszu Centralnego, który rozpocz±³ siê 15 grudnia w Alei Ró¿.
Kiermasz Centralny to nowa zimowa propozycja Miasta Kraków i Krakowskiego Biura Festiwalowego dla mieszkañców Stolicy Ma³opolski i przyjezdnych. To nie tylko targi rêkodzielnicze, gdzie bêdzie mo¿na kupiæ oryginalne ozdoby i prezenty ¶wi±teczne: odbywaæ siê tu bêd± warsztaty dla dzieci i doros³ych, wystêpy grup artystycznych oraz potañcówki. Na Kiermaszu bêdzie mo¿na przygotowaæ siê zarówno do ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia, jak i powitania Nowego Roku.
¦wi±teczn± atmosferê podkre¶l± z pewno¶ci± dwie akcje. „Listy z/do Huty”, czyli dwumetrowa instalacja w kszta³cie choinki, na której ka¿dy bêdzie móg³ zawiesiæ swoj± kartê z ¿yczeniami dla najbli¿szych, s±siadów i dla Nowej Huty. Wspólnie z O¶rodkiem Kultury im. C.K. Norwida bêdzie mo¿na natomiast samodzielnie przygotowaæ kartki ¶wi±teczne. Ka¿dy uczestnik warsztatów bêdzie móg³ sprawiæ odrobinê rado¶ci osobom, które spêdz± Wigiliê w Noclegowni i Schronisku dla Bezdomnych przy ul. Makuszyñskiego 19A w Nowej Hucie, przygotowuj±c rêcznie robion± kartkê ¶wi±teczn±.
Przed Wigili± na Kiermaszu Centralnym bêdzie mo¿na tak¿e kupiæ ¶wi±teczne dekoracje i prezenty dla najbli¿szych. Ró¿a Wollny pojawi siê w Alei Ró¿ wraz z tradycyjnymi ozdobami choinkowymi i stroikami ¶wi±tecznymi. Ceramikê, zabawki i rêcznie robione ozdoby ¶wi±teczne bêdzie mo¿na kupiæ w Zak±tku Artystycznym Ewy ¦liwy. Wspólnota Emaus wystawi przedmioty codziennego u¿ytku, Ewa Laurisch zaprezentuje rêcznie robion± bi¿uteriê, a maskotki robione na szyde³ku - Dorota Michalik (w³a¶cicielka marki Kropka-kreska). Rodziców i ich pociechy mo¿e te¿ zainteresowaæ Akademia Popotam, s³yn±ca z du¿ego wyboru gier wielkoformatowych, planszowych i ksi±¿ek. Nieco starszych zainteresuje byæ mo¿e Unikat - ubrania inspirowane Now± Hut±, lub rzeczy stare i dziwne Ludmi³y Adamskiej.
Po zakupach, a przed warsztatami, bêdzie mo¿na spróbowaæ pysznej herbaty, kawy i innych ciep³ych napojów, a tak¿e skosztowaæ smako³yków przygotowanych przez Fantazjê Pierogów oraz cukierniê Sweet Life.
Dla odwiedzaj±cych przygotowano tak¿e warsztaty m.in. z ozdabiania anio³ków ze sklejki
oraz drukowania tradycyjnymi metodami kartek ¶wi±tecznych, prezentów i ozdób ¶wi±tecznych, a tak¿e warsztaty kulinarne i chanukowe. W ramach Ostrych Dy¿urów Literackich dzieci i rodzice dowiedz± siê po jakie ksi±¿ki warto siêgn±æ.
Na Kiermaszu Centralnym bêdzie mo¿na tak¿e pos³uchaæ gitarowego koncertu kolêd Jakuba Zieliny, formacji Grodzka Gospel, podziwiaæ wystêpy zespo³u baletowego Gadu³y i wokalnego – Jêdrusie – a tak¿e obejrzeæ widowisko Krakowskiego Teatru Ulicznego Scena Kalejdoskop „Pierwsza Gwiazda”. Na Kiermasz przybêd± te¿ Królowa Zima i anio³y na szczud³ach. Bêdzie siê dzia³o!
