[2020.08.21] Renta rodzinna nie zale¿y od dziedziczenia
Wkrótce zamierzam zawrzeæ zwi±zek ma³¿eñski. Oboje mamy prawie 70 lat i doros³e dzieci. Mam mieszkanie, samochód i trochê oszczêdno¶ci. Moja przysz³a ¿ona, dla jasno¶ci sytuacji, gotowa jest podpisaæ notarialny akt zrzeczenia siê spadku po mnie – chcia³aby mieæ tylko prawo do otrzymywania po mnie renty rodzinnej. Czy w tej sytuacji potrzebny jest akt notarialny?
Nie jest potrzebny. Nabycie prawa do renty rodzinnej przez wdowê nie jest uzale¿nione od dziedziczenia po mê¿u, lecz od spe³nienia warunków okre¶lonych w art. 70 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. „O emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych” (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 53 z pó¼n. zm.). Po zawarciu zwi±zku ma³¿eñskiego mog± Pañstwo zawrzeæ umowê zrzeczenia siê przez ¿onê spadku po Panu albo od tego zamiaru odst±piæ – dla prawa do renty rodzinnej nie bêdzie mia³o to znaczenia. Je¿eli jednak zdecyduj± siê Pañstwo zawrzeæ powy¿sz± umowê, to musi mieæ ona formê aktu notarialnego, pod rygorem jej niewa¿no¶ci! Zgodnie z tre¶ci± art. 1048 Kodeksu cywilnego, „spadkobierca ustawowy mo¿e przez umowê z przysz³ym spadkodawc± zrzec siê dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna byæ zawarta w formie aktu notarialnego”. (sp)
· Napisane przez Administrator
dnia August 21 2020
1116 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".