Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.21] 75 lat ...
· Na niedzielê 23 czer...
· [2024.06.21] Archite...
· [2024.06.14] W czerw...
· [2024.06.14] Symbol ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nowa Huta w obiektywie
Organizator projektu „NH70 – spo³eczno¶æ, tradycja i historia” O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza nowohuckich fotografów - zawodowców i amatorów do wykonania zdjêæ zak±tków Nowej Huty, które mog± staæ siê czê¶ci± wydawanego w ramach projektu albumu. Wybrane zdjêcia pos³u¿± jako ilustracje do opowie¶ci mieszkañców o historiach, tradycjach i osobach zwi±zanych z Now± Hut±. Wspomnienia czê¶ciowo zgromadzone zosta³y w ramach ubieg³orocznego projektu O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta „O Nowej to Hucie piosenka… - 70 lat sztuki i historii” dofinansowanego w konkursie Edukacja kulturowa 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Radê Miasta Krakowa.
Miejsca, których dotycz± opowie¶ci to Plac Centralny, Aleja Ró¿, £±ki Nowohuckie, Zalew Nowohucki, Ko¶ció³ek w Krzes³awicach, Szko³a Jana Matejki w Krzes³awicach, Kombinat, Dom Heleny Mierzwiny, os. Ko¶cielniki, os. Kantorowice, Fort w Mistrzejowicach, Dworek Mycielskich w £uczanowicach, os. Cha³upki, Arka Pana, os. Branice, os. Grêba³ów, nowohuckie schrony, pas startowy w Czy¿ynach, dzia³ki w Czy¿ynach oraz górka na II Pu³ku Lotniczego. Niektóre z nich mog± wydaæ siê oczywiste, inne zapewne wzbudz± ciekawo¶æ czy zdumienie, a kilka bêdzie wymaga³o doprecyzowania.
Poniewa¿ zdjêcia maj± byæ ilustracjami do opowie¶ci, dlatego organizator prosi o zapoznanie siê z historiami publikowanymi sukcesywnie na fanpage’u projektu w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/projektNH70/. W celu otrzymania opowie¶ci o miejscu, które nie by³o jeszcze zaprezentowane, O¶rodek zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem nowahuta70@gmail.com.
Do projektu mo¿na zg³osiæ zarówno zdjêcia wspó³czesne – wykonane specjalnie na cele projektowe jak i te dawne - zwi±zane z danym miejscem i histori±. Warunkiem jest to, aby osoba przesy³aj±ca zdjêcie dysponowa³a prawami autorskimi do fotografii i by³a sk³onna przekazaæ je organizatorom zadania w celu wykorzystania zdjêæ w projekcie (w fotogalerii on-line, na wystawie lub w albumie). Wszystkie osoby zainteresowane udzia³em w projekcie proszone s± o zapoznanie siê z regulaminem dostêpnym w zak³adce „Projekty” na stronie www.krakownh.pl. Zg³oszenia udzia³u oraz przes³ania zdjêcia mo¿na dokonaæ do koñca lipca br.
W ramach projektu prowadzone s± tak¿e konsultacje fotograficzne. Chêtne osoby mog± zwróciæ siê z pro¶b± o ocenê wykonanego przez siebie zdjêcia. Konsultacje prowadzi Marcin Kole¶nik – artysta plastyk wywodz±cy siê ze „starej” Nowej Huty, który ukoñczy³ studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Piêknych, w pracowni prof. Adama Brinckena (dyplom z wyró¿nieniem w 2006 r.). Po studiach prowadzi³ dzia³alno¶æ w grupie „Okolice 80” (wystawy w Polsce i Niemczech) oraz bra³ udzia³ w licznych projektach artystycznych. Do dzia³alno¶ci malarskiej do³±czy³a aktywno¶æ na polu komiksu, plakatu, ilustracji oraz praca w filmie. Obecnie prowadzi klasê rysunku i storyboardu w AMA Film School w Krakowie i zajmuje siê malarstwem sztalugowym i rysunkiem, fotografi± artystyczn± i krajobrazow±, ale równie¿ opracowywaniem graficznym i sk³adem ksi±¿ek artystycznych. W ubieg³ym roku jego wybrane prace malarskie mo¿na by³o podziwiaæ w ARTzonie na wystawie „Siódme poty”.

W razie dodatkowych pytañ mo¿na kontaktowaæ siê z koordynatork± projekt pod adresem: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl
Projekt jest dofinansowany ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
(f)
Lajkonikiem z Piastów na Czerwone Maki
Mieszkañcy Krakowa w tym roku po raz pierwszy od 73 lat nie zobaczyli pochodu Lajkonika, jednej z najstarszych krakowskich tradycji o 200-letniej historii. Mamy jednak nadziejê, ¿e brak tego wydarzenia wynagrodzi krakowianom wyjazd tramwaju, który nosi nazwê Lajkonik. To w³a¶nie 18 czerwca, w dniu tradycyjnego pochodu, na dwóch liniach regularnych zaczê³y kursowaæ i woziæ pasa¿erów nowoczesne Lajkoniki.
Pierwszy tramwaj o numerze RY825 bêdzie kursowa³ na linii nr 52, która ³±czy nowohuckie osiedle Piastów z pêtl± Czerwone Maki P+R. Na tej linii nowy tramwaj zast±pi wys³u¿ony i wysokopod³ogowy poci±g z³o¿ony z wagonów E1 i C3, który zjedzie do zajezdni. Z kolei drugi Lajkonik o numerze RY826 bêdzie kursowa³ na linii nr 3 (Nowy Bie¿anów P+R – Krowodrza Górka), gdzie zast±pi mniej pojemny tramwaj NGT6 (to odpowied¼ na apele mieszkañców Nowego Bie¿anowa, którzy prosili o pojemniejsze wagony na tej linii).
Warto podkre¶liæ, ¿e pasa¿erowie Lajkonika, który bêdzie kursowa³ na linii nr 52, jako pierwsi w Polsce bêd± mieli okazjê podró¿owaæ tramwajem wyposa¿onym w innowacyjny system, umo¿liwiaj±cy jazdê z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej.
Przypomnijmy, ¿e dwa tramwaje, które wyjecha³y na linie regularne to pierwsze z 50 nowych tramwajów zamówionych przez MPK SA. Trzeci wagon z tej dostawy jest w Krakowie i przechodzi odbiory, a czwarty wagon jest ju¿ przygotowywany do transportu do Krakowa. Wszystkie nowe niskopod³ogowe tramwaje bêd± mieæ d³ugo¶æ 33,4 metra i szeroko¶æ 2,4 m. Ca³kowita pojemno¶æ pojazdu to 225 osób, w tym 82 miejsca siedz±ce. Tramwaje zostan± wyposa¿one w klimatyzacjê, monitoring, o¶wietlenie ledowe wnêtrza oraz nowoczesny system informacji pasa¿erskiej z³o¿ony z g³osowego zapowiadania przystanków i tablic wy¶wietlaj±cych trasê przejazdu. W ka¿dym z tramwajów zostanie zamontowana specjalna platforma, która u³atwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepe³nosprawnym poruszaj±cym siê na wózkach. Z my¶l± o u¿ytkownikach smartfonów w poje¼dzie do dyspozycji bêd± porty USB umo¿liwiaj±ce ³adowanie urz±dzeñ mobilnych oraz gniazdka elektryczne. W wyposa¿eniu wagonu nie zabraknie apteczki pierwszej pomocy. Dwa tramwaje z tej dostawy bêd± jako pierwsze w Krakowie wyposa¿one w innowacyjny system, umo¿liwiaj±cy jazdê z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej (pozosta³e wagony bêd± mia³y instalacjê umo¿liwiaj±c± zamontowanie tego systemu w przysz³o¶ci). To rozwi±zanie ma umo¿liwiæ jazdê tramwajom na odcinkach niezelektryfikowanych lub w przypadku awarii sieci trakcyjnej. Tramwaje bêd± przyjazne dla ¶rodowiska. Zastosowany w nich system rekuperacji umo¿liwi wykorzystywanie energii hamowania. Ergonomiczna kabina i wygodny fotel zapewni± z kolei komfortowe warunki pracy dla motorniczych.
