Mój brat porêczy³ kredyt w banku i musia³ go sp³acaæ, poniewa¿ kredytobiorca tego nie robi³. W listopadzie brat zmar³. Od ponad 30 lat prowadzili¶my z bratem odrêbne gospodarstwa domowe. czy w ¶wietle prawa bank mo¿e za¿±daæ ode mnie sp³aty za brata wspomnianego kredytu?
Je¶li bêdzie Pan powo³any do spadku po bracie i nie odrzuci spadku po nim, to mo¿e siê tak zdarzyæ. D³ug z tytu³u porêczenia sta³ siê z chwil± ¶mierci porêczyciela d³ugiem spadku. Za sp³atê d³ugów spadkowych odpowiadaj± ci spadkobiercy, którzy bêd±c powo³anymi do dziedziczenia (czy to na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, czy te¿ na podstawie testamentu), nie z³o¿yli o¶wiadczenia o odrzuceniu spadku, lecz o¶wiadczyli, ¿e go przyjmuj± (wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza) lub te¿ nic nie o¶wiadcz±. Zgodnie z tre¶ci± art. 1012 Kodeksu cywilnego, "spadkobierca mo¿e b±d¼ przyj±æ spadek bez ograniczenia odpowiedzialno¶ci za d³ugi (przyjêcie proste), b±d¼ przyj±æ spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialno¶ci (przyjêcie z dobrodziejstwem inwentarza), b±d¼ te¿ spadek odrzuciæ". Na podstawie art. 1015 § 1 k.c., "o¶wiadczenie o przyjêciu lub o odrzuceniu spadku mo¿e byæ z³o¿one w ci±gu sze¶ciu miesiêcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedzia³ siê o tytule swego powo³ania" - brak o¶wiadczenia spadkobiercy w terminie okre¶lonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjêciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 § 2 k.c.). W razie prostego przyjêcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialno¶æ za d³ugi spadkowe bez ograniczenia, co wynika z tre¶ci art. 1031 § 1 k.c. W razie przyjêcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialno¶æ za d³ugi spadkowe tylko do warto¶ci ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Powy¿sze ograniczenie odpowiedzialno¶ci odpada, je¿eli spadkobierca podstêpnie pomin±³ w wykazie inwentarza lub podstêpnie nie poda³ do spisu inwentarza przedmiotów nale¿±cych do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstêpnie uwzglêdni³ w wykazie inwentarza lub podstêpnie poda³ do spisu inwentarza nieistniej±ce d³ugi (art. 1031 § 2 k.c.). Na podstawie art. 10311 § k.c., "spadkobierca, który przyj±³ spadek z dobrodziejstwem inwentarza, zapisobierca windykacyjny lub wykonawca testamentu mog± z³o¿yæ w s±dzie albo przed notariuszem wykaz inwentarza. Wykaz inwentarza sk³adany przed notariuszem zostaje objêty protoko³em". W wykazie inwentarza z nale¿yt± staranno¶ci± ujawnia siê przedmioty nale¿±ce do spadku oraz przedmioty zapisów windykacyjnych, z podaniem ich warto¶ci wed³ug stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a tak¿e d³ugi spadkowe i ich wysoko¶æ wed³ug stanu z chwili otwarcia spadku. W razie ujawnienia po z³o¿eniu wykazu inwentarza przedmiotów nale¿±cych do spadku, przedmiotów zapisów windykacyjnych lub d³ugów spadkowych pomniêtych w wykazie inwentarza sk³adaj±cy wykaz uzupe³nia go. Wykaz inwentarza sk³adany w s±dzie sporz±dza siê wed³ug ustalonego wzoru.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia May 23 2019
1570 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".