Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
ZAKWITN¡ POLAMI NADZIEI
Choæ XIII Edycja ¯onkilowych Pól Nadziei rozpocznie siê na dobre w marcu 2010 r., to zainaugurowana zosta³a ju¿ w pi±tek 9 pa¼dziernika. Ponad 300 osób, wziê³o udzia³ w ¯onkilowym Marszu, który tradycyjnie przeszed³ ulicami Krakowa.
„¯onkilowy pi±tek” rozpocz±³ siê ju¿ o godz. 10.00, kiermaszem zorganizowanym przez pracowników i wolontariuszy nowohuckiego Hospicjum, pod krakowskim Bunkrem Sztuki. Wtedy te¿ „w miasto” wyruszyli wolontariusze z koszami pe³nymi ¿onkilowych cebulek, które rozdawali w zamian za dowolny datek na rzecz Hospicjum ¶w. £azarza. Kwesta trwa³a a¿ do godziny 14, kiedy to rozpoczê³a siê najbardziej widowiskowa czê¶æ inauguracji, czyli ¯onkilowy Marsz. Tegoroczne preludium XIII ¯onkilowych Pól Nadziei odby³o siê przy d¼wiêkach szkockich dud. Wybór instrumentu nie by³ przypadkowy, bowiem idea Pól Nadziei przywêdrowa³a do Krakowa w³a¶nie ze Szkocji, z Edynburga. Ponad 300 osób, g³ównie m³odzie¿ ze szkó³ podstawowych i gimnazjalnych Krakowa i okolic, przesz³o spod Barbakanu przez krakowski Rynek pod Bunkier Sztuki. Tam odby³o siê uroczyste sadzenie ¿onkilowych cebulek, podczas którego kilka s³ów do zebranych powiedzia³ wiceprezes Zarz±du Towarzystwa Przyjació³ Chorych Hospicjum ¶w. £azarza dr Piotr Ma³ecki. Podziêkowa³ on przyby³ym za zaanga¿owanie w dzia³alno¶æ hospicjum, szczególnie za¶ m³odym ludziom za wra¿liwo¶æ i chêæ niesienia pomocy umieraj±cym. Zaznaczy³, ¿e te wsadzone do ziemi kwiatowe cebulki s± jak ¶wiat³o, które zapalamy jako dowód pamiêci dla umieraj±cych, z t± wielk± ró¿nic±, ¿e ogieñ ga¶nie a ¿onkile na wiosnê zakwitn±, zakwitn± Polami Nadziei.
Nale¿y przypomnieæ, ¿e przez ca³y rok Hospicjum prowadzi akcjê informacyjn± oraz program edukacyjny w szko³ach. Równie¿ osoby doros³e mog± okazaæ chorym swoje wsparcie nie tylko w czasie ¯onkilowych Pól Nadziei. Ka¿dy bez wzglêdu na wiek mo¿e zostaæ wolontariuszem w hospicjum. Wystarczy zg³osiæ siê do Centrum Wolontariatu Hospicyjnego na ul Fatimsk± 17. Nie trzeba równie¿ szukaæ puszek, czy czekaæ na sk³adanie PITu, ¿eby przekazaæ datek na rzecz chorych. Wystarczy wp³aciæ pieni±dze na konto Bank BPH S.A. II O/Kraków | Rachunek nr. 36 1060 0076 0000 3200 0133 4486.
ZOSTAÑ WOLONTARIUSZEM PACZKI
Zamieñ idea³y w czyn!
ZOSTAÑ WOLONTARIUSZEM PACZKI
Niezwyk³e do¶wiadczenia, pracê z niebagatelnymi lud¼mi, poczucie sensowno¶ci swoich dzia³añ oraz mo¿liwo¶æ zmienienia rzeczywisto¶ci wokó³ siebie – to wszystko mo¿esz zyskaæ do³±czaj±c do SZLACHETNEJ PACZKI. Zostañ Paczkowym wolontariuszem ju¿ dzi¶!
Ju¿ po raz dziewi±ty Szlachetna Paczka ruszy³a do dzia³ania, by w grudniu ¶wi±teczna pomoc dotar³a do najbardziej potrzebuj±cych. W tym momencie poszukujemy wolontariuszy – najwa¿niejszych osób Paczki. Szukamy odpowiedzialnych i odwa¿nych osób z terenów Nowej Huty oraz innych czê¶ci Krakowa i ma³opolski, które odwiedz± rodziny ¿yj±ce w ubóstwie i zapytaj± o ich potrzeby - a pó¼niej umieszcz± te dane w internetowej bazie, by darczyñcy mogli przygotowaæ dla rodzin paczki na ¶wiêta.
Paczka to prezent: z jednej strony wymarzony i d³ugo oczekiwany, a z drugiej – starannie przygotowany, trafiony i szlachetny. Wolontariusz jest jego po¶rednikiem – to on kontaktuje siê z rodzin± i pyta, czego jej brak. Równie¿ on odpowiada za kontakt z darczyñc±: dba o dostarczenie mu potrzebnych informacji, odpowiada na pytania o potrzeby rodziny, a pó¼niej, po przekazaniu paczki rodzinie sam dostarcza prezent dla darczyñcy: czyli relacjê z tego, jak paczka zosta³a przyjêta i ile sprawi³a rado¶ci. To wspólne ¶wiêtowanie rado¶ci – ka¿dy jest ni± obdarowany!
