Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.04.18] Przynêt...
· [2025.04.18] W oblic...
· [2025.04.18] Trzasko...
· [2025.04.11] Rozpocz...
· [2025.04.11] Bli¿ej ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Jedyny taki zabytek w Nowej Hucie – WILLA ROGOZIÑSKICH
Na koniec mijaj±cego roku przypad³y dwa wydarzenia zwi±zane z ulic± Klasztorn± w Mogile. Pierwszemu z nich, promocji wydawnictwa O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida z serii Parki Krakowa pt. Park przy ulicy Klasztornej, po¶wiêcono du¿y artyku³ w jednym z grudniowych wydañ G³osu. Drugie z wydarzeñ to zesz³otygodniowe spotkanie spo³ecznych opiekunów zabytków, zatytu³owane Willa Rogoziñskich - historia i przysz³o¶æ. Go¶ciem specjalnym spotkania by³a Urszula Gawe³, w³a¶cicielka pó³nocnego skrzyd³a i dzier¿awca pozosta³ej czê¶ci obiektu, spo³eczny opiekun w³a¶nie tego zabytku.
Willa Rogoziñskich wraz z przylegaj±cym do niej parkiem powsta³y ok. 1890 roku. Utrzymana jest w charakterze dworku - willi podmiejskiej na wzór angielskich rezydencji wiejskich typu cottage. Drewniany detal dekoracyjny nawi±zuje do wzorów szwajcarskich willi uzdrowiskowych (por. Zygmunt Kiszka, Park przy ulicy Klasztornej). Do lat 20-tych ub. wieku pozostawa³a w u¿ytkowaniu swoich budowniczych, rodziny Rogoziñskich. Nastêpnie jej w³a¶cicielem byli m.in. Lelitowie i Krasnodêbscy. Po drugiej wojnie mie¶ci³ siê tu komisariat milicji, nastêpnie przesz³a pod zarz±d Szpitala im. S. ¯eromskiego. Na ten okres przypada jej postêpuj±ca dewastacja. Od ca³kowitej ruiny willa zosta³a uratowana dopiero w 1992 roku, kiedy to czê¶ciowo sprzedano a czê¶ciowo przekazano obiekt w u¿ytkowanie Urszuli i W³adys³awa Gawe³. Nie tylko rozpoczêli oni prace remontowe na jego terenie ale równie¿ postarali siê aby zosta³ on wpisany do rejestru zabytków, co sta³o siê w roku 1996.
O swoich staraniach i pracy na rzecz uratowania tego niezwykle interesuj±cego i jedynego w swoim rodzaju zabytku w Nowej Hucie opowiada³a w³a¶nie Urszula Gawe³ w O¶rodku Kultury im. C.K. Norwida. Opowie¶æ ilustrowana by³a bogat± dokumentacj± fotograficzn±, dziêki której mo¿na by³o porównaæ stan jaki zastali osiemna¶cie lat temu w³a¶ciciele ze stanem obecnym. A co zastali? - Pozrywane pod³ogi, sypi±ce siê stropy, grzyb, wilgoæ i przyzwyczajonych do opuszczonego budynku okolicznych pijaczków - wspomina³a pani Urszula. Du¿e wra¿enie na uczestnikach spotkania zrobi³a przede wszystkim restauracja szczególnie zrujnowanej po³udniowej czê¶ci z imponuj±cym dzi¶ gankiem. W sumie w prace renowacyjne Pañstwo Gaw³owie w³o¿yli do tej pory pó³ miliona z³otych. Na tym jednak nie koniec. Planowane i konieczne s± dalsze prace zmierzaj±ce do przywrócenia ¶wietno¶ci willi, prace które m.in. umo¿liwi± udostêpnienie jej pomieszczeñ zwiedzaj±cym. W nadchodz±cym roku bêd± podejmowane dzia³ania na rzecz do pozyskania na ten cel dofinansowania. W tych dzia³aniach Urszulê Gawe³ wspieraæ bêdzie z ca³± pewno¶ci± grupa spo³ecznych opiekunów zabytków, do której nale¿y.
(mh)

SZAFING W NOWEJ HUCIE
Pierwszy dzieciêcy szafing w Nowej Hucie zorganizowany przez Bibliotekê i Klub „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida oraz portal internetowy www.ekorodzice.pl za nami.
