Wypiêknieje park wokó³ Dworku Matejki w Krzes³awicach
W Krakowie powstaje kolejne wyj±tkowe miejsce. Otoczenie Dworku Jana Matejki w Krzes³awicach bêdzie nawi±zywaæ do historycznego uk³adu parkowego. Odtworzony zostanie zarys ogrodu geometrycznego przed dworem i swobodny uk³ad alejek w pozosta³ej czê¶ci.
Obecnie trwaj± prace zwi±zane z wykonaniem ogrodzenia nawi±zuj±cego form± do istniej±cej bramy wjazdowej na teren parku. Wykonawca rozpocz±³ dzia³ania zwi±zane z wykonaniem nawierzchni mineralnej wraz z obrze¿em stalowym. Prowadzone s± równie¿ prace zwi±zane z pielêgnacj± zieleni istniej±cej. W ramach inwestycji pojawi± siê równie¿ elementy ma³ej architektury takie jak: ³awki, stojaki na rowery, sto³y piknikowe, kosze na ¶mieci, poide³ko. Powstan± te¿ nowe ¶cie¿ki i o¶wietlenie.
Wzd³u¿ rzeki D³ubni wystêpuje ro¶linno¶æ charakterystyczna dla ³êgu, dlatego przewidziano jej odtworzenie oraz zachowanie czê¶ci ³±ki kwietnej.
(f)
8. edycja Festiwalu Kobiet w ARTzonie – Heroina. Bohaterka
Jak po¶ród zgie³ku codziennego ¿ycia odnale¼æ spokój i szczê¶cie? ARTzona O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie wychodzi naprzeciw kobietom, które pragn± zadbaæ o siebie i swój rozwój. Po raz 8. organizuje wyj±tkowy festiwal, tworzony przez kobiety i dla kobiet – „Heroina. Bohaterka”. Podczas trwaj±cego niemal ca³y miesi±c (1-29 III 2022) wydarzenia odbêdzie siê kilkana¶cie bezp³atnych spotkañ i warsztatów skierowanych do pañ.
Wpadaj±c w codzienny wir przyt³aczaj±cych obowi±zków, pracy i zajêæ, wiele kobiet zapomina o swoich potrzebach, o odpoczynku. Po¶ród wszechobecnego zamêtu i po¶piechu trudno o chwilê uwa¿no¶ci czy skupienia nad w³asnymi do¶wiadczeniami i emocjami. Ludzie codziennie s± bombardowani nat³okiem informacji, który utrudnia odnalezienie harmonii i zak³óca ¿ycie w ogólnym dobrostanie. Dlatego to w³a¶nie te trzy s³owa: uwa¿no¶æ, harmonia i dobrostan bêd± motywem przewodnim festiwalu.
Spotkania i warsztaty w ramach Festiwalu Kobiet „Heroina. Bohaterka” pomog± zadbaæ zarówno o ich cia³a, jak i ducha. Uczestniczki poszukaj± odpowiedzi na takie zagadnienia jak: opieka nad sob± sam±, dbanie o swój rozwój, aktywno¶æ i zdrowie. Wyj±tkowe Go¶cinie Festiwalu bêd± dzieliæ siê swoimi do¶wiadczeniami i rzuc± nowe ¶wiat³o na wiele problemów ¿ycia codziennego. W programie Festiwalu przewidziano spotkania z psycholo¿kami i seksuolo¿kami, które pomog± uczestniczkom lepiej zrozumieæ siebie oraz swoj± seksualno¶æ. Kobiety bêd± mog³y zajrzeæ w g³±b siebie, zatrzymaæ siê i poszukaæ w³asnej harmonii. Podczas Festiwalu odbêd± siê tak¿e zajêcia relaksacji, które pomog± zrelaksowaæ siê i odpocz±æ, a tak¿e kreatywne warsztaty rêkodzielnicze czy fotograficzne. Wszystkie wydarzenia odbêd± siê w przestrzeniach ARTzony i zostan± poprowadzone przez kobiety.