- Udzia³ w Paczce da³ mi wiarê w ludzi – mówi Ela, wolontariuszka z kilkuletnim sta¿em. – Wiem ju¿, ¿e w czasach, kiedy dla wielu pieni±dz jest najwy¿sz± warto¶ci±, s± ludzie, którzy potrafi± siê dzieliæ - nie tylko przedmiotami, ale tak¿e swoim czasem i zaanga¿owaniem w przygotowanie paczki dla potrzebuj±cej osoby. Poza tym to niezwyk³a przygoda! Kto raz odwiedzi³ rodziny, wszed³ w ich ¶wiat, by przynie¶æ im paczkê ju¿ nigdy nie bêdzie taki sam!
Prócz niepowtarzalnych do¶wiadczeñ oraz przekazania bezpo¶redniej i skutecznej pomocy udzia³ w Paczce to tak¿e okazja do poznania niezwyk³ych ludzi. Zw³aszcza w tym roku, gdy rusza nowy Paczkowy portal spo³eczno¶ciowy. Ka¿dy wolontariusz ma w nim swój profil, zawiera nowe znajomo¶ci z lud¼mi z ca³ej Polski, wymienia siê do¶wiadczeniami i publikuje w³asne artyku³y – staje siê czê¶ci± Naszej Paczki. Nasza Klasa to przy tym prze¿ytek!
Szlachetna Paczka jest tak skuteczna, ¿e co roku dociera do coraz wiêkszej ilo¶ci rodzin – dlatego z roku na rok potrzebujemy jeszcze wiêkszej ilo¶ci wolontariuszy. W tym roku chcemy dostarczyæ szlachetn± pomoc 5 tysi±com najbardziej potrzebuj±cych rodzin – dlatego szukamy ludzi samodzielnych i g³odnych zmiany, którzy zorganizuj± konkretn± pomoc dla potrzebuj±cych, a darczyñcom dadz± jeszcze wiêcej: szansê na bycie szlachetnym i mnóstwo rado¶ci z dawania! Nie zmarnuj okazji na tak emocjonuj±ce ¶wiêta: do³±cz do naszej Paczki ju¿ dzi¶ na www.szlachetnapaczka.pl!
(f)
TRWA BUDOWA NOWYCH POBOCZY PRZY AL. JANA PAW£A II
Wiêkszo¶æ poboczy al. Jana Paw³a II jest w katastrofalnym stanie technicznym. Rozje¿d¿one przez samochody dostawcze i ciê¿arowe w wielu miejscach s± ca³kowicie zniszczone (tak jest na przyk³ad przy alei Jana Paw³a II od strony os. Centrum A). Radni Dzielnicy XVIII od dawna apelowali do w³adz Miasta o za³atwienie problemu remontu jednej z najwa¿niejszych nowohuckich arterii komunikacyjnych w sposób kompleksowy, a wiêc równocze¶nie z kapitalnym remontem poboczy. Przed kilkoma dniami rozpocz±³ siê remont fragmentu pobocza – od przystanku autobusowego na wysoko¶ci os. Handlowego (przy stacji benzynowej Statoil) w kierunku Nowohuckiego Centrum Kultury.
(f)

Co nowego w Teatrze Ludowym?
Premierowy spektakl „Duety” rozpoczyna nowy, 54 sezon w Teatrze Ludowym. Bêdzie mo¿na go ogl±daæ na Scenie pod Ratuszem od 9 pa¼dziernika. W „Duetach” wystêpuje dwójka aktorów: Maja Bare³kowska i Tadeusz £omnicki, zagraj± po piêæ ró¿nych ról. Sztuka jest podsumowaniem tego, co widzowie zobaczyli ju¿ w dwóch innych spektaklach znajduj±cych siê w repertuarze tej sceny, czyli „Wszystko o kobietach” i ”Wszystko o mê¿czyznach”.
Nastêpna premiera odbêdzie siê w po³owie listopada, tak¿e na scenie na Rynku G³ównym.
- Bêdzie to krakowski debiut re¿yserski aktora i re¿ysera Mateusza Prze³êckiego, który debiutowa³ u nas kilka lat temu jako aktor, a teraz zadebiutuje tak¿e jako re¿yser. To bêdzie spektakl „Stefcia Æwiek w szponach ¿ycia”, czyli adaptacja opowiadania Dobrawka Ugre¶iæ – mówi dyrektor Teatru Ludowego Jacek Strama.
Dobrawka Ugre¶iæ to chorwacka pisarka i eseistka., która z powodów politycznych od lat pozostaje na emigracji. Debiutowa³a w latach 70-tych, jest t³umaczona na wiele jêzyków, w tym polski. Z kraju wyjecha³a w 1993r., mieszka³a w Holandii i Stanach Zjednoczonych. Przedtem przez 20 lat pracowa³a w Instytucie Teorii Literatury na uniwersytecie w Zagrzebiu. Specjalizowa³a siê w literaturze rosyjskiej. W 1988r. wyda³a zbiór alternatywnej prozy rosyjskiej. Jej „Stefcia” to swoista parodia literatury kobiecej. Ale na tym nie koniec; ju¿ teraz na Du¿ej Scenie trwaj± próby do kolejnej sztuki.
- Pracujemy nad polsk± prapremier± powie¶ci Stanis³awa Dygata, pt. „Disneyland” – mówi dyr. Strama - na tej podstawie w 1967r. powsta³ film pt. „Jowita” w re¿yserii Janusza Morgensterna, w którym swoj± ostatni± rolê zagra³ Zbyszek Cybulski, film by³ zreszt± krêcony w³a¶nie w Krakowie.
Drugi raz inny re¿yser zainteresowa³ siê „Disneylandem” w 1998r., to Filip Zylber, który zaadaptowa³ powie¶æ dla potrzeb Teatru TV.
