Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielę 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.07.12] Trzeba instalować i legalizować wodomierze
Proszę o podanie przepisów dotyczących wodomierzy. W szczególności: Czy obowiązujące przepisy nakładają obowiązek instalowania oraz legalizacji wodomierzy lokalowych? Czy wodomierz w lokalu jest tylko podzielnikiem kosztów z tytułu rozliczania wody i nie ma potrzeby okresowego legalizowania? Czy współwłaściciele nieruchomości mogą zdecydować o demontażu wodomierzy lokalowych i rozliczaniu zużycia wody w formie ryczałtu na podstawie stanu wodomierza głównego, będącego granicą odpowiedzialności dostawcy wody?

Obowiązek wyposażenia lokali w budynkach mieszkalnych wielolokalowych w urządzenia umożliwiające określanie ilości dostarczanej wody do danego lokalu, czyli wodomierze lokalowe, nakładają przepisy wykonawcze (rozporządzenia) do Prawa budowlanego ustanawiające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki. W rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku (Dz. U. Nr 75, poz. 690) wymóg ten określają przepisy § 121 ust. 2. Ustawa z 11 maja 2001 roku Prawo o miarach (tekst. jedn. Dz. U. z 2004 roku Nr 243), a w szczególności art. 6 oraz art. 8 ust. 1, jednoznacznie wskazuje, iż przy pobieraniu opłat i innych należności powinny być stosowane przyrządy pomiarowe podlegające prawnej kontroli metrologicznej.
Wymóg poddawania kontroli metrologicznej wodomierzy przeznaczonych do pomiaru objętości wody czystej, zimnej lub podgrzewanej, zużywanej w gospodarstwach domowych wynika z rozporządzenia ministra gospodarki z 27 grudnia 2007 roku w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli (Dz. U. z 2008 roku Nr 3, poz. 13), a w szczególności § 6.
Obowiązek dokonywania rozliczeń usługi zbiorowego dostarczania wody i odbioru ścieków na podstawie wskazań wodomierza głównego nieruchomości wynika z przepisów art. 27 ustawy z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (tekst jedn. Dz. U. z 2006 roku Nr 123, późn. zm.).
Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków stanowią o konieczności uwzględniania w rozliczeniach faktu występowania różnic pomiędzy sumą wskazań wodomierzy lokalowych a wskazaniami wodomierza głównego budynku, zarówno w przypadku rozliczania z usługodawcą tej usługi przez zarządcę budynku wielolokalowego, jak i w przypadku rozliczania tej usługi bezpośrednio przez usługodawcę z użytkownikami poszczególnych lokali.
Na właścicielu lub zarządcy budynku ciąży obowiązek zarówno ustalania metody rozliczania różnicy (art. 26 ust. 3 ww. ustawy z 1 czerwca 2001 roku), jak i jej rozliczania (art. 6 ust. 5 oraz 6 pkt 4).
(sp)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,009,823 unikalnych wizyt