Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.01.31] A mo¿e ...
· [2025.01.31] S³u¿yæ ...
· [2025.01.31] Ameryka...
· [2025.01.24] Ile w t...
· [2025.01.24] Skandal...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2025.01.31] A mo¿e wypad na klenie?
W Polsce klenie nie podlegaj± czasowej ochronie i mo¿na je ³owiæ przez ca³y rok przestrzegaj±c jedynie wymiaru ochronnego, który wynosi 25 centymetrów. Kleñ trze siê od kwietnia do czerwca. Samica sk³ada wtedy od 20 000 do 100 000 ziaren ikry. Ikra przylepia siê do ro¶lin lub kamieni. W tym okresie samce pokryte s± wysypk± tar³ow± - bia³ymi rogowatymi wypustkami. Po oko³o tygodniu wykluwaj± siê larwy o d³ugo¶ci oko³o 2 milimetrów. I w³a¶nie wtedy, od kwietnia do czerwca, ja osobi¶cie rezygnujê z polowania na te ryby.
W Polsce klenie mo¿emy spotkaæ w rzekach i jeziorach przep³ywowych. Wystêpuj± niemal we wszystkich odcinkach rzek. Od du¿ych rzek pstr±gowych po uj¶cie rzek nizinnych do morza. Rybê tê spotkaæ mo¿emy w zbiornikach wodnych o ¶rednim nurcie. Ma³a zawarto¶æ tlenu w wodzie nie stanowi dla niego problemu. Kleñ czêsto jednak wchodzi w górê rzek docieraj±c do „krainy pstr±ga”, gdzie osiedla siê na odcinkach o s³abszym pr±dzie lub w uj¶ciach odnóg rzek.
Klenie ¿yj± w niewielkich stadach. Chêtnie przebywaj± w miejscach rzek, gdzie dno jest piaszczyste, ¿wirowate lub mulisto-piaszczyste. Mo¿na je spotkaæ kilka metrów powy¿ej przelewów wodnych i jazów piêtrz±cych wodê oraz wszêdzie tam, gdzie wartki nurt tworzy tzw. wsteczne pr±dy a tak¿e w pobli¿u ga³êzi, pali i innych wodnych przeszkód. Klenie s± wszystko¿erne. Oprócz drobnej fauny wodnej i ryb chêtnie zjadaj± ¿aby, chrz±szcze, algi, glony, dojrza³e owoce np. czere¶nie, wi¶nie, ¶liwki mirabelki oraz produkty zbo¿owe.
Klenie mo¿na ³owiæ na wiele sposobów, co sprawia, ¿e ka¿dy mo¿e wybraæ metodê odpowiedni± do warunków ³owiska i do swoich upodobañ. Klenie mo¿na ³owiæ na sp³awik. I tutaj dobr± metod± bêdzie przep³ywanka. Pozwoli ona na ustalenie dowolnego gruntu i aktywne poszukiwanie ryby. Mo¿na jednak zestaw sp³awikowy podaæ tu¿ przy gruncie. Nale¿y tylko pamiêtaæ, ¿e sp³awik powinien byæ maksymalnie precyzyjny i delikatny. Klenie mo¿na ³owiæ tak¿e z gruntu. Sukces pozwala osi±gn±æ gruntowy feeder. D³ugo¶æ przyponu powinna wynosiæ co najmniej 30 centymetrów, ¿eby przynêta mog³a zostaæ chwycona bez wiêkszego oporu. Oczywi¶cie klenie mo¿na ³owiæ równie¿ na spinning. Co prawda ³owienie kleni na spinning nie jest wybitnie skuteczne, ale ma tê przewagê nad innymi metodami, ¿e pozwala aktywnie poszukiwaæ ryby i dzia³a nawet wtedy, kiedy aktywno¶æ ¿erowania wyra¼nie spada. No i pozostaje jeszcze mucha. Pamiêtajmy, ¿e klenie ¿yj± w wartkich, dobrze natlenowanych wodach, wiêc ³owienie na muchy jest jak najbardziej skuteczne. Problem polega tylko na tym, ¿e zestawy muchowe rzadko montuje siê w³a¶nie na klenia i najczê¶ciej ryba ta jest tylko przy³owem do bardziej cenionych gatunków.

Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,306,489 unikalnych wizyt