Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.10.04] Na pa¼d...
· [2024.10.04] Spieszm...
· Na niedzielê 6 pa¼dz...
· [2024.10.04] Skok na...
· [2024.09.27] Na ryby...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W najnowszym „Lodo³amaczu” PROJEKT NOWA HUTA

Ukaza³ siê pa¼dziernikowy numer „Lodo³amacza – pisma ludzi walcz±cych. Temat przewodni numeru wyznacza „Projekt Nowa Huta”, bowiem „Lodo³amacz” w tym miesi±cu tropi wszelkie przejawy aktywno¶ci dzielnicy, a jest ich naprawdê wiele: Nowa_huta.rtf; Warsztaty Mindmapping Nowa Huta; Nowa Huta. Dlaczego nie?!; Akademia Nowoczesnych Technologii czy Odkrywanie Nowej Huty.
Czytaj±c najnowszy numer „Lodo³amacza” mo¿ecie zapoznaæ siê z nowymi (sfotografowanymi przez Julien Menad) a tak¿e „starymi” (opisanymi przez Piotra Skuchê) przestrzeniami Nowej Huty – Parkiem Edukacyjnym, Kopcem Wandy i Nowohuckimi £±kami. Znajdziecie równie¿ przegl±d atrakcji proponowanych przez knajpki i lokale – clubbing po nowohuckich miejscach rozrywki odby³ dziennikarz Gazety Wyborczej – Rafa³ Romanowski. Oczywi¶cie, przeczytacie i o tym, co na bie¿±co dzieje siê w £a¼ni Nowej – podró¿y „Cukru w normie” do stolicy, premierze „Lisa Filozofa”, przygotowaniach do „Edypa”, projekcie „Polo”… W ankiecie nowohuckiej poznacie Marcina Kobierskiego, aktora Teatru Bagatela, dowiecie siê tak¿e, w jaki sposób i dlaczego „zperformowa³ siê” lodo³amaczowy kibic teatralny, za¶ w kolejnym odcinku telenoweli przedstawi siê Wam Pan Zbyszek od nieje¿d¿enia… Ponadto – jak zawsze – aktualno¶ci kulturalne z miasta i dzielnicy, nowohuckie newsy i czarna strona z rozmaito¶ciami…
(f)
AKADEMIA NADZIEI
Akademia Nadziei czyli Uniwersytet Trzeciego Wieku w „Ignatianum” u OO. Jezuitów, rozpoczyna jesienno-zimowe zajêcia roku 2005/2006. Spotkania, poczynaj±c od 26 pa¼dziernika, odbywaj± siê w ¶rody o godzinie 17.00 w sali nr 111 na parterze budynku „Ignatianum” przy ul. Kopernika 25 (z ty³u za Bazylik±).
W programie przewidziane s± nastêpuj±ce wyk³ady, po³±czone z dyskusj±:
26 X. Ks. Tomasz Choma SJ – O poszukiwaniu pe³ni cz³owieczeñstwa.
2 XI. Marek Lasota – Polska wobec wyboru kard. Karola Wojty³y na papie¿a
9 XI. Jaros³aw Szarek – 1989 Odzyskana Niepodleg³o¶æ.
16 XI. Jan Franczyk – Emocje: szansa czy przekleñstwo.
23 XI. S. Anna Walulik – Wiara doros³ych.
30 XI. Ewa Dybowska – Wychowanie wed³ug ¶w. Ignacego.
7 XII. Anna Osuchowa – Aktualna sytuacja prasy katolickiej.
14 XII. Ryszard Terlecki – Stan wojenny: zbrodnia nieukarana.
Kapliczka do rejestru zabytków
Prezydent Jacek Majchrowski wyst±pi³ z wnioskiem do Ma³opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie o wpis do rejestru zabytków kapliczki z figur± Chrystusa Zbawiciela ¦wiata po³o¿onej przy zbiegu ulicy Rzepakowej oraz drogi do Branic.
