Na jakiej podstawie mogê w toku sprawy o nabycie spadku wnioskowaæ o zmianê sêdziego? Uwa¿am, ¿e jest on stronniczy, a poza tym nie mam pewno¶ci, czy nie jest on jakim¶ dalszym krewnym jednego z uczestników.
S± sytuacje, gdy – niezale¿nie od woli strony – sêdzia musi byæ wy³±czony od prowadzenia sprawy. Zgodnie z tre¶ci± art. 48 par. 1 Kodeksu postêpowania cywilnego, „sêdzia jest wy³±czony z mocy samej ustawy: 1) w sprawach, w których jest stron± lub pozostaje z jedn± ze stron w takim stosunku prawnym, ¿e wynik sprawy oddzia³ywa na jego prawa lub obowi±zki; 2) w sprawach swego ma³¿onka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia; 3) w sprawach osób zwi±zanych z nim z tytu³u przysposobienia, opieki lub kurateli; 4) w sprawach, w których by³ lub jest jeszcze pe³nomocnikiem albo by³ radc± prawnym jednej ze stron; 5) w sprawach, w których w instancji ni¿szej bra³ udzia³ w wydaniu zaskar¿onego orzeczenia, jako te¿ w sprawach o wa¿no¶æ aktu prawnego z jego udzia³em sporz±dzonego lub przez niego rozpoznanego oraz w sprawach, w których wystêpowa³ jako prokurator; 6) w sprawach o odszkodowanie z tytu³u szkody wyrz±dzonej przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem, je¿eli bra³ udzia³ w wydaniu tego orzeczenia”. Powy¿sze powody wy³±czenia trwaj± tak¿e po ustaniu uzasadniaj±cego je ma³¿eñstwa, przysposobienia, opieki lub kurateli. Niezale¿nie od przyczyn wymienionych w powy¿szym art. 48, s±d wy³±cza sêdziego na jego ¿±danie lub na wniosek strony, je¿eli istnieje okoliczno¶æ tego rodzaju, ¿e mog³aby wywo³aæ uzasadnion± w±tpliwo¶æ co do bezstronno¶ci sêdziego w danej sprawie. W tym miejscu trzeba zauwa¿yæ, ¿e za okoliczno¶æ, o której mowa w zdaniu poprzednim, nie uwa¿a siê wyra¿enia przez sêdziego pogl±du co do prawa i faktów przy wyja¶nianiu stronom czynno¶ci s±du lub nak³adaniu do ugody (art. 49 par. 2 k.p.c.). W oparciu o art. 50 par. 1 k.p.c., „wniosek o wy³±czenie sêdziego strona zg³asza na pi¶mie lub ustnie do protoko³u w s±dzie, w którym sprawa siê toczy, uprawdopodabniaj±c przyczyny wy³±czenia”. Do czasu rozstrzygniêcia wniosku o wy³±czenie sêdziego: 1) sêdzia, którego dotyczy wniosek, mo¿e podejmowaæ dalsze czynno¶ci; 2) nie mo¿e zostaæ wydane orzeczenie lub zarz±dzenie koñcz±ce postêpowanie w sprawie.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia November 06 2022
462 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".