Każdego roku w kwietniu w Polsce obchodzony jest Miesiąc Pamięci Narodowej będący okazją do wspominania oraz upamiętniania polskich ofiar zbrodni niemieckich i sowieckich. Kwiecień, to przede wszystkim pamięć o zbrodni katyńskiej. W tym roku minie od niej 85 lat, bo to właśnie w 1940 roku Rosjanie na rozkaz Józefa Stalina wymordowali prawie 22 tys. Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD oraz obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Ofiary tamtej zbrodni to kwiat polskiej inteligencji. Elita. Obok zawodowych oficerów, także oficerowie rezerwiści, ludzie wielu zawodów, różnych społecznych ról i urzędów, którzy w codziennych życiu byli profesorami wyższych uczelni, adwokatami, sędziami, lekarzami...
Kwiecień, to także wspomnienie tragicznego lotu przywódców naszego państwa na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Państwowa delegacja zmierzająca 10 kwietnia 2010 roku na uroczystości katyńskie, także reprezentowana była przez polskie elity, przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych, różnych instytucji społecznych i kościelnych. W jej skład wchodzili prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące. Wszyscy stracili życie. Zginął wówczas także wieloletni mieszkaniec Nowej Huty, prof. Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
O wszystkich pamiętamy.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia April 04 2025
22 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".