¦wiat³oczu³e zajêcia (foto)graficzne, które poprowadzi doktorka sztuki Marzena Kolarz, a tak¿e Selflove, czyli spotkanie o ³agodno¶ci i nied¼wiganiu ca³ego ¶wiata na swoich barkach z ¯anet± Lipiec-Goj oraz wernisa¿ wystawy Miejskich Hafciarek zatytu³owany „Future – haftowana wizja przysz³o¶ci” bêd± czê¶ci± miejskiego projektu pn. „Miesi±c Krakowianek”.
Szczegó³owy program wydarzenia znajduje siê na stronie www.okn.edu.pl oraz na Facebooku ARTzony https://www.facebook.com/ARTzonaOKN. Organizatorem Festiwalu Kobiet „Heroina. Bohaterka” jest Pracownia Praktyk Edukacyjnych i Rozwojowych „Przestrzeñ Inspiracji” – ARTzona O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida (os. Górali 4). Wydarzenie dofinansowano ze ¶rodków Gminy Miejskiej Kraków oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
(f)
Mo¿na by ¶mia³o powiedzieæ a s³upki rosn±, rosn±, rosn±… W Nowej Hucie ten temat sta³ siê ostatnio niezwykle gor±cy. Wyrastaj±ce jak grzyby po deszczu bia³o czerwone s³upki szczególnie du¿o emocji wzbudzaj± w¶ród mieszkañców Dzielnicy XVIII. Tu pojawiaj± siê, czêsto niespodziewanie, zaskakuj±c kierowców.
Sama idea jest szczytna, ma chroniæ zieleñ i regulowaæ kwestie parkowania. Jak jednak podkre¶laj± przedstawiciele Rady Dzielnicy XVIII : Warto zauwa¿yæ, ¿e przepisy o ruchu drogowym reguluj± zasady parkowania w miejscach niedozwolonych i przeje¿d¿ania pojazdów przez przej¶cia dla pieszych, czy wje¿d¿ania na chodniki. Mo¿e zatem zamiast „s³upkowaæ” wystarczy³o by egzekwowaæ przepisy? Zaanga¿owanie radnych w t± sprawê jest du¿e i wynika z faktu, ze to w³a¶nie tu – do Rady Dzielnicy XVIII trafiaj± mieszkañcy ze swoimi opiniami i pytaniami. Trzeba zdawaæ sobie sprawê, ¿e u podstaw urzêdniczych decyzji o wstawianiu s³upków le¿± g³osy mieszkañców. Czê¶æ mieszkañców ¿yczy sobie bowiem „s³upkowania”. Czê¶æ wrêcz przeciwnie jest na te s³upki w¶ciek³a. To niezadowolenie przyjmuje ró¿ne formy – s± przecie¿ w Nowej Hucie miejsca gdzie s³upki w „cudowny sposób” zniknê³y pod os³on± nocy. To pokazuje, ¿e chocia¿ w tej sprawie g³osy mieszkañców powinny byæ brane pod uwagê nie mo¿na ulegaæ im bezkrytycznie. Aby podj±æ decyzjê gdzie wstawiæ s³upki, które zamiast niepotrzebnej frustracji i zamieszania przynios± pozytywny efekt, potrzeba zdrowego rozs±dku, wiedzy i odpowiedniego wykszta³cenia. Decyzja taka powinna zatem zapadaæ w odpowiednich urzêdach. Oczywi¶cie w porozumieniu z mieszkañcami, których reprezentuje Dzielnica. Rada Dzielnicy mo¿e i wrêcz powinna, wypowiadaæ siê w imieniu mieszkañców w formie opinii, nie do nich powinna jednak nale¿eæ ostateczna decyzja. Powinna byæ ona wynikiem rozmowy! Czy to jest mo¿liwe – okazuje siê, ¿e tak i to nie tylko w teorii! Na os. Szkolnym dwóch radnych Dzielnicy XVIII Marcin Pawlik i Tomasz Kudelski w odpowiedzi na g³osy mieszkañców zorganizowa³o spotkanie z przedstawicielami jednostek miejskich, w wyniku którego uda³o siê osi±gn±æ porozumienie. Na skrzy¿owaniu ulic Struga, Wojciechowskiego i ¯eromskiego bêd± zmiany dziêki którym uda siê nie tylko odzyskaæ utracone na wskutek wstawionych s³upków miejsca parkingowe, ale równie¿ pozyskaæ nowe! - To Pañstwo interweniowali, pisali e-maile, podpisywali petycjê i nag³a¶niali sprawê. Gdyby tylko mo¿na by³o rozmawiaæ z mieszkañcami, zanim postawiono s³upki, to do takiego wniosku doj¶æ mo¿na by³o na spokojnie w ramach konsultacji. Tych nigdy za ma³o. Wszyscy by¶my zaoszczêdzili na zdrowiu.- pisze (na Facebooku) do mieszkañców Marcin Pawlik. To fakt warto i trzeba rozmawiaæ!
