Jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej zarządzanej przez profesjonalnego zarządcę. Mam pytanie: czy osoby, które nie mają wykupionego mieszkania na własność, muszą osobiście płacić za usuwanie usterek instalacji gazowej, stwierdzonych w trakcie przeglądu nieszczelności na instalacji przed urządzeniem odbiorczym? Firma Dokonująca przeglądu, gdy stwierdzi nieszczelność, pobiera opłatę za jej usunięcie. Zarządca twierdzi, że jest to zgodne z prawem i nie interesuje go to, co się dzieje za licznikiem gazowym.
Właściciel lokalu ponosi pełne koszty usunięcia nieszczelności na odcinku od licznika gazowego, który jest zawsze własnością dostawcy gazu. A jak jest wtedy, gdy mieszkaniec posiada inny tytuł do lokalu niż własność? Rozstrzygnięcia należy szukać w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.). Jest tam art. 6a 1. który mówi, że wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami. Ustęp 3 tego artykułu uszczegóławia: do obowiązków wynajmującego należy w szczególności: 2) dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których mowa w pkt 1, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy, 3) dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nie obciążającym najemcy, a zwłaszcza: a) napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody – bez armatury i wyposażenia. Art. 6b stanowi o obowiązkach najemcy. Jest o obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja: 4) trzonów kuchennych i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą.
Z przepisów wynika więc, że koszty usunięcia nieszczelności instalacji gazowej ponosi wynajmujący, chyba że nieszczelność jest skutkiem zaniedbań lokatora, w szczególności gdy powstała w piecyku gazowym lub kuchence (art. 6b). Podkreślić jednak należy, że powyższe uwagi dotyczą najemcy wynajmującego lokal w zasobie publicznym (gminnym, Skarbu Państwa). Umowa najmu dotycząca lokalu w innym zasobie – np. prywatnym – może zawierać zupełnie inne ustalenia (art. 6f wyżej przywołanej ustawy). Należy więc sprawdzić zapisy umowy najmu aby jednoznacznie rozstrzygnąć kogo obciążają koszty usunięcia nieszczelności w instalacji gazowej.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia March 15 2013
3189 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".