Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.21] 75 lat ...
· Na niedzielê 23 czer...
· [2024.06.21] Archite...
· [2024.06.14] W czerw...
· [2024.06.14] Symbol ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Amatorski Klub Filmowy Nowa Huta
Ponad 200 filmów, nazwiska takie jak Zanussi, Ridan, Zawidowski. Tysi±ce klatek filmowych pokazuj±cych Now± Hutê jakiej nie znamy, ale te¿ t± któr± wielu z nas wci±¿ pamiêta. Obrazy, które nie tylko opowiadaj± historiê tego miejsca, ale równie¿ zachwycaj±, wzruszaj± i zaskakuj±. Zajrzyj na stronê www.akfnowahuta.pl. By wyruszyæ w niezwyk³± podró¿ wehiku³em czasu. Chcesz wiedzieæ wiêcej zapraszamy na rozmowê z Krzysztofem Ridanem.
WKRÓTCE RUSZ¡ PRACE PRZY HANGARZE CZY¯YNY
Wzniesiony w latach 30. ubieg³ego wieku zabytkowy i unikatowy hangar jest jednym z elementów infrastruktury dawnego Lotniska Kraków-Rakowice-Czy¿yny. W 2009 r. zosta³ przekazany w u¿ytkowanie Muzeum In¿ynierii Miejskiej. Prace zwi±zane z modernizacj± hangaru wraz z budynkiem dawnej kot³owni zaplanowano na lata 2020–2022. Aktualnie trwa przyjmowanie ofert na realizacjê tej inwestycji.
Po likwidacji portu lotniczego w 1963 r. hangar przy ulicy Stella-Sawickiego by³ u¿ytkowany przez MPK w Krakowie. W budynku mie¶ci³a siê zajezdnia autobusowa z warsztatami naprawczymi. Muzeum In¿ynierii Miejskiej od kilku lat z wielk± pieczo³owito¶ci± zajmuje siê odrestaurowaniem obiektu i przystosowaniem go do pe³nienia funkcji trzeciego oddzia³u MIM.
Od 2015 roku prace nabra³y tempa: w latach 2015/16 zosta³ wymieniony ca³y dach wraz ze ¶wietlikami, w roku 2017 odtworzono wrota w ¶cianie pó³nocnej o ³±cznej powierzchni 370 m2, w 2018 r. natomiast uprz±tniêto ogromn± przestrzeñ wokó³ budynku, wyburzono wtórne dobudówki i uporz±dkowano otoczenie oraz czasowo udostêpniono zwiedzaj±cym wystawê „Moto-historie” prezentuj±c± motoryzacyjne zasoby Muzeum.
W 2019 roku uzyskano dofinansowanie projektu przebudowy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ma³opolskiego, dzia³anie 11.4 Rewitalizacja terenów poprzemys³owych.
Prace, które zaplanowano na lata 2020-2022 obejm±: przebudowê i rozbudowê hangaru na potrzeby planowanej ekspozycji, przebudowê i rozbudowê kot³owni na cele muzealne, rozbiórkê wtórnie dobudowanych obiektów, wykonanie podziemnego ³±cznika pomiêdzy hangarem a kot³owni±. Ca³o¶æ w przysz³o¶ci zostanie udostêpniona publiczno¶ci jako zabytek in¿ynierii miejskiej. W kolejnych latach planowane s± prace modernizacyjne i konserwatorskie zwi±zane z budynkiem zwanym „domem lotnika”, a tak¿e terenem wokó³ hangaru.

Szacowany koszt ca³kowity z³o¿onego projektu to 16 019 488 z³. Wysoko¶æ dofinansowania ze ¶rodków GMK – 7 368 028 z³, a ze ¶rodków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ma³opolskiego - 5 198 126 z³.
(f)


Fot. Muzeum In¿ynierii Miejskiej w Krakowie
W Klubach O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta – Akcja Lato
W ograniczonym sk³adzie i obowi±zuj±cych zaleceniach sanitarnych, ale z ogromn± dawk± energii i u¶miechów po nie tak dawnym spêdzaniu czasu wy³±cznie w domu, dzieci chêtnie wziê³y udzia³ w proponowanych w lipcu przez Kluby O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta wakacyjnych pó³koloniach. Stêsknione za zabaw± z rówie¶nikami i beztroskim szaleñstwem, ochoczo dezynfekowa³y rêce i rusza³y na „podbój ¶wiata”. Lipiec up³yn±³ pod znakiem 11 pe³nych atrakcji turnusów, które odby³y siê w piêciu klubach.
