W 22 wydaniu Nowohuckiej Kroniki Filmowej (premiera 30 listopada) mo¿na bêdzie zobaczyæ relacjê z kolejnego koncertu, który w ramach III Festiwalu Sacrum Profanum odby³ siê w hali walcowni Mittal Steel Poland. Tym razem by³o to znakomite widowisko baletowe „Romeo & Julia” Sergieja Prokofiewa z udzia³em Orkiestry Filharmonii im. K.Szymanowskiego w Krakowie. Nastêpnie realizatorzy Kroniki zapraszaj± widzów do Ko¶cielnik na Festiwal Piosenki Ludowej. W imprezie wziê³o udzia³ 11 zespo³ów dzia³aj±cych przy klubach O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta i ko³ach Zwi±zku Emerytów i Rencistów. Go¶ciem Festiwalu by³a kapela ludowa „Mydliczanie”. Kronikê zakoñczy mini-happening dedykowany przysz³emu... prezydentowi. Co prawda jest to zapis archiwalny, z okresu poprzednich wyborów, jednak temat pozostaje jak najbardziej aktualny. W happeningu wyst±pi³y: Dominika Kurdziel, wówczas uczennica Zespo³u Szkó³ Muzycznych im. M.Kar³owicza, oraz Zosia Papu¿anka z XXI LO.
Zapraszamy wiêc do kina studyjnego „Sfinks”, w którym Kronika wy¶wietlana jest przed ka¿dy seansem. Mo¿na j± bêdzie tak¿e zobaczyæ w poniedzia³ek 3 pa¼dziernika o godz. 8.15 i 17.50 w programie TVP3.
(a)
8 pa¼dziernika br., po raz jedenasty BIEG MEMORIA£OWY IM. BOGDANA W£OSIKA
W przysz³± sobotê, 8 pa¼dziernika o godz. 12.15, spod budynku administracyjnego „Z” Mittal Steel Poland S.A. – Kraków po raz jedenasty wystartuj± uczestnicy Biegu Memoria³owego im. Bogdana W³osika. Bieg organizuje Miêdzyzak³adowa Organizacja Zwi±zkowa NSZZ „Solidarno¶æ” przy Mittal Steel Poland O/Kraków. Celem biegu, który od lat gromadzi setki uczestników jest uczczenie pamiêci zastrzelonego przez oficera SB m³odego Bogdana W³osika oraz popularyzacja ulicznych biegów rekreacyjno-sportowych. Patronat nad biegiem objêli rodzice Bogdana – pañstwo Irena i Julian W³osikowie oraz przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Pawe³ Pytko i marsza³ek województwa ma³opolskiego Janusz Sepio³.
To by³ prawdziwy Dzieñ „Solidarno¶ci”. Czwartek, 8 wrze¶nia 2005 roku. Najpierw sesja w Sali Teatralnej Mittal Steel Poland po¶wiêcona 25. rocznicy Zwi±zku, pó¼niej uroczysta Msza ¶w. w ko¶ciele M.B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach, któr± odprawi³ w asy¶cie kilkudziesiêciu kap³anów metropolita krakowski abp Stanis³aw Dziwisz, po niej przemarsz na plac Centralny gdzie ods³oniêto i po¶wiêcono przeniesiony z terenu huty pomnik „Solidarno¶ci”. Na koniec koncert w alei Ró¿, z „Murami, które run±” w wykonaniu Leszka Wójtowicza i „¯eby Polska by³a Polsk±” Jana Pietrzaka. W uroczysto¶ciach wziê³o udzia³ kilkana¶cie tysiêcy osób.
Pismo ludzi walcz±cych „Lodo³amacz” znów wyruszy³ w miasto! ¦wie¿utki, szósty, wrze¶niowy i ci±gle bezp³atny numer szuka Was ju¿ od pi±tku! Przewodnikiem po nowohuckich labiryntach jest spogl±daj±cy z ok³adki Baron von Salis Soglio – twórca fortu w Nowej Hucie. Dziêki niemu poznacie podziemn± historiê najpiêkniejszych nowohuckich fortyfikacji, wehiku³ czasu przeniesie Was w realia austriackiej Galicji i czasy, w jakich one powstawa³y. Ale to dopiero pierwsza ¶cie¿ka labiryntu. S± te¿ inne.
„Lodo³amacz” przeprowadzi Was przez wirtualne zasadzki i tajemnice czaj±ce siê na internetowych czatach, wska¿e maski internautów. Poznacie zarys sztuki w Nowej Hucie z perspektywy labiryntu,a tak¿e us³yszycie opowie¶æ o Nowej Hucie – „ostatnim mie¶cie” zrealizowanym od podstaw w ramach jednego procesu budowlanego, poznacie za³o¿enia lokacyjne i idee, które nimi sterowa³y. Przeczytacie o tajemnicach „Labiryntu S³awomira M.”, obchodach 100-lecia (tak!) Nowej Huty i Wolfsburga, czyli o futuryzmie miast przemys³owych. Wreszcie odnajdziecie wspomnienia z podró¿y na Korsykê, któr± odby³a podczas tegorocznych wakacji „£a¼nia Nowa”, oraz fotoreporta¿ dokumentuj±cy tê podró¿ autorstwa Bartka Szyd³owskiego. A ponadto – sta³e rubryki: Program wydarzeñ w £a¼nia Nowej, Kibic Teatralny, Wie¶ci kulturalne z Huty i Krakowa, Ankieta Nowohucka, któr± tym razem wype³ni³a Lidia Jazgarz, kolejny odcinek Telenoweli Nowohuckiej, w jakim mo¿na poznaæ historiê ¿ycia pani Talii z osiedla Zielonego oraz newsy z Nowej Huty. W szóstym numerze tak¿e konkurs, w którym mo¿ecie zdobyæ nowohuckie ciuchy – NH Clothing!