-Teraz na naszej scenie wyre¿yseruje j± Jaros³aw Tumidajski, m³ody re¿yser, którego „Barbarê Radziwi³³ównê z Jaworzna-Szczakowej” mieli¶my okazjê ogl±daæ podczas pierwszego Postsocfestiwalu organizowanego przez Teatr Ludowy. Jaros³aw Tumidajski przywióz³ ten spektakl z teatru z Katowic, gdzie cieszy siê wielkim powodzeniem. Mam nadziejê, ¿e równie du¿ym - zw³aszcza w¶ród m³odej publiczno¶ci – bêdzie siê cieszyæ tak¿e nasz „Disneyland” – mówi Jacek Strama.
Od kilku lat Teatr Ludowy funkcjonuje na trzech scenach; g³ównej – Du¿ej Scenie na os. Teatralnym, ale tak¿e na scenie Stolarnia, która zast±pi³a scenê Nurt.
-Wybudowane tam zosta³o zaplecze dla tej sceny, tak, ¿e bêdzie teraz ju¿ w pe³ni wyposa¿ona, s± garderoby. No i mamy Scenê pod Ratuszem. Ale nie wiem, czy nie bêdziemy musieli w najbli¿szym czasie po prostu zaprzestaæ eksploatowania choæby sceny Stolarnia. A to z prozaicznego powodu - opowiada dyr. Teatru Ludowego – we wrze¶niu okaza³o siê, ¿e bêdziemy mieæ na nasz± dzia³alno¶æ o 213 tys. z³. mniej. Finanse to teraz rzecz, która spêdza nam sen z powiek. Gdyby¶my wiedzieli wcze¶niej, to tê stratê 213 tys. z³. roz³o¿yliby¶my na 12 miesiêcy, a tak – musimy poradziæ sobie w cztery. Mimo, ¿e mamy prognozowany bardzo dobry wynik finansowy, to przecie¿ wszystko, co wypracujemy – a mogliby¶my przeznaczyæ na dalszy rozwój teatru - bêdziemy musieli oddaæ. Mo¿e jakim¶ cudem uda nam siê dopi±æ bud¿et do koñca roku, w taki sposób, ¿e nie wyka¿emy straty. Ale bêdzie to niezwykle trudne. 213 tys. – to bardzo du¿o. Dla porównania: premiera na Du¿ej Scenie kosztuje ok. 100 tys., a na ma³ej – 50 tys. z³. Czyli tak naprawdê, to, co zaplanowali¶my, robimy w³a¶ciwie z wirtualnych pieniêdzy... Mam nadziejê, ¿e uda nam siê te brakuj±ce pieni±dze do koñca roku zarobiæ – mówi dyr. Strama. - Frekwencja – póki co – jest bardzo dobra, ale przecie¿ nie ma pewno¶ci, ¿e i nasi widzowie nie zaczn± oszczêdzaæ... W domowych bud¿etach trzeba najpierw od³o¿yæ na to, co do garnka, a wydatki na kulturê planuje siê pó¼niej... Ale mój najg³êbszy niepokój budzi przysz³y rok - mamy sygna³, ¿e nasza dotacja ma byæ obni¿ona o 30% - my¶lê, ¿e w takiej sytuacji nie bêdzie nas staæ na zrobienie czegokolwiek nowego. Na szczê¶cie w repertuarze mamy ponad 20 pozycji, wiêc mamy co graæ, tyle tylko, ¿e teatr to nie fabryka, gdzie siê wy³±cznie odtwarza; to miejsce, w którym siê tworzy – my potrzebujemy nowych rzeczy, my siê musimy ci±gle rozwijaæ, podnosiæ umiejêtno¶ci. Je¿eli bêdziemy pozbawieni mo¿liwo¶ci tworzenia, to mo¿e nie za rok, ale za dwa, trzy bêdzie to ju¿ widoczne na scenie – mówi Jacek Strama.
Rocznie w Teatrze Ludowym widzowie ogl±daj± 7 nowych spektakli, ale przy bud¿ecie obciêtym o 30% dyrekcja teatru zapowiada tylko 4 premiery: dwie na Du¿ej Scenie i dwie na ma³ej.
- Na razie jestem przygotowany na najgorsze, ale mo¿e to najgorsze nie oka¿e siê takie straszne. Problem polega na tym, ¿e ju¿ powinienem zawieraæ umowy z twórcami na przysz³y rok, a nie mogê tego zrobiæ, bo nie wiem, czym bêdê dysponowaæ – mówi dyrektor. Mimo naszych k³opotów staramy siê, by to, co pokazujemy widzom, by³o cenne. Wprawdzie przy obecnym zagonieniu, zmêczeniu, ludzie szukaj± w teatrze przede wszystkim rozrywki, ale przecie¿ ró¿ne s± jej oblicza – mówi dyrektor teatru. - Rozrywka, której nie lubiê, to np. kabaretony – teraz jest ich wysyp, a s± ró¿nej klasy. Staramy siê, by w naszym repertuarze znajdowa³y siê takie spektakle, które – mimo, ¿e s± rozrywkowe, maj± przynajmniej tak¿e tê drug± warstwê – by widz siê rzeczywi¶cie bawi³, ale nie tylko; ¿eby zosta³o w nim co¶, co powoduje uruchomienie procesu my¶lenia, choæby tylko takiego w drodze do domu, w tramwaju, samochodzie... Np.: jak ja bym siê zachowa³ w okre¶lonych okoliczno¶ciach - podobnie, czy inaczej...co bym zrobi³... Czy wyci±gn±³bym rêkê do kogo¶, czy odwróci³ plecami... Dlatego staramy siê szukaæ tekstów, które to daj±. Rozrywka - tak, ale na najwy¿szym poziomie aktorskim, re¿yserskim, a oczywi¶cie - przede wszystkim - problemowym.