Warto podkre¶liæ, ¿e nowoczesny, spe³niaj±cy najwy¿sze miêdzynarodowe standardy designu tramwaj zosta³ opracowany przez Nilsa Krügera, profesora Akademii Sztuki Weissensee w Berlinie. Do projektu malowania tramwaju wykorzystano krakowskie barwy: bia³± i niebiesk±, ale bez u³o¿enia ich na poje¼dzie w formie pasów. Nowy design nawi±zuje do eksploatowanych ju¿ w Krakowie tramwajów i wykorzystuje motyw lajkonika, który zosta³ wprowadzony we wnêtrzach krakowskich pojazdów w 2012 roku.
Przypomnijmy, ¿e firma Stadler wyprodukuje tak¿e kolejne niskopod³ogowe i nowoczesne tramwaje zamówione przez MPK SA. W kwietniu 2020 roku zosta³a podpisana umowa ramowa obejmuj±ca mo¿liwo¶æ zamówienia nawet 60 nowych tramwajów oraz umowy realizacyjne na dostawê 35 tramwajów z terminami dostaw zaplanowanymi na lata 2022-2023. W sumie ju¿ na pewno do Krakowy trafi wiêc co najmniej 85 Lajkoników.

Zapisy do projektu „NH70 – spo³eczeñstwo, tradycja i historia”
Wszystkich zainteresowanych histori± obszarów obecnej Nowej Huty, rozwojem jej spo³eczno¶ci i kultywowaniem tradycji w¶ród mieszkañców zapraszamy do udzia³u w projekcie O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta „NH70 – spo³eczeñstwo, tradycja i historia”, który uzyska³ dofinansowanie w XII edycji konkursu „Patriotyzm jutra” organizowanego przez Muzeum Historii Polski.
Szczególnie gor±co zachêcamy do aktywnego w³±czenia siê w projekt te osoby, które w ubieg³ym roku bra³y udzia³ w zadaniu „O Nowej to Hucie piosenka… - 70 lat sztuki i historii” dofinansowanym w konkursie Edukacja kulturowa 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Radê Miasta Krakowa, jak te¿ wpisanym na listê obchodów urodzin nowohuckich dzielnic. To podczas ubieg³orocznego projektu spisane zosta³y historie wa¿ne dla mieszkañców nowohuckich dzielnic, które obecnie stan± siê materia³em wyj¶ciowym dla nowych dzia³añ! Celem projektu „NH70 – spo³eczeñstwo, tradycja i historia” jest wydanie albumu o nowohuckich dzielnicach, w którym oprócz historii zabranych w ubieg³orocznym projekcie, znajd± siê równie¿ opowiadania nowe – np. mówi±ce o obchodach 70-lecia naszej dzielnicy, jak te¿ zdjêcia wykonane specjalnie na tê okazjê przez nowohuckich fotografów.
W zadaniu bêdzie mo¿na wzi±æ udzia³ na kilka sposobów – uczestnicz±c w warsztatach i konsultacjach w zakresie tworzenia i redakcji opowie¶ci oraz nowohuckiej fotografii, zg³aszaj±c swój udzia³ w planowanym jesieni± wernisa¿u zdjêæ i spotkaniach autorskich lub po prostu zg³aszaj±c chêæ otrzymania bezp³atnego albumu. Informacje o wszystkich aktywno¶ciach ukazywaæ siê bêd± sukcesywnie, dlatego zachêcamy do ¶ledzenia strony O¶rodka Kultury www.krakownh.pl oraz strony na Facebooku dedykowanej projektowi facebook.com/NH70projekt
Od poniedzia³ku 15 czerwca, rozpoczê³y siê warsztaty i konsultacje tworzenia oraz redakcji opowie¶ci o Nowej Hucie, które prowadzi koordynatorka ubieg³orocznego projektu, Natalia Zgadzaj – historyczka i animatorka spo³eczna specjalizuj±ca siê w szeroko pojêtej nowohuckiej tematyce. Celem warsztatów jest opracowanie opowie¶ci dotycz±cych ró¿nych zak±tków Nowej Huty, przy czym uczestnicy skupiaæ siê bêd± g³ównie na historiach bliskich takich jak w³asne wspomnienia, opowie¶ci rodzinne oraz s±siedzkie. W¶ród zg³oszonych i opracowanych do 15 lipca opowie¶ci zostanie wybrane 25 historii, które trafi± nastêpnie do albumu wydawanego w ramach projektu.
Równolegle odbywaæ siê bêd± warsztaty i konsultacje fotograficzne prowadzone przez zwi±zanego z Now± Hut± artystê malarza i fotografa Marcina Kole¶nika, które potrwaj± do koñca lipca 2020 roku. Ka¿dy chêtny mieszkaniec lub sympatyk Nowej Huty bêdzie móg³ przes³aæ zdjêcie ubieg³orocznej jubilatki – chodzi zarówno o jej znane oblicza, jak i te mniej znane a warte odkrycia! Z przes³anych fotografii stworzona zostanie fotogaleria projektow± on-line, czê¶æ zostanie wydrukowana i trafi na wystawê fina³ow± projektu (wernisa¿ wystawy odbêdzie siê w listopadzie w Klubie Zgody na os. S³onecznym) a spo¶ród nich zostan± wybrane ilustracje do opowiadañ w albumie. Osoby nadsy³aj±ce zdjêcia bêd± mog³y liczyæ równie¿ - o ile zechc± - na komentarz prowadz±cego dotycz±cy m. in. kompozycji zdjêcia.
Staraj±c siê zapewniæ w sytuacji trwaj±cej pandemii jak najbezpieczniejsze formy zajêæ projektowych, konsultacje i warsztaty prowadzone bêd± za pomoc± w pe³ni bezpiecznych metod takich jak mailing, spotkania on-line oraz rozmowy telefoniczne. Do Pañstwa dyspozycji dostêpny jest adres nowahuta70@gmail.com na który, po wype³nieniu formularza zg³oszenia do projektu, mo¿na nadsy³aæ propozycje opowie¶ci (nowych, niezg³oszonych w ubieg³ym roku), jak te¿ zdjêcia. W sprawach organizacyjnych mo¿na kontaktowaæ siê z koordynatork± projektu Weronik± ¦liwiak-Motak pod adresem: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl lub nr tel. 609338944.
Zapisy do projektu odbywaj± siê za pomoc± formularza zg³oszenia on-line dostêpnego na stronie O¶rodka Kultury www.krakownh.pl. Przed zapisem nale¿y zapoznaæ siê z regulaminem projektu oraz zawartym w nim opisem zadania i jego harmonogramem.
