A jak± metodê wybraæ do zapolowania na sandacza? Grunt czy spinning? Wydaje siê, ¿e ³owienie sandacza na spinning jest bardziej skomplikowane od ³owienia metod± gruntow±. Wynika to zarówno z ostro¿no¶ci sandacza, który nie spieszy siê z chwyceniem przynêty, jak i z tego, ¿e sandacze przebywaj± najchêtniej w¶ród ró¿nych wodnych przeszkód, jak korzenie, kamienie czy inne zawady. A w takich okoliczno¶ciach o zaczep i zerwanie blachy ³atwo.
Do po³owów metod± gruntow± wybieramy wêdziska d³ugo¶ci 3-4 metrów, o elastycznej, ale niezbyt miêkkiej szczytówce. Je¶li chodzi o grubo¶æ ¿y³ki, to w zupe³no¶ci wystarczy 0,25-0,30 milimetrów. Haczyki ¶redniej wielko¶ci, ale najwa¿niejsze ¿eby by³y ostre. Sandacz ma twarde szczêki i lubi siê wypi±æ z niedostatecznie ostrego haczyka. Je¶li chodzi o przynêty, to sprawdzaj± siê ¿ywe rybki (ma³e ukleje czy jelce, takie od 5 do 8 centymetrów), ale dobre efekty – szczególnie w jeziorach i innych zbiornikach daje równie¿ po³ów na martw± rybkê. U¿ywaj±c takiej w³a¶nie przynêty warto rozci±æ brzuch martwej rybki lub rozgnie¶æ jej czê¶æ. To spowoduje wydzielanie siê krwi bêd±cej dodatkow± przynêt± dla sandacza. Wa¿ne jest to, ¿eby przynêta – niezale¿nie od tego, co ni± jest – by³a niewielka i po braniu ca³a znalaz³a siê w pysku ryby wraz z haczykiem. Sandacz, jak wspomnia³em, jest bardzo ostro¿ny i gdy tylko wyczuje haczyk, z ca³± pewno¶ci± wypluje przynêtê.
W braniu sandacza mo¿na wyró¿niæ trzy fazy. W pierwszej sandacz chwyta przynêtê i odp³ywa z ni± kilka metrów. W fazie drugiej ustawia schwytan± rybkê w odpowiedniej pozycji (w 80 procentach przypadków przynêta jest po³ykana od strony ogona). W trzeciej fazie sandacz zdecydowanie odp³ywa. Zaciêcie powinno nast±piæ w³a¶nie w fazie trzeciej oraz byæ pewne i dynamiczne.
Oczywi¶cie obserwowanie wspomnianych faz brania jest zdecydowanie ³atwiejsze przy u¿yciu stosownego sp³awika. Inaczej sprawa wygl±da, gdy ³owimy na grunt bez sp³awika, z zastosowaniem ciê¿arka dennego. Wtedy na pewno potrzeba wiêkszego do¶wiadczenia, by – obserwuj±c wysnuwanie siê ¿y³ki z ko³owrotka – w³a¶ciwie oceniæ fazê brania. Oczywi¶cie kab³±k ko³owrotka o sta³ej szpuli powinien byæ w takie sytuacji otwarty, by ¿y³ka mog³a siê swobodnie wysnuwaæ. Gdy ¿y³ka nagle zacznie siê wysnuwaæ, oznacza to branie. Wtedy nale¿y poczekaæ na ustanie tej akcji. A gdy, po przerwie, ¿y³ka znów zacznie siê wysnuwaæ, a na dodatek tym razem szybciej, to znak, ¿e nale¿y zaci±æ.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia June 15 2024
343 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".