Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.01.18] Ustalenie ojcostwa
W 2004 roku pozna³em w Grecji dziewczynê, która po kilku miesi±cach zasz³a w ci±¿ê. W czerwcu 2005 r. urodzi³a córkê, nastêpnie przyjecha³a do Polski zarejestrowaæ dziecko. Ja wróci³em do kraju pó¼niej i sprawdzi³em dokumenty rejestracyjne. Okaza³o siê, ¿e w rubryce „ojciec dziecka” wpisano „nieznany”. Partnerka wyja¶ni³a mi, ¿e tak poda³a, ¿eby dostaæ jaki¶ zasi³ek. W 2008 roku o¶wiadczy³em w urzêdzie stanu cywilnego, ¿e jestem ojcem dziecka. Urzêdniczka powiedzia³a, ¿e matka dziecka w ci±gu 3 miesiêcy musi to potwierdziæ lub temu zaprzeczyæ – okaza³o siê, ¿e nie potwierdzi³a. Chcê mieæ prawo do córki, opiekowaæ siê ni±, je¶li trzeba to p³aciæ alimenty. Jak to zrobiæ? Czy mogê za¿±daæ badañ DNA?

Zgodnie z art. 72 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuñczego, „je¿eli nie zachodzi domniemanie, ¿e ojcem dziecka jest m±¿ jego matki, albo gdy domniemanie takie zosta³o obalone, ustalenie ojcostwa mo¿e nast±piæ albo przez uznanie ojcostwa, albo na mocy orzeczenia s±du”. Wedle art. 73 § 1 k.r.o., „uznanie ojcostwa nastêpuje, gdy mê¿czyzna, od którego dziecka pochodzi, o¶wiadczy przed kierownikiem urzêdu stanu cywilnego, ¿e jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocze¶nie albo w ci±gu trzech miesiêcy od dnia o¶wiadczenia mê¿czyzny, ¿e ojcem dziecka jest ten mê¿czyzna”.
W opisanych okoliczno¶ciach pozostaje Panu wytoczenie powództwa o s±dowe ustalenie ojcostwa. Domniemany ojciec dziecka mo¿e ¿±daæ takiego ustalenia, wytaczaj±c powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie ¿yje – przeciwko dziecku. Z takim ¿±daniem nie mo¿na jednak wyst±piæ po ¶mierci dziecka lub po osi±gniêciu przez nie pe³noletno¶ci. Zgodnie z art. 85 § 1 k.r.o. „domniemywa siê, ¿e ojcem dziecka jest ten, kto obcowa³ z matk± dziecka nie dawniej ni¿ w trzechsetnym, a nie pó¼niej ni¿ w sto osiemdziesi±tym pierwszym dniu przed urodzeniem siê dziecka”. Pozew sk³ada siê w s±dzie rejonowym w³a¶ciwym dla miejsca zamieszkania córki, a je¶li ta nie ma miejsca zamieszkania w Polsce albo nie wiadomo, gdzie mieszka – w s±dzie w³a¶ciwym dla miejsca Pana zamieszkania. W procesie mo¿na przeprowadziæ dowód z badañ DNA.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,009,500 unikalnych wizyt