Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Rowerem wokó³ Zalewu?
Jedno z ulubionych miejsc spacerowych Nowohucian, jakim jest bez w±tpienia Nowohucki Zalew, przyci±ga codziennie wielu amatorów spêdzania wolnego czasu na ¶wie¿ym powietrzu. S± w¶ród nich nie tylko spacerowicze, ale równie¿ rowerzy¶ci, rolkarze i u¿ytkownicy hulajnóg.
Ta ró¿norodno¶æ korzystaj±cych z tego miejsca bywa niestety problematyczna. Do naszej redakcji dzwoni± Czytelnicy pytaj±c jak rozwi±zaæ problem poruszaj±cych siê po miejscach wyznaczonych dla pieszych u¿ytkowników rowerów, hulajnóg i rolkarzy. – Przecie¿ alejka przy samym Zalewie przeznaczona jest tylko dla spacerowiczów. Je¿d¿±cy ni± na rowerach czy rolkach stanowi± zagro¿enie dla tych którzy s± na nogach. Obok jest ¶cie¿ka rowerowa z której powinni oni korzystaæ. Czy mo¿na rozwi±zaæ ten problem?- pyta jeden z Czytelników. Z pro¶ba o informacjê gdzie i co wolno mi³o¶nikom rowerów a które miejsca powinny byæ dla nich niedostêpne zwrócili¶my siê do Stra¿y Miejskiej. Ju¿ wkrótce przeczytacie odpowied¼.
(a³)

Kolejna w Krakowie – Na os. Bohaterów Wrze¶nia powstanie kryta p³ywalnia
Zarz±d Infrastruktury Sportowej w Krakowie og³osi³ postêpowanie w trybie podstawowym bez negocjacji dotycz±ce budowy krytej p³ywalni przy Szkole Podstawowej z Oddzia³ami Integracyjnymi nr 144 wraz z zagospodarowaniem terenu na os. Bohaterów Wrze¶nia 13. W ramach inwestycji powstanie kolejny w naszym mie¶cie basen z podnoszonym dnem, dziêki czemu uczniowie i mieszkañcy bêd± mieli mo¿liwo¶æ bezpiecznej nauki p³ywania.
Budynek p³ywalni zosta³ zaprojektowany jako piêtrowy, niepodpiwniczony. Uk³ad komunikacyjny obiektu uwzglêdnia dostêp z dwóch stron: poprzez hol g³ówny dla u¿ytkowników komercyjnych (od ul. Bitwy nad Bzur±) oraz poprzez ³±cznik dla uczniów szko³y. Z racji tego, ¿e u¿ytkownikami basenu bêd± przede wszystkim uczniowie szko³y, g³ówny zespó³ szatni zostanie zlokalizowany na tym samym poziomie co przewi±zka ³±cz±ca piwnicê szko³y z zaprojektowanym budynkiem.
Na parterze znajdzie siê m.in. szatnia odzie¿y wierzchniej, pomieszczenie sanitarne personelu wraz z pomieszczeniem socjalnym oraz zespó³ pomieszczeñ technicznych podbasenia.
Poziom parteru dostêpny bêdzie bezpo¶rednio z zewn±trz, z terenu parkingu. Przestrzeñ podzielona bêdzie na dwie strefy: wej¶ciow± dla grup komercyjnych, stanowi±c± hol wej¶ciowy z komunikacj± pionow± (klatka schodowa, winda) wraz z przylegaj±c± do niej szatni± oraz czê¶ci technicznej gdzie zlokalizowana bêdzie m.in. technologia basenowa.
Na piêtrze znajd± siê g³ówny hol wraz z funkcjami strefy wej¶ciowej (kasy, toalety ogólnodostêpne, pomieszczenia obs³ugi), kawiarnia z zapleczem, blok szatniowo-sanitarny hali basenu, hala basenu, strefa spa (sauna) oraz pomieszczenia ratowników.
G³ówny hol zlokalizowany na piêtrze bêdzie podzielony na czê¶æ ogólnodostêpn±, w sk³ad której wejd± kawiarnia z zapleczem oraz toalety ogólnodostêpne i na czê¶æ p³atn± (zlokalizowan± równolegle do ul. Bitwy nad Bzur±). Dostêp do g³ównego holu zapewni komunikacja pionowa czê¶ci komercyjnej oraz ³±cznik prowadz±cy do szko³y. Wej¶cie dla dzieci szkolnych poprowadzi bezpo¶rednio ze szko³y z poziomu piwnicy do strefy p³atnej na piêtrze basenu. £±cznik zosta³ zaprojektowany tak, aby nie wystêpowa³y przeszkody dla osób niepe³nosprawnych. Dostêp od strony placu wej¶ciowego do piwnicy szko³y umo¿liwi pochylnia zewnêtrzna, natomiast wewn±trz szko³y znajdzie siê winda obs³uguj±ca poszczególne poziomy. Czê¶ci± wspóln± dla wszystkich u¿ytkowników basenu bêdzie przestrzeñ p³atna znajduj±ca siê pomiêdzy bramkami kasy a drzwiami do ³±cznika prowadz±cego do szko³y. W tej czê¶ci holu znajdzie siê miejsce na suszarki oraz szafki na obuwie zamienne, sk±d bêdzie bezpo¶redni dostêp do bloków szatniowo-sanitarnych basenu oraz do strefy z pomieszczeniami ratowników. W tym segmencie, oprócz kasy, zaprojektowano równie¿ zaplecze gospodarcze dla pracowników.