Podczas, gdy pojawi³y siê ogromne k³opoty finansowe dotycz±ce dzia³alno¶ci teatru, jest i dobra wiadomo¶æ – milion z³otych przyzna³o miasto na remont elewacji Teatru Ludowego. ¦ciany zyskaj± nowy wygl±d, podobnie, jak plac przed teatrem.
- Trafili¶my na ¶wietn± firmê, która z wielkim sercem podesz³a do remontu. Teatr piêknieje, piêknieje jego elewacja, dlatego Dzia³ Promocji i Reklamy dosta³ szlaban na zas³anianie teatru. W zwi±zku z tym poszukuje siê nowych form prezentowania siê – komentuje dyrektor.
- Zamurowali¶my gabloty, które zosta³y zamontowane jeszcze za czasów dyrektora Krygiera, w latach 70-tych. Ci±gle wybijano nam w nich okna. I okaza³o siê, ¿e teraz forma teatru zmieni³a siê na korzy¶æ. Bêdziemy wiêc w celach reklamowych raczej wykorzystywaæ s³upy, ni¿ przykrywaæ now±, efektown± elewacjê – mówi Beata Strama z Dzia³u Promocji i Reklamy Teatru Ludowego - mamy jeszcze w planie zagospodarowanie przestrzeni wokó³ teatru, chcemy te¿ postawiæ du¿e tablice i na nich umieszczaæ plakaty i inne materia³y reklamowe. Apelujê do graficiarzy – mówi B.Strama – by nie malowali nam ¶cian… Koniec remontu przewidziano na prze³om pa¼dziernika i listopada, wtedy wy³oni siê w ca³ej okaza³o¶ci ten - ju¿ przecie¿ – historyczny budynek.
Anna Kaszewska.



Maja Bare³kowska i Tadeusz £omnicki w spektaklu „Duety”
KONKURS IM. RYSZARDA KAPU¦CIÑSKIEGO ROZSTRZYGNIÊTY
30 wrze¶nia b.r. og³oszono w Krakowie wyniki Ogólnopolskiego Konkursu na Reporta¿ im. Ryszarda Kapu¶ciñskiego„Nowa Huta 1949-2009”. Na konkurs organizowany przez O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, w ramach Obchodów Jubileuszu 60-lecia Nowej Huty, realizowany pod honorowym patronatem ¿ony reportera Alicji Kapu¶ciñskiej, wp³ynê³o 61 prac.
Czê¶æ z³o¿onych prac nie spe³nia³a wymogów konkursu. Teksty zawiera³y wprawdzie wiele ciekawych opowie¶ci o przesz³o¶ci, napisanych jednak w formie wspomnieñ czy dzienników. Jest to bardzo warto¶ciowy materia³ socjologiczny, nie móg³ byæ jednak poddany ocenie konkursowej. Czê¶æ prac nie spe³nia³a innych formalnych warunków regulaminu. Wiele tekstów z³o¿onych do konkursu pokaza³o jednak ¿ycie codzienne w Nowej Hucie czasów minionych i obecnych w formie reporta¿y, oddaj±cych „prawdê o Nowej Hucie”. Wybrane spo¶ród nich przez jury i nagrodzone prace, zawieraj± w sobie interesuj±c± tre¶æ jak i obraz problemów, którymi ¿yj± ich bohaterowie. Jury nie znalaz³o jednak reporta¿u, któremu chcia³oby przyznaæ g³ówn±, I nagrodê. II nagrodê w wysoko¶ci 4.000,00 z³. jury przyzna³o pracy „A Bóg patrzy³”, autorstwa Piotra Parzysza z Zawiercia. Ten reporta¿ to przejmuj±ca, sprawnie i bardzo wzruszaj±co napisana, opowie¶æ o samotno¶ci w wielkim mie¶cie. III nagrodê w wysoko¶ci 3.000,00 z³. jury przyzna³o pracy „Zadziora z Nowej Huty”- reporta¿owi o losach znanej sportsmenki, silnej kobiety, zmagaj±cej siê ze swoim trudnym losem. Autork± jest Maria Lisiñska – Kozio³ z Krakowa. Regulaminowe wyró¿nienia po 1.000,00 z³., jury przyzna³o trzem pracom - „Miasto dobrego losu”, którego autork± jest Eliza Leszczyñska – Pieniak z Zamo¶cia - za dobry, sprawny pisarsko, przemy¶lany, autentyczny, ciekawy reporta¿. „Pisaæ o tym nie warto”, której autorem jest Ryszard Niemiec z Krakowa, za bardzo ciekawy, „nieoczywisty temat” jak napisa³ w recenzji jeden z jurorów i sprawne pióro autora. „Poza granic± skargi” Moniki Hyla z Krakowa, która przedstawi³a reporta¿ o pracy wolontariusza w nowohuckim Hospicjum. O sposobie upublicznienia nagrodzonych i wyró¿nionych prac organizator konkursu zdecyduje w najbli¿szym czasie. Ju¿ teraz jednak wiadomo, ¿e ze wzglêdu na ma³± objêto¶æ tych prac, nie uda siê wydaæ zapowiadanej ksi±¿ki.
Wrêczenie nagród i uroczyste zakoñczenie konkursu odbêdzie siê w listopadzie br. O dok³adnej dacie O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida poinformuje na swojej stronie internetowej www.okn.edu.pl
(mh)
Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty RUSZCZA I BRANICE
W ¶rodê, 23 wrze¶nia w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. S³onecznym otwarta zosta³a nowa wystawa po¶wiêcona dwóm, bogatym w historiê miejscowo¶ciom, które dzi¶ s± podmiejskimi osiedlami Nowej Huty: Ruszczy i Branicom.