Do tematu s³upków na pewno jeszcze wrócimy.
(a³)
W T³usty Czwartek, 24 lutego, Klub Mirage O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta, os. Bohaterów Wrze¶nia 26, zaprasza na program literacko-muzyczny „Staropolskie zapusty”, który rozpocznie siê o godz. 16.00.
Historycznie polski karnawa³ nazywano Zapustami i nazwy tej u¿ywano albo dla ca³ego okresu od Nowego Roku do ¦rody Popielcowej, albo tylko dla ostatnich, najbardziej szalonych dni przed Popielcem. Te ostatnie trzy dni karnawa³u nosi³y tak¿e staropolsk± nazw± — Miêsopust (od s³ów miêsa — opust, czyli po¿egnanie, opuszczenie, po¿egnanie miêsa). Najpopularniejszym okre¶leniem, które stosujemy do dzi¶, s± „Ostatki”. W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy by³ to czas przygotowywania wyj±tkowych potraw, poczêstunków, tañców i zabaw — zarówno na wsiach, jak i w miastach. W Ostatki jedzono du¿o, t³usto i wypijano wiele mocnych trunków. Ksiê¿a bezskutecznie gromili takie zachowania, wo³aj±c, ¿e s± wymy¶lone przez diab³a i dla jego korzy¶ci, powtarzali (bezskutecznie), ¿e wiêkszy zysk czynimy diab³u trzy dni rozpustnie miêsopustuj±c, ani¿eli Bogu czterdzie¶ci dni nieochotnie poszcz±c.
Te zwyczaje oraz wiele innych bêdzie mo¿na poznaæ w czasie równie zabawnego co edukacyjnego staropolskiego wieczoru okraszonego okoliczno¶ciow± muzyk± i obowi±zkowym w t³usty czwartek t³u¶ciutkim p±czuszkiem. Bêdzie mo¿na wys³uchaæ fragmentów Ch³opów W³adys³awa Reymonta w brawurowej interpretacji Jaros³awa Szweca, a mo¿e nawet zatañczyæ polkê lub oberka! Zapraszamy do zabawy! W wydarzeniu mo¿e wzi±æ udzia³ limitowana liczba osób. Wstêp wolny.
(f)
16 lutego (¶roda), Scena Pod Rauszem (Rynek G³ówny 1), godz. 19.00. – And¿ej ¦niegu/Monodram ³obuzerski wznios³y
W najbli¿sz± ¶rodê, 16 lutego, bêdziemy mogli obejrzeæ monodram "And¿ej ¦niegu". Spektakl entuzjastycznie przyjêty przez publiczno¶æ przygotowa³ aktor Teatru Ludowego, Andrzej Franczyk - nowohucianin z krwi i ko¶ci. Jak sam mówi: "And¿ej ¦niegu, to tak¿e Twoja historia. Twój kawa³ek ¿ycia… Kto¶ ci powiedzia³, ¿e nie nadajesz siê na widza? Ale¿ bzdura! Nigdy nie s³ysza³em niczego g³upszego. Przyjd¼..." Spektakl zakwalifikowany zosta³ na ogólnopolski przegl±d - Wystawienie Polskiej Sztuki Wspó³czesnej. „And¿ej ¦niegu” grany jest rzadko; tym serdeczniej zapraszam...!
(sh)
Tegoroczne ferie w naszym województwie trwa³y od 17 do 28 stycznia i w tym w³a¶nie czasie O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaproponowa³ nowohuckim dzieciakom moc atrakcji. A dzia³o siê naprawdê sporo!