Projekt dofinansowany jest ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
(f)

„Odmra¿anie” w Norwidzie…
O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida bêdzie otwiera³ siê etapami. Priorytetem jest bezpieczeñstwo
W tym roku wypada jubileusz 65-lecia dzia³alno¶ci O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5. O ¶wiêtowaniu trzeba bêdzie jednak zapomnieæ. W tej chwili wa¿ne jest wznowienie dzia³alno¶ci stacjonarnej przy restrykcyjnym re¿imie sanitarnym. Jak najstarsza instytucja kultury w Nowej Hucie odnajdzie siê w nowej rzeczywisto¶ci? Zapyta³am o to Annê Wiszniewsk±, dyrektora O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie.
A.£.: Na jakim etapie „odmra¿ania” jest w tej chwili „Norwid?”
A.W.: 18 maja, czyli jak tylko pojawi³a siê mo¿liwo¶æ, w porozumieniu z Urzêdem Miasta Krakowa i powiatow± stacj± sanitarno-epidemiologiczn± uruchomili¶my nasze dwie biblioteki i Galeriê Huta Sztuki. Obecnie mamy równie¿ mo¿liwo¶æ otwarcia kina i organizowania imprez do 150 osób, jednak to nie oznacza, ¿e zrobimy to z dnia na dzieñ. Musimy mieæ ¶wiadomo¶æ, ¿e wci±¿ ¿yjemy i dzia³amy w stanie epidemii. Najwa¿niejsze jest zdrowie i bezpieczeñstwo tak naszych pracowników, jak i odbiorców naszej oferty, dlatego bardzo dok³adnie analizujemy mo¿liwo¶ci powrotu z poszczególnymi formami zajêæ, a decyzje o ich uruchomieniu podejmujemy niezwykle ostro¿nie.
A.£.: Które zajêcia zostan± przywrócone w pierwszej kolejno¶ci, a na które trzeba bêdzie jeszcze poczekaæ?
A.W.: Oferta O¶rodka Kultury Norwida jest bardzo bogata. Dzia³amy w kilku lokalizacjach i praktycznie w ka¿dym obszarze kultury. To oznacza dziesi±tki ró¿nych zajêæ, dla których musimy okre¶liæ i stworzyæ procedury bezpieczeñstwa, a nastêpnie uzgodniæ je z Miastem i z Sanepidem. Obecnie pracujemy miêdzy innymi nad przywróceniem zajêæ nauki gry na instrumentach oraz nad ofert± dla dzieci. Mamy sygna³y od rodziców, ¿e bardzo na to czekaj±. My oczywi¶cie równie¿, ale musimy dzia³aæ bardzo rozwa¿nie i zrobiæ wszystko co w naszej mocy, ¿eby korzystanie z naszej oferty by³o bezpieczne. Na pewno zrealizujemy te¿ projekty, na które uda³o nam siê pozyskaæ w tym roku fundusze. To a¿ 5 du¿ych przedsiêwziêæ dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jedno z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej.
A.£.: A co z kinem? Kino Sfinks to jedyne nowohuckie kino i wci±¿ pozostaje zamkniête.
A.W.: Uruchomienie kina jest dla nas szczególnym wyzwaniem. Analizujemy ró¿ne mo¿liwo¶ci. Chcieli¶my powróciæ z seansami najszybciej, jak to mo¿liwe, jednak w wytycznych odno¶nie uruchamiania kin pojawi³a siê informacja o konieczno¶ci powo³ania koordynatora ds. zdrowotnych b±d¼ oddelegowania w tym celu osoby, która by³aby odpowiedzialna za zachowanie wszelkich ustalonych procedur i pozostawa³aby w sta³ym kontakcie z pracownikami Sanepidu. Ten warunek oraz kwestie zwi±zane z dezynfekcj± sali kinowej nastrêczaj± nam sporych trudno¶ci. Kino jest niezwykle wa¿n± czê¶ci± naszej dzia³alno¶ci kulturalnej. Daje nam te¿ mo¿liwo¶æ zarabiania, co w obecnej, bardzo trudnej sytuacji finansowej miasta równie¿ nie pozostaje bez znaczenia. Pragnê jednak raz jeszcze podkre¶liæ, ¿e naszym priorytetem jest w tej chwili bezpieczeñstwo widzów i naszych pracowników. Nie uruchomimy kina, dopóki nie bêdziemy mieæ pewno¶ci, ¿e bêdzie w nim bezpiecznie. Musimy mieæ te¿ na uwadze op³acalno¶æ. Wynajêcie kopii filmowej, op³aty dla dystrybutora, ZAiKS - to s± koszty, które przy niskiej frekwencji nie zwróc± siê. A dop³acaæ do seansów nie mamy z czego. Jeste¶my w sta³ym kontakcie z innymi kinami studyjnymi, które uruchomi³y dzia³alno¶æ i dziêki nim wiemy, ¿e zainteresowanie seansami jest bardzo niskie. Chcê w tym miejscu przypomnieæ, ¿e w zwi±zku z zaistnia³± sytuacj± Kino Sfinks realizuje seanse online. Wirtualna sala Kina Sfinks jest dla Pañstwa dostêpna pod adresem www.kinosfinks.pl.
A.£.: By³am w bibliotece g³ównej O¶rodka na os. Górali 5. Trochê siê pozmienia³o.
A.W.: Ze wzglêdów bezpieczeñstwa musieli¶my przeorganizowaæ trochê przestrzeñ w bibliotekach. Uruchomili¶my wypo¿yczalnie, jednak k±cik czytelnika i k±cik komputerowy zosta³y tymczasowo wy³±czone z u¿ytkowania. Nie ma te¿ mo¿liwo¶ci swobodnego spacerowania pomiêdzy pó³kami – ksi±¿ki proponuj± i podaj± pracownicy biblioteki. Nasze Panie Bibliotekarki zosta³y zabezpieczone w przy³bice, rêkawiczki, p³yny do dezynfekcji i oddzielone od czytelników zas³onami z pleksi. Ksi±¿ki poddawane s± kwarantannie, zosta³y wydzielone specjalne strefy zwrotu. Jest nam bardzo mi³o, poniewa¿ otwarcie obu naszych bibliotek – w budynku g³ównym na os. Górali 5 i w Klubie Ku¼nia na os. Z³otego Wieku 14 spotka³o siê z du¿ym zainteresowaniem. Czytelnicy ustawiali siê w kolejkach i ze zrozumieniem przyjmowali informacje o nowych zasadach korzystania z bibliotek.
O¶rodek Kultury Norwida wci±¿ prê¿nie dzia³a w Internecie. Jego profile w mediach spo³eczno¶ciowych têtni± ¿yciem i szeregiem propozycji kulturalnych. Odmra¿anie dzia³alno¶ci stacjonarnej potrwa. W czasie wakacji wróc± z zajêciami dla dzieci, a co bêdzie dalej – to siê oka¿e. Maj±c ¶wiadomo¶æ wysokiej liczby nowych zara¿eñ koronawirusem pierwsze kroki w nowej rzeczywisto¶ci bêd± stawiali ostro¿nie.
+ Dziêkujê za rozmowê.