Kiermasz Centralny bêdzie czynny w dniach 15-23 oraz 27-29 grudnia w godzinach 12.00-20.00. Wstêp na wszystkie wydarzenia jest bezp³atny.
(f)

MotoMiko³aje w Nowej Hucie
Ju¿ po raz 12 MotoMiko³aje opanowa³y nasze miasto. W niedzielê, 10 grudnia, oko³o 500 zmotoryzowanych ¦wiêtych Miko³ajów, pojawi³o siê nad Nowohuckim Zalewem aby wspólnie wyruszyæ na paradê ulicami Krakowa. W¶ród przebranych motocyklistów pojawi³y siê równie¿ ¶nie¿ynki, anio³y a nawet jeden ma³y skrzat. Dominowa³y jednak stroje Miko³aja, w które przebrali siê zarówno zmotoryzowani mê¿czy¼ni jak i kobiety.

Miko³aje na motocyklach pojawiaj± siê w wielu miastach Polski. Równie¿ krakowianie od kilkunastu lat mog± ogl±daæ tê wyj±tkow± paradê. Jak podkre¶laj± organizatorzy akcja to oprócz pielêgnowania tradycji i dzia³añ charytatywnych, parady i cukierków dla wszystkich równie¿ okazja do pokazania, ¿e motocykli¶ci nie s± „szaleñcami na dwóch kó³kach” a normalnymi my¶l±cymi, wra¿liwymi lud¼mi. W tym roku oko³o pó³ tysi±ca zmotoryzowanych ¶wiêtych spotka³o siê w niedzielê o godz. 11 w Nowej Hucie wzd³u¿ ul. Bulwarowej naprzeciwko Domu Wêdkarza. Wielu z nich ju¿ wcze¶niej odwiedzi³o „oczekuj±cych na ¶wiêtego”, MotoMiko³aje odwiedzili domy dla ofiar przemocy, szpitale, domy dziecka. Grupa Miko³ajów spotka³a siê równie¿ z mieszkañcami Nowej Huty na Placu Centralnym. Oko³o 11.30 wspólnie ju¿ wyruszyli, nieco d³u¿sz± ni¿ zazwyczaj tras± ulicami Krakowa. Uczestnicy parady chcieli zaprezentowaæ siê jak najliczniejszemu gronu krakowian, to ich reakcja na – pierwszy od ponad 10 lat – zakaz wjazdu na Krakowski Rynek. – Wiemy, ¿e tury¶ci i mieszkañcy czekali na nas na Rynku i byli rozczarowani, ¿e tam nie dotarli¶my – wielka szkoda, ¿e tak siê sta³o- mówi± rozgoryczeni organizatorzy MotoMiko³ajów. Akcja corocznie ma równie¿ wymiar charytatywny. W tym roku podczas parady zbierane by³y datki dla potrzebuj±cego pomocy ma³ego Tymka – syna jednego z motocyklistów. Rzecz jasna by³y to datki dobrowolne, ale Miko³aje okaza³y siê byæ hojne – jak przysta³o na Miko³ajów.
(a³)


fot. autor
Miejskie ³±ki i drzewa – Wiêcej zieleni
Takie oto podro¶niête, kilkumetrowe drzewka posadzono ostatnio wzd³u¿ ulicy Dobrego Pasterza. Rozdzielaj± one dwie jezdnie: ulicê Dobrego Pasterza od ruchliwej ulicy Bora-Komorowskiego – na wysoko¶ci osiedla O¶wiecenia. Te maj± uzupe³niæ zieleñ która wyciêto pod rozbudowê wêz³ów komunikacyjnych zwi±zanych z budow± nowej galerii handlowej – Serenada.
Zauwa¿yli¶my podobne dosadzenia tak¿e na skraju parku w os. Tysi±clecia.