Klub Dukat postawi³ na wszechstronny rozwój swoich uczestników. By³o rysowanie, szycie letniego obuwia, ¶piewy, muzykowanie na bum bum rurkach, balonowe ZOO, morskie wycinanki, warsztaty gitarowe, bajkowe opowie¶ci a nawet poznawanie zwyczajów… ¶limaków! Dzieci spróbowa³y swoich si³ tak¿e w przygotowaniu pokazu mody i obejrza³y spektakl. Nie zabrak³o oczywi¶cie ogromnej dawki ruchu – by³y biegi, gimnastyka, rzucanie pi³k± do kosza, tor przeszkód, tañce, sztuczki cyrkowe i zabawy z hula hop, które by³y mo¿liwe dziêki du¿emu terenowi rekreacyjnemu z placem zabaw, który mie¶ci siê tu¿ przy Klubie. Klub Jêdru¶ „porwa³” swoich uczestników w naturê! Pierwszy zielony turnus min±³ na poznawaniu nowohuckiej przyrody. Dzieci dowiedzia³y siê sporo o kryjówkach zwierz±t, wziê³y udzia³ w przyrodniczym bingo i dowiedzia³y siê, dlaczego woda jest tak wa¿na. Znalaz³y nawet najprawdziwsz± d¿unglê w mie¶cie. W drugim tygodniu czeka³y na nich liczne wyzwania – gra terenowa na ³±kach nowohuckich, tworzenie stanowisk obserwacji zwierz±t, zwiady, podczas których m.in. uczyli siê przygotowywaæ mapê i podchody nad Zalewem Nowohuckim.
Tymczasem w Cha³upkach pó³kolonie realizowa³ Klub Karino. Korzystaj±c ze ¶wie¿o oddanego do u¿ytku mieszkañców ogródka jordanowskiego, uczestnicy spêdzali mnóstwo czasu na ¶wie¿ym powietrzu, bior±c udzia³ w rozmaitych warsztatach i aktywnych wyzwaniach. Poznali tradycjê i stworzyli swoje w³asne piniaty, uczyli siê chodziæ na szczud³ach, wziêli udzia³ w warsztatach ceramicznych, skonstruowali w³asne instrumenty dête i nawet zaprojektowali wymy¶lone przez siebie gry planszowe. W lipcu jeden ze swoich wakacyjnych turnusów zrealizowa³ tak¿e Klub Wersalik. Oczywi¶cie nie mog³o siê tam obej¶æ bez zajêæ artystycznych. Instruktorzy przygotowali warsztaty animacji filmowej, cyrkowe, muzyczne i plastyczne. Miêdzy innymi dzieci samodzielnie ozdobi³y kubki, które bêd± piêkn± pami±tk± z wakacji w Wersaliku.
W lipcu na pó³koloniê zaprosi³ tak¿e Klub 303, który podzieli³ ka¿dy dzieñ na trzy modu³y: cyrkowy, teatralno-filmowy i plastyczny. Uczestnicy tworzyli koncepcjê filmu, przygotowywali siê do roli i realizowali nagranie, poznawali ró¿norodne sztuczki ¿onglerki i akrobatyki cyrkowej, zdobywali nowe umiejêtno¶ci manualne wykonuj±c rozmaite prace, m.in. lalki do teatru cieni, lataj±ce machiny, gipsowe odlewy, ¶wieczki czy malowane torby materia³owe.
Pierwsza po³owa tegorocznej Akcji Lato wype³niona by³a mnóstwem wspania³ych atrakcji, spontanicznych akcji i rado¶ci uczestników. Nic dziwnego, ¿e minê³a tak szybko. W sierpniu pó³kolonie organizuje a¿ osiem Klubów O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta, zapraszaj±c m³odych nowohucian do korzystania z kolejnych propozycji w innych rejonach Nowej Huty. Szczegó³owe programy na www.krakownh.pl oraz na profilach FB poszczególnych klubów.
