[2021.06.25] Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu
Mieszkam w prywatnej kamienicy. Administrator przez 6 lat nie ¿±da³ ode mnie czynszu, a obecnie nowa administracja orzek³a, ¿e mam p³aciæ podwy¿szony czynsz z tytu³u bezumownego zajmowania lokalu oraz sp³acaæ w miesiêcznych ratach d³ug powsta³y za poprzedniego administratora. Czy to w ¶wietle prawa jest w porz±dku?
Odno¶nie do ¿±danego „czynszu” za bezumowne korzystanie z lokalu, to zgodnie z tre¶ci± art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. „O ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego” (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 611 z pó¼n. zm.) „osoby zajmuj±ce lokal bez tytu³u prawnego s± obowi±zane do dnia opró¿nienia lokalu co miesi±c uiszczaæ odszkodowanie”. Na podstawie ust. 2 ww. przepisu odszkodowanie odpowiada wysoko¶ci czynszu, jaki w³a¶ciciel móg³by otrzymaæ z tytu³u najmu lokalu, a je¿eli nie pokrywa ono poniesionych strat, w³a¶ciciel mo¿e ¿±daæ od osoby zajmuj±cej bezumownie lokal odszkodowania uzupe³niaj±cego. Wedle art. 18 ust. 3 ww. ustawy „osoby uprawnione do lokalu zamiennego, je¿eli s±d orzek³ o wstrzymaniu wykonania opró¿nienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu, uiszcz± odszkodowanie w wysoko¶ci czynszu albo innych op³at za u¿ywanie lokalu, jakie by³yby obowi±zane op³acaæ, gdyby stosunek prawny nie wygas³”, za¶ zgodnie z jego ust. 3a, „osoby uprawnione do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, je¿eli s±d orzek³ o wstrzymaniu wykonania opró¿nienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu, uiszczaj± odszkodowanie w wysoko¶ci czynszu albo innych op³at za u¿ywanie lokalu, jakie by³yby obowi±zane op³acaæ za zajmowany lokal, gdyby lokal ten wchodzi³ w sk³ad mieszkaniowego zasobu gminy na podstawie umowy najmu socjalnego lokalu. Obowi±zek pokrycia w³a¶cicielowi ró¿nicy miêdzy wysoko¶ci± odszkodowania, o której mowa w ust. 3, a wysoko¶ci± odszkodowania uiszczanego przez by³ego lokatora ci±¿y na gminie”. W kwestii ¿±dania sp³aty zad³u¿enia, to wedle tre¶ci art. 118 Kodeksu cywilnego, „je¿eli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sze¶æ lat, a dla roszczeñ o ¶wiadczenia okresowe oraz roszczeñ zwi±zanych z prowadzeniem dzia³alno¶ci gospodarczej – trzy lata. Jednak¿e koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzieñ roku kalendarzowego, chyba ¿e termin przedawnienia jest krótszy ni¿ dwa lata. Roszczenie o zap³atê czynszu, a tak¿e roszczenie wynajmuj±cego o zap³atê za bezumowne korzystanie z lokalu przedawniaj± siê z up³ywem lat trzech. Zobowi±zanie siê najemcy do sp³aty odleglejszego zad³u¿enia (lub te¿ jego faktyczne sp³acanie – choæby w ratach) mo¿e zostaæ poczytane za uznanie d³ugu (co zniweczy skutki przedawnienia), dlatego przed zaakceptowaniem jakiejkolwiek propozycji sp³aty zad³u¿enia warto skonsultowaæ to z prawnikiem.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia July 02 2021
533 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".