Przebieralnie zaprojektowano w klasycznym uk³adzie z podzia³em na czê¶æ damsk± i mêsk±. Ka¿dy zespó³ szatniowy zawiera po 2 kabiny indywidualne do przebierania, w tym jedn± przystosowan± do potrzeb osób niepe³nosprawnych. £±czna ilo¶æ szafek w zespole wynosi ok. 30, w równym podziale na szatnie damsk± i mêsk±. Szatnie mog± byæ u¿ytkowane przez grupy zorganizowane, np. klasy szkolne, jak i przez u¿ytkowników indywidualnych. Zespó³ wyposa¿ony jest w sanitariaty z umywalkami dostosowane do potrzeb osób niepe³nosprawnych oraz natryski otwarte. Zaprojektowano po 5 natrysków damskich i mêskich (w tym po 1 dostosowanym do potrzeb osób niepe³nosprawnych).
Hala basenu sportowego wyposa¿ona bêdzie w sze¶ciotorow± nieckê 25 m x 16 m, o g³êboko¶ci 180 cm, z dnem podnoszonym na szeroko¶ci 3 torów oraz wannê jacuzzi.
Pomieszczenie trenerów zostanie zlokalizowane od strony wej¶ciowej, z wgl±dem na ca³o¶æ basenu. Symetrycznie wzglêdem wej¶cia zlokalizowane bêdzie pomieszczenie na sprzêt basenowy. Obok znajdzie siê wej¶cie do strefy sauny z zapleczem. Hala basenowa bêdzie do¶wietlona ¶wiat³em dziennym poprzez przeszklenia zlokalizowane wzd³u¿ basenu oraz poprzez przeszklenie wokó³ jacuzzi, od strony po³udniowej basenu. Na piêtrze zaprojektowano równie¿ wentylatorniê dostêpn± z klatki schodowej.
(f)


Tak bêdzie wygl±daæ p³ywalnia na os. Bohaterów Wrze¶nia
Z ksiêgarskiej pó³ki – Tkliwo¶æ, czyli o jesieni ¿ycia
Opowie¶æ o przeb³yskach codzienno¶ci, o których my¶limy bardzo rzadko. Najnowsza powie¶æ Jagody Grudzieñ jest ju¿ dostêpna! „Tkliwo¶æ” ukaza³a siê nak³adem wydawnictwa Novae Res.
Wyobra¼ sobie siebie za trzydzie¶ci lat. A teraz dodaj jeszcze dziesiêæ. Du¿o, prawda? Czy boisz siê staro¶ci? Czy boisz siê chorób, zale¿no¶ci od innych, braku pieniêdzy, Alzheimera, Parkinsona, samotno¶ci i bezradno¶ci wobec powolnego rozpadu w³asnego cia³a? „Jesieñ ¿ycia” – jak j± zwykle elegancko okre¶lamy – niejedno ma imiê. Ta ksi±¿ka porusza jej najintymniejsze aspekty. Odwiedzaj±c wraz z autork± brytyjskich seniorów, mo¿emy stan±æ oko w oko z w³asnymi, na co dzieñ skrywanymi lêkami. Bo kto by w ogóle my¶la³ o tym, co bêdzie za czterdzie¶ci lat…? Czasami warto. Na przyk³ad po to, by przekonaæ siê, ¿e staro¶æ to nie tylko smutek. To tak¿e godno¶æ, do¶wiadczenie, ironia i poczucie humoru.
Jagoda Grudzieñ – urodzi³a siê w 1988 roku. Studiowa³a literaturoznawstwo i teatrologiê w Polsce i w Norwegii. Zawodowo pisze (audiodeskrypcje, scenariusze audiowycieczek, teksty publicystyczne), czyta (ksi±¿ki i czasopisma przed ich wydrukowaniem) i nagrywa (audiodeskrypcje do filmów), dzia³aj±c przede wszystkim na polu dostêpno¶ci kultury. Wspiera ¶rodowisko osób niewidomych i s³abowidz±cych. Jej powie¶æ „Erasmopeja” (2014) zwyciê¿y³a w konkursie Forum Akademickiego „Studenckie czasy”. Autorka mieszka w Krakowie.