Co to jest szafing? – zapyta zapewne nowicjusz. Odpowied¼ jest prostsza, ni¿ siê wydaje. Szafing to wielka wymiana odzie¿y, zabawek, ksi±¿ek i czego jeszcze dusza zapragnie. Zagl±dasz do szafy, wybierasz rzeczy, które nie s± ci potrzebne i zamiast je wyrzucaæ, wymieniasz. Wygl±da to tak - ja ci dajê sukienkê, z której wyros³a moja córeczka, a ty mi ksi±¿kê o tym, jak byæ dobrym rodzicem – oboje jeste¶my zadowoleni. Za tym przyjemnym dzia³aniem, kryje siê powa¿na idea.
- Akcja ma znaczenie ekologiczne, chcemy zainicjowaæ w¶ród rodziców ekologiczny styl ¿ycia, oparty o ideê wielorazowo¶ci, czyli wielokrotnego wykorzystania rzeczy. Szafing ma równie¿ wymiar praktyczny – wymiana odzie¿y i akcesoriów dla dzieci to sposób na oszczêdno¶ci w domowym bud¿ecie – wyja¶nia Katarzyna Szczê¶niak z „Ku¼ni”, organizatorka szafingu.
I uda³o siê wy¶mienicie. Uczestnicy akcji dopisali. Wymieniali¶my, rozmawiali¶my, nauczyli¶my siê czego¶ nowego – podsumowuje Ania, która wziê³a udzia³ nowohuckim szafingu. Dzieci mog³y pobawiæ siê w motylkowym k±ciku malucha, pos³uchaæ bajek europejskich, po³±czonych z zabawami plastycznymi i muzycznymi, rodzice za¶ przejrzeæ biblioteczne propozycje popularnonaukowe i poradnikowe, napiæ siê kawy, herbaty. Uda³o siê dlatego kolejn± tak± akcjê zaplanowano ju¿ w lutym 2011 r. - Przyjd¼ do „Ku¼ni”, wymieñ ciuszek, zabawkê, ksi±¿kê, p³ytê! Nie wyrzucaj ubrañ, z których wyros³y twoje dzieci, których nie lubisz, które ci siê znudzi³y! Wymieñ je, porozmawiaj, napij siê kawy – zachêcaj± organizatorzy.
Patronat medialny: Femia.pl, „G³os – Tygodnik Nowohucki”, Ekokonsumet.pl, Ekowawa.pl, Miastodzieci.pl, Organic.pl, Polska Zielona Sieæ, Radio Kraków. Wszystkie informacje dotycz±ce szafingu i zasady, jakie w nim obowi±zuj± znajdziecie na stronach: www.bibliotekakuznia.edu.pl i www.kuznia.edu.pl
(k)

Nowa Huta potrzebuje ambasadora
Go¶ciem niedzielnego Salonu Enha+ by³ europose³, Bogus³aw Sonik. Rozmowa, jak zawsze w Salonie, toczy³a wokó³ Nowej Huty. Tym razem, w sposób szczególny, dotyczy³a mo¿liwo¶ci rozwoju naszej dzielnicy.
Niedzielne spotkanie w foyer Teatru Ludowego mia³o wyj±tkowo kameralny charakter. Pose³ Bogus³aw Sonik, który by³ go¶ciem „Salonu Enha+”, szybko nawi±za³ kontakt z przyby³ymi na spotkanie mieszkañcami Nowej Huty. Podczas, moderowanej przez dziennikarkê Radia Kraków Justynê Nowick±, rozmowy przyzna³, ¿e jego zdaniem Nowa Huta ma du¿y potencja³. Zaznaczy³, ¿e aby wykorzystaæ drzemi±ce w tej dzielnicy mo¿liwo¶ci potrzeba przede wszystkim inwestycji. - Sama moda na Now± Hutê nie wystarczy. Aby sta³a siê skutecznym motorem rozwoju musz± i¶æ za ni± pieni±dze – powiedzia³ Bogus³aw Sonik, zapytany o perspektywy rozwoju naszej dzielnicy. Zaznaczy³, ¿e jego zdaniem potrzeba dobrego po³±czenia komunikacyjnego Nowej Huty z centrum Krakowa. Kolejnymi inwestycjami powinny byæ centrum kultury z „prawdziwego zdarzenia” z ciekaw± propozycj± dla m³odych oraz du¿a hala widowiskowa. Europose³ zaznaczy³ jednak wyra¼nie, ¿e w Nowej Hucie jest przestrzeñ, która mo¿e i powinna wej¶æ w wolny rynek. - Nie mo¿na liczyæ jedynie na inwestycje, dofinansowania i sponsorów. Trzeba organizowaæ imprezy, które same siê obroni± i na siebie zarobi±. Kraków