Rozmawia³a Agnieszka £o¶

Literacka Nowa Huta na wakacje
W ostatnim czasie nak³adem O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida ukaza³ siê „Literacki przewodnik po Nowej Hucie” – wyj±tkowa ksi±¿ka dr Anny Grochowskiej, autorki bestselerowej monografii krakowskiego Domu Literatów „Wszystkie drogi prowadz± na Krupnicz±”. Lektura „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie” jest szczególnie warta polecenia na wakacyjny okres czasów epidemii, poniewa¿ inspiruje do mentalnych i rzeczywistych wypraw w nieodleg³e, ale nieoczywiste miejsca.
Autorka na kartach tej ksi±¿ki zabiera czytelnika w fascynuj±c± podró¿ po Nowej Hucie. Przemierzamy wraz z ni± tê czê¶æ Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji. Ich autorzy – wielokrotnie najbardziej uznani polscy literaci – przez wieki pisali o Nowej Hucie i terenach, na których powsta³a. Zagl±damy do miejsc zarówno bardzo popularnych, jak i tych zapomnianych. Autorka z wielk± erudycj± i swobod± odkrywa przed nami te znane i mniej znane teksty, biografie pisarzy i ciekawe, czêsto nieobecne w ¶wiadomo¶ci czytelników konteksty. Jednocze¶nie nie ogranicza siê do prezentacji samych utworów, ale rozszerza swoj± opowie¶æ o podstawowe fakty historyczne. Dziêki temu pozycja ta stanowi nie lada gratkê nie tylko dla fanów literatury, ale tak¿e dla osób chc±cych poznaæ Now± Hutê w nietypowy sposób.
Anna Grochowska otwiera swoj± opowie¶æ wpisaniem „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie” w szeroki kontekst podobnych publikacji oraz dzia³añ popularyzuj±cych nowohuck± literaturê. W³a¶ciwa podró¿ z tym przewodnikiem zaczyna siê jednak w tramwaju, który jedzie z Krakowa do Nowej Huty. Ten ¶rodek lokomocji, o ile nie jest zat³oczony, stanowi idealne miejsce do czytania. Warto zatem lekturê ksi±¿ki, zgodnie z sugesti± Autorki, rozpocz±æ w³a¶nie w tramwaju. Dopiero potem wskazane jest przemieszczanie pieszo tras wyznaczonych w sercu Nowej Huty oraz wokó³ dawnych wsi: Mogi³y, Krzes³awic, Bieñczyc i Czy¿yn, a tak¿e wytyczonych wokó³ istotnych tematów, takich jak literatura kobieca i o kobietach, socrealizm oraz odwil¿. Na swojej drodze spotkamy literatów, takich jak Wincenty Kad³ubek, Jan Kochanowski, Cyprian Kamil Norwid, Jan Brzechwa, Wis³awa Szymborska, Tadeusz Konwicki, S³awomir Mro¿ek, Ryszard Kapu¶ciñski czy Jerzy Pilch – by wymieniæ tylko tych najbardziej znanych. Razem z Autork± zagl±damy do miejsc historycznych, instytucji kultury, lokali gastronomicznych, ko¶cio³ów, na osiedla, ulice i place, do fortów, szpitala, a nawet na cmentarze. Punkty poszczególnych szlaków niekiedy pokrywaj± siê, jednak za ka¿dym razem trafiamy na inne tropy literackie i konteksty historyczne.
Ka¿dy z siedmiu rozdzia³ów opisuj±cych trasy spacerowe po Nowej Hucie publikacji posiada streszczenie w jêzyku angielskim i wzbogacony jest ikonografi± (fotografie wspó³czesne Krzysztofa Pi³y, fotografie archiwalne, reprodukcje dzie³ sztuki). Ksi±¿kê zamyka obszerna, choæ i tak stanowi±ca jedynie wybór, bibliografia podzielona na literaturê podmiotu i przedmiotu, która zaciekawionym pozwoli zg³êbiaæ wiedzê na w³asn± rêkê.
Anna Grochowska – dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, historyczna literatury i historyczka sztuki, badaczka cracovianów (w tym krakowskiego ¿ycia literackiego i Nowej Huty), przez lata zwi±zana z Wydzia³em Polonistyki UJ. Nowohucianka z urodzenia i wyboru (zamieni³a Czy¿yny na star± Now± Hutê). Jogini i nauczycielka jogi. Autorka m.in. nagrodzonej w 2017 r. Krakowsk± Ksi±¿k± Miesi±ca monografii pt. „Wszystkie drogi prowadz± na Krupnicz±”. Stypendystka MKiDN (2014, wspó³twórczyni i redaktorska serii wydawniczej „¦cie¿kami Pisarzy”, autorka licznych artyku³ów naukowych i popularnonaukowych oraz rozprawy doktorskiej pt. „¦wiête Wzgórze. Obecno¶æ Wawelu w literaturze, sztuce i kulturze w epoce narodowej niewoli” (2018).
„Literacki przewodnik po Nowej Hucie” na Facebooku: www.facebook.com/LiterackiPrzewodnikNowaHuta
(jk)

Wystawy w Branicach ju¿ otwarte
Po paru miesi±cach przerwy instytucje kultury powoli wznawiaj± dzia³alno¶æ. Oczywi¶cie odbywa siê to z du¿± ostro¿no¶ci±. Czas pandemii wymaga specjalnych dzia³añ. W zespole dworsko-parkowym w Branicach, kilka tygodni temu, otwarto na nowo wystawy przygotowane przez nowohucki oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Na parterze pó¼norenesansowego dworu tzw. lamusa ponownie obejrzeæ mo¿na sta³± wystawê zatytu³owan± „Garncarstwo prahistoryczne”, na której prezentowana jest niewielka czê¶æ, ogromnych zbiorów Oddzia³u Nowa Huta, dotycz±cych dalekiej przesz³o¶ci tych ziem. Zabytki te zosta³y wydobyte, kilkadziesi±t lat temu, w trakcie wykopalisk prowadzonych podczas inwestycji zwi±zanych z budow± nowego miasta i kombinatu. Mo¿na podziwiaæ m.in. naczynia gliniane u¿ywane przez mieszkañców tych ziem kilka tysiêcy lat temu, rekonstrukcjê grobu szkieletowego i cia³opalnego odkrytego w Branicach, model pieca garncarskiego.
Na piêtrze zabytkowego budynku eksponowana jest czasowa wystawa „Nowa Huta. Archeologia ludzie, epoka” stworzona z materia³ów zgromadzonych w archiwum Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Mo¿na na niej obejrzeæ stare zdjêcia z lat budowy Nowej Huty, wycinki prasowe i fragmenty dokumentów administracyjnych. Amatorzy mody vintage mog± obejrzeæ na fotografiach stroje pracowników z minionej epoki. Wystawê wzbogacono zabytkami z zasobów Oddzia³u, które rzadko mo¿na obejrzeæ. Mi³o¶nicy architektury mog± tak¿e podziwiaæ sam budynek, który rêkami w³oskich rzemie¶lników uzyska³ unikatowy, jak na polskie warunki, wygl±d.
Po obejrzeniu wystaw mo¿na spêdziæ trochê wolnego czasu w otoczeniu starych drzew, krzewów i kwitn±cych ³±k. Mo¿na odpocz±æ na ³aweczkach lub kocyku, wys³uchuj±c ¶piewu ptaków, takich gatunków, jakich nie u¶wiadczymy miêdzy murami miejskiej zabudowy.
