Instytut Pamiêci Narodowej od samych swoich pocz±tków by³ obiektem ataków. Bo wielu uwiera³a odkrywana i dokumentowana prawda o naszej historii – prawda czêsto bolesna, ale i piêkna, a z drugiej strony prawda o tych, którzy donosili i wys³ugiwali siê obcym, lecz ¿yli w ¶wiecie przywilejów. Skala ataków na tê instytucjê nasili³a siê po decyzji startu w wyborach prezydenckich jej prezesa, Karola Nawrockiego. W zwi±zku z t± sytuacj± IPN opublikowa³ o¶wiadczenie, które zosta³o przekazane dziennikarzom. Czytamy w nim m.in.: "W zwi±zku z pojawiaj±cymi siê w ostatnich dniach w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi b±d¼ zmanipulowanymi informacjami dotycz±cymi funkcjonowania Instytutu Pamiêci Narodowej, formu³owanymi zarówno przez niektórych dziennikarzy, jak i polityków, przypominamy, ¿e Instytut od dwudziestu piêciu lat konsekwentnie, transparentnie i rzetelnie realizuje na³o¿one przez ustawê zadania, zwi±zane z edukacj± historyczn±, badaniami naukowymi, zabezpieczaniem i udostêpnianiem archiwaliów, ¶ciganiem zbrodni, lustracj±, poszukiwaniami ofiar systemów totalitarnych oraz upamiêtnianiem".
Znam wielu pracowników krakowskiego Oddzia³u IPN. To rzetelni i prawi naukowcy. To dziêki nim ukaza³o siê wiele prac, chocia¿by na temat historii Nowej Huty. Ale IPN to nie tylko setki ksi±¿ek, ale tak¿e setki sesji naukowych i projektów edukacyjnych adresowanych do polskiej m³odzie¿y. To tak¿e obrona prawdy o naszej przesz³o¶ci wobec ró¿nych ¶rodowisk za granic± – nie zawsze nam przychylnych. To smutne, ¿e w walce z nielubianym przez siebie kandydatem na prezydenta niszczy siê dobre imiê instytucji zas³u¿onej dla polskiej pamiêci i kultury.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia February 21 2025
208 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".