Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.01.23] Odprawa emerytalna
Mam 63 lata i pracowa³am na pe³ny etat. Wracaj±c z pracy z³ama³am rêkê. Przez 182 dni przebywa³am na zwolnieniu lekarskim, a po tym okresie wyst±pi³am do ZUS o ¶wiadczenie rehabilitacyjne – otrzyma³am je na 4 miesi±ce, które mia³o siê skoñczyæ 5.08.2020 roku. W dniu 7.07.2020 firma rozwi±za³a ze mn± umowê o pracê – czwarty miesi±c nale¿no¶ci musi mi ju¿ wyp³aciæ ZUS. Po up³ywie pobierania przyznanego ¶wiadczenia rehabilitacyjnego od razu chcê z³o¿yæ wniosek o przej¶cie na wcze¶niejsz± emeryturê. Czy w opisanej sytuacji, w zwi±zku z rozwi±zaniem ze mn± umowy o pracê, mogê ubiegaæ siê od pracodawcy o wyp³atê odprawy emerytalnej?
Zgodnie z tre¶ci± art. 921 par. 1 Kodeksu pracy, „pracownikowi spe³niaj±cemu warunki uprawniaj±ce do renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy usta³ w zwi±zku z przej¶ciem na rentê lub emeryturê, przys³uguje odprawa pieniê¿na w wysoko¶ci jednomiesiêcznego wynagrodzenia”. W orzecznictwie s±dów, w tym S±du Najwy¿szego, przyjmuje siê, ¿e zwi±zek miêdzy rozwi±zaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury mo¿e mieæ charakter przyczynowy (rozwi±zanie stosunku pracy nastêpuje dlatego, ¿e pracownikowi przys³uguje prawo do ¶wiadczenia), czasowy (rozwi±zanie stosunku pracy zbiega siê w czasie z nabyciem prawa do ¶wiadczenia niezale¿nie od przyczyny rozwi±zania stosunku pracy), b±d¼ czasowo-przyczynowy (przyczyn± rozwi±zania stosunku pracy jest nabycie prawa do emerytury lub renty i rozwi±zanie nastêpuje w chwili przyznania ¶wiadczenia). Miêdzy rozwi±zaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do ¶wiadczenia mo¿e zachodziæ tak¿e zwi±zek funkcjonalny, gdy rozwi±zanie stosunku pracy nastêpuje przed spe³nieniem warunków uprawniaj±cych do emerytury, ale nabycie prawa do tego ¶wiadczenia i przyznanie ¶wiadczenia po ustaniu zatrudnienia jest konsekwencj± sytuacji bezpo¶rednio poprzedzaj±cej rozwi±zanie stosunku pracy (tak np. wyrok S±du Apelacyjnego w Warszawie z dnia 26.07.2018 r., sygn. III APa 53/17, uchwa³a SN z dnia 7.01.2001 r., sygn. III ZP 18/99; wyrok SN z dnia 28.07.1999 r., sygn. I PKN 174/99). Na zwi±zek funkcjonalny wskazuje SN tak¿e w wyroku z dnia 14 czerwca 2012 r. (sygn. I PK 229/11), podkre¶laj±c, i¿ „przej¶ciem na emeryturê w rozumieniu art. 921 k.p. jest zmiana statusu pracownika na status emeryta, co nastêpuje z regu³y jednocze¶nie z rozwi±zaniem stosunku pracy, ale mo¿e te¿ nast±piæ pó¼niej ze wzglêdu na datê z³o¿enia wniosku lub np. z powodu korzystania z zasi³ku chorobowego”. Podsumowuj±c, w opisanej sytuacji mo¿e siê Pani ubiegaæ o odprawê emerytaln±.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,005,161 unikalnych wizyt