Z obiema miejscowo¶ciami zwi±zanych by³o kilka znamienitych polskich rodów: Gryfitów-¦wiebodziców (ze s³awnym Klemensem Jaks± na czele), Wierzbiêtów, Branickich, Badenich czy wreszcie Popielów. Obie miejscowo¶ci szczyci³y siê okaza³ymi dworami, a Ruszcza starym murowanym ko¶cio³em. Na wystawie (bardzo ciekawie zrealizowanej od strony plastycznej) zobaczyæ mo¿emy pami±tki zwi±zane z tymi miejscowo¶ciami oraz mieszkaj±cymi na ich terenie lud¼mi. Parafia w Ruszczy, na okoliczno¶æ wystawy wypo¿yczy³a kilka zabytkowych szat i naczyñ liturgicznych. Ogl±daj±c wystawê, dziêki wspó³pracy z nowohuckim oddzia³em Muzeum Archeologicznego, mo¿na tak¿e poznaæ najwa¿niejsze dane dotycz±ce prahistorii tych ziem (wiêcej na ten temat mo¿na zobaczyæ na specjalnej ekspozycji w Muzeum Archeologicznym w Branicach).
Wystawie towarzyszy estetycznie wydany katalog, który stanowi prawdziwe kompendium wiedzy na temat historii Ruszczy i Branic. Jego - symboliczna wrêcz cena – pozwala domniemywaæ, ¿e zakupi go zapewne ka¿dy mi³o¶nik przesz³o¶ci Nowej Huty.
Autork± scenariusza i kuratorem wystawy, któr± ogl±daæ mo¿na do koñca lutego przysz³ego roku, jest Maria Lempart. Aran¿acjê plastyczn± ca³o¶ci wykona³ £ukasz Sarnat.
(f)



Fot. Adam Gryczyñski
Nowa Huta - Nieobiektywnie
O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na warsztaty fotografii reporta¿owej
Nowa Huta - Nieobiektywnie
”Nowa Huta – Nieobiektywnie” to projekt warsztatów fotografii reporta¿owej, podczas których uczestnicy odkrywaj± obiektywem aparatu Now± Hutê. Jedn± z atrakcji  pierwszej edycji  bêdzie dokumentowanie spektaklu  "Supernova - Rekonstrukcja" w Teatrze "£a¼nia Nowa".  Zajêcia prowadzi Tomek Wiech*, laureat konkursu World Press Photo 2008.
Program najbli¿szych warsztatów:
+ Pi±tek, 9 X br: godz. 16:00 - Klub Kombinator (os. Szkolne 25, przy Teatrze “£a¼nia Nowa”) wprowadzenie do zagadnieñ fotografii reporta¿owej; prezentacja zdjêæ prezentuj±cych ró¿ne spojrzenia na Now± Hutê i na fotografiê w ogóle omówienie zdjêæ dostarczonych przez uczestników; godz. 18:00 – fotografowanie spektaklu „Supernova – Rekonstrukcja”
+ Niedziela, 11 X br.: godz. 10:00 – praktyczne æwiczenia z fotoreporta¿u na terenie Nowej Huty, po³±czone z indywidualnymi konsultacjami - przegl±d i omówienie zdjêæ wykonanych podczas warsztatów; godz.18:00 – zakoñczenie.
Celem dwudniowych warsztatów jest nie tylko praca nad rzemios³em i wzbogacenie w³asnego portfolio ale przede wszystkim  poszukiwanie indywidualnego  spojrzenia na fotografowany temat. Dziêki pracy w kameralnej piêcioosobowej grupie ka¿dy uczestnik bêdzie mieæ mo¿liwo¶æ rozwoju swoich umiejêtno¶ci pod okiem uznanego profesjonalisty. W programie warsztatów dominowaæ bêd± zajêcia praktyczne oraz osobiste konsultacje. Warsztaty adresowane s± do m³odych fotografów, reprezentuj±cych poziom od ¶redniego do zaawansowanego, którzy chcieliby rozwijaæ swoje umiejêtno¶ci. Decyduje kolejno¶æ zg³oszeñ i warto¶æ artystyczna nades³anego portfolio. Zg³oszenia prosimy kierowaæ na adres: nieobiektywnie@okn.edu.pl.
Szczegó³owe informacje: O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, 012 644 27 65 w. 18 oraz na stronie www.nieobiektywnie.okn.edu.pl
(f)
Na ¿yczenie Nowohucian Wyj±tkowy pokaz filmowy
Filmy, które zosta³y nagrodzone i wyró¿nione na Nowohuckim Festiwalu Filmowym bêdzie mo¿na ogl±dn±æ w najbli¿szy poniedzia³ek w Kinie Studyjnym „Sfinks”. Pokaz zorganizowany, podobnie jak Festiwal, przez Stowarzyszenie Korboturbina, odbêdzie siê o godz. 18.00.
Nowohucki Festiwal Filmowy by³ jedn± z imprez zorganizowanych z okazji Jubileuszu 60-lecia Nowej Huty. Trwaj±cy 5 dni, zgromadzi³ przed ekranami kilka tysiêcy widzów, którzy obejrzeli a¿ 60 filmów o Nowej Hucie. Oprócz, ciesz±cych siê najwiêkszym zainteresowaniem, pokazów plenerowych filmy wy¶wietlane by³y równie¿ w Kinie Studyjnym Sfinks, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje Nowej Huty oraz w Klubie Kombinator. Widzowie mogli obejrzeæ materia³y z pierwszych lat istnienia Nowej Huty jak równie¿ filmy powsta³e w roku bie¿±cym, dokumenty, fabu³ê oraz film animowany, komediê i dramat. Mogli zobaczyæ Now± Hutê jak± pamiêtaj±, jak± ogl±daj± z okien swoich mieszkañ oraz Hutê jakiej nie znaj±.