(f)
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Oddzia³ „Dzieje Nowej Huty”, os. S³oneczne 16, czynne od wtorku do soboty w godz. 9.30-17.00 oraz w drug± niedzielê miesi±ca w tych samych godzinach.
Moja fascynacja Now± Hut±, w której siê urodzi³em i wychowa³em oraz zami³owanie do kinematografii – spowodowa³y - ¿e w dniach 26-28 sierpnia mog³em znajdowaæ siê tylko w jednym miejscu: na placu przy Alei Ró¿. Tam w³a¶nie odbywa³ siê kolejny Nowohucki Maraton Filmowy.
W pi±tek, 26 sierpnia br. w hali sportowej „Tomex-u” odby³ siê Uroczysty Regionalny Zjazd Delegatów Regionu Ma³opolska NSZZ „Solidarno¶æ” z okazji 25. rocznicy powstania Niezale¿nego Samorz±dnego Zwi±zku Zawodowego „Solidarno¶æ”. Rozpoczêcie Zjazdu poprzedzi³a Msza ¶w. odprawiona w bazylice OO. Cystersów w Mogile.
(f)
Od 26 do 28 sierpnia br. (od pi±tku do niedzieli) w al. Ró¿ odbywa³ siê 2 Nowohucki Maraton Filmowy zorganizowany przez Towarzystwo Mi³o¶ników i Rozwoju Nowej Huty, Stowarzyszenie Kulturalne „Galeria”, Serwis Nowa Huta Non Stop i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Kilkana¶cie festiwalowych filmów obejrza³o kilka tysiêcy widzów, którzy co wieczór wype³niali zorganizowan± na wolnym powietrzu widowniê. Jak na powiedzia³ pomys³odawca i organizator festiwalu, radny Miasta Krakowa Maciej Twaróg, Nowohucki Maraton Filmowy by³ strza³em w dziesi±tkê. Impreza siê du¿± popularno¶ci± i zostanie wpisana w sta³y kalendarz nowohuckich przedsiêwziêæ kulturalnych. Znaczenie maratonu podkre¶la tak¿e nowohucki re¿yser i wspó³organizator filmowego przedsiêwziêcia w al. Ró¿ Jerzy Ridan. – Cieszy zw³aszcza to, ¿e na widowni, obok osób starszych, pamiêtaj±cych pocz±tki Nowej Huty, w tym roku by³o tak¿e sporo m³odzie¿y – dodaje re¿yser. Poszczególne dni maratonu prowadzili Jerzy Kujawski „Szpinak” i red. Jan L. Franczyk.
(z)
Znany artysta fotografik Stanis³aw Markowski na jednym ze swych zdjêæ utrwali³ trzech mê¿czyzn biegn±cych z bia³o-czerwon± flag±. Obraz ten umieszczano w licznych publikacjach czy na wystawach jako symbol ostatniego etapu w zmaganiach Polaków o wolno¶æ odzyskan± po 1989 roku. Nie przypadkowo ta s³ynna fotografia zosta³a zrobiona na nowohuckiej ulicy. W³a¶nie Nowa Huta – solidarna Nowa Huta – odegra³a w latach 1980-1989 roku znacz±c± rolê w zmaganiach z komunizmem i przyczyni³a siê do jego upadku.
Fot. Grzegorz Ziemiañski
Podpis pod foto: Pomnik ku czci tych, którzy wnie¶li cz±stkê swojego ¿ycia w tworzenie NSZZ „Solidarno¶æ” zostanie ods³oniêty i po¶wiêcony 8 wrze¶nia br. przy placu Centralnym.
KONCERT W AL. RÓ¯
8 wrze¶nia br. w al. Ró¿ odbêdzie siê kolejny koncert z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego nie?!”. Tym razem bêdzie to koncert szczególny, gdy¿ zostanie dedykowany „Solidarno¶ci” Jak nam powiedzia³ przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVI Ireneusz Ra¶, koordynator koncertu z ramienia Porozumienia Dzielnic Nowohuckich, w organizacjê czwartkowego spotkania z pie¶ni± w al. Ró¿ w³±czy³a siê tak¿e Rada Miasta Krakowa oraz Komisja Robotnicza Hutników. – Warto przyj¶æ o godz. 17.00 do alei Ró¿. Wyst±pi± znakomici arty¶ci: Miros³aw Czy¿ykiewicz, Rafa³ Kasprzycki, Paulina Bisztyga i Leszek Wójtowicz, a tak¿e go¶æ specjalny – Jan Pietrzak, autor i wykonawca legandarnej pie¶ni „¯eby Polska by³a Polsk±” – mówi³ nam przewodnicz±cy Ra¶. Koncert, jak zwykle, poprowadzi Lidia Jazgar.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".