ma swoje targi Bo¿onarodzeniowe, czemu nie ma ich Nowa Huta? – zapyta³ zebranych. Nawi±za³a siê ciekawa rozmowa. Przybyli na spotkanie mieszkañcy Nowej Huty wskazali znacz±ce fakty z historii i czasów wspó³czesnych naszej dzielnicy, które s±, lub mog³yby staæ siê, elementami promocji tej dzielnicy. By³a mowa o wyj±tkowej historii nowohuckiej muzyki rozrywkowej czy Nowohuckiej Kronice Filmowej. Zebrani dowiedzieli siê miêdzy innymi o tym, ¿e zbli¿a siê 50 rocznica koncertu Czerwono- Czarnych, który odby³ siê w Nowej Hucie w Hali Gara¿y. - Bojê siê, ¿e nikt nie wykorzysta tego faktu do promowania naszej dzielnicy - mówi³a z ¿alem jedna z przyby³ych na spotkanie mieszkanek Nowej Huty. Wszyscy obecni na Salonie zgodnie orzekli, ¿e Nowa Huta potrzebuje ambasadorów, osób kojarzonych z t± dzielnic±, których nazwiska i wizerunek mog³yby dodatkowo j± promowaæ. Przy tej okazji pad³y takie nazwiska jak Bogus³aw Schaeffer, Juliusz £uciuk, czy Stanis³aw Pagaczewski, który, czego zebrani dowiedzieli siê dziêki jednemu z obecnych na spotkaniu Nowohucian, mieszka³ kiedy¶ na jednym z nowohuckich osiedli. Byæ mo¿e w³a¶nie w Nowej Hucie narodzi³ siê Baltazar G±bka. Jako wa¿ny element promocji wspieraj±cej rozwój Nowej Huty wszyscy wskazali wyszukiwanie takich pere³ek, czy to osób, czy zdarzeñ, czy te¿ inicjatyw, jak wspomniana Nowohucka Kronika Filmowa, bêd±ca ewenementem na skalê ¶wiatow± i skupianie na nich uwagi samych mieszkañców Nowej Huty oraz umiejêtne „sprzedawanie” ich. Na zakoñczenie spotkania Bogus³aw Sonik obieca³ zadbaæ o to aby w najbli¿szym czasie otwarty zosta³ w naszej dzielnicy Punkt Informacji Europejskiej.


W ROCZNICÊ STANU WOJENNEGO
W poniedzia³ek, 13 grudnia br., w 29. rocznicê wprowadzenia stanu wojennego, pod pomnikiem „Solidarno¶ci” przy placu Centralnym zapalone zosta³y znicze, a wi±zanki kwiatów z³o¿yli przedstawiciele Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarno¶æ”, przedstawiciele Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz delegacje m³odzie¿y z kilku nowohuckich szkó³, którzy pod pomnik przyszli ze sztandarami. Obecni byli m. in. Tadeusz Stasielak, wiceprzewodnicz±cy KRH, Edward Porêbski, radny Miasta Krakowa, zarazem przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII, a tak¿e lider strajku w czasach stanu wojennego Mieczys³aw Gil.
(f) Fot. Autor



Kwiaty pod pomnikiem „Solidarno¶ci” z³o¿yli m. in. przedstawiciele Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Nowa Huta
„Czas zatrzymany” - ¼ród³o i urzeczywistnienie pomys³u
Z Adamem Gryczyñskim, autorem powstaj±cego trzeciej czê¶ci dzie³a dokumentuj±cego przesz³o¶æ terenów, na których zbudowano Now± Hutê rozmawia Jan L. Franczyk

Jan L. Franczyk: Lokalizacja Nowej Huty w 1949 r. na urodzajnych ziemiach po³o¿onych zaledwie 10 km od centrum starego Krakowa do dzi¶ budzi ¿ywe emocje. Dla jednych nowe miasto i kombinat metalurgiczny na zawsze pozostanie przekleñstwem systemu komunistycznego degraduj±cego rolê Krakowa jako o¶rodka kulturalnego i zabytkowego, a szczególnie jako sanktuarium narodowego, dla innych za¶ szans± na lepszy start ¿yciowy, za³o¿enie rodziny i awans spo³eczny…



Dzieci przed szko³a w Ruszczy. Lata 20. ubieg³ego wieku.