(f)

Amatorski Klub Filmowy Nowa Huta
Powsta³ w 1958 roku. Z jego histori± wi±¿± siê takie nazwiska jak Krzysztof Zanussi (re¿yser), Jerzy Ridan (dokumentalista), Ryszard Zawidowski (realizator telewizyjny) i wiele naprawdê wiele innych. £±cznie cz³onkowie Amatorskiego Klubu Filmowego Nowa Huta stworzyli ponad 200 filmów! Niestety du¿a czê¶æ z nich nie przetrwa³a. Dzi¶ mo¿emy na nowo odkryæ AKF Nowa Huta i obejrzeæ niektóre zrealizowane przez jego cz³onków dzie³a.
Dziêki przyznanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa stypendium dokumentalista, d¼wiêkowiec Krzysztof Ridan realizuje projekt „ Amatorski Klub filmowy historia i dorobek artystyczny” - nie ukrywa, ¿e ma do niego bardzo osobisty stosunek tu bowiem poznali siê jego rodzice. Szczegó³y tej historii, oraz wiele innych ciekawostek zwi±zanych z AKF Krzysztof zdradza w rozmowie, któr± opublikujemy ju¿ wkrótce.
Dzi¶ zapraszamy na film! Bowiem w ramach projektu powsta³ funpage na Facebooku, na którym w ka¿dym wtorek odbywa siê premiera filmu zrealizowanego w ramach Klubu. – Marzê o tym by odnale¼æ i udostêpniæ szerokiej publiczno¶ci chocia¿by czê¶æ jak¿e bogatego dorobku AKF Nowa Huta. Czê¶æ tych ta¶m znajduje siê w tajemniczej szafie ( o które przeczytacie ju¿ wkrótce – przyp.red). Czê¶æ znalaz³em na naszej rodzinnej dzia³ce. Trzeba pamiêtaæ, ¿e powstawa³y one na klasycznej ta¶mie filmowej wiêc ¿eby je udostêpniæ w Internecie trzeba je zgraæ a to niezwykle czasoch³onne. – przyznaje Krzysztof. Nie poddaje siê jednak i szuka, naprawia, zgrywa i odkrywa te filmy na nowo dla szerokiej publiczno¶ci. Zainteresowanych dzia³alno¶ci± AKF NH zapraszamy zarówno na stronê www.akfnowahuta.pl jak i na wyj±tkowe premiery, których przed nami jeszcze 3!
Projekt „ Amatorski Klub Filmowy Nowa Huta historia i dorobek artystyczny” realizowany jest bowiem do koñca sierpnia.
Najbli¿sza premiera ju¿ we wtorek 11 sierpnia o godz. 19.00 na fanpage'u „Amatorski Klub Filmowy Nowa Huta”.
(a³)

Nowa Huta wraca do biegania
Drugi w tym roku i wyj±tkowy, bo nocny bieg w ramach cyklu Nowa Huta w czterech smakach odby³ siê w ostatni± sobotê lipca na Przylasku Rusieckim.
Nowa Huta w czterech smakach to cykl biegów prze³ajowych w czasie 4. pór roku w 4. wyj±tkowych miejscach Nowej Huty. Zawodnicy biegaj± na dwóch dystansach: 10 km i 5 km po najwiêkszej i najbardziej zielonej dzielnicy Krakowa ju¿ czwarty rok z rzêdu.
„Z uwagi na pandemiê COVID-19 musieli¶my przenie¶æ zawody w czasie. Na szczê¶cie doczekali¶my wspólnej zabawy, integracji i rywalizacji na nowohuckich ¶cie¿kach, z zachowaniem wymogów sanitarnych” – mówi Pawe³ Derlatka, kierownik zawodów. „Biegacze mieli okazjê zobaczyæ Przylasek Rusiecki jeszcze w starej ods³onie. Ju¿ dzi¶ przy Zbiorniku nr 1 trwaj± prace budowlane w ramach projektu realizowanego przez Partnera naszych zawodów Kraków Now± Hutê Przysz³o¶ci S.A. Powstanie tam nowoczesna infrastruktura rekreacyjna.” – dodaje Pawe³ Derlatka.
Tradycj± jest, ¿e na finiszuj±cych na mecie czekaj± wyj±tkowe medale, w kszta³cie jednego z nowohuckich osiedli – tym razem w kszta³cie osiedla Zielonego.
„Cieszymy siê, ¿e z ka¿dym kolejnym biegiem, do Nowej Huty przyje¿d¿a coraz wiêcej biegaczy. Kolejne zawody organizujemy ju¿ 22 sierpnia. Start i meta zawodów bêd± na Stadionie Miejskim Hutnik Kraków. Serdecznie zapraszamy. Zapisy s± otwarte” – mówi Piotr Jasiñski, jeden z Fundatorów Fundacji 4 Alternatywy, organizatora zawodów.