Kapliczka ta nale¿y do najcenniejszych tego typu zabytków na obszarze Krakowa. Ufundowana zosta³a w roku 1781, z okazji rozgraniczenia dóbr nabytych przez braci Badenich od Augusty Poniatowskiej, siostry króla Stanis³awa Augusta. Kapliczka wykonana z piaskowca i wapienia sk³ada siê z postumentu i figury Chrystusa Salwatora, ukazanego w typie ikonograficznym tzw. „Salwatora Mundi”, czyli Zbawiciela ¦wiata (w rêce trzyma kulê ziemsk± z umieszczonym na niej krzy¿em, znakiem zbawienia). Ten typ przedstawienia stosowany by³ w sztuce sakralnej od ¶redniowiecza do czasów nowo¿ytnych. Pó¼nobarokowa rze¼ba odznacza siê wysokimi walorami artystycznymi i jest jednym z nielicznych tej klasy przyk³adów rze¼by kamiennej z koñca XVIII stulecia. Obecnie kapliczka wymaga konserwacji oraz zapewnienia odpowiedniego nadzoru merytorycznego nad przebiegiem prac konserwatorskich. Konserwacja planowa jest jeszcze w tym roku.
Nie bardzo wiadomo, dlaczego wielu mieszkañców Branic i okolicznych osiedli nazywa tê kapliczkê kapliczk± Boga Ojca. Nawet znajduj±ce siê tam pola nazywane bywaj± polami „za Bogiem Ojcem”. W¶ród niektórych mieszkañców panuje te¿ przekonanie, ¿e w³a¶nie w miejscu, gdzie stoi kapliczka znajduje siê dok³adnie ¶rodek Europy.
(f)
Podpis pod foto: Kapliczka Chrystusa Zbawiciela ¦wiata przy ul. Rzepakowej.
Foto: Wojciech Ru¶niak
Sukces nowohuckich aktorów
W sobotê 8 pa¼dziernika br. w Tarnowie zakoñczy³ siê Festiwal Komedii „Talia”. W prezentacjach wziê³o udzia³ 14 wyselekcjonowanych przedstawieñ teatralnych z ca³ej Polski, w których zagra³o blisko 100 aktorów.
Pi±ta edycja konkursu historycznego OD WANDY DO SENDZIMIRA
O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza m³odzie¿ gimnazjów i szkó³ ponadgimnazjalnych do udzia³u w konkursie historycznym „Od Wandy do Sendzimira”.
TO JU¯ 24 NOWOHUCKA KRONIKA FILMOWA
W pierwszym reporta¿u widzowie bêd± mieli okazjê zobaczyæ projekty plakatów o Nowej Hucie przygotowane przez studentów Akademii Sztuk Piêknych w ramach projektu Nowa_ Huta rtf (relacje, tekst, forma) realizowanego przez Ma³opolski Instytut Kultury w ramach europejskiego programu Kultura 2000. ¬ród³em inspiracji by³y rozmowy z mieszkañcami Nowej Huty. To ich ocenie zostan± poddane plakaty, zanim czê¶æ z nich w przysz³ym roku pojawi siê na nowohuckich osiedlach. Ekipie Nowohuckiej Kroniki Filmowej uda³o siê równie¿ wej¶æ na Kombinat i zrealizowaæ materia³ filmowy na terenie kilku wydzia³ów. W rezultacie powsta³a interesuj±ca impresja filmowa z³o¿ona z obrazów, ¶wiate³, d¼wiêków. Kronikê zakoñczy fragment filmu Jolanty Niewiñskiej o ojcu Korneliuszu, który w 1951 roku, w czasie wakacji pracowa³ jako junak S³u¿by Polsce, a zaraz potem wst±pi³ do klasztoru Ojców Cystersów w Mogile. Zapraszamy do Kina Studyjnego „Sfinks”.
(r)
KONCERT W MOGILE
W niedzielê 2 pa¼dziernika o godz. 19.00 w bazylice OO. Cystersów w Mogile odby³ siê koncert inauguruj±cy w nowym roku kulturalnym znany ju¿ w Nowej Hucie cykl pod nazw± „Koncerty Mogilskie”. Tym razem mogli¶my wys³uchaæ kompozycji Telemanna, Gounoda, Mendelssohna-Bartholdego i van Beethovena w wykonaniu dwóch m³odzie¿owych orkiestr: niemieckiej Orchester der Friedrich von Bodelschwing Schulen Bethel z Bielefeld oraz Krakowskiej M³odej Filharmonii. Orkiestry poprowadzili: Matthias Günther i Tomasz Chmiel.