Spo¶ród 25 filmów zg³oszonych do konkursu, jury w sk³adzie Jerzy Armata, Tomasz Dettloff, Jadwiga Huczkowska, Krzysztof Miklaszewski i Maria Malatyñska (przewodnicz±ca) oraz Rafa³ Stanowski (sekretarz) po obejrzeniu w dniach 26-30 sierpnia br. 25 filmów konkursowych w Nowohuckim Festiwalu Filmowym, przyzna³o nastêpuj±ce nagrody: I nagrodê filmowi „Miasto bez Boga” Jacka Petryckiego prod WFDiF wraz z Europejskim Centrum Solidarno¶ci w Gdañsku, 2009r. „za umiejêtno¶æ syntezy w temacie tak gor±cym emocjonalnie, jak walka o ko¶ció³ w Nowej Hucie”. II nagrodê filmowi „Szczê¶ciarze” Tomasza Wolskiego prod. KIJORA Anna Gawlita 2009 „za obraz zwyczajnego ¿ycia, rejestrowany na twarzach wspó³czesnych mieszkañców Nowej Huty”.
Jury przyzna³o równie¿ trzy równorzêdne wyró¿nienia filmom: „Triada Nowohucka” Anny Pankiewicz, prod. Studio Filmowe AnialkaTeam, 2007 r. – za animacjê; „Z kart historii Nowej Huty”, real. Nowohucka Kronika Filmowa, prod. OK. im. Cypriana K. Norwida w Krakowie 2009 r. – za now± formê; „Wies³aw” Marka Marlikowskiego, prod. TVP S.A. Oddzia³ w Krakowie, 2008 r. – za reporta¿.
Te w³a¶nie filmy bêdzie mo¿na obejrzeæ 5 pa¼dziernika o godz.18.00 w Kinie Studyjnym Sfinks. - Ju¿ w trakcie trwania Festiwalu ludzie pytali o to kiedy i gdzie bêdzie mo¿na zobaczyæ nagrodzone filmy. Pomimo, ¿e Nowohucki Festiwal Filmowy skoñczy³ siê miesi±c temu wci±¿ odbieramy maile i telefony z pytaniami o ten pokaz. Mo¿na ¶mia³o powiedzieæ, ¿e organizujemy go na ¿yczenie Nowohucian – mówi Krzysztof Ridan prezes Stowarzyszenia Korboturbina. W imieniu organizatora serdecznie zapraszamy.
Muzeum PRL ujawnia plany na sezon 2009/10
CO ZOBACZYMY W DAWNYM KINIE „¦WIATOWID”?

Gry symulacyjne, miêdzynarodowa zbiórka pami±tek po komunizmie, multimedialna wystawa z okazji rocznicy stanu wojennego i wielki ogólnopolski konkurs na sta³± ekspozycjê – to tylko czê¶æ z zaplanowanych na najbli¿szy rok wydarzeñ w Muzeum PRL w Nowej Hucie. Niektóre z nich ju¿ siê odby³y inne realizowane bêd± w nadchodz±cych miesi±cach.


Muzeum PRL, bêd±ce krakowsk± fili± Muzeum Historii Polski, wystartowa³o ju¿ z nowym projektem historycznym, rozpoczynaj±c tym samym swój sezon kulturalny w Nowej Hucie. By³a to gra symulacyjna adresowana do gimnazjalistów i licealistów – „Gra o wolno¶æ”.
- Historia powojenna Polski zaczyna byæ dla m³odych tym, czym dla osób starszych by³a staro¿ytno¶æ. Zabawna prehistoria z modnymi gad¿etami – kartk± na miêso, ma³ym fiatem i pralk± Frani±. Zapyta³am ostatnio kilkana¶cioro nastolatków o rozwiniêcie skrótu PRL. Tylko jeden potrafi³ to zrobiæ. Zaczêli¶my wiêc sezon w rocznicê porozumieñ sierpniowych. Dzieñ przed pierwszym dzwonkiem, poprzez interaktywn± zabawê, opowiedzieli¶my, jak dyskutowano o wolno¶ci przy okr±g³ym stole. Mamy nadziejê, ¿e historia sprzed dwudziestu lat stanie siê w ten sposób mniej obojêtna. – mówi Jadwiga Emilewicz, nowy kierownik Muzeum PRL.
Zadaniem uczestników „Gry o wolno¶æ” by³o wypracowanie zapisu dotycz±cego wolno¶ci s³owa, wyznania i zrzeszania siê. Uczestnicy zostali podzieleni na dwa obozy – rz±dowy i opozycjê solidarno¶ciow±. T³em gry by³a wystawa po¶wiêcona przygotowaniom i obradom przy okr±g³ym stole prezentowana do ubieg³ej soboty w siedzibie Muzeum w dawnym kinie ¦wiatowid. Dwa tygodnie po realizacji gry symulacyjnej „Gra o wolno¶æ”, w rocznicê powo³ania rz±du Tadeusza Mazowieckiego, zainaugurowana zosta³a jedna z kluczowych inicjatyw Muzeum w tym roku – wielka zbiórka pami±tek po komunizmie pod has³em „Uwolnij pamiêæ”. Akcja ma zasiêg miêdzynarodowy – jest adresowana zarówno do Polaków z ca³ej Polski, jak i Polonii. Ju¿ dzisiaj wiadomo, ¿e w zbiorach muzeum znajd± siê unikatowe eksponaty pochodz±ce bezpo¶rednio od autorów transformacji. 26 wrze¶nia w dniu zamkniêcia wystawy „Od opozycji do wolno¶ci” odby³o siê spotkanie, w którym wziêli udzia³ dzia³acze ówczesnej opozycji demokratycznej oraz historycy. Pytania go¶ciom zadawa³a m³odzie¿.
