W styczniu 2022 zrobi³em rezerwacjê do sanatorium na lipiec. Zgodnie z dokumentem, który otrzyma³em – po wp³aceniu zaliczki rezerwacja zosta³a potwierdzona. W czerwcu otrzyma³em kolejny dokument z podwy¿szon± cen±. Czy rezerwacja ze stycznia jest w my¶l prawa umow± miêdzy o¶rodkiem a mn±? Je¶li tak, to czy zmiana warunków (cena) jednostronnie przez sanatorium jest legalna?
Sama rezerwacja pobytu w sanatorium potwierdzona uiszczeniem zaliczki (czêsto ujmowanej jako „op³ata rezerwacyjna”) powinna byæ traktowana jako zawarcie umowy przedwstêpnej zobowi±zuj±cej strony do zawarcia w przysz³o¶ci umowy przyrzeczonej (w tym wypadku umowy pobytu w sanatorium). Odpowied¼ na drugie pytanie jest bardziej skomplikowana, choæ co do zasady brzmi „nie”, chyba, ¿e Pana pobyt w sanatorium (np. z uwagi na zakres us³ug) jest imprez± turystyczn±. W tym ostatnim przypadku zastosowanie znajd± przepisy ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powi±zanych us³ugach turystycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 511), które przewiduj± (art. 44) mo¿liwo¶æ ograniczonego podwy¿szenia ceny udzia³u w imprezie turystycznej w ¶ci¶le okre¶lonych sytuacjach i na ¶ci¶le okre¶lonych warunkach. Generalnie jednak, zgodnie z tre¶ci± art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego, o¶wiadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertê, je¿eli okre¶la istotne postanowienia tej umowy, za¶ wedle art. 70 § 1 k.c. w razie w±tpliwo¶ci umowê poczytuje siê za zawart± w chwili otrzymania przez sk³adaj±cego ofertê o¶wiadczenia o jej przyjêciu, a je¿eli doj¶cie do sk³adaj±cego ofertê o¶wiadczenia o jej przyjêciu nie jest wymagane – w chwili przyst±pienia przez drug± stronê do wykonania umowy. W styczniu z³o¿y³ Pan o¶wiadczenie woli o zamiarze skorzystania z pobytu w konkretnym miejscu, w oznaczonym terminie i za okre¶lon± cenê, zatem wszystkie najwa¿niejsze elementy umowy pobytu w sanatorium zosta³y przez obie jej strony uzgodnione. Ca³o¶æ zosta³a dodatkowo potwierdzona wp³aceniem zaliczki na poczet ustalonej wtedy ceny. Warunki umowy przyrzeczonej zawartej z konsumentem nie mog± byæ dowolnie, jednostronnie zmieniane przez któr±kolwiek ze stron. Je¶li takie uprawnienie dla podmiotu (u którego naby³ Pan pobyt w sanatorium) znajduje siê w tre¶ci umowy, to jest ono bezskuteczne i stanowi jedn± z tzw. klauzul niedozwolonych, o której mowa w art. 3853 k.c. Wedle tre¶ci ww. przepisu w razie w±tpliwo¶ci uwa¿a siê, ¿e niedozwolonymi postanowieniami umownymi s± te, które w szczególno¶ci (…): 10) uprawniaj± kontrahenta konsumenta do jednostronnej zmiany umowy bez wa¿nej przyczyny wskazanej w tej umowie (…); 19) przewiduj± wy³±cznie dla kontrahenta konsumenta jednostronne uprawnienie do zmiany, bez wa¿nych przyczyn, istotnych cech ¶wiadczenia (…); 20) przewiduj± uprawnienie kontrahenta konsumenta do okre¶lenia lub podwy¿szenia ceny lub wynagrodzenia po zawarciu umowy bez przyznania konsumentowi prawa odst±pienia od umowy (…). Pytanie zatem o legalno¶æ podwy¿ki zale¿y od tego, jaki charakter ma zawarta przez Pana umowa i jakie jest uzasadnienie tej podwy¿ki.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia August 27 2022
626 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".