Zmar³ mój m±¿. Byli¶my wspó³w³a¶cicielami budynku mieszkalnego zajêtego przez komorników – by³a licytacja, ale nikt domu nie kupi³. Nasze dzieci maj± do¿ywotni± s³u¿ebno¶æ korzystania z pokoju na piêtrze, ³azienki i kuchni na dole. Komornik wyceni³ warto¶æ ich s³u¿ebno¶ci. Po ¶mierci ojca dzieci musz± odrzuciæ spadek po nim, poniewa¿ zostawi³ d³ugi znacznie przekraczaj±ce warto¶æ domu, których ja nigdy nie sp³acê (mam 67 lat i 1100 z³ emerytury z KRUS). Czy odrzucaj±c spadek, odrzuc± równie¿ s³u¿ebno¶æ? Czy dzieci, jak równie¿ wnuki, musz± odrzuciæ w ca³o¶ci spadek po ojcu/dziadku? Czy dzieci zostan± bez dachu nad g³ow± po mojej ¶mierci?
Odrzucenie spadku, w którego sk³ad wchodzi udzia³ we w³asno¶ci nieruchomo¶ci mieszkalnej, samo z siebie nie skutkuje utrat± ustanowionej s³u¿ebno¶ci mieszkania niezale¿nie od tego, komu na skutek takiego odrzucenia przypadnie spadek (w pierwszej kolejno¶ci bêd± to wnuki spadkodawcy, ale zak³adamy, ¿e skoro d³ugi znacznie przekraczaj± warto¶æ spadku, to i one go odrzuc± – lub je¶li s± ma³oletnie, to uczyni± to w ich imieniu rodzice, za uprzedni± zgod± s±du opiekuñczego). Utrata s³u¿ebno¶ci mieszkania nast±pi jednak z chwil± przeprowadzenia egzekucji z opisanej nieruchomo¶ci, zakoñczonej wydaniem przez s±d egzekucyjny postanowienia o przys±dzeniu w³asno¶ci nowemu w³a¶cicielowi. Zgodnie z tre¶ci± art. 1000 par. 1 Kodeksu postêpowania cywilnego, „z chwil± uprawomocnienia siê postanowienia o przys±dzeniu w³asno¶ci wygasaj± wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeñ osobistych ci±¿±ce na nieruchomo¶ci. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeñstwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji”. W zamian za opisan± s³u¿ebno¶æ dzieci dostan± jej równowarto¶æ z sumy uzyskanej z licytacji mieszkania.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia January 16 2021
870 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".