W poniedzia³ek, 30 czerwca br. minê³o dok³adnie 25 lat od powstania Instytutu Pamiêci Narodowej. Bo w³a¶nie 30 czerwca 2000 r. ¶lubowanie sk³ada³ prof. Leon Kieres, pierwszy prezes IPN. Instytut Pamiêci Narodowej od pocz±tku by³ sol± w oku zarówno postkomunistów, funkcjonariuszy PRL-owskich tajnych s³u¿b jak i zwi±zanych z nimi niektórych cz³onków szeroko rozumianej opozycji (czyli konfidentów). Ustawa o IPN zosta³a uchwalona po ponad o¶miu latach od czasu przemian ustrojowych i od razu zawetowa³ j± prezydent Aleksander Kwa¶niewski. Jednak w Sejmie uda³o siê wtedy prezydenckie weto odrzuciæ. Kolejnym prezesem IPN by³, pochodz±cy z Nowej Huty, prof. Janusz Kurtyka, który zgin±³ w katastrofie smoleñskiej w 2010 r. W 2011 r. prezesem zosta³ dr £ukasz Kamiñski, a w roku 2016 na prezesa wybrany zosta³ dr Jaros³aw Szarek. W roku 2021 prezesem IPN zosta³ dr Karol Nawrocki, który w tym roku wygra³ wybory prezydenckie.
Trudno przeceniæ dorobek i znaczenie Instytutu Pamiêci Narodowej. IPN to 94 kilometry akt, które dokumentuj± dramatyczne losy Polski i Polaków w XX wieku, do¶wiadczanych zarówno przez niemiecki nazizm jak i sowiecki komunizm. Efektem benedyktyñskiej wrêcz pracy ca³ej rzeszy historyków IPN s± ¶wiadectwa nieludzkich zbrodni na polskich obywatelach, ale z drugiej strony tak¿e ¶wiadectwa ich bohaterstwa i zwyk³ej przyzwoito¶ci w tamtych nieludzkich czasach. IPN to tak¿e tysi±ce ksi±¿ek i wystaw dokumentuj±cych dzia³alno¶æ komunistycznych organów represji.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia July 03 2025
119 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".