„Niezmiennie promujemy dietê wegetariañsk±. Dlatego w³a¶nie na mecie biegu na Przylasku Rusieckim, na biegaczy czeka³y belgijskie frytki w wersji wege: sma¿one na t³uszczu ro¶linnym. Po sierpniowych zawodach posi³ek regeneracyjny bêdzie równie pyszny.” – zachêca Piotr Jasiñski.
(a£)

We¼ przek±skê, usi±d¼ wygodnie na le¿aku i ogl±daj razem z nami – Rusza Nowohuckie Kino Plenerowe!
Za jakie grzechy, dobry Bo¿e?, Tajemnice Silver Lake, Oficer i szpieg oraz Madagaskar. To filmy, które przez 4 sierpniowe weekendy bêd± mogli zobaczyæ mieszkañcy Krakowa. Wystarczy przyj¶æ do parku Lotników Polskich i zaj±æ le¿ak. S±siaduj±ca z miejscem wydarzenia TAURON Arena Kraków, by umiliæ wieczory, zaprasza po przek±ski i napoje do ARENA Garden. Nowohuckie Kino Plenerowe jest organizowane przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach Bud¿etu Obywatelskiego.
Na ka¿dy z czterech seansów wstêp jest wolny. Jedyny warunek, jaki nale¿y spe³niæ, to zakryæ nos i usta na czas udzia³u w wydarzeniu. Jednak warto za³o¿yæ maseczkê, by zobaczyæ w plenerze, w towarzystwie znajomych, z dobrym jedzeniem i napojem filmy z naszego repertuaru. Zaczynamy na Pikniku Krakowskim 8 sierpnia o godz. 21.00 przebojow± komedi±, która stanowi remedium na nasze uprzedzenia i napiêcia wspó³czesnego ¶wiata – co wa¿ne nie próbuj±c go zmieniæ, ale rozbrajaj±c ¶miechem – czyli Za jakie grzechy, dobry Bo¿e?. Po premierze filmu francuskie sale kinowe pêka³y w szwach i zanosi³y siê ¶miechem. To opowie¶æ o czterech córkach na wydaniu i jednym marzeniu ich pouk³adanych, konserwatywnych rodziców – ¿eby dobrze wysz³y za m±¿. Ale co zrobiæ, gdy czterech zakochanych mê¿czyzn to ¯yd, Arab, Chiñczyk i weso³y ch³opak z serca Czarnej Afryki? Ka¿dy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religiê… Zobaczmy tê komediê razem raz jeszcze.
Kolejny weekend 16 sierpnia poka¿e nam spisek w filmie Tajemnice Silver Lake. Bohater filmu Davida Roberta Mitchella to bezrobotny po¿eracz popkultury z Los Angeles – Sam. Na ¶lad tajemniczego znikniêcia dziewczyny z s±siedztwa naprowadzaj± go informacje zakodowane na starych VHS-ach, hollywoodzkie lokacje, znaki na ¶cianach, piosenki i komiksy. Nie trzeba dodawaæ, ¿e taka przygoda budzi w m³odzieñcu niezmordowanego Philipa Marlowe'a. Zapraszamy na wspólne ¶ledztwo!
Oficera i szpiega Romana Polañskiego zobaczymy w weekend 23 sierpnia. Film opowiada opart± na faktach historiê Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera pochodzenia ¿ydowskiego, który za rzekom± zdradê swojej ojczyzny zosta³ skazany na do¿ywocie i zes³any na Wyspê Diabelsk± u wybrze¿y Gujany Francuskiej. Na seans nie zalecamy zabierania najm³odszych dzieci, to jednak thriller.
Na koniec Nowohuckiego Kina Plenerowego seans dla ca³ej rodziny, czyli 30 sierpnia bawimy siê w towarzystwie zwierz±t z Madagaskaru. Ten pe³nometra¿owy film animowany z 2005 roku, wyprodukowany przez wytwórniê DreamWorks, opowiada o czwórce zwierz±t z zoo w nowojorskim Central Parku. Kiedy nagle l±duj± w tropikalnej d¿ungli, musz± stawiæ czo³a tak uzyskanej wolno¶ci i ¿yciu, jakie dot±d tylko sobie wyobra¿a³y – ale którego nigdy nie zasmakowa³y. Gwarancja du¿ej dawki ¶miechu, naprawdê.