Wyj±tkowy rok, zwi±zany ze stanem epidemicznym, nie pozwoli³ dokoñczyæ wystawy przygotowanej na siedemdziesiêciolecie Oddzia³u. Nowohuccy archeolodzy formalnie zwi±zani s± z dzielnic± ju¿ od roku 1950. Byli obecni na prawie wszystkich budowach tej socjalistycznej inwestycji, gdy¿ to w³a¶nie w 1950 roku zosta³a powo³ana pierwsza w Nowej Hucie placówka archeologiczna: „Kierownictwo prac wykopaliskowych w Nowej Hucie”. Podporz±dkowano j± nastêpnie Pañstwowemu Muzeum Archeologicznemu w Warszawie, by od roku 1954 oddaæ Muzeum Archeologicznemu w Krakowie, jako Oddzia³. Prace archeologiczne wspiera³a dotacjami dyrekcja kombinatu, na pocz±tku dora¼nymi a nastêpnie w ramach umowy. Na wykopaliskach, oprócz archeologów, studentów archeologii i rysowników, zatrudnionych by³o setki pracowników fizycznych. W pocz±tkowym etapie by³y to wydzielone grupy junaków z brygad S³u¿by Polsce, a pó¼niej okoliczni mieszkañcy. Du¿± grupê zatrudnionych stanowi³y panie. Najczê¶ciej by³y to ¿ony pracowników kombinatu i innych przedsiêbiorstw nowohuckich. Pracuj±c sezonowo na wykopaliskach, mia³y mo¿liwo¶æ dorobienia do bud¿etu domowego i jednocze¶nie uzyskiwa³y dla swojej przysz³ej emerytury sta¿ pracy. Zdjêcia z tych prac obejrzeæ mo¿na tak¿e na wystawie w lamusie.
Zapraszamy do Branic, do Oddzia³u Nowa Huta, na spotkanie z przesz³o¶ci± na wystawach, w starych budynkach i z przyrod± w otoczeniu przydworskiej zieleni.
Janusz Bober


Fot. z archiwum MAK.
Wykopaliska przy kombinacie.


NCK PRZYGOTOWUJE SIÊ DO OTWARCIA
Zgodnie z sugesti± Rz±du RP instytucje kultury mog± zostaæ ponownie otwarte 6 czerwca 2020 roku, maj±c jednak na uwadze bezpieczeñstwo, kierownictwo Nowohuckiego Centrum Kultury zadecydowa³o, ¿e placówka zostanie udostêpniona odwiedzaj±cym w pó¼niejszym terminie. W chwili obecnej trwaj± prace nad tym, aby dostosowaæ NCK do obowi±zuj±cych zaleceñ sanitarnych i przygotowaæ je do ponownego otwarcia. Dok³adny termin, jak równie¿ zakres dzia³alno¶ci, któr± bêdzie wznawiony, zostanie podany wkrótce.
Jak nam powiedzia³ dyrektor NCK Zbigniew Grzyb - W czerwcu raczej ¿adne zajêcia siê ju¿ nie odbêd±. Trwaj± przygotowania - o ile bêdzie to mo¿liwe - do zajêæ wakacyjnych. Niestety, ze wzglêdu na rewitalizacjê terenów wokó³ NCK nie odbêdzie siê w tym roku Scena Letnia. Natomiast dziêki uzyskaniu dotacji z MKiDN na kulturê w sieci w ramach inicjatywy „Interwencyjny Skup Kultury” zostanie pokazne w ci±gu wakacji w sieci 6 koncertów i 6 spektakli tañca wspó³czesnego.
W ci±gu ostatnich trzech miesiêcy Nowohuckie Centrum Kultury przygotowa³o jedn± z najlepszych i najbardziej spójnych kampanii internetowych w¶ród krakowskich instytucji. Od samego pocz±tku pandemii przyjêto charakterystyczny layout oraz zmodyfikowano has³o na „Nie ma nudy… w domu!” Przebicie siê tym czasie do sieci, w której a¿ zawrza³o od ró¿nego rodzaju aktywno¶ci by³o nies³ychanie trudne. Niestety, ciemn± stron± kultury w sieci jest ogromy zalew rzeczy s³abych i kiepsko zarejestrowanych. W przypadku NCK - s±dz±c po entuzjastycznej reakcji widzów i zasiêgu postów - uda³o siê wywa¿yæ doskonale ilo¶æ i jako¶æ przekazywanych materia³ów. Szczególnym powodzeniem cieszy³y siê transmisje spektakli i koncertów: Bursztynowe Drzewo, Kryptonim 27, Benefis Roberta Kasprzyckiego, Jubileuszowa Bombonierka Basi Stêpniak-Wilk, wystêp zespo³u Eriu i koncert Ch³opców z Placu Broni. Bardzo du¿o osób - ponad 20 tys. - odwiedzi³o wirtualne Galerie: Jerzego Dudy-Gracza oraz Zdzis³awa Beksiñskiego. Du¿ym zainteresowaniem cieszy³y siê webinary podró¿nicze oraz materia³y edukacyjne i ciekawostki popularnonaukowe. Nie zapomniano tak¿e o skierowaniu naszej do najm³odszych - dla nich by³o np. rysowanie komiksu czy zajêcia umuzykalniaj±ce. Znaczn± cze¶æ oferty uda³o siê przenie¶æ do sieci w formie normalnych spotkañ i kursów. Tak na przyk³ad dzia³aj± kursy jêzyków obcych lub kursy teatralne dla m³odzie¿y.
Je¶li remonty pójd± zgodnie z planem, to ju¿ w czerwcu zostanie oddany do dyspozycji zmotoryzowanych zmodernizowany parking. Od 1 lipca zostanie otwarty Encek Food Truck Park oraz doj¶cie do NCK od strony Placu Centralnego. Byæ mo¿e, ¿e wtedy udaæ siê otworzyæ bibliotekê oraz galerie sta³e: Jerzego Dudy-Gracza oraz Zdzis³awa Beksiñskiego, a tak¿e galerie sztuki wspó³czesnej, gdzie prezentowane s± wystawy czasowe.
- Mamy nadziejê, ¿e najpó¼niej we wrze¶niu wznowi dzia³alno¶æ Scena NCK. Na szczê¶cie Minister Kultury da³ pierwsze, ma³e ¶wiate³ko daj±ce nadziejê na przysz³o¶æ, czyli mo¿liwo¶æ otwarcia sal z po³ow± publiczno¶ci. W przypadku NCK to niemal 300 osób. Obecnie jeste¶my w trakcie opracowania procedur bezpieczeñstwa i po akceptacji przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego bêdziemy mogli realizowaæ spektakle i koncerty – oczywi¶cie przy zachowaniu ¶rodków bezpieczeñstwa. Grafik wydarzeñ od 1 wrze¶nia do koñca roku jest ju¿ mocno wype³niony nowymi propozycjami oraz wydarzeniami przeniesionymi z wiosny tego roku.
- Liczymy, ¿e od 1 wrze¶nia w normalnym trybie zostan± tak¿e otwarte szko³y, co pozwoli³oby przeprowadziæ zapisy na nowy rok artystyczny oraz dni otwarte NCK, czyli Kombinat Kultury, który planowany na 12 wrze¶nia 2020 r.

(MP)

Szpital im. S. ¯eromskiego wznowi³ zabiegi planowe
W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana ¯eromskiego wznowiono planowe zabiegi chirurgiczne. Od dwóch tygodni dzia³aj± ju¿ poradnie specjalistyczne, ale w placówce nadal obowi±zuje zakaz odwiedzin.