W rocznicê wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia 1981 DESPERACKA OBRONA SYSTEMU
Wprowadzony stan wojenny by³ nastêpstwem wielomiesiêcznych przygotowañ do rozprawy z "Solidarno¶ci±". Taki wariant rozwa¿ano ju¿ 29 sierpnia 1980 r na posiedzeniu Biura Politycznego KC PRZR, tu¿ przed podpisaniem Porozumieñ Sierpniowych w Gdañsku.
Odst±piono od niego, nie widz±c wówczas mo¿liwo¶ci realizacji operacji. Jednocze¶nie Komitet Obrony Kraju zleci³ przygotowanie stanu wojennego szefowi Sztabu Generalnego, gen. Florianowi Siwickiemu.



Koncert Cecyliañski
W niedzielê, 21 listopada br. w ko¶ciele Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich odby³ siê kolejny koncert z cyklu „Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich”. Tym razem by³ to koncert ku czci ¦wiêtej Cecylii - patronki muzyki i muzyków ko¶cielnych. Wykonawcami byli: organista  Mateusz Peciak oraz Chór Kameralny Parafii Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich, dla którego koncert by³ inauguracj± dzia³alno¶ci.
S³owo wstêpne wyg³osi³ profesor Miêdzyuczelnianego Instytutu Muzyki Ko¶cielnej ksi±dz Stanis³aw Mieszczak  SCJ, który przedstawi³ rolê organisty, organów i zespo³ów wokalnych w liturgii. Zauwa¿y³ tak¿e, ¿e cennym jest, gdy w parafii dzia³a chór czy schola, ¶wiadczy to bowiem o dojrza³ymi ¶wiadomym uczestnictwie danej spo³eczno¶ci w liturgii Ko¶cio³a.
W pierwszej czê¶ci koncertu mogli¶my us³yszeæ po³±czenie chora³u gregoriañskiego ze wspó³czesn± muzyk± organow±. Wielu kompozytorów bowiem siêga³o i siêga do tematyki gregoriañskiej - zwi±zane jest to z panuj±c± odnow± chora³u. W drugiej czê¶ci zabrzmia³a muzyka polskiego renesansu. Organowe przygrywki z lubliñskiej tabulatury wprowadza³y s³uchaczy do wykonywanych przez chór, a skomponowanych przez czo³owych przedstawicieli tamtego okresu Miko³aja Gomó³ki i Wac³awa z Szamotu³, psalmów. W trzeciej czê¶ci chór wykona³ utwory J. S. Bacha, Ch. Gounoda, oraz A. Brucknera. Na zakoñczenie mogli¶my us³yszeæ organy w Finale z I sonaty d- moll A. Guilmanta.   
Ca³o¶æ podsumowa³o wyst±pienie proboszcza, ks. dr. Jana Abrahamowicza. Podziêkowa³ on wszystkim, którzy przyczynili siê do powstania  koncertu, a tak¿e zaprosi³ w imieniu w³asnym i kardyna³a na kolejne ods³ony cyklu.
Koncert zorganizowali: O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Parafia Mi³osierdzia Bo¿ego oraz  Rada Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie. Honorowy patronat nad cyklem Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich obj±³ kard. Stanis³aw Dziwisz.
(f)



Fot. W. Stefañczyk
„Orkiestra dêta” i „Nowohucka Kronika” – nagrodzone!
W £odzi zakoñczy³ siê XX Ogólnopolski Festiwal Mediów „Cz³owiek w Zagro¿eniu”. Jury, pod przewodnictwem re¿. Marcela £oziñskiego, przyzna³o G³ówn± Nagrodê imienia prof. Kazimierza Karabasza filmowi „Orkiestra dêta” (re¿yseria: Jerzy Ridan i Jerzy Kowynia, zdjêcia: Dariusz Jarzyna, monta¿: Krzysztof Ridan ). Nagrodzony dokument przedstawia losy hutniczej orkiestry, która za³o¿ona zosta³a w 1953 roku.