Nowohuckie Kino Plenerowe jest wydarzeniem towarzysz±cym kampanii spo³eczno-informacyjnej B±d¼ Turyst± w Swoim Mie¶cie. Projekt sfinansowano ze ¶rodków Bud¿etu Obywatelskiego Miasta Krakowa oraz ze ¶rodków Dzielnicy XIV Czy¿yny.
(f)

Zmiany przed teatrem
Zmienia siê teren przed wej¶ciem g³ównym do Teatru Ludowego. Teraz bêdzie tu wiêcej zieleni, w³a¶ciwie powstanie ma³y ogród. Wygl±da to bardzo zachêcaj±co, ale nasi Czytelnicy, szczególnie mi³o¶nicy teatru z odleglejszych rejonów Krakowa pytaj± – co z parkingiem dla tych, którzy na spektakl wybior± siê samochodem?
(k)

Bêd± nowe pomosty na Nowohuckich £±kach
Dopiero w przysz³ym roku Nowohucianie bêd± mogli znowu skorzystaæ w pomostów, które znajduj± siê na £±kach Nowohuckich. Zamkniête i ogrodzone ta¶m± – poniewa¿ ich stan techniczny zagra¿a³ bezpieczeñstwu, niestety nie nadaj± siê do remontu. Z informacji uzyskanych w Zarz±dzie Zieleni Miejskiej wynika, ¿e obecnie powstaje projekt nowych pomostów, które do u¿ytkowania oddane zostan± w roku 2021.
(a³)

W nowohuckich parkach – Niedziela Na Skarpie
Sposób na lato dla tych którzy w obawie przed wirusem pozostaj± w mie¶cie? Naprawdê mamy wiele piêknych nowohuckich parków, niestety czê¶æ z nich jest w³a¶nie na lato wy³±czona z powodu remontów, ale to miejsce warto poleciæ W niedzielne popo³udnie, przy piêknej pogodzie warto pospacerowaæ na starej wi¶lanej skarpie. Przywita nas w pe³nej krasie ró¿any ogród z drewnianymi pergolami. Ustawione wewn±trz ³awki sprawi±, ¿e mo¿na poczuæ siê tu jak w rajskim ogrodzie. Park ¯eromskiego po ubieg³orocznej modernizacji jest ¶wietnym miejscem na miejski wypoczynek i relaks. Dla wszystkich, bo skrajem skarpy, nad £±kami Nowohuckimi prowadzi wygodna ¶cie¿ka rowerowa i spacerowa. Utrudzeni lub lubi±cy s³oñce mog± poopalaæ siê na drewnianych le¿akach. Miejsce do zabawy znajda tak¿e najm³odsi. To teren otwarty dla wszystkich a w ostatni±, s³oneczna pogodê by³o tu na pewno mniej t³ocznie ni¿ nad Nowohuckim Zalewem.
(l)

Spotkajmy siê w ogrodzie £a¼ni Nowej – Bulwar[t] Sztuki 2020
Najbardziej wyczekiwane przez nowohucian i mieszkañców ca³ego Krakowa wakacyjne wydarzenie plenerowe rozpocznie siê 16 lipca w ogrodzie Teatru £a¼nia Nowa, nieopodal Zalewu Nowohuckiego. Rozpoczyna siê najwiêkszy w Krakowie letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2020. £a¼nia zaprasza g³odnych wra¿eñ kulturalnych na ponad 50 wydarzeñ w ci±gu 30 dni lata.
W tym roku na Bulwar[t]cie szczególnie wa¿ne jest spotkanie – z zachowaniem przepisowego dystansu, ale twarz± w twarz. Po czasie izolacji jeste¶my spragnieni ¿ywej obecno¶ci drugiego cz³owieka i bycia razem. Spotkaniom sprzyja kameralna atmosfera ³a¼niowego ogrodu. Ka¿dy cykl i ka¿de bulwar[t]owe wydarzenie poprowadzi uczestników w nowe ¶wiaty, poprzez rozmowê o literaturze, sztukê teatraln±, poprzez taniec, muzykê, wspólne czytanie, ogl±danie filmów, kulturalne aktywno¶ci.