Natomiast 13 grudnia planowana jest multimedialna wystawa po¶wiêcona pierwszym dniom stanu wojennego. – To by³ czas, o którym nie chcia³bym ju¿ pamiêtaæ. Pocz±tek najgorszej dekady w powojennej historii polski. Pierwsze doby by³y najtrudniejsze, poniewa¿ my naprawdê siê bali¶my. Nie wiedzieli¶my, co wprowadzenie stanu wojennego bêdzie dla nas oznaczaæ. Czy to pocz±tek wojny, czy zostaniemy wcieleni do Zwi±zku Sowieckiego – wspomina Janusz Sepio³, cz³onek Rady Programowej Muzeum. Ta wystawa przygotowywana jest we wspó³pracy z Radiem Kraków.
W styczniu 2010 nast±pi og³oszenie konkursu architektoniczno-wystawienniczego. Bêdzie to konkurs otwarty, do udzia³u w którym zaproszone zostan± zespo³y architektów i plastyków. Trzy tysi±ce metrów kwadratowych budynku zostanie dostosowane do celów wystawienniczych. Budynek daje wiele mo¿liwo¶ci. Wysokie piwnice mieszcz±ce schron, du¿a i mniejsza sala kinowa, d³ugie korytarze i wiele pomieszczeñ, wreszcie dach z widokiem na panoramê miasta. Muzeum bêdzie opowiadaæ historiê 45 powojennych, skomplikowanych i trudnych lat - w sposób multimedialny. Oprócz wystawy sta³ej znajdzie siê w nim miejsce na ekspozycje czasowe, projekcje filmowe, spotkania i konferencje.
27 kwietnia 2010 r. minie piêædziesi±ta rocznica tragicznych walk o nowohucki krzy¿. Dobrze znane mieszkañcom Nowej Huty i Krakowa wydarzenia nie istniej± dostatecznie w ¶wiadomo¶ci Polaków. Planujemy wiêc wystawê i spotkania opowiadaj±ce o tych wydarzeniach – mówi Jadwiga Emilewicz.
Obecnie czeka nas rozpoczêcie pierwszego etapu inwestycyjnego. W³adze miasta przeprowadz± do koñca tego roku prace przygotowuj±ce gmach do remontu – ekspertyzy, oczyszczenie budynku ze ¶cianek dzia³owych, pozostawionych tu przez wynajmuj±cych lokale w poprzednich latach. Zamykamy te¿ prace nad scenariuszem ekspozycji – powiedzia³a nam Krystyna Zachwatowicz, przewodnicz±ca Rady Programowej Muzeum PRL-u. - Cieszê siê, ¿e muzeum ju¿ sta³o siê rozpoznawalne w Krakowie - dodaje. Nasz± wystawê po¶wiêcon± rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 obejrza³o ju¿ ponad tysi±c zwiedzaj±cych.
(f)

Muzeum PRL zosta³o powo³ane w 2008 r. jako filia Muzeum Historii Polski. Jego siedzib± jest dawne kino „¦wiatowid” w Krakowie - Nowej Hucie. Oficjalne otwarcie sta³ej ekspozycji planowane jest w roku 2011. Na powierzchni oko³o 3000 m² powstanie nowoczesne, multimedialne muzeum, po¶wiêcone dziejom Polski w latach 1944-1989. Celem Muzeum jest ukazanie skomplikowanej historii PRL – absurdom socjalistycznej gospodarki – aparatowi terroru – kulturze - opozycji - i codziennemu ¿yciu. Dzia³alno¶æ muzeum bêdzie realizowana tak¿e w obszarze edukacyjnym, archiwalnym i naukowym. Muzeum powstaje we wspó³pracy z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego oraz urzêdem miasta Krakowa.
WARTO BIEGAÆ
W sobotê, 10 pa¼dziernika br. kibicowaæ bêdziemy uczestnikom kolejnego, ju¿ XV Biegu Memoria³owego im. Bogdana W³osika. G³ównym organizatorem odbywaj±cego siê od 1995 roku biegu jest Miêdzyzak³adowa Organizacja Zwi±zkowa NSZZ “Solidarno¶æ” ArcelorMittal Poland S.A. – Kraków.
Bieg odbywa siê zawsze w po³owie pa¼dziernika i termin ten nie jest przypadkowy. To w³a¶nie w pa¼dzierniku, dok³adnie 13 X 982 r., pod ko¶cio³em Arka Pana w Bieñczycach zgin±³ od kuli funkcjonariusza SB m³ody hutnik Bogdan W³osik. Bieg ten, w zamierzeniu jego organizatorów, s³u¿yæ ma uczczeniu pamiêci Bogdana i innych ofiar stanu wojennego.
Zawodnicy pobiegn± ulicami Nowej Huty tras± rozpoczynaj±c± siê spod Bramy G³ównej nowohuckiego kombinatu, przez al. Solidarno¶ci, plac Centralny, al. Gen. Andersa, ul. Lud¼miersk±, ul. Obroñców Krzy¿a i koñcz±c± siê met± wyznaczon± tu¿ przed bieñczyck± Ark± Pana. Ca³a trasa liczy ok. 4,2 km. Ka¿dy, kto czuje siê na si³ach przebiec taki dystans, mo¿e zapisaæ siê na listê zawodników.
Start nast±pi 10 pa¼dziernika 2009 r. o godz. 12.15. Bieg odbêdzie siê niezale¿nie od pogody.