Z kolei „Nowohucka Kronika Filmowa”, która pokazywana jest w Kinie Studyjnym „Sfinks” i na antenie Telewizji Kraków, uzyska³a Nagrodê Specjaln± Krzysztofa Miklaszewskiego – Dyrektora Ogólnopolskiego Przegl±du Form Dokumentalnych NURT 2010. Twórcy Kroniki (Anna Starewicz, Jerzy Ridan, Marcin Kaproñ i Robert Musia³ek) nagrodzeni zostali za „udan± próbê odnowienia formy tradycyjnej kroniki filmowej - w kontek¶cie codziennej - reporta¿owej obserwacji ¿ycia dzielnicy”. Nagroda wrêczona zosta³a w obecno¶ci Prezydenta Kielc, przedstawicieli mediów i zaproszonych twórców. Producentem „Nowohuckiej Kroniki Filmowej” jest O¶rodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida.
(A£)
O ¦w. Miko³aju, grudniowej poezji i tañcu uchwyconym w kadrze
Dzia³aj±ca przy O¶rodku Kultury im. C.K.Norwida Grupa Literacka Sylaba skupia ok. 20 osób, które pisz± wiersze i literack± prozê. S± w¶ród nich liceali¶ci, studenci, a tak¿e np. architekt, psycholog, prawnik i bibliotekarz. Spotykaj± siê raz w miesi±cu, by podyskutowaæ, przeczytaæ swoje utwory, poddaæ je krytyce. To ostatnie nie jest wcale ³atwe, publiczna ocena nie zawsze przecie¿ musi byæ przychylna. Ale warto. Warsztaty prowadzi bowiem znana krakowska poetka El¿bieta Zechenter-Sp³awiñska, której rady s± bezcenne. Jednemu z takich literackich spotkañ towarzyszy³a kamera Nowohuckiej Kroniki Filmowej.
W Nowohuckim Centrum Kultury skoczy³y siê w³a¶nie 19.Krakowskie Spotkania BaletOFFowe. Widownia jak zwykle mog³a obejrzeæ ciekawe spektakle taneczne z ca³ej Polski. Ale tym razem uwaga Kroniki skupi³a siê imprezie towarzysz±cej Spotkaniom. By³a to wystawa fotografii „Twarz tancerza”. Jej autork± jest Klaudyna Schubert, absolwentka Mediteraneistyki na Uniwersytecie Jagielloñskim. Fotografowanie to pasja, któr± rozwija od dzieciñstwa.
Na zakoñczenie bêdzie bardzo ¶wi±tecznie, grudniowo i miko³ajowo. Stowarzyszenie Przyjació³ £uczanowic od lat z pasj± kultywuje tradycyjne polskie oraz regionalne obrzêdy i zwyczaje. W tym roku postanowi³o przypomnieæ wszystkim, jak wygl±da³ prawdziwy ¦w. Miko³aj, sk±d siê wziê³a tradycja rozdawania prezentów, jakie zwyczaje ³±czy³y siê z dniem 6 grudnia. Do dzieci Miko³aj przybêdzie ze ¶nie¿nych zasp w otoczeniu przyjació³ i pomocników, a potem wszyscy zasi±d± przy ciep³ym kominku, by pos³uchaæ dawnych opowie¶ci.
231. wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej pokazywane bêdzie od najbli¿szego pi±tku w Kinie Studyjnym „Sfinks”, a tak¿e w poniedzia³ek na antenie Telewizji Kraków o godz. 19.20. Archiwalne wydania Nowohuckich Kronik Filmowych dostêpne s± na stronie internetowej: www.kronika.com.pl Zapraszamy!
(as)
Komisja Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarno¶æ przy Mittal Steel S.A. AKTYWNI NA WIELU POLACH
Istnienie NSZZ Solidarno¶æ, która posta³a w latach 1980-81, stanowi jedno z najwa¿niejszych wydarzeñ w najnowszych dziejach Polski. Masowo¶æ, spontaniczno¶æ, ludowy charakter, zakorzenienie w podstawowych warto¶ciach cywilizacji europejskiej i chrze¶cijañstwa. To dziêki Ojcu ¦wiêtemu Janowi Paw³owi II dosz³o do powstania Solidarno¶ci.