Ksi±¿ka jest dostêpna na stronie: https://zaczytani.pl/
(f)


Jagoda Grudzieñ, Tkliwo¶æ, Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2021, stron 215.
Mo¿na skorzystaæ z wypo¿yczalni sprzêtu rehabilitacyjnego – Solidarno¶æ i pomoc
Od zawsze, czyli od roku 1990 Towarzystwo Solidarnej Pomocy, pozostaj±c wierne swojej nazwie - wspiera potrzebuj±cych. Na miarê czasów i mo¿liwo¶ci.
Najpierw by³y to rozdysponowywane w¶ród pracowników huty dary przybywaj±ce z zagranicy, potem lekarstwa, wreszcie ju¿ na polskim gruncie – pomoc dla potrzebuj±cych hutników, organizacja kolonii dla dzieci z biedniejszych rodzin, czy wsparcie dla rodaków z Bia³orusi i Ukrainy.
Przybywaj±cy z zagranicy – z darów - sprzêt rehabilitacyjny niejako wprzêgniêto do pracy, tworz±c wypo¿yczalniê sprzêtu dla potrzebuj±cych. Wówczas o taki, nowocze¶niejszy sprzêt, u³atwiaj±cy pielêgnacjê chorych i ob³o¿nie chorych, by³o na polskim rynku trudno. Dzi¶ towarzystwo nosi imiê jednego z jej za³o¿ycieli – Kazimierza Fugla i kontynuuje dzia³alno¶æ pomocow±. W³adys³aw Kielian, przewodnicz±cy TSP przypomina, ¿e towarzystwo, nadal prowadzi dzia³alno¶æ statutow± odp³atn±, która jest do dzi¶ g³ównym ¼ród³em pozyskiwania funduszy na dzia³alno¶æ nieodp³atn±, charytatywn± - na rzecz dzieci oraz seniorów z terenu Nowej Huty.
Wypo¿yczalnia sprzêtu rehabilitacyjnego, funkcjonuj±ca przy ul. Ujastek 3, w pawilonie „0” dysponuje wieloma rodzajami sprzêtów u³atwiaj±cych opiekê nad chorym w domu. Od wielu rodzajów chodzików, wózków inwalidzkich, po podno¶niki czy obs³ugiwane za pomoc± pilota ³ó¿ka po aparaty tlenowe. W sumie to 2913 ró¿nego rodzaju urz±dzeñ.
W roku 2020 roku, który by³ nietypowy ze wzglêdu na pandemiê i czê¶ciowy lockdown, wypo¿yczalnia TSP obs³u¿y³a 627 klientów. Takie ograniczenie wypo¿yczeñ prze³o¿y³o siê na kondycjê Towarzystwa. Z uwagi na pandemiê nie by³o kontaktów z Ukrain± i nie by³o udzielanej pomocy finansowej na leczenie. Filia MOPS nr 4 w Nowej Hucie, z któr± TSP wspó³pracuje, nie organizowa³a wypoczynku dla dzieci z rodzin biednych, tote¿ i w tym zakresie nie by³o ¿adnej aktywno¶ci ze strony Towarzystwa. Jedynie na pisemne pro¶by 3 rodzin z dzieæmi niepe³nosprawnymi dofinansowano turnusy rehabilitacyjne kwotami po 300 z³ na jedeno dziecko.
W okresie przed¶wi±tecznym TSP organizowa³o akcjê paczek ¶wi±tecznych dla 100 seniorów mieszkaj±cych na terenie Nowej Huty, bêd±cych w trudnej sytuacji materialnej. Osoby m³odsze mog³y siê ubiegaæ o paczkê tylko w przypadku ca³kowitej niezdolno¶ci do pracy. Na pomoc ¶wi±teczn± Zarz±d przeznaczy³ kwotê 10 000 z³. Akcja zosta³a zorganizowana we wspó³pracy z Fili± nr 4 MOPS Kraków. Listê uprawnionych 95osób przygotowa³ MOPS, a 5 paczek rozdysponowa³o TSP dla swoich sta³ych podopiecznych. Produkty do paczek zakupi³o z w³asnych ¶rodków TSP, a pracownicy i wolontariusze przy-gotowali 100 paczek o identycznym sk³adzie. Na koniec 2020 roku sprzêt wypo¿yczony w TSP u¿ytkowa³o 1221 osób. Towarzystwo funkcjonuje dziêki wysi³kowi kilku zaanga¿owanych osób.
W razie potrzeby - warto do wypo¿yczalni sprzêtu rehabilitacyjnego przy ul. Ujastek, (w kompleksie pawilonów medycznych), zagl±dn±æ. Spo³eczeñstwo siê starzeje, a wielu seniorom u³atwi funkcjonowanie na co dzieñ, zwyk³y chodzik czy wózek inwalidzki. Pielêgnacja przewlekle chorych bêdzie ³atwiejsza, gdy zapewni siê im siê odpowiednie ³ó¿ko. Sprzêt mo¿na wypo¿yczyæ w systemie miesiêcznym. Wypo¿yczalnia korzysta z licencjonowanego programu handlowego ENOVA. Na ¿yczenie klientów wystawiane s± faktury.