Tam gdzie nie mo¿na sadziæ drzew – siane s± ro¶liny ³±kowe i w ten sposób powstaj± ³±ki kwietne. W Krakowie w tym roku zosta³y wysiane na 10 ha. £±ki s± nie tylko ³adne, ale tak¿e spe³niaj± zadania ochronne. Maj± tak dobrane mieszanki ro¶lin, ¿eby ró¿ne ro¶liny mog³y kwitn±æ od wiosny a¿ po pó¼n± jesieñ. Nie trzeba ich kosiæ tak regularnie, wystarczy dwa razy na sezon w ramach pielêgnacji. Natomiast ró¿norodno¶æ ro¶lin i gatunków sprawia równie¿, ¿e ³±ka kwietna ma du¿o wiêksze zdolno¶ci wychwytywania py³ów z powietrza. Jest wiêc du¿o lepszym sposobem na przeciwdzia³anie zjawisku smogu w mie¶cie.
Dodatkowo, stworzenie ³±ki kwietnej jest mo¿liwe praktycznie w ka¿dym miejscu gdzie nie dominuj± du¿e drzewa i jest odpowiednie nas³onecznienie. Mieszanki ro¶lin zosta³y tak dobrane, aby wysiewane gatunki dobrze znosi³y ciê¿kie warunki np. gleby, albo terenów mocno zdegradowanych przez cz³owieka. Na takich terenach nie sprawdza siê trawnik i ³±ka kwietna jest dla nich alternatyw±.
£±ki kwietne w tym roku zosta³y posiane zosta³y w 20 lokalizacjach m.in. przy ul. Bora Komorowskiego i w Parku Tysi±clecia. Efekt w pe³ni zobaczymy na przysz³± wiosnê i latem. (l)

Doczekali siê ¶wiate³
Oczekiwana od lat inwestycja nareszcie zosta³a sfinalizowana. Na skrzy¿owaniu ulic Kocmyrzowskiej, Bulwarowej i Cienistej pojawi³a siê sygnalizacja ¶wietlna, która wreszcie uporz±dkuje ruch samochodowy oraz pozwoli pieszym bezpiecznie przej¶æ przez jezdniê. Dok³adny termin uruchomienia zale¿y od pogody.
To miejsce od lat wskazywane by³o przez mieszkañców jako wyj±tkowo niebezpieczne. Dla kierowców „przeciêcie” skrzy¿owania to ka¿dorazowo ryzyko wypadku. Pokonanie przej¶cia dla pieszych to prawdziwe wyzwanie. St³uczki i kolizje w tym miejscu to w³a¶ciwie codzienno¶æ, czêsto dochodzi³o tu równie¿ do potr±cenia pieszych, niestety równie¿ ze skutkiem ¶miertelnym. Jednak na sk³adane od lat postulaty mieszkañców i radnych ( dwóch dzielnicy XVI i XVIII) do niedawna urzêdnicy mieli jedn± odpowied¼ – zbli¿aj±ca siê przebudowa ul. Kocmyrzowskiej. Wtedy to w tym miejscu mia³y powstaæ ¶wiat³a. Do tego czasu trzeba by³o zaczekaæ. Na szczê¶cie zmienili zdanie i w listopadzie tego roku ruszy³a inwestycja, której ca³kowity koszt to oko³o 1 mln. z³otych. – Wreszcie kto¶ siê nad nami zlitowa³! Przej¶cie przez to skrzy¿owanie w godzinach porannych jest jak rosyjska ruletka! Bojê siê puszczaæ córkê sam± do szko³y – chocia¿ jest ju¿ nastolatk±! Kiedy idzie sama ka¿ê jej nad³o¿yæ drogi i i¶æ na ¶wiat³a ko³o placu – mówi jedna z mieszkanek ul Fatimskiej. Dzi¶ kiedy ¶wiat³a ju¿ dzia³aj± wszyscy przekraczaj±cy w tym miejscu drogê