Ojciec ¦wiêty wykrzesa³ w milionach Polaków nowy szacunek dla samych siebie, rozbudzi³ nasz± dumê, odnowi³ wiarê i pozostawi³ poczucie jedno¶ci. Nie mo¿na zrozumieæ fenomenu polskiej Solidarno¶ci bez mi³o¶ci Polaków do ojczystej ziemi, bez umi³owania wolno¶ci i bez przywi±zania do wiary ojców. Wiary, która wyry³a w sercach i umys³ach Polaków model mi³o¶ci do Ojczyzny i drugiego cz³owieka. ¦wiêty Pawe³ pisa³: jeden drugiego ciê¿ary no¶cie, a tak wype³nicie prawo Bo¿e. Bo Solidarno¶æ to nie tylko idea, a jeszcze jedno imiê Ojczyzny i mi³o¶ci bli¼niego. Wielkie rzesze Polaków wcielaj± w ¿ycie s³owa Ojca ¦w. I ks. Jerzego Popie³uszki. Cz³onkowie Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarno¶æ dumni s± z wierno¶ci ideom Solidarno¶ci – a za¶wiadcz± o tym ich czyny.
Siedziba Komisji Emerytów i Rencistów mie¶ci siê na os. Stalowym 16. Istnieje od 30 lat. Wiêkszo¶æ cz³onków Ko³a, które liczny obecnie oko³o 300 osób, to byli pracownicy huty, do których do³±czy³o równie¿ wielu innych mieszkañców Dzielnicy – ró¿nych profesji. Ju¿ trzeci± kadencjê prezesuje tej spo³eczno¶ci Adam Stopa. Doceniane jest jego pogodne usposobienie i umiejêtno¶æ wspó³dzia³ania w du¿ym, ró¿norodnym ¶rodowisku. Seniorzy wspieraj± siê wzajemnie, znale¼li sposób na nie³atw± jesieñ ¿ycia. Bywaj± po prostu razem, zarówno gdy mog± cieszyæ siê sukcesami spo³ecznej dzia³alno¶ci jak i w biedzie. Ale nie tylko z problemów sk³ada siê ich codzienno¶æ, zdarzaj± siê te¿ wspania³e chwile, wspólnie prze¿yte uroczysto¶ci, które cz³owieka prostuj±, podnosz± na duchu. Przyk³adem s± pielgrzymki, spotkania op³atkowe itp. Emeryci i renci¶ci ceni± sobie mo¿liwo¶æ wspólnego dzia³ania i solidarnej pomocy, tym którzy jej potrzebuj±. Oto przyk³ady takich dzia³añ:
+ Od dwunastu lat pomagaj± rodakom na Litwie: parafii pw. Wniebowziêcia NMP w wiosce Mickuny i parafii. pw. ¦wiêtej Anny w Duksztach Pijarskich. Ka¿dego roku piêædziesiêcioosobowa grupa emerytów z ojcem Niwardem Karszni± – kapelanem Solidarno¶ci – spieszy z wielk± pomoc± wy¿ej wymienionym parafiom i polskim szko³om oraz rodakom na Litwie. Przekazuj± du¿e sumy pieniê¿ne, zebrane z kwest pod ko¶cio³ami krakowskimi. Z wielk± ochot± wspaniali kap³ani zezwalaj± na takie kwesty. Zebrane pieni±dze przeznaczane s± na remonty ko¶cio³ów i szkó³. Parafianie ko¶cio³a Matki Boskiej Czêstochowskiej na Szklanych Domach przekazuj± odzie¿ na wszystkie pory roku. Pani Maria Chechliñska, prowadz±ca „Caritas”, przygotowuje du¿e ilo¶ci sukienek komunijnych, ch³opiêcych ubranek i bucików.
+ Towarzystwo Solidarnej Pomocy, którego przedstawicielami s±: Lucyna Szafraniec i Andrzej Dedo, przekazuj± du¿e ilo¶ci leków, opatrunków, strzykawek, wózków inwalidzkich, kul i inny sprzêt medyczny.
+ Pomoc dla rodaków przekazuje równie¿ Tadeusz Stasielak, wiceprzewodnicz±cy KRH. S± to ¶rodki czysto¶ci, pomoce szkolne dla uczniów, ¿ywno¶æ – konserwy, suche produkty, kawa herbata itp. Organizatorami tej charytatywnej misji s±: Henryka Babraj, W³adys³aw Babraj, Wac³aw Piotrowski, Kazimiera Migas, Józef Miko³ajuk i Adam Stopa.