Feriowy styczeñ obfitowa³ w najró¿niejsze zajêcia stacjonarne, wycieczki do ciekawych miejsc i zimowisko z prawdziwego zdarzenia. M³odzi uczestnicy byli ¶wiadkami pokazów magii, eksperymentowali w amatorskim laboratorium chemicznym, gubili i odnajdywali siê w labiryncie luster. Na ciekawych warsztatach uczyli siê o zwierzêtach, zjawiskach atmosferycznych, geografii, siêgali po encyklopediê (najprawdziwsz±, papierow±, analogow± encyklopediê) i wyszukiwali odpowiedzi na wiele pytañ dotycz±cych ¶wiata, uczestniczyli tak¿e w zajêciach prowadzonych przez Stra¿ników Miejskich. Zago¶cili tak¿e w Centrum Nauki i Zmys³ów, Tauron Arenie, Muzeum Sztuki i Techniki Japoñskiej. Wylewali siódme poty na ¶ciance wspinaczkowej, parku trampolin, na wrotkach, podczas rozgrywek w paintball i warsztatów cyrkowych. Widziano ich tak¿e na lodowisku i w Muzeum Archeologicznym. Przez dwa tygodnie w Klubach odbywa³y siê warsztaty plastyczne, muzyczne, ruchowe, filmowe, literackie i muzyczne, a poza tym zimowe gry i zabawy na ¶niegu (bo i on w koñcu dopisa³!). Jeden z tygodni kilkunastoosobowa grupa z Klubów Aneks i Herkules spêdzi³a tak¿e w Murzasichlu na najprawdziwszym zimowisku (by³a jazda na nartach i tañce do góralskiej muzyki). Licz±c ³±cznie - podczas zorganizowanych przez Kluby O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta - dwudziestu dwóch turnusów instruktorzy i animatorzy O¶rodka Kultury umilili czas prawie 300 dzieciom.
(f)
W krakowskiej hucie – Modernizacja walcowni zimnej
Ponad 100 mln z³ zainwestuje ArcelorMittal Poland w swojej krakowskiej walcowni zimnej. W ramach programu firma realizuje trzy projekty: wymianê silników walcarki, modernizacjê linii trawienia blach i zakup nowej szlifierki. Zakoñczenie programu przewidywane jest na koniec tego roku.
To kolejny pakiet inwestycji, który realizujemy w naszej krakowskiej hucie. Pod koniec ubieg³ego roku informowali¶my o projektach ¶rodowiskowych w koksowni, których warto¶æ przekracza 30 mln z³. To najlepszy dowód na to, ¿e ArcelorMittal Poland ma apetyt na inwestycje w krakowskim oddziale i ¿e chcemy, by nasze krakowskie walcownie pracowa³y w sposób zrównowa¿ony, a tak¿e by³y gotowe sprostaæ rosn±cym potrzebom naszych klientów – informuje Sanjay Samaddar, prezes Zarz±du ArcelorMittal Poland.
Pierwszy projekt ju¿ zosta³ zrealizowany, a polega³ na wymianie trzech silników pr±du sta³ego jednej z klatek walcowniczych walcarki na jeden silnik pr±du zmiennego.
– Wy¿sza moc silnika umo¿liwi³a przyspieszenie walcarki, a tym samym zwiêkszy³a wydajno¶æ linii – wyja¶nia Wojciech Koszuta, dyrektor zarz±dzaj±cy oddzia³u wyrobów p³askich w ArcelorMittal Poland.
Na czwarty kwarta³ tego roku zosta³a zaplanowana modernizacja linii trawienia blach. Krêgi gor±cowalcowane przed walcowaniem na zimno trzeba oczy¶ciæ z tzw. zgorzeliny, czyli mieszaniny tlenków ¿elaza powsta³ych podczas walcowania na gor±co. Wytrawianie, czyli oczyszczanie blachy z wad powierzchniowych w roztworze kwasu solnego odbywa siê na - d³ugiej na 250 metrów - linii wytrawiania Dziêki automatyzacji skróceniu ulegn± procesy realizowane przed wej¶ciem materia³u na liniê. Zwiêkszy siê liczba krêgów blachy gor±cowalcowanej przygotowywanych jednocze¶nie do trawienia, a ta¶mê opakowaniow± bêdzie z nich ¶ci±ga³ robot. Pe³na automatyzacja procesu czeka tak¿e odcinek wyj¶ciowy linii: zainstalowana zostanie nowa zwijarka, automat do wi±zania krêgów bednark± i nowe wózki do transportu krêgów. Równie¿ wycinanie arkuszy blachy do testów bêdzie siê odbywa³o w sposób automatyczny.