(l)

Medale Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci dla zas³u¿onych Ma³opolan
W ubieg³y poniedzia³ek, 12 lipca br. w Ma³opolskim Urzêdzie Wojewódzkim w Krakowie odby³a siê wyj±tkowa uroczysto¶æ. Dwunastu Ma³opolan odebra³o z r±k wojewody ma³opolskiego £ukasza Kmity szczególne wyró¿nienia: Medale Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci, przyznane decyzj± prezydenta RP Andrzeja Dudy.
– To olbrzymi zaszczyt móc dzisiaj spotkaæ siê z Pañstwem. Dzia³alno¶æ ka¿dego z Was to drogowskaz, jak pozostaæ wiernym idea³om i wyznawanym warto¶ciom, jak podtrzymywaæ wiedzê o historii i kulturze naszej Ojczyzny. Ma³opolska potrzebuje takich ambasadorów, którzy w swoich ¶rodowiskach inspiruj± i zachêcaj± do dzia³ania, wnosz±c przy tym niesamowit± energiê i entuzjazm – mówi wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita.
Medal przyznawany jest w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodleg³o¶ci Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznaje to wyró¿nienie osobom, które przyczyni³y siê do odzyskania lub umacniania suwerenno¶ci RP, w tym w szczególno¶ci budowaniu wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia to¿samo¶ci narodowej, rozwoju nauki, rozs³awiania dobrego imienia Polski poprzez kulturê i sztukê.
Tak± wyj±tkow± aktywno¶ci± mog± poszczyciæ siê uhonorowani dzisiaj. W¶ród dwunastu Ma³opolan, którzy z r±k wojewody £ukasz Kmity odebrali prezydenckie odznaczenia, znalaz³a siê miêdzy innymi siostra Witalisa Hanna ¯aboklicka SSCJ. Pracuj±ca na co dzieñ w Krakowie sercanka zas³u¿y³a siê w sposób szczególny przygotowaniem i wydaniem pierwszego w Polsce albumu biograficznego genera³a brygady Tadeusza Bieñkowicza, pseudonim „R±czy”. Patriotyczne dzia³ania siostry Witalisy przejawia³y siê wielokrotnie w przygotowaniu wydarzeñ historycznych. Nie sposób tak¿e nie wspomnieæ o dzia³aniach wspieraj±cych misje.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci otrzyma³ równie¿ Jan Franczyk, który pomimo wielu obowi±zków przez ostatnie trzydzie¶ci lat nie szczêdzi³ czasu i wysi³ku na promowanie polsko¶ci i polskich interesów w USA. Choæ nie pe³ni³ on funkcji dyplomatycznych, mo¿na z ca³± pewno¶ci± powiedzieæ, ¿e przez ca³y czas Jan Franczyk by³ i jest ambasadorem Polski i swojego rodzinnego miasta Krakowa w Stanach Zjednoczonych Ameryki Pó³nocnej. Przez cztery kadencje pe³ni³ on funkcjê radnego Miasta Krakowa. Prowadzi³ tak¿e dzia³alno¶æ dziennikarsk± i naukow±. O uhonorowanie go wnioskowa³ Kongres Polonii Amerykañskiej w stanie Michigan i Sieæ Polonijnego Radia w USA.
Wyró¿niony zosta³ dzisiaj tak¿e Józef Wieczorek – wieloletni cz³onek Polskiego Towarzystwa Geologicznego. W 1980 roku Józef Wieczorek by³ zaanga¿owany w organizowanie NSZZ „Solidarno¶æ” w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagielloñskiego. W stanie wojennym natomiast zaanga¿owa³ siê w protesty przeciwko komunistycznym represjom na uczelni. Usuniêty z niej za swoj± aktywno¶æ do¶wiadczy³ represji i inwigilacji prowadzonych przez s³u¿by bezpieczeñstwa.
Odznaczenie otrzyma³ równie¿ Kazimierz Korabiñski, skawiñski dzia³acz niepodleg³o¶ciowy, górnik. By³ wspó³organizatorem strajku okupacyjnego w KWK Murcki (Rejon Bo¿e Dary) w Katowicach-Kostuchnie. Zatrzymany we w³asnym mieszkaniu przez SB zosta³ zwolniony z uwagi na stan zdrowia. Wykona³ kilkaset ulotek, które rozklei³ w Skawinie. Zajmowa³ siê tak¿e kolporta¿em podziemnych pism. Jako cz³onek Spo³ecznego Komitetu Budowy Pomnika ku Czci Górników KWK Wujek w Katowicach Poleg³ych 16 Grudnia 1981 r. anga¿owa³ siê w podtrzymywanie pamiêci o pomordowanych górnikach.
Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci uhonorowani zostali tak¿e: Marek Buda, Renata Groyecka, Janusz Koz³owski, Ryszard Musia³, Zdzis³aw Szczur, Robert Szczurek, Roksana Szczypta-Szczêch oraz Jan Znamiec.
– Ka¿dy z Pañstwa wniós³ nieoceniony wk³ad w umacnianie Niepodleg³o¶ci. Dziêkujê za Pañstwa wiern± s³u¿bê Rzeczypospolitej i idea³om, któr± ukszta³towa³y nasz± to¿samo¶æ narodow±. Dziêkujê za Pañstwa ¶wiadectwo, które z dum± mo¿emy przekazaæ kolejnym pokoleniom – podkre¶la³ wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita.
(eb)


Medal Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci otrzyma³ tak¿e Jan L. Franczyk, redaktor naczelny naszego tygodnika.
Bli¿ej do rozbudowy ul. Kocmyrzowskiej
Miasto Kraków i Skarb Pañstwa, reprezentowany przez Generaln± Dyrekcjê Dróg Krajowych i Autostrad – oddzia³ Kraków, porozumia³y siê w sprawie wspó³pracy przy rozbudowie kluczowego fragmentu ul. Kocmyrzowskiej. Wylotówka na Proszowice na odcinku od wêz³a Grêba³ów do okolic ulicy Bukszpanowej wraz z lini± tramwajow± bêdzie zmodernizowana w ramach budowy wschodniej obwodnicy Krakowa. Porozumienie w tej sprawie podpisane zosta³o w czwartek, 15 lipca, przez Tomasza Pa³asiñskiego, dyrektora GDDKiA – oddzia³ Kraków i Jerzego Muzyka, zastêpcê prezydenta Krakowa.
– Rozmowy z Generaln± Dyrekcj± Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie wspó³pracy przy tej inwestycji prowadzili¶my od d³u¿szego czasu. Cieszê siê, ¿e Zarz±d Inwestycji Miejskich doprowadzi³ sprawê do koñca i dzi¶ mo¿emy podpisaæ porozumienie, które przybli¿a nas do rozbudowy tego kluczowego odcinka ul. Kocmyrzowskiej – mówi³ wiceprezydent Jerzy Muzyk po podpisaniu dokumentu.
(f)

Warsztatowy pó³metek w „Krakowskich klimatach”
Nowohucka m³odzie¿ interesuj±ca siê edukacj± kulturow± i dostêpno¶ci±, bior±ca udzia³ w projekcie „Krakowskie klimaty” realizowanym przez O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, w ostatnich tygodniach intensywnie szkoli³a siê do dzia³añ, które podejmowaæ bêdzie na rzecz dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Uczestnicy projektu w czerwcu odbyli po³owê z zaplanowanych dla nich warsztatów, realizowanych zarówno on-line jak i stacjonarnie. Prowadzili je jedni z najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach!
Potrzebom osób z niepe³nosprawno¶ci± narz±du wzroku po¶wiêcone zosta³y zajêcia, które poprowadzili Justyna Kazek, Wojciech Góra i Dominiki Szurgot z lubelskiego Stowarzyszenia Otwieracz. Justyna i Wojtek nie tylko odwiedzili uczestników w Nowej Hucie, ale i przywie¼li ze sob± prawdziwe skarby. W¶ród nich by³y tyflografiki, ksi±¿ki dotykowe, a tak¿e kilka par specjalnych okularów, symuluj±cych ró¿ne schorzenia wzroku. Uczestnicy warsztatów zak³adaj±c okulary mogli przetestowaæ sw± zdolno¶æ do empatii i osobi¶cie przekonaæ siê, jak osoby z niepe³nosprawno¶ci± wzroku postrzegaj± otoczenie.
Temat udostêpniania kultury osobom G³uchym i s³abos³ysz±cym przedstawi³y m³odzie¿y Judyta Koper i Joanna Augustyniak z krakowskiej Fundacji Grupy Migawki, przy udziale Magdaleny Sipowicz – t³umaczki PJM. W trakcie zajêæ okaza³o siê, ¿e niektóre uczestniczki warsztatów nieco migaj±, czyli znaj± podstawowe zwroty jêzyka migowego. Stanowi³o to mi³± niespodziankê dla prowadz±cych i organizatorów.