W 2008 r. Komisja Emerytów i Rencistów zaprosi³a do Krakowa piêædziesi±t osób, rodaków z wy¿ej wymienionych parafii i polskiego ksiêdza. Pokryto wszystkie koszty zwi±zane z przyjazdem, ca³kowitym utrzymaniem i wycieczkami. Przekazano równie¿ polskiemu kap³anowi parafii Dukszt du¿± sumê pieniêdzy na kosztowny remont ko¶cio³a katolickiego. Byli¶my bardzo wdziêczni darczyñcom, którzy przyczynili siê do zorganizowania tego cudownego i pe³nego wra¿eni dla rodaków pobytu w Krakowie. Nale¿y nadmieniæ, ¿e proboszcz bazyliki mogilskiej zapewni³ na terenie bazyliki noclegi przez piêæ.
+ Przewodnicz±cy Dzielnicy XVIII Edward Porêbski i przewodnicz±cy Dzielnicy XVI S³awomir Góra pomogli w przygotowaniu wspólnego wieczoru z rodakami, które odby³o siê w auli ¶w. Benedykta na Szklanych Domach.
+ Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski zaprosi³ i finansowa³ piêædziesiêciu osobowej grupie rodaków wspania³y obiad w Domu Polskim. Podarowa³ równie¿ kosztowne albumy Miasta Krakowa wszystkim zaproszonym.
+ Przewodnicz±cy Dzielnicy XVIII Edward Porêbski nawi±zuje wspania³e kontakty z emerytami i rencistami. 16 wrze¶nia br. zorganizowa³ razem ze swoimi wspó³pracownikami z Dzielnicy wspania³y wieczór z okazji XX-lecia Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarno¶æ. Emeryci i renci¶ci chêtnie s³u¿± pomoc± w ró¿nych wa¿nych sprawach, o które zwróci siê Przewodnicz±cy. To cz³owiek wyj±tkowy, dba o dobro i potrzeby swojej dzielnicy, ale równie¿ docenia pracê tych w podesz³ym wieku Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarno¶æ.
+ Emeryci i renci¶ci kwestuj± w ko¶cio³ach na potrzeby Hospicjum ¦w. £azarza od kilkunastu lat. Kilka razy w roku bior± udzia³ w zbiórce produktów ¿ywno¶ciowych w sklepach Biedronka na os. Jagielloñskim i O¶wiecenia, organizowanych przez Bank ¯ywno¶ci dla najbardziej potrzebuj±cych. 170 najbiedniejszych osób, samotnych matek wychowuj±cych dzieci i wielodzietne rodziny korzystaj± z przydzia³u produktów ¿ywno¶ciowych z Banku ¯ywno¶ci przy ulicy Zab³ocie 22. Ta akcja jest równie¿ prowadzona przez Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarno¶æ w osobach: Henryka Babraj, Piotr Król, Kazimiera Migas, Stanis³awa Rozumek, Wiktoria Rylewicz, Józef Miko³ajuk i W³adys³aw Babraj. ¯yzno¶æ rozprowadzana jest raz w miesi±cu. Osobom s³abym, schorowanym dostarczaj± produkty do domu.
+ Organizatorami wieczoru op³atkowego, który wymaga du¿ego po¶wiêcenia s±: Maria Pêgiel, Alicja Sasulska, Janina Paw³owska, Adam Stopa, Józef Miko³ajuk, Mieczys³aw Bugaj i W³adys³aw Sasulski.
Bardzo wa¿nym nurtem dzia³alno¶ci Ko³a jest tak¿e pielêgnowanie tradycji narodowych, zachowanie pamiêci o patriotycznych wydarzeniach i historycznych faktach, obchodach wa¿nych katolickich ¶wi±t i obrzêdów. Wa¿ne rocznice, wydarzenia maj± artystyczn± oprawê. Seniorzy utworzyli trzyna¶cie lat temu zespó³ artystyczny pod nazw± Solidarni. Zespól tworz±: Teresa Zaremba-Piwowarska – solistka, gitarzystka i radna Dzielnicy XVI. Prozê, wiersze, chór wykonuj±: Henryka Babraj i W³adys³aw Babraj, Józef P³aneta, Kazimiera Migas przygotowuj±ca scenariusze, Wac³aw Piotrowski, W³adys³aw Sasulski, Zofia Wójcik. Zespól przygotowuje monta¿e i scenariusze s³owno-muzyczne oparte na wierszach i prozie. Zespól wystêpuje w klubach, ko¶cio³ach w Krakowie i regionie. Ostatnio nawi±zano kontakt z Domem Opieki Spo³ecznej gdzie zamieszkuj± repatrianci z Kazachstanu, schronienie znajduj± tu równie¿ potrzebuj±ce rodziny z Krakowa. Zespól za dzia³alno¶æ patriotyczn± otrzymuje wiele dyplomów.
