Chcia³em uzyskaæ dokumentacjê medyczn± z mojego specjalistycznego leczenia (wcze¶niej nie poinformowano mnie nawet o takiej mo¿liwo¶ci). Gdy o ni± wyst±pi³em w styczniu 2021 roku, przes³ano mi protokó³, w którym mia³em siê przyznaæ, ¿e zrezygnowa³em z leczenia, co by³o nieprawd±, wiêc go nie podpisa³em. Nastêpnie wyst±pi³em do rzecznika praw pacjenta o interwencjê w sprawie dokumentacji. Rzecznik przes³a³ pismo z zapytaniami do kliniki odno¶nie do mojej sprawy i na chwilê obecn± czekam na odpowied¼. Jak wygl±da kwestia prawa do otrzymania dokumentacji medycznej przez pacjenta?
Wedle generalnych zasad wynikaj±cych z tre¶ci art. 23 ust. 1 i 26 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. „O prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta” (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 849 z pó¼n. zm.), „pacjent ma prawo do dostêpu do dokumentacji medycznej dotycz±cej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu ¶wiadczeñ zdrowotnych”, za¶ „podmiot udzielaj±cy ¶wiadczeñ zdrowotnych udostêpnia dokumentacjê medyczn± pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu b±d¼ osobie upowa¿nionej przez pacjenta”. Zgodnie z tre¶ci± art. 27 ust. 1 ww. ustawy, „dokumentacja medyczna jest udostêpniana: 1) do wgl±du, w tym tak¿e do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania ¶wiadczeñ zdrowotnych, z wy³±czeniem medycznych czynno¶ci ratunkowych, albo w siedzibie podmiotu udzielaj±cego ¶wiadczeñ zdrowotnych, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom mo¿liwo¶ci sporz±dzenia notatek lub zdjêæ; 2) przez sporz±dzenie jej wyci±gu, odpisu, kopii lub wydruku; 3) przez wydanie orygina³u za potwierdzeniem odbioru i z zastrze¿eniem zwrotu po wykorzystaniu, na ¿±danie organów w³adzy publicznej albo s±dów powszechnych, a tak¿e w przypadku, gdy zw³oka w wydaniu dokumentacji mog³aby spowodowaæ zagro¿enie ¿ycia lub zdrowia pacjenta; 4) za po¶rednictwem ¶rodków komunikacji elektronicznej; 5) na informatycznym no¶niku danych”. W oparciu o art. 27 ust. 2 ww. ustawy, „zdjêcia rentgenowskie wykonane na kliszy, przechowywane przez podmiot udzielaj±cy ¶wiadczeñ zdrowotnych, s± udostêpniane za potwierdzeniem odbioru i z zastrze¿eniem zwrotu po wykorzystaniu”. Wedle ust. 3 ww. przepisu, „dokumentacja medyczna prowadzona w postaci papierowej mo¿e byæ udostêpniona przez sporz±dzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) i przekazanie w sposób okre¶lony w ust. 1 pkt 4 i 5, na ¿±danie pacjenta lub innych uprawnionych organów lub podmiotów, je¿eli przewiduje to regulamin organizacyjny podmiotu udzielaj±cego ¶wiadczeñ zdrowotnych”.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia August 21 2021
639 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".