Szpital kontaktuje siê z osobami, które maj± wyznaczony termin zabiegu. Pracownicy ustalaj± z pacjentem plan dzia³añ oraz omawiaj±, jakie nale¿y skompletowaæ dokumenty. Staraj± siê te¿ kontaktowaæ siê ze wszystkimi, którym odwo³ano zabieg, przeniesiono termin operacji oraz tymi, którzy maj± wyznaczony termin na maj i czerwiec. Pacjenci mog± te¿ sami zasiêgn±æ informacji na temat ich zabiegu. Wszelkie namiary- adresy mailowe oraz numery telefonów s± dostêpne na stronie szpitala.
Ka¿demu pacjentowi na 24 godziny przed planowym przyjêciem na oddzia³ robiony jest wymaz, aby wykluczyæ COVID-19. Po nim pacjent wraca do domu albo do szpitalnej izolatki, je¶li jest spoza Krakowa i nie mo¿e wróciæ do domu. W oczekiwaniu na wynik nie powinno siê opuszczaæ mieszkania, poniewa¿ obowi±zuje jednodniowa kwarantanna. Je¶li wynik testu oka¿e siê dodatni, zabieg zostanie odwo³any o czym pacjent zostanie poinformowany telefonicznie. Je¶li wynik jest ujemny – pacjent nastêpnego dnia zgodnie z planem zostaje przyjêty na oddzia³.
W razie pytañ i w±tpliwo¶ci wszelkie informacje mo¿na uzyskaæ bezpo¶rednio w sekretariatach na w³a¶ciwych oddzia³ach. Do dyspozycji pozostaje tak¿e pe³nomocnik ds. pacjentów – Lucyna P³awecka-Stolarska, nr tel. 603 982 268; e-mail: lplawecka@zeromski-szpital.pl.
(f)
Pomó¿my pomagaæ! Hospicjum Alma Spei – dzia³a w czasie pandemii…
Informacja o stanie epidemii spad³a na wszystkich jak grom z jasnego nieba. Nie trzeba by³o d³ugo czekaæ, by w jednej z rodzin hospicyjnych pojawi³o siê zaka¿enie koronawirusem. Dla dzieci bêd±cych na co dzieñ w niestabilnym stanie zdrowia, wirus COVID-19 oznacza³ realne zagro¿enie ¿ycia…
– Musieli¶my w trybie natychmiastowym zgromadziæ najlepsze zabezpieczenia – relacjonuje Ma³gorzata Musia³owicz, dyrektor krakowskiego Hospicjum Alma Spei.
Rozpocz±³ siê zatem prawdziwy wy¶cig - z czasem, pieniêdzmi, ograniczeniami w dostawach oraz ogólnej dostêpno¶ci ¶rodków ochrony osobistej. A potrzeba by³o ich naprawdê wiele - fartuchy, kombinezony, maski, przy³bice, ochraniacze na buty, ¶rodki dezynfekuj±ce. Wszystko to sta³o siê z dnia na dzieñ rzeczami niezbêdnymi dla codziennego funkcjonowania hospicjum. Niezbêdnymi i, co najgorsze, kosztuj±cymi prawdziw± fortunê.
- Nasze hospicjum pracuje ju¿ od 12 lat. Nigdy dot±d nie mieli¶my do czynienia z tak trudn± sytuacj±. I to pod wieloma wzglêdami… – dodaje dr Musia³owicz.
Przede wszystkim, tak jak w przypadku wielu fundacji, najwiêkszym problemem okaza³y siê trudno¶ci finansowe. NFZ wspomaga Alma Spei tylko w sze¶ædziesiêciu procentach. O resztê musz± zadbaæ sami. Dotychczas pomaga³y im w tym kwesty pod ko¶cio³ami, ¶luby, podczas których nowo¿eñcy prosili go¶ci o przekazanie datków zamiast kwiatów. Szko³y i zaprzyja¼nione firmy organizowa³y kiermasze ¶wi±teczne, z których dochód w ca³o¶ci przeznaczany by³ na pracê Hospicjum. Wprowadzone przez rz±d restrykcje epidemiologiczne, zakazuj±ce spotkañ oraz organizacji imprez publicznych definitywnie zamknê³y dawne drogi pozyskiwania ¶rodków na dzia³alno¶æ. Wesel siê nie urz±dza, liczba osób w ko¶cio³ach zosta³a drastycznie obni¿ona, szko³y i du¿e firmy przestawi³y siê na naukê oraz pracê zdaln±.
Hospicjum nie mo¿e jednak zawiesiæ swojej dzia³alno¶ci. Niesie pomoc dzieciom bez wzglêdu na okoliczno¶ci. Mali pacjenci nie mog± czekaæ a¿ ¿ycie wróci do normy. Medycy hospicjum je¿d¿± na wizyty, wspieraj± rodziców przez ca³± dobê.
- To ciê¿ka, wymagaj±ca praca, która w obecnym czasie zosta³a dodatkowo utrudniona - przyznaje dr Musia³owicz.
Dzia³alno¶æ hospicjum opiera siê na zapewnianiu jak najwy¿szych standardów opieki nieuleczalnie chorym dzieciom z województwa ma³opolskiego w ich rodzinnych domach. Mali pacjenci, jak wszystkie dzieci, nie lubi± szpitali. Pragn± byæ w swoim w³asnym pokoju – z mam±, tat±, rodzeñstwem, ukochanym psem. Chc± byæ tam, gdzie znajome zapachy, kolory, otoczenie. Przyje¿d¿aj±cy do nich medycy nie s± gro¼nymi nieznajomymi – to znajome i lubiane „ciocie” i „wujkowie”, którzy mówi± ciep³ym g³osem, s± delikatni i wyrozumiali. Na wizytê przywo¿± balonik, który sprawia maluchom niewyobra¿aln± rado¶æ.
- Tajemnica naszej opieki skrywa siê nie tylko w zapewnianiu profesjonalnej opieki, ale w³a¶nie w celebrowaniu tych ma³ych chwil rado¶ci. Pragniemy dawaæ naszym dzieciom jak najwiêcej powodów do u¶miechu.
Celem Hospicjum Alma Spei jest holistyczna troska o ma³ych pacjentów oraz ich rodziny. Poprzez projekt Almarzenia spe³niane s± ich specjalne ¿yczenia– te ma³e i te wiêksze. Rajd rowerowy, gotowanie z MasterChefem, zwiedzanie lotniska, ale i zwyczajna zabawa wymarzonymi zabawkami lub prezent specjalny w postaci upragnionego telefonu komórkowego – wszystko to jest dla nieuleczalnie chorych dzieci niezapomnianym wydarzeniem. Fundacja pamiêta o wszystkich wa¿nych okazjach z ¿ycia swoich ma³ych pacjentów. Organizuje Miko³ajki, Wielkanocnego Zaj±czka, Dzieñ Dziecka. W dniu urodzin, ka¿dego pacjenta Alma Spei odwiedza ulubiony bohater z bajki, a urodzinowa ekipa wrêcza pyszny tort, balony i wymarzony prezent.
- Wybuch epidemii absolutnie nie móg³ przekre¶liæ naszych dotychczasowych dzia³añ. Musieli¶my przyj±æ po prostu now± formê dzia³añ – kwituje dr Musia³owicz.