- W tym roku nie uruchomimy licznika, który pokazuje, ile tysiêcy uczestników odwiedza Bulwar[t] Sztuki w ka¿dym tygodniu jego trwania. Do³o¿yli¶my wszelkich starañ, ¿eby spotkania na ¿ywo by³y przede wszystkim bezpieczne i komfortowe dla odbiorców. Zaaran¿owali¶my piêkny przyteatralny ogród £a¼ni Nowej, w którym nasi widzowie, Bulwar[t]owicze, bêd± mogli odpocz±æ, zrelaksowaæ siê i za¿yæ kultury. Program jest tak szeroki i bogaty, ¿e ka¿dy znajdzie w nim to, czego potrzebuje w tym dziwnym czasie. A wszyscy potrzebujemy teraz przede wszystkim uwagi, rado¶ci i wzajemnej troski. Z pomoc± w takiej sytuacji przychodzi teatr i kultura — mówi Ma³gorzata Szyd³owska, g³ówna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki.
- To bardzo wa¿ne, ¿e mo¿emy spotkaæ siê z widzami w plenerze, równie¿ w tym roku. Zwykle od pa¼dziernika ju¿ odbieramy telefony i wiadomo¶ci z pytaniami o wakacyjn± dzia³alno¶æ. Mieszkañcy wpisuj± Bulwar[t] Sztuki w swoje plany urlopowe. Spotkania nad Zalewem Nowohuckim zawsze by³y wa¿nym elementem wakacji w mie¶cie. Ten rok i ostatnie wydarzenia przynios³y wiele strachu i niepewno¶ci. Wci±¿ jednak otrzymujemy sygna³y, ¿e widzowie potrzebuj± Bulwar[t]u Sztuki. Jeszcze bardziej. S³yszymy, ¿e chc± wyj¶æ z internetu i uwolniæ siê od stresu i izolacji. Na chwilê zapomnieæ o tym, co tu i teraz. Dlatego w tym roku zabierzemy widzów w kosmos, daleko st±d. Bêdziemy odrywaæ siê od pandemicznej, ale mo¿e przede wszystkim politycznej rzeczywisto¶ci — mówi Bartosz Szyd³owski, dyrektor artystyczny Teatru £a¼nia Nowa.
SCENA NOCY LETNIEJ
W programie mocne propozycje teatralne. Od 6 czerwca £a¼nia znów ¿yje graniem spektakli! Scena nocy letniej otworzy siê 17 lipca pokazami „Plutona p-brane” – o niezwyk³ym ¿yciu odkrywcy planety Pluton i równie niezwyk³ym losie samego Plutona (re¿. M. Paku³a, pokazy 17.07 o 17.00 i 20.00). Na Bulwar[t]cie nie mog³oby zabrakn±æ wieczoru Impro KRK, spektakle grupy improwizuj±cych aktorów s± uwielbianym punktem programu (spektakl 18 lipca o 20.30). Bêdzie mo¿na zobaczyæ równie¿ oczekiwane przez widzów przedstawienia „Wa³êsa w Kolonos” (re¿. B. Szyd³owski), „Nowohucka telenowela” (re¿. J. Roszkowski) oraz ostatni± premierê £a¼ni „Ginczanka. Przepis na prostotê ¿ycia” (re¿. A. Gryszkówna) z kreacj± Agnieszki Przepiórskiej w roli Zuzanny Ginczanki.
KINOWE ¦WIATY
W ramach Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego £ukasza Maciejewskiego, czyli bulwar[t]owych spotkañ z gwiazdami polskiego kina, jako go¶cie pojawi± siê miêdzy innymi £ukasz Simlat i Bo¿ena Stachura, a tak¿e re¿yserka obsady „Zimnej wojny” Magdalena Szwarcbart, nowa cz³onkini Amerykañskiej Akademii Filmowej. Nie zabraknie tak¿e kina miêdzynarodowego – cykl Kino Bulwar[t]: ¦wiat zaplanowany jest na niedziele.