Drugi blok zajêciowy stanowi³ cykl spotkañ literackich i kulturoznawczych, dotycz±cy mo¿liwych do wykorzystania w trakcie warsztatów dla dzieci motywów literackich oraz folklorystycznych, zwi±zanych z Krakowem. Zajêcia te poprowadzili dr Luca Palmarini i Anna Szalska, przy wspó³udziale koordynatorki projektu. Podczas warsztatów rozmawiano o krakowskich legendach, pozycjach literatury dzieciêcej mówi±cych o Krakowie, ale te¿ o muzyce czy rêkodziele, które s± zwi±zane z ziemi± krakowsk±. Zastanawiano siê, w jaki sposób wplataæ te elementy w przysz³e scenariusze zajêæ.
Zagadnienia potrzeb osób z niepe³nosprawno¶ciami i tematykê literack± po³±czy³a ze sob± podczas warsztatów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej El¿bieta Starowicz - koordynatorka dostêpno¶ci w tej instytucji. Pokaza³a ona uczestnikom, w jaki sposób konstruowaæ spotkania i zajêcia oparte na literaturze dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Opowie¶æ zilustrowa³a zdjêciami, uproszczonymi tekstami literackimi oraz pomocami dotykowymi, wykorzystywanymi podczas dostêpnych zajêæ w Bibliotece.
Po wakacyjnej przerwie uczestników projektu czekaj± równie intensywne tygodnie. W ich trakcie poznaj± szczególne potrzeby osób w spektrum autyzmu i kontynuowaæ bêd± zajêcia dotycz±ce osób G³uchych. Pochyl± siê te¿ nad konkretnymi pomys³ami na warsztaty dla dzieci – tak¿e tworz±c pomoce dotykowe i inne sensoryczne materia³y, pozwalaj±ce poznawaæ krakowskie klimaty za pomoc± wszystkich zmys³ów!
Projekt „Krakowskie klimaty” uzyska³ dotacjê Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze ¶rodków pochodz±cych z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostêpna 2021.
(f)

Zapraszamy na wernisa¿ wystawy „Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie”
O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie oraz Opactwo Cystersów w Mogile serdecznie zapraszaj± na wernisa¿ wystawy „Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie”, który odbêdzie siê 16 lipca o godzinie 19.00 na dziedziñcu arkadowym Opactwa Cystersów w Mogile. W programie wydarzenia przewidziano m.in.: projekcjê filmów towarzysz±cych wystawie oraz niekonwencjonaln± prezentacjê najwa¿niejszych z perspektywy wieków dat, które wp³ynê³y na historiê naszej ziemi. Przez ca³y weekend na terenie opactwa bêd± odbywaæ siê spacery historyczne i oprowadzania.
Raptularz to barwna ksiêga z zapiskami bie¿±cych spraw, ale te¿ wydarzeñ wa¿nych i donios³ych, wokó³ których toczy³o siê ¿ycie rodu, a tak¿e wspólnoty. Projekt „nowohuckiego raptularza” powstawa³ w duchu partycypacyjnym. Poprzez plebiscyt, og³oszony m.in. w „G³osie” zaprosili¶my Pañstwa do wspólnej pracy nad uwzglêdnieniem najwa¿niejszych z perspektywy dziejowej dat, które znacz±co wp³ynê³y na bieg naszej historii. Pierwsz± ods³on± naszych dzia³añ jest multimedialna wystawa, przygotowana w konwencji raptularza, po³±czona z szeregiem spacerów historycznych oraz dzia³añ edukacyjnych. Na wystawie dowiemy siê m.in. co w Ko¶cielnikach robi³ król Stanis³aw August Poniatowski, jak ¿y³ w Krzes³awicach Jan Matejko, jak budowa lotniska zmieni³a ¿ycie mieszkañców Czy¿yn, jakie tajemnice skrywa dwór w Branicach, powszechnie nazywany dzi¶ „lamusem” oraz jak pojawienie siê cystersów wp³ynê³o na rozwój naszej ziemi i co z tym wspólnego mia³ kopiec Wandy. Na wernisa¿ zapraszamy wszystkich chêtnych, za¶ na oprowadzania obowi±zuj± limity 15 osób.
Program wydarzeñ:
+ 17 lipca, godz. 10:00-12:30 – Zwiedzanie Opactwa Cystersów w Mogile i Bazyliki pw. Krzy¿a ¦wiêtego – zobaczymy m.in. gotyck± czê¶æ opactwa z renesansowymi freskami Stanis³awa Samostrzelnika, kapitularz oraz refektarz. Prowadzenie o. Maciej Majdak ocist.
+ 18 lipca, godz. 15:00-16:30 – Zwiedzanie XV-wiecznego ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja, per³y gotyckiej architektury drewnianej. Budowniczym ¶wi±tyni by³ Maciej M±czka – krakowski snycerz, którego sygnatura widnieje na bogato zdobionym dekoracj± ro¶linn± ostro³ukowym, gotyckim portalu z 1466 roku. Prowadzenie: Jolanta Pawnik. Obowi±zuj± zapisy. Szczegó³owe informacje na:
https://okn.edu.pl/nowohuckie-laboratorium-dziedzictwa/wydarzenia/aktualne-zapisy/
https://www.facebook.com/NHlabOKN,
(Dofinansowano ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”).