I tak te¿ siê sta³o. Tegoroczny Zaj±czek odwiedzaj±cy maluchy z pieluszkami i ¶rodkami czysto¶ci, nie móg³ jak co roku osobi¶cie przekazaæ podarków podopiecznym. Zachowuj±c wszystkie restrykcje epidemiologiczne, pozostawia³ je pod drzwiami, pozdrawiaj±c rodziny pozostaj±ce za szyb± swoich domów. Wraz z nadej¶ciem cieplejszych dni, urodziny podopiecznych przenios³y siê do ogrodów. Ekipa urodzinowa urozmaici³a swoje bajkowe przebrania maseczkami ochronnymi oraz specjalnymi rêkawiczkami. Dzieci pocz±tkowo dziwi³y siê tym nowym wizerunkom, ale ostatecznie jak zawsze cieszy³y siê z odwiedzin.
Warto nadmieniæ, ¿e Fundacja Alma Spei dba nie tylko o ma³ych pacjentów, ale tak¿e o ich zdrowe rodzeñstwo. Dziêki Almagrantom mog± realizowaæ swoje pozaszkolne pasje – uczestnicz± w lekcjach baletu czy karate. Ponadto, je¿d¿± na kolonie i obozy zimowe. Fundacja pamiêta o rodzinach podopiecznych podczas Dnia Matki, Ojca, Babci i Dziadka. Przekazuje drobne podarki lub organizuje specjalne rodzinne spotkania, na których rodziny hospicyjne mog± siê lepiej poznaæ i mile spêdziæ czas. Wszystkie dotychczasowe dzia³ania, wypracowane przez wiele lat ciê¿kiej pracy, nagle zosta³y zawieszone…
- Epidemia koronawirusa zmusi³a nas do szukania zupe³nie nowych rozwi±zañ. Absolutna wiêkszo¶æ naszych dzia³añ, maj±cych na celu nawi±zanie kontaktów z darczyñcami, przenios³a siê do sieci. Zwiêkszyli¶my nasz± obecno¶æ w przestrzeni nowych mediów – zaznacza dr Musia³owicz.
Alma Spei dzia³a aktywnie na Facebooku i Instagramie. Tak, aby ka¿dy odbiorca móg³ zobaczyæ codzienn± pracê Hospicjum niemal od ¶rodka. Pokazuj± zdjêcia z ¿ycia hospicjum w dobie epidemii. Krêc± filmiki z wizyt, uwieczniaj± na zdjêciach procedury zak³adania odzie¿y ochronnej. Relacjonuj± now± formê urodzin podopiecznych, a tak¿e oryginalne sposoby rodzin na radzenie sobie z czasem zamkniêcia. Dziêkuj± darczyñcom za okazywane wsparcie i ka¿d± przekazan± formê pomocy.
-Wszystko po to, aby nasi darczyñcy czuli siê czê¶ci± naszej hospicyjnej rodziny. Mieli poczucie, ¿e przekazywane przez nich ¶rodki ka¿dorazowo s³u¿± ma³ym pacjentom.
Hospicjum Alma Spei potrzebuje pomocy. Ka¿dego tygodnia musz± kupowaæ kolejne ¶rodki ochrony osobistej dla medyków. Jednego dnia zu¿ywaj± nawet do kilkudziesiêciu fartuchów, masek, przy³bic i rêkawiczek ochronnych! Do tego, niezbêdne jest równie¿ pozyskanie ¶rodków finansowych na wsparcie dzia³alno¶ci Hospicjum i zapewnienie ma³ym pacjentom jak najwy¿szych standardów opieki.
Czy uda siê znale¼æ nowe ¼ród³a finansowania dla hospicjum? Czy znajd± siê nowi, wspaniali darczyñcy, którzy pomog± przetrwaæ Alma Spei ten trudny czas?
Liczy siê ka¿dy, nawet najmniejszy gest serca. Bo wy¶cig z czasem wci±¿ trwa…

Mo¿esz wspomóc pracê Hospicjum dla dzieci Alma Spei wp³acaj±c darowiznê na konto:
Alma Spei Hospicjum dla Dzieci
ul. Do¿ynkowa 88 a; 31-234 Kraków
BNP Paribas 08 2030 0045 1110 0000 0155 0700
Tytu³ przelewu: Darowizna na cele po¿ytku publicznego
(a³)

III ETAP „ODMRA¯ANIA”
W ubieg³ym tygodniu rz±d og³osi³ III etap odmra¿ania naszego ¿ycia spo³ecznego i ekonomicznego. Wreszcie od poniedzia³ku 18 maja zosta³y otwarte zak³ady fryzjerskie i kosmetyczne, a tak¿e restauracje. Wprowadzono znowelizowane zasady korzystania z komunikacji miejskiej, boisk oraz uczestnictwa w obrzêdach ko¶cielnych. Nastêpuje równie¿ stopniowy powrót do szkó³, a IV etap odmra¿ania zosta³ zapowiedziany na czerwiec.
Od dawna oczekiwano na mo¿liwo¶æ skorzystania z fryzjera i kosmetyczki, bo by³o wiadomo, ¿e kwitnie w tym przypadku podziemie us³ugowe. Jednak te us³ugi bêd± ograniczone poprzez zakaz przebywania oczekuj±cych w zak³adzie. Trzeba umawiaæ siê na okre¶lon± godzinê i zas³aniaæ maseczk± usta i nos je¶li wykonywany zabieg na to pozwala. Ponadto us³ugodawca powinien u¿ywaæ jednorazowych rêczników oraz dezynfekowaæ u¿ywane narzêdzia po ka¿dym kliencie.
Jest mi³a niespodzianka dla restauratorów, którym zapowiadano tylko otwarcie zewnêtrznych ogródków, ale udostêpniono wnêtrza restauracji przy zachowaniu jednak licznych ograniczeñ. Ma obowi±zywaæ limit 4 metrów na osobê w stosunku do powierzchni lokalu. Po ka¿dym kliencie ma byæ dezynfekowany stolik, a pomiêdzy konsumentami musi byæ zachowana odleg³o¶æ 2 metrów. Kucharze i obs³uga lokalu musi u¿ywaæ maseczek i rêkawiczek ochronnych. Zalecono tak¿e wykorzystywanie ogródków przy punktach gastronomicznych, bo wirus gorzej siê przenosi w wolnej przestrzeni. Przypominamy, ¿e tak¿e mog± dzia³aæ hotele i instytucje z baz± noclegow±, a ich sens dzia³ania nabiera nowego wyrazu po uruchomieniu restauracji.
Wreszcie pozwolono je¼dziæ wiêkszej grupie pasa¿erów w komunikacji miejskiej, nie tak jak obecnie po³owie na miejscach siedz±cych co stanowi³o 15 procent powierzchni pojazdów. Teraz bêdzie mog³o je¼dziæ autobusami i tramwajami wiêcej pasa¿erów, bo uwzglêdniono miejsca stoj±ce i bêdzie to stanowiæ 30 proc. wykorzystania powierzchni ¶rodków komunikacji.
Pojawi³a siê mo¿liwo¶æ korzystania z boisk i hal sportowych przy zachowaniu ograniczeñ. W przypadku boisk pe³nowymiarowych bêdzie mog³o w nich przebywaæ 22 osoby oraz 4 trenerów. Otwarte zostan± kina plenerowe, a tak¿e maj± byæ wznowione prace na planach filmowych oraz nagrania w instytucjach kultury.
