Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.12.07] Na jednej dzia³ce jedna wspólnota
Na dzia³ce maj±cej 4 tys. m kw. funkcjonuj± trzy wspólnoty mieszkaniowe. Jedna w w budynku wolnostoj±cym (6 w³a¶cicieli), dwie pozosta³e to budynki wielorodzinne po 20 w³a¶cicieli. Miêdzy tymi ostatnimi 15 lat temu zamontowana zosta³a krata uniemo¿liwiaj±ca przej¶cie miêdzy budynkami. Tak umówi³y siê obie wspólnoty z uwagi na potrzebê poprawy bezpieczeñstwa na terenie nieruchomo¶ci i zwiêkszenie komfortu ¿ycia mieszkañców (ograniczenie komunikacji osób postronnych i zmniejszenie ha³asu). Ostatnio decyzj± zarz±du jednej ze wspólnot przywrócono przej¶cie miêdzy budynkami, pomimo sprzeciwu wiêkszo¶ci w³a¶cicieli nale¿±cych do wszystkich trzech wspólnot. Czy dzia³anie zarz±du by³o zgodne z prawem? Jakie dzia³ania mo¿na podj±æ dla przywrócenia poprzedniego stanu?

Pierwsze zdanie listu czytelnika wprawia w zak³opotanie, gdy¿ zawiera w sobie sprzeczno¶æ. Zgodnie z art. 4 ustawy o gospodarce nieruchomo¶ciami z 21 sierpnia 1997 r., przez dzia³kê gruntu nale¿y rozumieæ niepodzielon±, ci±g³± czê¶æ powierzchni ziemskiej. Z kolei ustawa o w³asno¶ci lokali w art. 6 mówi, ¿e wspólnota mieszkaniowa to ogó³ w³a¶cicieli, których lokale wchodz± w sk³ad okre¶lonej nieruchomo¶ci. Zatem albo na dzia³ce gruntu, o której pisze czytelnik istnieje jedna wspólnota wielobudynkowa, funkcjonuj±ca w sposób nieprawid³owe jako trzy odrêbne organizmy, albo te¿ teren, o którym mowa, to trzy nieruchomo¶ci, a wiêc co najmniej trzy ró¿ne dzia³ki gruntu. Skoro jednak wspólnoty funkcjonuj± od co najmniej 15 lat, nale¿y domniemywaæ, ¿e s³uszna jest ta druga wersja - trudno zak³adaæ, ¿e w tak d³ugim okresie ewentualne b³êdy nie zosta³y wyeliminowane. Autor listu nie wskazuje (choæby opisowo) jak wzajemnie usytuowane s± poszczególne nieruchomo¶ci i jak wzglêdem nich usytuowana jest krata. Trudno wiêc odnie¶æ siê do celowo¶ci dawnej i ostatniej decyzji. Mo¿na jedynie skomentowaæ tê decyzjê od strony przepisów prawa i to przy za³o¿eniu, o którym mowa wy¿ej. Je¿eli krata zosta³a postawiona na granicy miêdzy nieruchomo¶ciami (dzia³kami gruntu) nale¿±cymi do dwu wspólnot i sfinansowana by³a ze ¶rodków tych wspólnot, to w taki sam sposób powinna byæ podjêta decyzja o jej likwidacji lub zmianie. Zdanie w³a¶cicieli lokali w trzecim budynku nie ma (pod wzglêdem formalnym) ¿adnego znaczenia. Najbardziej sensownym dzia³aniem by³oby jednak zorganizowanie wspólnego zebrania w³a¶cicieli lokali we wszystkich trzech nieruchomo¶ciach i przedyskutowanie problemu z uwzglêdnieniem wszystkich argumentów "za" i "przeciw". Nastêpnym za¶ krokiem powinnobyæ podjêcie decyzji przez dwa zarz±dy wspólnot, których nieruchomo¶ci rozdzielone s± krat±, przy czym decyzja ta powinna uwzglêdniaæ stanowisko wiêkszo¶ci mieszkañców wszystkich trzech budynków.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,009,006 unikalnych wizyt