Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.05.21] Prze¶ladowanie ucznia za pogl±dy
Czy nauczyciel mo¿e wykluczyæ ucznia z zajêæ, obni¿yæ mu ocenê lub w jakikolwiek inny sposób dyskryminowaæ go za pogl±dy wyra¿ane przez niego za pomoc± piktogramu b³yskawicy?

Je¶li uczeñ nie zak³óca prowadzonych zajêæ, np. krzykiem, a jedynie w sposób nieaktywny uwidacznia swoje pogl±dy, to wszelka dyskryminacja z tego powodu jest sprzeczna z prawem i to najciê¿szego kalibru – Konstytucji RP, oraz prawa miêdzynarodowego. Zgodnie z tre¶ci± art. 54 ust. 1 Konstytucji (dotyczy wolno¶ci s³owa), „ka¿demu zapewnia siê wolno¶æ wyra¿ania swoich pogl±dów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”. Z kolei zgodnie z tre¶ci± art. 13 ust. 1 Konwencji o prawach dziecka przyjêtej w Nowym Jorku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ) w dniu 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r., nr 120, poz. 526), „dziecko bêdzie mia³o prawo do swobodnej wypowiedzi; prawo to ma zawieraæ swobodê poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei wszelkiego rodzaju, bez wzglêdu na granice, w formie ustnej, pisemnej b±d¼ za pomoc± druku, w formie artystycznej lub z wykorzystaniem ka¿dego innego ¶rodka przekazu wed³ug wyboru dziecka”. Wedle art. 13 ust. 2 Konwencji, „wykonywanie tego prawa mo¿e podlegaæ pewnym ograniczeniom, lecz tylko takim, które s± przewidziane przez prawo i które s± konieczne: a) dla poszanowania praw lub reputacji innych osób albo b) do ochrony bezpieczeñstwa narodowego lub porz±dku publicznego, b±d¼ zdrowia albo moralno¶ci spo³ecznej”. Pos³ugiwanie siê opisanym w pytaniu symbolem pojedynczej b³yskawicy (np. na elementach odzie¿y, czy na zdjêciu profilowym na portalu spo³eczno¶ciowym) nie narusza praw innych osób – tak samo zreszt±, jak eksponowanie symbolu ryby, krzy¿a czy „pacyfy”. Je¿eli nauczyciel nie rozumie, ¿e kto¶ mo¿e mieæ inne pogl±dy (nienaruszaj±ce prawa i godno¶ci innych osób) ni¿ on sam, a je¶li dodatkowo szykanuje uczniów z powodu ich przekonañ, czy pogl±dów, to nara¿a siê na odpowiedzialno¶æ, w tym dyscyplinarn±, a nawet karn±, np. z art. 191 par. 1 Kodeksu karnego („Kto stosuje przemoc wobec osoby lub gro¼bê bezprawn± w celu zmuszenia innej osoby do okre¶lonego dzia³ania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolno¶ci do lat 3”). Do tego nale¿y wspomnieæ o przestêpstwie zniewagi – wedle art. 216 par. 1 k.k., „kto zniewa¿a inn± osobê w jej obecno¶ci albo choæby pod jej nieobecno¶æ, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotar³a, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolno¶ci”. Sprawê nale¿y zg³osiæ dyrekcji szko³y w celu zdyscyplinowania nauczyciela, a je¶li to nie nast±pi mo¿na sprawê zg³osiæ w prokuraturze rejonowej.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,003,075 unikalnych wizyt