[2012.08.02] Wspólnota może sfinansować wymianę okien
Czy wspólnota może uznać, że okna są częścią wspólną i pokryć ich wymianę środkami funduszu remontowego?
Oczywiście, że tak. Potrzebna jednak na to uchwała. Okna zwykle wymienia się po to, by wyeliminować zacieki, a więc przeciwdziałać degradacji budynku. Szczelne okna to oszczędność energii cieplnej, bo zmniejsza się ucieczka ciepła, a tym samym zmniejszane są opłaty za ogrzewanie budynku. Ponadto, wymieniając okna „hurtowo” zmniejsza się koszty wymiany.
Najlepiej ująć w uchwale następujące zagadnienia: 1) uznaje się okna zewnętrzne za część nieruchomości wspólnej (utrzymanie obecnego stanu rzeczy powoduje, że straty ciepła przez nieszczelne i o słabej izolacji cieplnej okna opłacane są przez wszystkich mieszkańców proporcjonalnie do udziału), 2) wspólnota wyraża zgodę na wymianę wszystkich okien w budynku ze środków funduszu remontowego, 3) przyjmuje się, że w celu zwiększenia zasobów funduszu remontowego, właściciele mieszkań, w których wymieniane będą okna, partycypują w kosztach wymiany okien w ich mieszkaniach, wnosząc udział własny w wysokości 1/ 3 wartości, odpowiadającej iloczynowi ilości ceny metrów kwadratowych całkowitego kosztu wymiany okien zakupionych przez wspólnotę, 4) właściciele mieszkań, którzy wymienili okna w okresie od wejścia ustawy o własności lokali do czasu podjęcia uchwały, otrzymują zwolnienie z opłat na fundusz remontowy na okres równoważny wartości, wynikającej z iloczynu m kw. okien wymienionych w ich mieszkaniu i średniej ceny m kw. całkowitego kosztu wymiany okien zakupionych przez wspólnotę, pomniejszonej o 1/ 3 udziału własnego, 5) właściciele mieszkań, którzy częściowo wymienili okna rozliczani są na zasadzie pomniejszania udziału własnego według punktu 3 o kwotę zwrotu według punktu 4. W przypadku wartości ujemnej, różnicę należy przeliczyć na okres zwolnienia z płatności funduszu remontowego, 6) zarząd wspólnoty zobowiązany jest do przedłożenia ofert na wykonanie wymian okien na odrębnym spotkaniu właścicieli, na którym nastąpi wybór wykonawcy i określenie terminu rozpoczęcia wymiany, 7) właściciele zobowiązani są do wpłacenia udziału własnego na konto wspólnoty na dwa tygodnie przed rozpoczęciem robót, 8) właściciele upoważnieni do zwolnień z opłat na fundusz remontowy uzyskają prawo do takiego zwolnienia począwszy od miesiąca, w którym faktycznie zostały przez właściciela rozpoczęte prace remontowe wymiany okien. Uwaga: Niewniesienie w terminie wymaganego wkładu własnego może wykluczyć mieszkanie właściciela z wymiany okien.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia August 02 2012
2276 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".