Czy zarz±d wspólnoty mieszkaniowej mo¿e przeznaczyæ fundusz remontowy na remonty lub inwestycje, które nie s± ujête w planie gospodarczym lub uchwale cz³onków wspólnoty? S± przypadki naruszania tego funduszu bez zgody w³a¶cicieli lokali na prace takie jak wykonanie miejsc parkingowych, czy te¿ remont pomieszczenia w piwnicy przeznaczonej na wynajem. O tych remontach dowiadujemy siê dopiero na zebraniu sprawozdawczym, a zarz±d nawet nie uzasadnia potrzeby tych remontów.
W ró¿nych ¶rodowiskach plan finansowy traktowany jest ró¿nie, ma jedno z dwu poni¿szych znaczeñ: * plan jako granica dopuszczalnych wydatków, której przekroczenie jest niedopuszczalne; * plan jako stan najbardziej prawdopodobny, od którego dopuszcza siê odchy³ki zarówno w górê, jak i w dó³. W gospodarce mieszkaniowej – we wspólnotach mieszkaniowych, w spó³dzielczo¶ci mieszkaniowej, a tak¿e w komunalnej gospodarce mieszkaniowej, powinno byæ stosowane raczej to drugie podej¶cie. W przypadku wspólnot mieszkaniowych zarz±d powinien realizowaæ decyzje w³a¶cicieli lokali, zawarte w podjêtych uchwa³ach. ¯ycie pokazuje jednak, ¿e zarz±d powinien mieæ prawo do pewnej swobody decyzji. W ramach tej swobody mo¿na dopu¶ciæ przekroczenie wysoko¶ci planowanych wydatków. Orientacyjnie mo¿na przyj±æ, ¿e granic± dopuszczalnych przekroczeñ jest 10 proc. wydatków, choæ nale¿y braæ pod uwagê bezwzglêdn± wielko¶æ tego przekroczenia. Bardziej restrykcyjnie nale¿y podchodziæ do planu rzeczowego. Przekroczenie planowanych wydatków mo¿na w zasadzie dopuszczaæ w odniesieniu do planowanych kierunków wydatkowania funduszy, choæ i w tym przypadku nale¿y dopu¶ciæ drobne nak³ady na remonty nieplanowane.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia November 29 2012
1693 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".