Uczestnictwo w biegu jest bezp³atne! Organizator nie pobiera od zawodników ¿adnych op³at, ze swej strony zapewnia natomiast bezpieczeñstwo na trasie, opiekê medyczn±, napoje i posi³ek po biegu oraz okoliczno¶ciowe gad¿ety. Wszyscy uczestnicy zostan± ubezpieczeni od nastêpstw nieszczê¶liwych wypadków.
Na najlepszych czekaj± bardzo atrakcyjne nagrody, których fundatorami s± wieloletni sponsorzy tej imprezy, jak np. w³adze m. Krakowa, Urz±d Marsza³kowski, ma³opolska Solidarno¶æ oraz wiele krakowskich firm, a w tym ArcelorMittal Poland S.A. Najwiêcej nagród przewidziano dla najm³odszych uczestników. W tych kategoriach przewidziano nagrody nawet do 15 miejsca. Oprócz g³ównych nagród bêd± te¿ liczne nagrody pocieszenia.
Zawodnicy - osobno kobiety i mê¿czy¼ni - klasyfikowani bêd± wed³ug kategorii wiekowych. Osobn± klasyfikacj±, co zrozumia³e, objêci bêd± zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych. Przewidziano te¿ odrêbn± kategoriê dla cz³onków NSZZ “Solidarno¶æ”; ci przy zapisie powinni okazaæ legitymacjê zwi±zkow±.
Dolna granica wieku zawodników to 12 lat (rocznik 1997). Poniewa¿ impreza ta – zgodnie z ¿yczeniem pomys³odawców – ma cel edukacyjny i s³u¿yæ ma ponadto upowszechnianiu sportu w¶ród najm³odszego pokolenia, bardzo mile widziane s± grupy m³odzie¿y szkolnej zg³aszane przez swoich nauczycieli. Dodajmy, ¿e szko³y, które wystawi± najliczniejsze reprezentacje i których uczniowie zdobêd± licz±ce siê miejsca w swoich kategoriach wiekowych, otrzymuj± dodatkowe nagrody rzeczowe (np. sprzêt komputerowy, czy sportowy). Uwaga, do startu dopuszczone zostaj± tylko te osoby, które przedstawi± za¶wiadczenie lekarskie po¶wiadczaj±ce zdolno¶æ do uczestnictwa w biegu.
Honorowy patronat nad Memoria³owym Biegiem obejm± jak co roku rodzice Bogdana – pañstwo Irena i Julian W³osikowie. Patronat medialny obj±³ “Dziennik Polski” i “G³os-Tygodnik Nowohucki” oraz radio „FOX FM”.
Zg³oszenia (osobiste, telefoniczne lub faxem) przyjmowane s± w siedzibie KRH NSZZ “Solidarno¶æ” w budynku administracyjnym “S” oddzia³u krakowskiego ArcelorMittal Poland, Kraków, ul. Ujastek 1, kl. A, I p., pok. 103, tel. 012/290-37-62, 012/290-18-19, fax 012/290-37-68 lub 012/290-37-72. Dzwoni±c na powy¿sze numery telefonów mo¿na otrzymaæ szczegó³owe informacje dotycz±ce regulaminu biegu, który tak¿e zamieszczony jest na stronie internetowej KRH: www.solidarnosc.krhhts.pl.
W ubieg³ym roku do biegu zapisa³o siê prawie 550 osób, nagrody otrzyma³o prawie 100 jego uczestników. Serdecznie zatem zapraszamy do uczestnictwa w biegu, mieszkañców zapraszamy do kibicowania na trasie i mecie biegu! Zawodnikom ¿yczymy osi±gniêcia jak najlepszych wyników i miejsca na podium. Pamiêtajmy bieg to zdrowie! Nagrody czekaj±! Po³±czmy zatem przyjemne z po¿ytecznym.
(rw)


Komunikat Organizatora
Komitet Organizacyjny Biegu Memoria³owego im. Bogdana W³osika informuje, ¿e w dniu 10 pa¼dziernika 2009 r. (sobota), nast±pi zmiana ruchu na trasie biegu, który wiedzie tras±: al. Solidarno¶ci - pl. Centralny im. R. Reagana – al. Andersa – ul. Lud¼mierska – ul. Obroñców Krzy¿a – pl. Bogdana W³osika (Arka Pana). Organizatorzy prosz± w tym dniu o dostosowanie siê do znaków drogowych ustawionych na tê okoliczno¶æ.
ODPUST W MOGILE
W poniedzia³ek, 21 wrze¶nia br. zakoñczy³y siê uroczysto¶ci odpustu Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile. G³ówne uroczysto¶ci odby³y siê w niedzielê 20 wrze¶nia. Na odpustow± sumê przyby³o kilkana¶cie tysiêcy mieszkañców Nowej Huty i pielgrzymów. Mszy ¶w. przewodniczy³ biskup Bronis³aw Bernacki, ordynariusz diecezji odessko-symferopolskiej na Ukrainie. Przyby³ych pielgrzymów powita³ opat mogilski o. Piotr Chojnacki. S³owo do zebranych wyg³osi³ równie¿ metropolita krakowski, ks. kard. Stanis³aw Dziwisz. Odpust – zgodnie z wiekow± tradycj± – trwa³ ca³y tydzieñ, a jego tegorocznym mottem by³y s³owa Jana Paw³a II: „Dziêkujemy dzisiaj przy krzy¿u mogilskim, a zarazem przy krzy¿u nowohuckim za ten nowy pocz±tek ewangelizacji, który tutaj siê dokona³”.
(f)



Foto: Waldemar Cyganik
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.14 30,163,585 unikalnych wizyt