NOWO¦CI W PROGRAMIE
Nowo¶ci± bêdzie cykl wyj±tkowych rozmów Ma³gorzaty Wach – Literacki ogieñ – z wybitnymi reporterami i pisarzami. Przy ognisku bêdzie mo¿na spotkaæ siê z Jackiem Hugo-Baderem, Ilon± Wi¶niewsk±, Filipem Springerem i Zo¶k± Papu¿ank±. Go¶cie zabior± nas w podró¿ do mro¼nej Grenlandii, surowej Syberii, gór Pamiru, pustyni Gobi, niedalekiej Pragi i Miedzianki, której ju¿ nie ma. Opowiedz± o ludziach, których warto poznaæ, ksi±¿kach, które trzeba przeczytaæ i miejscach, które warto zobaczyæ. W ramach obchodzonego w tym roku 25-lecia Teatru £a¼nia Nowa, kuratorka wystawy „Przesz³o¶æ to dzi¶, tylko cokolwiek dalej” poprowadzi równie¿ Podró¿e w czasie – spotkania z aktorami zwi±zanymi z £a¼ni±: Janem Peszkiem, Jerzym Stuhrem, Radkiem Krzy¿owskim i Agnieszk± Przepiórsk±. Bêd± opowie¶ci o teatrze, ale równie¿ podró¿e ¶cie¿kami, które doprowadzi³y rozmówców do punktu w czasie, w którym s± teraz.
BULWAR[T] DLA M£ODYCH
W ogrodzie nie zabraknie miejsca dla m³odych umys³ów. Tegoroczny program dla dzieci i m³odzie¿y to przede wszystkim niedzielne spotkania artystyczno-literackie dla rodzin. Razem z zaproszonymi do cyklu aktorkami m³odzi uczestnicy poznaj± fragmenty znanych i lubianych ksi±¿ek z tematyk± kosmosu w tle. Lektura „Bajek robotów” S. Lema, „Ma³ego Ksiêcia” A. De Saint-Exupery’ego, „Wielkiej Ma³ej Nied¼wiedzicy” Pauliny Chmurskiej bêd± punktem wyj¶cia do ka¿dorazowo innych warsztatów: filozoficznych, muzycznych, plastycznych, kuglarskich. Du¿e wyzwanie stawiamy tak¿e przed m³odymi konstruktorami. W ramach tygodniowych warsztatów scenograficzno-plastycznych #rakietaczelend¿ bêdzie mo¿na zbudowaæ kilkumetrow± instalacjê artystyczn± pod okiem scenografki. Równolegle Teatr £a¼nia Nowa rozpoczyna tworzenie platformy wspó³pracy z m³odzie¿±. Projekt „Granice otwarte” adresowany do m³odzie¿y w wieku 15–17 lat rozpocznie siê w lipcu. Punktem wyj¶cia do pracy bêd± tematy podró¿owania, przekraczania granic i multikulturowa Polska. Przewodnikiem po tym ¶wiecie bêdzie £ukasz Zaleski – re¿yser i dramaturg.
WARSZTATY
Doro¶li równie¿, jak zwykle, dziêki bulwar[t]owym warsztatom bêd± mogli rozwin±æ swoje umiejêtno¶ci lub spróbowaæ czego¶ nowego, odkryæ nieznane wcze¶niej talenty i perspektywy. W tym roku wyj±tkowe okazje: w poniedzia³ki warsztaty „Wizualno¶æ w teatrze”, czyli cykl spotkañ z artystami, realizatorami i rzemie¶lnikami odpowiedzialnymi za wizualn± stronê tego, co dzieje siê na scenie i wokó³ niej. W soboty warsztaty genealogiczne z cz³onkiniami Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, które potrafi± odkopaæ z przesz³o¶ci ka¿d± tajemnicê i podziel± siê z uczestnikami wiedz±, jak to siê 5 strona robi. Tegoroczny Bulwar[t] to tak¿e bogata oferta taneczna. Co ¶rodê w ogrodzie warsztaty tanga argentyñskiego z najlepszymi z najlepszych – Ann± i Marcinem Sieprawskimi, w³a¶cicielami szko³y Bravo Tango. Do tañczenia zapal± ka¿dego, kto tylko bêdzie chcia³ spróbowaæ. W programie równie¿ trwaj±ce tydzieñ warsztaty choreograficzne dla kobiet, które poprowadzi re¿yserka i tancerka Renata Piotrowska-Auffret, oraz ruchowe spotkanie nie do przegapienia z Joann± Hussakowsk± (Hussanie w 5Rytmach).