(f)
Nowa Huta – lata piêædziesi±te FOTOGRAFIE WIKTORA PENTALA
W przysz³y czwartek, 6 pa¼dziernika br. o godz. 18.00 w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa fotografii Wiktora Pentala „Nowa Huta – lata piêædziesi±te”.

Zdjêcia do obejrzenia w galerii.
Co nowego w Kronice?
W 22 wydaniu Nowohuckiej Kroniki Filmowej (premiera 30 listopada) mo¿na bêdzie zobaczyæ relacjê z kolejnego koncertu, który w ramach III Festiwalu Sacrum Profanum odby³ siê w hali walcowni Mittal Steel Poland. Tym razem by³o to znakomite widowisko baletowe „Romeo & Julia” Sergieja Prokofiewa z udzia³em Orkiestry Filharmonii im. K.Szymanowskiego w Krakowie. Nastêpnie realizatorzy Kroniki zapraszaj± widzów do Ko¶cielnik na Festiwal Piosenki Ludowej. W imprezie wziê³o udzia³ 11 zespo³ów dzia³aj±cych przy klubach O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta i ko³ach Zwi±zku Emerytów i Rencistów. Go¶ciem Festiwalu by³a kapela ludowa „Mydliczanie”. Kronikê zakoñczy mini-happening dedykowany przysz³emu... prezydentowi. Co prawda jest to zapis archiwalny, z okresu poprzednich wyborów, jednak temat pozostaje jak najbardziej aktualny. W happeningu wyst±pi³y: Dominika Kurdziel, wówczas uczennica Zespo³u Szkó³ Muzycznych im. M.Kar³owicza, oraz Zosia Papu¿anka z XXI LO.
Zapraszamy wiêc do kina studyjnego „Sfinks”, w którym Kronika wy¶wietlana jest przed ka¿dy seansem. Mo¿na j± bêdzie tak¿e zobaczyæ w poniedzia³ek 3 pa¼dziernika o godz. 8.15 i 17.50 w programie TVP3.
(a)
8 pa¼dziernika br., po raz jedenasty BIEG MEMORIA£OWY IM. BOGDANA W£OSIKA
W przysz³± sobotê, 8 pa¼dziernika o godz. 12.15, spod budynku administracyjnego „Z” Mittal Steel Poland S.A. – Kraków po raz jedenasty wystartuj± uczestnicy Biegu Memoria³owego im. Bogdana W³osika. Bieg organizuje Miêdzyzak³adowa Organizacja Zwi±zkowa NSZZ „Solidarno¶æ” przy Mittal Steel Poland O/Kraków. Celem biegu, który od lat gromadzi setki uczestników jest uczczenie pamiêci zastrzelonego przez oficera SB m³odego Bogdana W³osika oraz popularyzacja ulicznych biegów rekreacyjno-sportowych. Patronat nad biegiem objêli rodzice Bogdana – pañstwo Irena i Julian W³osikowie oraz przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Pawe³ Pytko i marsza³ek województwa ma³opolskiego Janusz Sepio³.
Nowohuckie uroczysto¶ci 25-lecia NSZZ „Solidarno¶æ”
To by³ prawdziwy Dzieñ „Solidarno¶ci”. Czwartek, 8 wrze¶nia 2005 roku. Najpierw sesja w Sali Teatralnej Mittal Steel Poland po¶wiêcona 25. rocznicy Zwi±zku, pó¼niej uroczysta Msza ¶w. w ko¶ciele M.B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach, któr± odprawi³ w asy¶cie kilkudziesiêciu kap³anów metropolita krakowski abp Stanis³aw Dziwisz, po niej przemarsz na plac Centralny gdzie ods³oniêto i po¶wiêcono przeniesiony z terenu huty pomnik „Solidarno¶ci”. Na koniec koncert w alei Ró¿, z „Murami, które run±” w wykonaniu Leszka Wójtowicza i „¯eby Polska by³a Polsk±” Jana Pietrzaka. W uroczysto¶ciach wziê³o udzia³ kilkana¶cie tysiêcy osób.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.15 29,331,570 unikalnych wizyt