– Dziêki tym dzia³aniom zwiêkszymy zdolno¶ci produkcyjne tej linii – mówi Dawid Latkowski, dyrektor walcowni zimnej.
Pocz±tki tradycji kolêdowania siêgaj± XIII wieku. Najpierw ¶piewano noworoczne pie¶ni powitalne i pochwalne na cze¶æ gospodarzy. To za ich po¶rednictwem przekazywano ¿yczenia szczê¶cia i pomy¶lno¶ci w nowym roku. Dopiero pó¼niej kolêdy i kolêdowanie sta³y siê rytua³em chrze¶cijañskim nawi±zuj±cym do narodzin Jezusa. Tradycja ta do dzi¶ jest kultywowana na ca³ym ¶wiecie, równie¿ w Polsce m.in. przez kolêdników chodz±cych od domu do domu lub poprzez koncerty ¶wi±teczne.
Jeden z takich wystêpów odby³ siê w niedzielê 23 stycznia w ko¶ciele pw. Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa, gdzie zaprezentowa³ siê chór Vox Populi pod dyrekcj± prof. Rafa³a Marchewczyka (za³o¿yciela i kierownika artystycznego chóru Krakowskiej M³odej Filharmonii). Vox Populi nieprzerwanie koncertuje od 2012 roku przy wsparciu O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida. W repertuarze zespo³u znajduj± siê utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej, ale równie¿ autorskie opracowania pie¶ni solowych.
Podczas minionego koncertu wszystkie utwory, które mo¿na by³o us³yszeæ, zosta³y oryginalnie opracowane przez prof. Rafa³a Marchewczyka. Pojawi³y siê kolêdy powszechnie znane, jak na przyk³ad: „Gdy ¶liczna Panna”, „Oj Malu¶ki, Malu¶ki” czy „Lulaj¿e Jezuniu”, którym to zainspirowa³ siê Fryderyk Chopin tworz±c swoje scherzo h-moll. Chór wraz ze wszystkimi zebranymi w ko¶ciele za¶piewa³ równie¿ „Bóg siê rodzi”, stworzone w XVIII wieku przez Franciszka Karpiñskiego na zamówienie ksiê¿nej Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich.
W¶ród nieznanych pie¶ni Bo¿onarodzeniowych pojawi³a siê m.in. „Smutna kolêda”, napisana przez proboszcza nieistniej±cego ju¿ ko¶cio³a pw. ¶w. Norberta przy ul. Wi¶lnej w Krakowie, czy „Za¶nij Jezuniu” (znane równie¿ jako „Za¶nij Dziecino”), któr± to stworzyli Franciszek Ryling oraz Antoni Uruski w oparciu o klimat mazurków Chopina.
Niedzielny wieczór Vox Populi zakoñczy³, i tym samym po¿egna³ siê ze swoimi s³uchaczami, utworem „Za kolêdê dziêkujemy”. W imieniu chóru serdecznie zapraszamy na kolejne koncerty, nie tylko te bo¿onarodzeniowe, a je¶li kto¶ mia³by ochotê byæ czê¶ci± zespo³u i razem z nim koncertowaæ, w ka¿dej chwili mo¿e do³±czyæ do grupy. Spotkania odbywaj± siê we wtorki i czwartki o godzinie 19:00 w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida.