bêd± mogli czuæ siê bezpiecznie. Ta sygnalizacja to równie¿ ulga dla kierowców. – To skrzy¿owanie to prawdziwa wolna amerykanka. Zdarza siê, ¿e na ¶rodku stoi 6 czasem nawet 7 samochodów, ka¿dy pod innym k±tem, bez ³adu i sk³adu. Kierowcy patrz± na siebie i przepuszczaj± siê „machniêciem rêki”. Szeroki ¶rodek, cofniête wysepki – tu nawet wytrawni kierowcy nie maj± pewno¶ci jak jechaæ – mówi jeden w mieszkañców Bieñczyc. Na szczê¶cie zbli¿a siê moment kiedy nikt nikomu nie bêdzie musia³ „machaæ” czy te¿ tr±biæ, ruch w tym miejscu zostanie nareszcie uporz±dkowany. ZIKiT czeka jedynie na sprzyjaj±ca pogodê by namalowaæ znaki poziome – linie zatrzymania, strza³ki oraz zamontowaæ pêtle detekcyjne i w ci±gu najbli¿szych dni ¶wiat³a zaczn± dzia³aæ. Sygnalizacja zosta³a zamontowana w taki sposób, ¿e kiedy dojdzie wreszcie do wyczekiwanej od lat przebudowy ul. Kocmyrzowskiej, wiêksza jej czê¶æ zostanie przeniesiona w inne miejsce. Przypomnijmy, ¿e na skrzy¿owaniu od lat stoi znicz, zapalany codziennie przez pracowników pobliskiej wulkanizacji. Ich kolega zgin±³ tu potr±cony na przej¶ciu. Miejmy nadziejê, ¿e dziêki tej inwestycji to miejsce stanie siê nareszcie bezpieczne.
Agnieszka £o¶


fot. autor
Pallotti FM - w³±cz siê na Pana Boga!
To wyj±tkowe radio, którego pos³uchaæ mo¿ecie za po¶rednictwem Internetu ma swoj± siedziba przy ul Bulwarowej. W ubieg³± niedzielê, po odprawionej w ko¶ciele Matki Bo¿ej Pocieszenia o godz. 13.00 Mszy ¶wiêtej ks. Zenon Hanas SAC uroczy¶cie po¶wiêci³ nowe studio Pallotti FM.
Projekt to kontynuacja stworzonego w 2012 roku radia internetowego nowohuckie.PL. Pallotti FM to nowe logo, nowe studio i szerszy zakres dzia³ania. Twórcy radia chcieli pój¶æ o krok dalej i, ³±cz±c dwa projekty – radio i telewizjê ewangelizacyjn±, wyj¶æ te¿ poza Now± Hutê, chocia¿ autorzy od Huty siê nie od¿egnuj±! Podkre¶laj±, ¿e tutaj znajduje siê g³ówne studio i to tutaj tworzona jest znakomita wiêkszo¶æ audycji. Studio mie¶ci siê przy ul. Bulwarowej dos³ownie „pod” ko¶cio³em ksiê¿y pallotynów, czyli na samym koñcu alei Ró¿.
-Pallotti.FM – to nie tylko radio, ale jest to przede wszystkim portal ewangelizacyjny. Chcemy za jego po¶rednictwem w przystêpny sposób g³osiæ Dobr± Nowinê, opowiadaæ o ¿yciu Ko¶cio³a i naszej polskiej to¿samo¶ci. Portal z za³o¿enia ma charakter ewangelizacyjno-edukacyjny. Podejmuj±c wyzwania Nowej Ewangelizacji, chcemy w ten w³a¶nie sposób formowaæ nowe spo³eczeñstwo i budowaæ cywilizacjê mi³o¶ci. Nasi s³uchacze i czytelnicy bêd± mogli w przysz³o¶ci uczestniczyæ w rekolekcjach, szkoleniach i kursach.- mówi ks. £ukasz Go³a¶ SAC, redaktor naczelny Pallotii FM.