Seniorzy zachowali we wdziêcznej pamiêci kapelanów Solidarno¶ci. Systematycznie odwiedzaj± groby ks. Jancarza, ks. Chojnackiego i grób ks. Jerzego Popie³uszki w Warszawie. To okazja do wspólnej modlitwy i do wspomnieñ, a przewodnikiem duchowym w obecnej dzia³alno¶ci jest ojciec Niward Karsznia. Seniorzy prowadz± jeszcze wiele wiele prac spo³ecznych.
Ta kilkusetosobowa grupa ludzi ju¿ starszych czerpie satysfakcjê z dzia³alno¶ci spo³ecznej na rzecz innych – pracê jako wolontariusze wykonuje przesz³o sto osób. Mamy nadziejê, ¿e ta praca przyniesie owoce w przysz³o¶ci. Nadziejê wyra¿amy nastêpuj±co: Chcemy daæ przyk³ad naszym wnukom, obudziæ potrzebê widzenia tych, którym trzeba pomagaæ. Teraz byæ mo¿e tego nie rozumiej±, ale w przysz³o¶ci bêd± braæ przyk³ad ze swoich dziadków.
Kazimiera Migas
O PLESZOWIE, STADIONIE i ZNANYM RE¯YSERZE
Najnowsz± Nowohuck± Kronikê Filmow± rozpocznie wspomnienie nowohuckiego fotografa – W³adys³awa Rospondka. Bêdzie to opowie¶æ o dzieciñstwie w Pleszowie i rodzinnym domu, który do dnia dzisiejszego stoi, choæ wielu pleszowskich cha³up ju¿ nie ma. Któ¿ o nich pamiêta? Jednak w pamiêci W³adys³awa Rospondka pozostali przede wszystkim ludzie, serdeczni i ¿yczliwi. Felieton wzbogacony zosta³ unikatowymi fotografiami z archiwum Pana W³adys³awa i Adama Gryczyñskiego z Nowohuckiego Centrum Kultury.
Nastêpnie b. dyrektor inwestycji Huty im. Lenina – Zbigniew Loreth (nagranie archiwalne) opowie, jak powsta³ stadion na Suchych Stawach. Otó¿, gdy powo³ano do ¿ycia Ko³o Sportowe Stal (obecnie Hutnik Kraków), postanowiono wybudowaæ boisko. By³o to trudne przedsiêwziêcie poniewa¿ dla ówczesnych w³adz nie by³a to priorytetowa sprawa. Zb. Loreth postanowi³ sportowcom pomóc i stadion – przy spo³ecznej pracy mieszkañców Nowej Huty – wybudowa³. W konsekwencji oskar¿ony zosta³ o nielegaln± dzia³alno¶æ. Sprawa dotar³a do Komitetu Centralnego PZPR. Prezydent Boles³aw Bierut uchroni³ jednak Loretha od aresztowania i obiekt otwarto. A potem? Wiadomo. Mia³y tu miejsce legendarne mecze Hutnika w ekstraklasie, pucharze UEFA, a tak¿e pamiêtne derby z Wis³± i Cracovi±.
W po³owie lat 60. na os. Jagielloñskim oddano do u¿ytku pracownie artystyczne. W jednej z nich zamieszka³ i tworzy³ swoje pierwsze filmy animowane – absolwent ASP w Krakowie – Ryszard Czeka³a. To tu powsta³y, takie dzie³a, jak „Syn” i „Apel”. Pokazywane by³y na ¶wiatowych festiwalach, zdobywa³y najwy¿sze nagrody i na trwa³e zapisa³y siê w historii polskiej kinematografii. Ryszard Czeka³a zmar³ w ubieg³ym miesi±cu. O pobycie w Nowej Hucie i Jego twórczo¶ci mówiæ bêd± re¿yserzy: Krzysztof Raynoch i Jerzy Kalina.
230. wydanie Kroniki pokazywane bêdzie od najbli¿szego pi±tku w Kinie Studyjnym „Sfinks”, a tak¿e w poniedzia³ek na antenie Telewizji Kraków o godz. 19.20 Archiwalne wydania Nowohuckich Kronik Filmowych dostêpne s± na stronie internetowej: www.kronika.com.pl Zapraszamy!
(jr)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 30,918,280 unikalnych wizyt