(f)
W ubieg³y czwartek w Nowohuckim Centrum Kultury odby³ siê wernisa¿ wystawy Krakowskiego Klubu Fotograficznego – „Stanis³aw Lem – inspiracje”
Stanis³aw Lem to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej, futurolog, felietonista i filozof. Jego powie¶ci i opowiadania przet³umaczono na ponad czterdzie¶ci jêzyków i jak dot±d wydano w nak³adzie 30. milionów egzemplarzy. W 2021 roku przypada³a setna rocznica jego urodzin. Chc±c uczciæ ten fakt i oddaæ ho³d wielkiemu pisarzowi, miniony rok by³ ustanowiony Rokiem Lema. Jego ksi±¿ki poruszaj± tematy takie jak natura ludzka, zw³aszcza w ¶wietle rozwoju nauki i techniki, mo¿liwo¶æ porozumienia siê istot inteligentnych, czy miejsce cz³owieka we wszech¶wiecie. Tre¶ci zawarte w twórczo¶ci Lema nieustannie inspiruj± artystów: malarzy, pisarzy, twórców filmowych i teatralnych. Zainspirowa³y równie¿ nas, fotografów z Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Zaczytali¶my siê w jego dzie³ach, wertowali¶my strony ksi±¿ek w poszukiwaniu najtrafniejszych przemy¶leñ i cytatów, ¿eby w koñcu przedstawiæ na fotografiach to, co nas najbardziej zainspirowa³o. I tak powsta³a wystawa, któr± prezentujemy na zakoñczenie naszego sezonu fotograficznego 2021, a zarazem na zakoñczenie obchodów Roku Lema. Sponsorami wystawy s±: firma Epson, Studio 906 i IMPRIME. Wystawê mo¿na ogl±daæ do 27 lutego br.
Autorzy wystawy to: Justyna Balawender, Maryla Ba¶cik, Anna Bubula, Ryszard Caba³a, Barbara Czopek, Krzysztof Domanus, Stach Gacek, Ewa Gajewska, Janusz Gajewski, Bogdan G³owacki, Leopold Grela, Adam Gryczyñski, Mirek Janowski, Karolina Jarosiñska, Krzysztof Labe, Magdalena Langer, Pawe³ £yko, Anna Magdziarczyk, Jarek Malkowski, Monika Malkowska, Andrzej Ma³yga, Anna Mory¶, Monika Olender, Adam Olszowski, Tomasz Or³owski, Agata Pi³at-Cielpiela, Bo¿ena Pochopieñ, Ma³gorzata Radziejowska, Barbara Radziszewska, W³adys³aw Rospondek, Magdalena Samburska, Janusz Skórski, Zbigniew Skupieñ, Monika Stachnik-Czapla, Dawid Stawiak, Beata Sulikowska, Agnieszka Sumara, Urszula Szaraniec, Agnieszka ¦wiat, Ryszard Tatomir, Stanis³aw Tkacz, Andrzej Zawada, Leszek Zajkowski, Jan Zych
* * *
Krakowski Klub Fotograficzny zosta³ za³o¿ony w 1955 roku, jest jednym z najstarszych klubów w Polsce, swoj± siedzibê ma w Nowohuckim Centrum Kultury, z Now± Hut± zwi±zany jest od pocz±tku. Skupia pasjonatów i mi³o¶ników fotografii o ró¿norodnych zainteresowaniach i technikach fotografowania. G³ównym celem dzia³alno¶ci KKF jest rozwijanie i doskonalenie fotograficznych pasji poprzez szkolenia, prezentacje, warsztaty, a tak¿e wystawy, plenery i konkursy.
(f)
Autorzy wystawy "Stanis³aw Lem - Inspiracje" Krakowski Klub Fotograficzny (KKF) przy Nowohuckie Centrum Kultury.
W tym roku rusza budowa 4,5 kilometrowego odcinka tramwaju w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – TRAMWAJ DO MISTRZEJOWIC
Wniosek o wydanie zezwolenia na realizacjê inwestycji drogowej (ZRID) dla linii tramwajowej do Mistrzejowic zosta³ z³o¿ony. Jego pozytywne rozpatrzenie otworzy drogê do rozpoczêcia budowy jednej z kluczowych inwestycji dla pó³nocy Krakowa. Etap projektowania KST IV (Meissnera – Mistrzejowice) wkracza w kluczow± fazê.