W ubieg³± niedzielê otwarte i po¶wiêcone zosta³o nowe studio radiowe, którego budowê uda³o siê ukoñczyæ, równie¿ dziêki wsparciu licznych dobroczyñców. Tego dnia ka¿dy móg³ nie tylko zwiedziæ radiowe studio, ale tak¿e „przymierzyæ siê do mikrofonu” i sprawdziæ czy jest stworzony do „bycia dziennikarzem” – choæ jak podkre¶li³ ksi±dz Zenon Hanas SAC, prze³o¿ony Prowincji Chrystusa Króla, który ¶wiêci³ studio, to trudna i odpowiedzialna rola – Dziennikarz jest jak bramkarz, taki od¼wierny – to on decyduje co puszcza na antenie. Wa¿ne jest ¿eby byæ odpowiedzialnym za s³owa, trzeba szukaæ tych które buduj± i jednocz±. To jest niezwykle wa¿ne – powiedzia³ tu¿ po po¶wiêceniu. Wcze¶niej podczas homilii zaapelowa³ pracuj±cych w radio - B±d¼cie wra¿liwi na osoby, których nikt nie chce s³uchaæ. Zapraszajcie ich do studia i dajcie mo¿liwo¶æ powiedzenia o sobie – o ich problemach i zmartwieniach, ale tak¿e rado¶ciach i nadziejach.
Pallotti FM zdecydowanie nazwaæ mo¿na radiem nios±cym dobre wiadomo¶ci i buduj±cym. Radio dzia³a w Internecie na 3 kana³ach, transmituje wiele wydarzeñ – g³ównie religijnych, ale nie tylko – z Nowej Huty, Krakowa, Polski, a w zasadzie z ca³ego ¶wiata, poniewa¿ korespondenci i wspó³pracownicy Pallotti FM nagrywali te¿ na Sycylii, w Rzymie, a nawet w Kolumbii! Prowadzone jest wiele audycji na ¿ywo, w tym sztandarowe „Bo na Bulwarowej” – o tematyce ¶wiecko-katolickiej, gdzie prowadz±cy g³owi± siê, jak przedstawiæ wspó³czesny Ko¶ció³ w ciekawy i przystêpny sposób. S± te¿ audycje muzyczne – „Stereomania” i „Muzyczne podró¿e”, nie brakuje równie¿ oceny tego, co dzieje siê w ¶wiecie w „Przegl±dzie prasy”. Ka¿dego ranka natomiast prowadzone s± „Poranki”, gdzie na bie¿±co prowadz±cy komentuj± to, co siê dzieje aktualnie. – To co robimy przyprawia mnie o dumê i rado¶æ. Bêdê siê chwali³ – bo jest siê czym chwaliæ - tym narzêdziem, jakim jest radio, które pozwala nam robiæ to co ¦wiêty Wincenty Pallotti robi³ wiele lat temu nie¶æ dobr± nowinê i rozkrzewiaæ wiarê. - powiedzia³ podczas niedzielnej Mszy ¦wiêtej ks. £ukasz Go³a¶ SAC.
Twórcy radia podkre¶laj±, ¿e chc± formowaæ nowe spo³eczeñstwo na fundamencie dobrych warto¶ci, inwestowaæ w rozwój zarówno intelektualny, jak i duchowy – dos³ownie wszêdzie tam gdzie dostêpny jest Internet. Dlatego te¿ dostêpna jest aplikacja, dziêki której mo¿na s³uchaæ Pallotti FM na smartfonach. Zespó³ radiowy jest otwarty:
- Czekamy na nowe g³osy, nowych realizatorów, nowych wspó³twórców radia, wiêc je¶li tylko podoba Wam siê nasz pomys³ na media w Nowej Hucie, Polsce i na ¶wiecie, gor±co zapraszamy do wspó³pracy!
Zatem w³±cz siê na Pana Boga! Zapraszamy na www.pallotti.pl
(a³)


Fot. Aneta ¯urek
Choinka na Placu Centralnym
Powoli zbli¿aj± siê ¶wiêta. A centrum Nowej Huty przybiera powoli ¶wi±teczny wygl±d. W tym roku w Alei Ró¿ ju¿ stanê³a ¶wi±teczna choinka, teraz z ozdobami w niebieskim kolorze. Dodatkowo – na skwerze z ró¿ami ustawiono kilka mniejszych, naturalnych drzewek.
(l)

¦wiêty Miko³aj w Serenadzie
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 28,326,669 unikalnych wizyt