Od 17 maja w ko¶cio³ach mo¿e przebywaæ wiêcej wiernych, bo 1 osoba na 10 metrów powierzchni ¶wi±tyni, a nie jak do tej pory 15 metrów.
Nastêpuje stopniowy powrót do szkó³. 18 maja wznowi³y zajêcia praktyczne szko³y policealne i specjalistyczne, w tym zajêæ wychowawczych i niezbêdnych do zdobycia prawa jazdy. Kolejnym etapem bêdzie dopuszczenie do szkó³ 25 maja dzieci z klas od 1 do 3, gdzie bêd± prowadzone zajêcia opiekuñczo-dydaktyczne. W tym samym dniu wystartuj± zajêcia konsultacyjne dla maturzystów i o¶mioklasistów, za¶ od 1 czerwca dla pozosta³ych uczniów.
Jednocze¶nie rz±d zapowiedzia³ na koniec czerwca IV etap odmra¿ania w którym zak³ada siê otwarcie kin, salonu masa¿u, solariów, si³owni i klubów fitness, oczywi¶cie w okre¶lonym re¿imie sanitarnym. Wdro¿enie tego etapu, jak równie¿ tych wprowadzonych „odmro¿eñ” bêdzie zale¿a³o od sytuacji epidemiologicznej w kraju.
(MP)


Przed „Stylow±” znów czynny jest kawiarniany ogródek
I Ty zostañ dzia³kowcem – Spêd¼ wakacje 2020 na ROD ...
Posiadanie ogrodu dzia³kowego jest marzeniem niejednego zapracowanego cz³owieka, przy biurku i nie tylko. Atrakcyjne od lat Rodzinne Ogródki Dzia³kowe, podczas tego lata – gdy wyjazdy mogê byæ mocno ograniczone, na pewno zyskaj± jeszcze na popularno¶ci. Zw³aszcza, ¿e w tych miejscach naprawdê du¿o siê dzieje – czego przyk³adem mo¿e byæ Rodzinny Ogród Dzia³kowy „Wis³a”.
Posiadanie w³asnego ogrodu dzia³kowego wi±¿e siê ze swobodnym korzystaniem ze swojego kawa³ka dzier¿awionej ziemi dla rekreacji, wypoczynku, pracy fizycznej po pracy umys³owej przed komputerem, oraz z nieograniczon± mo¿liwo¶ci± korzystania z witaminy D ze s³oñca, które zaspokaja a¿ 90 % dziennego naszego zapotrzebowania, a do tego wzmacnia odporno¶æ naszego organizmu na choroby.
Ka¿dy dzia³kowicz na swój sposób korzysta ze swojego kawa³ka ziemi i nieba. Jedni urz±dzaj± sobie ogródek typowo dla rekreacji, lub jak dawniej czê¶ciej bywa³o, dla zaopatrzenia swoich domowych spi¿arni, aby rozkoszowaæ siê wspania³ymi smakami w³asnych plonów, oczywi¶cie bez konserwantów.
Droga do stania siê dzia³kowiczem jest prosta, tyle, ¿e mo¿e to trochê potrwaæ, poniewa¿ jest kolejka chêtnych do wej¶cia z szerokim u¶miechem na w³asn± dzia³kê. Dzia³kowicze swoje ogródki sprzedaj±, a czasem s± wolne dzia³ki do przydzia³u, dlatego, aby staæ siê szczê¶liwym posiadaczem dzia³ki trzeba najpierw wybraæ sobie ogród dzia³kowy, których na terenie Krakowa nie brakuje. Wybieraæ nale¿y tak, aby by³o ³adne miejsce i dobry dojazd, a nastêpnie skontaktowaæ siê z zarz±dem Rodzinnego Ogrodu Dzia³kowego poprzez stronê internetow±, czy facebook. Wpisaæ siê do kolejki oczekuj±cych, po uprzednim z³o¿eniu podania, lub czytaæ og³oszenia na tablicach informacyjnych w ogrodach, dla zakupu bezpo¶redniego, i ju¿.
Wybór ogrodu ma niebagatelne znaczenie, poniewa¿ lepiej jest spêdzaæ czas z dala od miejskiego zgie³ku i taki ogród jest nad sam± Wis³± - Rodzinny Ogród Dzia³kowy „Wis³a” przy ulicy Klasztornej przy Lasku Mogilskim. Prawda, ¿e ³adne miejsce? Za takim wyborem przemawia wiele czynników, nie tyle samo po³o¿enie. Ogród jest otwarty nie tylko dla dzia³kowiczów, ale równie¿ dla mieszkañców (oczywi¶cie po poluzowaniu restrykcji zwi±zanych z koronawirusem).
W ogrodzie jest bardzo prê¿nie dzia³aj±cy zarz±d, który stara siê zaspokoiæ wymagania wszystkich dzia³kowiczów w zakresie wykorzystania swojej dzia³ki. Podejmuje te¿ wiele inicjatyw, które zaspokajaj± potrzeby kulturalno – rozrywkowe. S± to w imprezy otwarte, finansowane g³ównie z dotacji UMK oraz przez sponsorów zewnêtrznych (firmy).
* * *
W tym roku czekamy niecierpliwie na poluzowanie restrykcji zwi±zanych z koronawirusem, aby znowu organizowaæ cykliczne imprezy dla dzieci i doros³ych, takie jak:
- Dzieñ Dziecka ze wspania³ymi atrakcjami dla dzieciaków,
- spotkania Wielkanocne i Noworoczne,
- sadzenie kwiatów i drzew na terenie Nowej Huty,
- akcja przekazania cebulek i k³±czy dla Hospicjum ¦w. £azarza,
- akcje sprz±tania rzeki D³ubnia, wraz z Fundacj± EcoTrawel,
- sp³ywy kajakiem rzek± D³ubni± z grillem po sp³ywie w naszym ogrodzie koñczy³y siê nie raz,
- warsztaty ró¿nego rodzaju dla dzieciaków ma³ych i wiêkszych, sadzenie cebulek kwiatowych, warsztaty plastyczne, robienie karmników dla ptaków, warsztaty ¶wi±teczne robienia bombek choinkowych i wiele innych,
- Do¿ynki po³±czone z obfitym posi³kiem, tañcami i wystêpami zespo³ów,
- wyjazdy na grzyby,
- Dzieñ Seniora, czyli ró¿nego rodzaju badania dla seniorów.
W tym roku planujemy wykonaæ ogród deszczowy.
- No i, oczywi¶cie na deser dla dzieciaków, spotkanie z Miko³ajem, prezentami i przelotem nad ogrodem Miko³aja z reniferami przy ³adnej pogodzie. Natomiast nie nale¿y nastawiaæ siê na wjazd Miko³aja saniami, no chyba, ¿e wcze¶niej Miko³aj sypnie ¶niegiem.
Pozdrawiamy i ¿yczymy zdrowia.
Zarz±d Rodzinnego Ogrodu Dzia³kowego
* * *
Zainteresowanych dzia³alno¶ci± ROD Wis³a, oraz pragn±cych do³±czyæ do dzia³kowców zapraszamy w to wyj±tkowe miejsce, a na razie na stronê i funpage https://www.facebook.com/rodwisla/ , https://rodzinnyogrodwisla.pl.tl/
(a³)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,203,339 unikalnych wizyt