MUZYCZNY FINA£
Na zakoñczenie Bulwar[t]u 2020 (16 sierpnia) widzów czeka mocny akcent muzyczny. „Trzecioligowy ¿ycia król” to spektakl-koncert w re¿yserii £ukasza Czuja. W 21 piosenkach, u³o¿onych w historiê o mê¿czy¼nie na zakrêcie, o szalonej karierze rockandrolowca i jej upadku, Tomasz Mars i Miros³awa ¯ak zaprezentuj± sceniczne show, które balansuje na krawêdzi pomiêdzy cha³tur± a ambitn± sztuk±. Energetyczny rock and roll, disco, punk, nieco psychodelicznych brzmieñ, a wszystko w rytm pe³nych ironii, humoru i poezji.
* * *
Program na najbli¿szy tydzieñ
+ 17 VII (pi±tek), godz. 17 i 20 – Teatr: Pluton p-brane.
+ 18 VII (sobota), godz. 11 – Warsztaty genealogiczne; godz. 16.30 – Spotkania: Podró¿e w czasie; godz. 19 – Teatr: Impro KRK.
+ 21 VII (wtorek), godz. 18 – Warsztaty: Wolno¶æ w teatrze.
+ 22 VII (¶roda), godz. 18 – Taniec: Tango argentyñskie.
+ 23 VII (czwartek), godz. 20.30 – Kino: Wszystko dla mojej matki.
(f)


Fot. Monika Stolarska
Uzdrowisko Nowa Huta… Tê¿nia nareszcie otwarta
18-metrowa tê¿nia solankowa nad Zalewem Nowohuckim to pierwszy tego typu obiekt w Krakowie. Na jej otwarcie mieszkañcy czekali do¶æ d³ugo, poniewa¿ pierwsza konstrukcja sp³onê³a w kwietniu 2018r. Doczekali siê jednak i 1 lipca prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dokona³ uroczystego otwarcia obiektu.
Pierwsza krakowska tê¿nia solankowa otwarta jest codziennie. Jej konstrukcja, sk³adaj±ca siê z trzech 18-metrowych ramion, wykonana zosta³a z drewna modrzewiowego i wype³niona ga³±zkami tarniny. Inwestycja kosztowa³a 1,5 mln z³.
Warto wiedzieæ, ¿e pierwotnie tê¿nie s³u¿y³y do zagêszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dziêki temu odkryto ich walory lecznicze, poniewa¿ powietrze wokó³ nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekaj±c po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu. Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczêto stosowaæ w ró¿nego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tê¿nie jest wiêc zbli¿ony do tego, którego za¿ywamy podczas nadmorskich podró¿y. Godzinny spacer przy tê¿ni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spêdzonym nad morzem. Jak zaznaczy³ podczas otwarcia obiektu Prezydent Krakowa miejsce takie jak to jest nie do przecenienia dla mieszkañców wielkich aglomeracji. W mie¶cie tak zanieczyszczonym jak Kraków to, mo¿na ¶mia³o powiedzieæ, oaza zdrowia.
- Budowy tê¿ni domaga³o siê wiele ¶rodowisk. Co¶ takiego jest potrzebne w mie¶cie – podkre¶la³ 1 lipca tu¿ po otwarciu tê¿ni prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jego zdaniem tê¿nia przyci±gnie mieszkañców i turystów chc±cych skorzystaæ z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu. Ju¿ pierwszy weekend pokaza³, ¿e faktycznie mieszkañcy – w ka¿dym wieku – niezwykle chêtnie korzystaj± z tego dobrodziejstwa. Prezydent Majchrowski zapowiedzia³ równie¿, ¿e na etapie projektowania s± jeszcze dwa podobne obiekty w mie¶cie – nad zalewem Bagry i obok Nowohuckiego Centrum Kultury. - Jest uzdrowisko Mateczny, Swoszowice, bêdzie uzdrowisko Nowa Huta – mówi³ prezydent.

Tê¿nia zosta³a ukoñczona na pocz±tku 2020 roku, ale do u¿ytku zosta³a oddana teraz, na pocz±tku lipca, przy okazji pi±tych urodzin Zarz±du Zieleni Miejskiej, który jest realizatorem tego zadania i jednostk± zarz±dzaj±c± obiektem.

- Tê¿nia jest obiektem bezp³atnym, w pe³ni udostêpnionym mieszkañcom od godziny 7 do 22. Przy tê¿ni mo¿na przebywaæ bez maseczek, ale przypominam, ¿e nadal powinni¶my zachowywaæ odpowiedni± odleg³o¶æ od innych ludzi – podkre¶la Piotr Kempf dyrektor Zarz±du Zieleni Miejskiej.
(a³)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 28,203,272 unikalnych wizyt