– Ostatnie miesi±ce wnios³y do projektu bardzo istotne zmiany z punktu widzenia mieszkañców Krakowa. Uwzglêdniono infrastrukturê dla planowanego premetra i tramwaju w ul. Strzelców. To konkretna oszczêdno¶æ czasu i pieniêdzy przy realizacji przysz³ych przedsiêwziêæ – przekonuje Andrzej Kulig, zastêpca prezydenta Krakowa ds. polityki spo³ecznej i komunalnej. Choæ wyd³u¿enie tunelu i uwzglêdnienie na jego krañcach podziemnych komór rozjazdowych wp³ynê³o na harmonogram prac projektowych, wniosek o wydanie ZRID zosta³ z³o¿ony ju¿ na pocz±tku stycznia. Z uwagi na to, ¿e linia tramwajowa realizowana jest w formule PPP, za skompletowanie dokumentów niezbêdnych do wej¶cia projektu w fazê realizacji oraz zapewnienie finansowania odpowiada partner prywatny – konsorcjum PPP Solutions Polska i Gülermak. Budowa tramwaju do Mistrzejowic rusza w tym roku. – Zgromadzona dokumentacja to efekt zaanga¿owania kilkudziesiêcioosobowego zespo³u projektowego, wielu analiz i uzgodnieñ m.in. z w³a¶cicielami sieci na terenie przysz³ego placu budowy, jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeñstwo u¿ytkowników ruchu czy gospodarkê wodn± – wymienia Pawe³ Motyka, zastêpca dyrektora kontraktu z ramienia firmy Gülermak. – Liczymy, ¿e przy wspólnym zaanga¿owaniu podmiotu publicznego i partnera prywatnego na etapie postêpowania o wydanie decyzji ZRID ju¿ nied³ugo uda siê wej¶æ na budowê. W oczekiwaniu na rozpatrzenie z³o¿onego wniosku, partner prywatny bêdzie kontynuowa³ prace nad dokumentacj± projektow±, w tym m.in.: szczegó³owym fazowaniem robót, sta³± i tymczasow± organizacj± ruchu w rejonie inwestycji i projektem technicznym. Czysty transport jest przyjazny mieszkañcom. Zaktualizowany harmonogram przewiduje, ¿e mieszkañcy Krakowa skorzystaj± z szybkiego po³±czenia tramwajowego pod koniec 2024 r. Jego uruchomienie skróci czas dotarcia z Mistrzejowic do centrum o ok. 12 minut, wyeliminuje konieczno¶æ przesiadek i znacz±co polepszy komfort podró¿owania transportem zbiorowym. Dziêki inwestycji poprawi siê te¿ poziom bezpieczeñstwa niechronionych uczestników ruchu – chodniki i drogi dla rowerów zostan± dostosowane do obowi±zuj±cych przepisów. Wzd³u¿ linii projektowane s± nowe nasadzenia, a dobierane gatunki drzew i krzewów bêd± odporne na trudne miejskie warunki. Proponowane rozwi±zania uwzglêdniaj± przyjazne ¶rodowisku technologie, m.in. energooszczêdne o¶wietlenie LED, zasilane energi± odnawialn± smarownice przytorowe, „zielone przystanki” i „zielone torowisko” z wykorzystaniem mat rozchodnikowych. Wybrane wiaty przystankowe wyposa¿one bêd± w ogniwa fotowoltaiczne.
– Nasz projekt w pe³ni wykorzystuje korzy¶ci jakie oferuje PPP. Jedn± z najistotniejszych jest to, ¿e inwestycja nie obci±¿a d³ugu publicznego gminy. Ten model realizacji przedsiêwziêcia uzale¿nia wynagrodzenie partnera prywatnego od dostêpno¶ci nowego po³±czenia, a to gwarancja wysokiego standardu wykonania i utrzymania infrastruktury, w naszym przypadku przez 20 lat – podkre¶la Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarz±du Dróg Miasta Krakowa (ZDMK). Nowa, ok. 4,5-kilometrowa linia KST IV po³±czy Mistrzejowice ze skrzy¿owaniem ulic Lema – Meissnera pod koniec 2024 roku. To pierwsza w Polsce tak du¿a inwestycja transportowa realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Obejmuje budowê 10 par przystanków, w tym dwóch dwupoziomowych wêz³ów przesiadkowych przy rondzie M³yñskim i rondzie Polsadu, tunelu w rejonie ronda Polsadu, rozbudowê pêtli tramwajowej „Mistrzejowice” oraz infrastruktury towarzysz±cej. Partnerem prywatnym przedsiêwziêcia jest PPP Solutions Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum), a generalnym wykonawc± – Gülermak sp. z o.o. Z ramienia miasta za projekt odpowiada Zarz±d Dróg Miasta Krakowa.
(mp)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".