Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.11.16] Brak dokumentacji p³acowej
W latach 1977-1979 pracowa³em w nieistniej±cej ju¿ kopalni wêgla kamiennego, której archiwa przejê³a inna kopalnia w tym mie¶cie i do której zg³osi³em siê o wydanie za¶wiadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Od jeszcze innej jednostki uzyska³em odpowied¼, ¿e w zasobach archiwalnych nie ma dokumentacji p³acowej sprzed 1980 roku, gdy¿ wedle jakiego¶ rozporz±dzenia z 1984 roku okres przechowywania mojej dokumentacji ju¿ min±³. My¶la³em, ¿e dokumentacjê p³acow± powinno siê przechowywaæ 50 lat. Czy tak wczesne jej zniszczenie jest zgodne z przepisami, czy te¿ raczej wynika z "polskiego ba³aganu"? Czy moja praca w kopalni nie bêdzie uwzglêdniona w naliczeniu przysz³ej emerytury? Mam za¶wiadczenie o zatrudnieniu w niej.

Do koñca 1990 roku przepisy umo¿liwia³y likwidacjê dokumentów p³acowych po up³ywie 12 lat, licz±c od 1 stycznia roku nastêpnego po zakoñczeniu zatrudnienia (rozporz±dzenie ministra nauki, szkolnictwa wy¿szego i techniki z dnia 25 lipca 1984 r. "w sprawie zasad klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji oraz zasad i trybu przekazywania materia³ów archiwalnych do archiwów pañstwowych" - Dz. U. z 1984 r., nr 41, poz. 216). Okres ten by³ pó¼niej stopniowo wyd³u¿any do obecnych 50 lat (aczkolwiek od 2019 roku wynosiæ on bêdzie co do zasady 10 lat). Dokumenty p³acowe z okresu zatrudnienia w kopalni s± potrzebne do obliczenia kapita³u pocz±tkowego, czyli odtworzonej kwoty sk³adek na ubezpieczenie emerytalne p³aconych przed 1 stycznia 1999 roku. Je¿eli dokumenty potwierdzaj±ce wysoko¶æ wynagrodzenia, nie zostan± z³o¿one, to za ten okres ZUS przyjmie wynagrodzenie minimalne. Wedle tre¶ci par. 21 ust. 1 rozporz±dzenia ministra pracy i polityki spo³ecznej z dnia 11 pa¼dziernika 2011 r. w sprawie postêpowania o ¶wiadczenia emerytalno-rentowe, "¶rodkiem dowodowym stwierdzaj±cym wysoko¶æ wynagrodzenia (...) przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty s± za¶wiadczenia pracodawcy lub innego p³atnika sk³adek, legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dokument, na podstawie którego mo¿na ustaliæ wysoko¶æ wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposa¿enia". Na podstawie par. 28 ust. 1 ww. rozporz±dzenia, ¶rodkiem dowodowym w postêpowaniu przed ZUS mog± byæ równie¿ po¶wiadczone za zgodno¶æ z orygina³em kopie dokumentów dotycz±cych wysoko¶ci wynagrodzenia, przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru ¶wiadczeñ. Od decyzji ZUS mo¿na z³o¿yæ odwo³anie do s±du ubezpieczeñ spo³ecznych, gdzie wysoko¶æ zarobków mo¿na dowodziæ wszelkimi ¶rodkami dowodowymi, na przyk³ad zeznaniami ¶wiadków czy te¿ kopiami dokumentów, z których wynika wysoko¶æ wynagrodzenia.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,008,774 unikalnych wizyt