[2021.07.23] Orzeczenie o niepe³nosprawno¶ci do bonifikaty
Na podstawie art. 9a ustawy „O przekszta³ceniu prawa u¿ytkowania wieczystego gruntów na cele mieszkaniowe w prawo w³asno¶ci” z³o¿y³em wniosek o 99-proc. bonifikatê op³aty jednorazowej. Jednym z warunków jej uzyskania jest orzeczenie o niepe³nosprawno¶ci. Mam orzeczenie o posiadaniu pierwszej grupy inwalidzkiej na trwa³e (i je za³±czy³em), tyle ¿e jest ono wydane przez Terenow± Wojskow± Komisjê Lekarsk± (dzia³aj±c± w WAM) po zakoñczeniu s³u¿by w 2001 roku. Urz±d Miasta nie uzna³ tego orzeczenia, uzasadniaj±c, ¿e musi byæ to orzeczenie komisji cywilnej. Czy s³usznie?
Na podstawie art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. „O przekszta³ceniu prawa u¿ytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo w³asno¶ci tych gruntów” (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 2040), bonifikaty od op³aty jednorazowej w wysoko¶ci 99 proc. udziela siê na wniosek m.in. osobom, w stosunku do których orzeczono niepe³nosprawno¶æ w stopniu umiarkowanym lub znacznym, bêd±cym w³a¶cicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych s³u¿±cych wy³±cznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych tych osób. Przyjmuje siê, ¿e w przepisie tym chodzi o orzeczenie zespo³u do spraw orzekania o niepe³nosprawno¶ci, o jakim mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. „O rehabilitacji zawodowej i spo³ecznej oraz zatrudnianiu osób niepe³nosprawnych” (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 573). Wedle jednak art. 62 ust. 1 ww. ustawy, „osoby, które przed dniem wej¶cia w ¿ycie ustawy zosta³y zaliczone do jednej z grup inwalidów, s± osobami niepe³nosprawnymi w rozumieniu ustawy, je¿eli przed t± dat± orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów nie utraci³o mocy”, przy czym zgodnie z ust. 2 pkt 1 tego przepisu, „orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepe³nosprawno¶ci”. Ustawa o rehabilitacji (…) z 1997 r. wesz³a w ¿ycie w dniu 1 stycznia 1998 roku, zatem orzeczenie komisji wojskowej wydane w 2001 roku na podstawie ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. „O zaopatrzeniu emerytalnym ¿o³nierzy zawodowych oraz ich rodzin” (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 586 z pó¼n. zm.) mo¿e byæ w opisanym postêpowaniu kwestionowane jako niestanowi±ce podstawy do zaliczenia osób, których orzeczenia te dotycz±, do osób niepe³nosprawnych. W opisanej sytuacji, je¶li chce Pan byæ traktowany jako osoba niepe³nosprawna, mo¿e Pan wyst±piæ z wnioskiem do powiatowego zespo³u do spraw orzekania o niepe³nosprawno¶ci o ustalenie stopnia niepe³nosprawno¶ci.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia July 25 2021
622 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".