(f)


Dwór w Branicach tzw. lamus, fot. Maciej Wac³awik, 2021 r., w³. OKN.
Basen Wandzianka otwarty!
Pierwszego lipca zosta³ otwarty Basen Wandzianka, funkcjonuj±cy w ramach kompleksu sportowego KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39. Z obiektu mieszkañcy Krakowa mog± korzystaæ codziennie w godzinach 10:00 – 18:00.
Dziêki determinacji operatora obiektu – KS Wanda Kraków oraz wsparciu Zarz±du Infrastruktury Sportowej w Krakowie mo¿liwe by³o przygotowanie oraz udostêpnienie mieszkañcom Krakowa obiektu, który w minionym roku nie dzia³a³ z powodu pandemii. Zarz±dca basenu przygotowa³ ofertê biletow±: bilet normalny godz. 10:00-18:00 – 20 z³, godz. 15:00-18:00 – 15 z³; bilet ulgowy (szkolny, studencki, dla emerytów, dla rencistów, dla inwalidów) godz. 10:00-18:00 – 15 z³, godz. 15:00-18:00 – 9 z³; bilet dla dzieci 4-7 lat godz. 10:00-18:00 – 12 z³, godz. 15:00-18:00 – 8 z³. Ponadto w ofercie znajduj± siê: bilet rodzinny 2+1 (45 z³), bilet rodzinny 2+2 (55 z³) oraz bilet Krakowskiej Karty Rodzinnej 2+3 (65 z³). Dla dzieci poni¿ej 4 roku ¿ycia wstêp jest wolny.
(f)

Dom Utopii – Miêdzynarodowe Centrum Empatii otwarte
To wyj±tkowe miejsce na mapie Nowej Huty ma byæ otwarte na ludzi i pomys³y. Twórcami Domu Utopii s± Ma³gorzata i Bartosz Szyd³owscy, za³o¿yciele Teatru £a¼nia Nowa. Projekt obejmuje nowoczesne centrum edukacyjne, pracownie rzemie¶lnicze, przestrzeñ spotkañ, rezydencje artystyczne oraz strefê ruchu i odpoczynku. W budynku, który jednorazowo mo¿e pomie¶ciæ 600 osób, realizowana bêdzie pozateatralna linia programowa £a¼ni Nowej: warsztaty, koncerty, performance, pokazy filmowe, dyskusje spo³ecznego uniwersytetu, spotkania literackie oraz dzia³ania ³±cz±ce w sobie nowatorskie pomys³y, formy i idee. Dom Utopii powsta³ tu¿ obok Teatru £a¼nia Nowa - w budynku, który Nowohucianie kojarz± z Zespo³em Szkó³ Elektrycznych . Honorowym go¶ciem otwarcia, które mia³o miejsce 23 czerwca, by³ prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Wiêcej o pomy¶le ju¿ wkrótce.
Tygiel artystycznych i twórczych wydarzeñ w Nowohuckim Centrum Kultury – NH FEST w nowej ods³onie!
Wszystkich tych, którzy tegoroczne wakacje bêd± spêdzaæ w Krakowie i okolicach, zapraszamy do Nowohuckiego Centrum Kultury, które postanowi³o powróciæ do znanej marki jak± jest NH FEST.
- Idea NH FEST wyros³a z Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, dwudniowego wydarzenia, które organizowali¶my przed kilkoma laty – wyja¶nia Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK. – Teraz wracamy do pomys³u celebrowania sztuki w ró¿nych jej ods³onach, ale w zupe³nie zmienionym formacie. NH FEST w od¶wie¿onej formule obejmie wydarzenia koncertowe, teatralne, taneczne, plastyczne i warsztatowe, które odbywaæ siê bêd± w zrewitalizowanym otoczeniu Nowohuckiego Centrum Kultury przez dwa wakacyjne miesi±ce.
NH FEST to przede wszystkim letnie koncerty, które odbywaæ siê bêd± na dwóch scenach plenerowych – du¿ej i ma³ej. Publiczno¶æ bêdzie mog³a us³yszeæ utwory z ró¿nych muzycznych krain. Nie zabraknie znanych i lubianych przez wszystkich standardów muzyki rozrywkowej w wykonaniu zespo³ów Big Band Dobczyce i Lazy Swingers Band. Nie zabraknie równie¿ utworów p³yn±cych prosto z krainy ³agodno¶ci, a to za spraw± Wolnej Grupy Bukowina, Basi Stêpniak Wilk i zespo³u Drabina Jakuba Trio. To oczywi¶cie nie wszystko - wyst±pi± tak¿e Ch³opcy z Placu Broni i Jan Wojdak. Koncerty odbywaæ siê bêd± w weekendy – uruchamiamy scenê piosenki poetyckiej oraz scenê chillout na której wyst±pi± m.in. DJ Ekim, DJ B-Art, DJ Namteh i Adam Grzanka.
