[2012.06.07] Skutki prawne przebudowy lokalu we wspólnocie
Przebudowa samodzielnego lokalu we wspólnocie mieszkaniowej przez przy³±czenie do niego czê¶ci nieruchomo¶ci wspólnej prowadzi do powstania nowego lokalu i konieczno¶ci zmiany dotychczasowych udzia³ów w nieruchomo¶ci wspólnej wszystkich w³a¶cicieli lokali – wynika z uchwa³y S±du Najwy¿szego.
Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o w³asno¶ci lokali (UWL) udzia³ w³a¶ciciela lokalu wyodrêbnionego w nieruchomo¶ci wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni u¿ytkowej lokalu wraz z powierzchni± pomieszczeñ przynale¿nych do ³±cznej powierzchni u¿ytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynale¿nymi. Jak wynika z tego przepisu zmiana powierzchni lokalu we wspólnocie mieszkaniowej, np. przez jego powiêkszenie w wyniku adaptacji czê¶ci nieruchomo¶ci wspólnej, prowadzi nie tylko do zmiany powierzchni i udzia³u w³a¶ciciela lokalu przebudowywanego w nieruchomo¶ci wspólnej, ale powoduje tak¿e zmianê udzia³ów wszystkich w³a¶cicieli lokali w danej wspólnocie mieszkaniowej.
W sprawie, która trafi³a na wokandê s±du w³a¶ciciel lokalu na ostatniej kondygnacji budynku dokona³ za zgod± wspólnoty mieszkaniowej powiêkszenia swojego lokalu o przyleg³y do niego strych, przez co lokal kilkakrotnie zwiêkszy³ swoj± powierzchniê. Po zakoñczeniu inwestycji w³a¶ciciel ograniczy³ siê do skierowania wniosku do s±du rejonowego wydzia³u ksi±g wieczystych, który prowadzi³ ksiêgê wieczyst± jego lokalu, z pro¶b± o zmianê powierzchni lokalu, liczby pomieszczeñ oraz nowej wysoko¶ci udzia³ów w nieruchomo¶ci wspólnej. S±d jednak wniosek takiej tre¶ci oddali³ gdy¿ mimo, ¿e powiêkszenie mieszkania przez nadbudowê, jak i przez adaptacjê czê¶ci nieruchomo¶ci wspólnej jest dopuszczalne, to jednak w wyniku przebudowy powstaje nowy lokal, zatem musi doj¶æ do zawarcia aktu notarialnego. Gdy w³a¶ciciel odwo³a³ siê do s±du okrêgowego ten wyst±pi³ z pytaniem do S±du Najwy¿szego gdy¿ uzna³, ¿e uwl nie wskazuje jakiej tre¶ci akt notarialny ma byæ w sprawie zawarty. S±d Najwy¿szy stwierdzi³, ¿e przebudowa nieruchomo¶ci wspólnej w wyniku, której nastêpuje powiêkszenie lokalu prowadzi do powstania nowej nieruchomo¶ci lokalowej i konieczno¶ci ustalenia nowych udzia³ów w nieruchomo¶ci wspólnej. Zatem w takiej sytuacji konieczne jest zawarcie aktu notarialnego. S±d Najwy¿szy nie uzasadni³ ustnie uchwa³y, a uzasadnienie wyda na pi¶mie.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia June 07 2012
1754 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".