Jak co roku na lipiec i sierpieñ NCK zaplanowa³o wiele atrakcji dla najm³odszych, starszych i ca³kiem doros³ych. Odbêd± siê twórcze warsztaty i zajêcia z ró¿nych dziedzin – taniec, muzyka, teatr, plastyka, sport i rekreacja. Zapraszamy m.in. na wakacyjne kursy kroju i szycia, programowania, na zajêcia Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci i Klubu Super Mama, warsztaty graficzne, ceramiczne, malarskie, wokalne, taneczne i teatralne.
Jednym z wa¿niejszych wydarzeñ odbywaj±cych siê podczas NH FESTu bêdzie Festiwal Teatrów dla Dzieci (27 czerwca-3 lipca 2021). Letnia edycja Festiwalu to sze¶æ spektakli wystawianych na Scenie NCK oraz spektakl dla najnajów na scenie plenerowej. Pojawi± siê dobrze znani bohaterowie dzieciêcej literatury - Calineczka, Plastu¶ i Alicja w Krainie Czarów. Nie zabraknie równie¿ warsztatów nawi±zuj±cych do spektakli, które maj± na celu pokazaæ, ¿e pobyt w teatrze mo¿e pobudziæ kreatywn± twórczo¶æ u dzieci.
W tym roku w NCK bêdzie mieæ miejsce pierwsza edycja Krakowskiego Festiwalu Tañca (9-15 sierpnia). To nowa inicjatywa Krakowskiego Centrum Choreograficznego, scalaj±ca dotychczasowe marki KCC: Festiwal Tañca Wspó³czesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz BalletOFFFestival w jedno wydarzenie o miêdzynarodowym charakterze i skrojone na znacznie wiêksz± skalê. Celem festiwalu jest podniesienie znaczenia tañca wspó³czesnego na tle innych dziedzin sztuki, ukazanie jego bogactwa, interdyscyplinarnego potencja³u, prowokowanie dyskursu jego uczestników wobec sztuki oraz uwalnianie twórczego potencja³u tancerzy, choreografów i performerów. Przegl±d poprzedzaæ bêd± artystyczne rezydencje twórców – premiery ich spektakli odbywaæ siê bêd± w trakcie festiwalu. Dodatkowo w programie przewidujemy: warsztaty taneczne z pedagogami z Polski i zagranicy dla osób na ró¿nym poziomie zaawansowania i w ró¿nym wieku, spektakle taneczne, panele dyskusyjne oraz wydarzenia towarzysz±ce.
Wa¿n± sfer± dzia³añ artystycznych w trakcie NH FESTu bêdzie malarstwo i fotografia - ju¿ od 25 czerwca w galeriach NCK bêdzie mo¿na ogl±daæ prace 74 artystek i artystów, wybrane przez Jury Miêdzynarodowego Triennale Grafiki. Zapraszamy tak¿e na wystawê - ZAUWA¯ONE. 3 ARTYSTÓW, 3 TECHNIKI, 3 SPOJRZENIA - taki tytu³ ma wystawa pomy¶lana przez malarkê Katarzynê Slask± na kszta³t tryptyku, którego boczne skrzyd³a stanowi± fotografie Wojciecha i Macieja Plewiñskich za¶ sedno, zwornik obu czarno-bia³ych zjawisk utrwalonych na papierze stanowi± Jej „barwne” ¶wiaty. W wakacje bêd± czynne równie¿ nasze sta³e galerie malarstwa - Jerzego Dudy-Gracza oraz Zdzis³awa Beksiñskiego, wzbogaconej dodatkowo o rysunki i fotografie artysty. W sierpniu poka¿emy pe³n± kolekcjê dzie³ ze zbiorów Anny i Piotra Dmochowskich.
Kolejn± atrakcj± podczas letniego NH FESTu bêdzie Graffiti Jam (10-11 lipca). Ju¿ wielokrotnie, przy okazji organizowanych bitew break dance - Nowa Huta Masters, NCK zaprasza³o do siebie wszystkich fanów graffiti, które dla wielu odbiorców nadal jest sztuk± co najmniej kontrowersyjn±. Organizatorzy chcieliby udowodniæ, ¿e jest to mo¿liwo¶æ rozwoju dla m³odych artystów, którzy nie zawsze maj± wystarczaj±ce ¶rodki lub miejsce, by móc pokazaæ swój twórczy potencja³.
Pe³ny wykaz letnich wydarzeñ w Nowohuckim Centrum Kultury na www.nck.krakow.pl
Oprac. (MP)


 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 30,005,983 unikalnych wizyt